کد خبر 919892
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۱
پیش‌نویس توافق یمنی‌ها درباره شهر الحدیده و بندرهای آن

در خصوص پایان محاصره بندر الحدیده کارشکنی‌ها همچنان از سوی ائتلاف متجاوز ادامه دارد و این ائتلاف به حملات خود به این بندر و حومه آن پایان نداده است.

به گزارش مشرق، با پایان اولین گفت‌وگوهای موفقیت آمیز طرف‌های درگیر یمنی در استکهلم سوئد این سؤال مطرح است که تا چه اندازه توافق‌ها و تفاهم‌های حاصل شده در این نشست جنبه اجرایی پیدا خواهد کرد؟


با وجود اینکه در نشست استکهلم درباره موضوعات زیادی گفت‌وگو شد، اما به دلیل مانع‌تراشی‌های هیئت ریاض تنها در برخی موارد توافق یا تفاهم حاصل شد که از جمله آن‌ها می‌توان به ایجاد سازوکاری برای مبادله اسرا و بازداشت‌شدگان، پایان محاصره بندر الحدیده و ایجاد تفاهم درباره یافتن راهکاری برای ارائه کمک‌های انسانی به تعز اشاره کرد. در صورتی که هیئت ریاض استقلال عمل می‌داشت و همکاری می‌کرد این امکان نیز وجود داشت که درباره دیگر موضوعاتی مانند بازگشایی فرودگاه بین‌المللی صنعا، ادغام بانک‌های مرکزی عدن و صنعا و سروسامان دادن به سیاست‌های پولی و اقتصادی و تشکیل دولت انتقالی برای مدیریت دوره گذار و زمینه‌سازی جهت برگزاری انتخابات آزاد توافقاتی حاصل شود.

بیشتر بخوانید:

الحوثی: موعد آتش‌بس در الحدیده مشخص شد

چرا انصارالله در استکهلم پیروز شد؟

جزئیات مذاکرات سوئد و راهکارهای اجرای توافقات


با این حال توافقات حاصل شده در استکهلم نیز در مقایسه با چهار دور مذاکرات قبلی در ژنو و کویت گامی به جلو در جهت حل سیاسی بحران و به‌خصوص کاستن از بار فاجعه انسانی حاکم بر این کشور جنگ‌زده به شمار می‌رود، هرچند که باید اذعان داشت گستره فاجعه و حجم خسارات وارده به قدری است که برطرف کردن آن، سال‌ها و شاید دهه‌ها زمان خواهد برد.


اما در خصوص اجرای توافق‌های نشست استکهلم باید گفت که اجرای برخی از توافقات از جمله مبادله اسرا تقریباً قطعی شده و برخی دیگر مانند کمک به اوضاع انسانی تعز با توجه به اینکه به نفع ائتلاف متجاوز است و لذا به نظر می‌رسد در این دو عرصه مشکل و مانع خاصی وجود نداشته باشد، اما در خصوص پایان محاصره بندر الحدیده کارشکنی‌ها همچنان از سوی ائتلاف متجاوز ادامه دارد و این ائتلاف به حملات خود به این بندر و حومه آن پایان نداده است. از این رو وادار کردن این ائتلاف به‌خصوص عربستان به اجرای توافقات استکهلم بستگی به میزان فشارهایی دارد که بر این کشور اعمال می‌شود. این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که اگر این فشارها نبود هرگز عربستان و شخص محمد بن‌سلمان با مذاکرات استکهلم موافقت نمی‌کرد.


هرچند فشارهای وارده این روزها به کنگره امریکا و به‌خصوص سنای این کشور محدود می‌شود و دو مصوبه در خصوص التزام دولت ترامپ به پایان کمک‌های خود به عربستان در جنگ یمن به استثنای مبارزه با تروریسم و یا معرفی محمد بن‌سلمان به عنوان مسئول قتل جمال خاشقجی داشته است، اما از آنجا که این مصوبات غیرالزام‌آور است و از دیگر سو به تصویب قانون مشابه در مجلس نمایندگاه و از همه مهم‌تر به امضای ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور نیاز دارد لذا هنوز نمی‌توان به تأثیر عملی آن بر بحران یمن در کوتاه مدت خوش‌بین بود، لذا در وضعیت کنونی شاید تصویب قطعنامه الزام‌آور در شورای امنیت بر اساس توافقات نشست استکهلم و واقعیت‌های میدانی یمن که در عین حال با بازنگری در قطعنامه ۲۲۱۶ همراه باشد، می‌تواند نقش موثری در این زمینه ایفا کند و ائتلاف متجاوز به‌خصوص عربستان را به همراهی با وضعیت جدید مجبور کند.

منبع: روزنامه جوان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس