کد خبر 919760
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹
مذاکرات سوئد

ائتلاف سعودی به خواسته های خود در مورد اشغال صنعا و الحدیده، خلع سلاح انصارالله، نابودی قدرت موشکی انصارالله، تروریستی اعلام کردن انقلابیون یمن و بازگرداند منصورهادی به قدرت ناکام ماند.

به گزارش مشرق، دور جدید (دور چهارم) مذاکرات صلح یمن از پنجشنبه 15 آذرماه با حضور طرف‌های یمنی در شهر استکهلم پایتخت سوئد آغاز شد و به مدت یک هفته ادامه داشت. شروع این دور از مذاکرات در حالی برگزار شد که از همان روز نخست ائتلاف ضد یمن با برقراری آتش بس در زمان برگزاری مذاکرات به منظور فراهم شدن فضای مورد نیاز جهت ایجاد اعتماد و رسیدن به راهکاری سیاسی، مخالفت کرد. این مسئله باعث شد تا چالش های زیادی در مسیر مذاکرات ایجاد شود. در واقع در زمان برگزاری مذاکرات جنگنده های سعودی به مناطق مختلف یمن مانند صعده، حجه و الحدیده حمله و تعدادی از غیر نظامیان را به شهادت رساندند.

بیشتر بخوانید:

جزئیات مذاکرات سوئد و راهکارهای اجرای توافقات

استقبال مسکو از توافقات صلح یمن در سوئد

وزارت دفاع دولت نجات ملی یمن نیز اعلام کرد دشمن از رایزنی های سیاسی سوء استفاده می کند و به هیچ آتش بسی پایبند نیست و عملیات نظامی خود را در برخی جبهه ها تشدید می کند. این مذاکرات شامل شش پرونده بود که عبارتند از آزادی اسرا، عملیات الحدیده، بانک مرکزی، محاصره شهر تعز، رساندن کمک‌های بشردوستانه به آسیب‌دیدگان و بازگشایی فرودگاه صنعا.

سابقه برگزاری مذاکرات صلح یمن

مذاکرات اخیر استکهلم در شرایطی برگزار شد که در دو سال گذشته طرف های درگیر در بحران یمن حاضر به حضور در مذاکرات صلح نشده بودند. تاکنون چند دور مذاکره میان گروه های یمنی با وساطت نماینده سازمان ملل برگزار شده است. دور اول و دوم مذاکرات میان گروه های یمنی در سال 2016 در ژنو و بیل سوئیس و با وساطت «احمد ولد الشیخ»، نماینده وقت سازمان ملل در امور یمن برگزار شد، اما دستاوردی نداشت. سومین دور مذاکرات نیز در کویت با وساطت «ولد الشیخ» و طی مدت 100 روز برگزار شد، اما این مذاکرات نیز دستاوردی نداشت و از اوت 2016 تاکنون هیچ مذاکره ای میان گروه های یمنی انجام نشد. عامل اصلی شکست مذاکرات صلح در دوره های قبلی، استقلال نداشتن هیئت وابسته به دولت مستعفی و وابسته بودن آن به ریاض و همچنین شدت گرفتن حمله های جنگنده های سعودی همزمان با برگزاری مذاکرات بود. در دور چهارم گفتگوها نیز مذاکرات سوئد در شرایطی با تلاش های «مارتین گریفیتس»، نماینده سازمان ملل در امور یمن آغاز شد که هیئت 12 نفره وابسته به دولت مستعفی یمن از ریاض به سمت استکهلم سوئد پرواز کردند. این موضوع گویای این است که عربستان به طور غیرمستقیم در نشست سوئد حضور دارد و هیئت وابسته به دولت مستعفی همچنان از خود اختیاری ندارد.

نتایج مذاکرات

در مذاکرات سوئد نمایندگان انصارالله و نمایندگان هیئت دولت مستعفی بر سر تبادل اسرا توافق کردند، علاوه بر این بازگشایی فرودگاه صنعا نیز یکی از موضوعات مورد اختلاف بود که دو طرف به توافقاتی دست پیدا کردند. اما مهمترین توافق در مورد الحدیده صورت گرفت. «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل که خود را به گفت‌وگوهای صلح یمن در سوئد رسانده بود، از توافق بر سر بندر «الحدیده» و رسیدن کمک‌ها به شهر «تعز» و کاهش درگیری‌ها در این شهر خبر داد. دبیرکل سازمان ملل در مورد بندر الحدیده خاطرنشان کرد:« توافق الحدیده بر عقب نشینی همه طرف های درگیر از این شهر و بندر آن تاکید می کند.» البته ظاهرا قرار است کنترل سیاسی شهر الحدیده همچنان در دست انصارالله باقی بماند.

وی تاکید کرد، گروه های یمنی همچنین توافق کرده‌اند چارچوبی مخصوص برای اجرای توافقات ایجاد کنند و در مذاکرات ژانویه]دی ماه)، در خصوص پرونده‌هایی که کماکان مورد اختلاف است، مذاکره خواهد شد. گوترش، توافق اخیر را توافق برای تمامی یمنی‌ها و بلکه برای تمامی جهان توصیف کرد. فرستاده سازمان ملل در امور یمن نیز که در این نشست خبری حضور داشت گفت:« در طول یک هفته یا کمتر توافقنامه ای درباره فرودگاه صنعا امضا خواهیم کرد.» گریفیتس تاکید کرد که باید برای بازگشایی فرودگاه صنعا تلاش کنیم. وی همچنین خاطرنشان کرد، توافق های حاصل شده در رایزنی های صلح یمن به شورای امنیت ارائه می شود.

اصلی‌ترین نقاط توافق در خصوص شهر و بندر الحدیده: آتش‌بس در استان الحدیده و سواحل الصلیف و رأی عیسی و الحدیده، طرفین نباید هیچ‌گونه تجهیزات نظامی به منطقه وارد کنند، تسهیل حرکت شهروندان و جابه جایی کالا، بازگشایی گذرگاه ها برای رسیدن کمک‌های بشردوستانه، برچیدن تمامی مظاهر نظامی در شهر الحدیده و تمامی درآمد حاصله از بندر الحدیده در بانک مرکزی ذخیره شود.

انصارالله یمن توافق در مورد الحدیده را یک پیروزی اعلام کرده است. محمد عبدالسلام رئیس تیم اعزامی دولت نجات ملی یمن به مذاکرات سوئد ضمن خرسندی از نتایج مذاکرات تاکید کرد، مقامات محلی موجود در الحدیده از طریق هماهنگی با سازمان ملل رسما کنترل این شهر را در دست خواهند گرفت و برقراری امنیت به‌عهده آنها خواهد بود. رئیس هیئت ملی یمن گفت که خروج کامل متجاوزان از جنوب استان الحدیده و برچیده شدن مقرهای نظامی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از جمله بندهای توافق در سوئد است. وی تأکید کرد که یکی از بندهای چارچوب کلی پیشنهادشده پایان دادن کامل به اقدامات نظامی در یمن بود اما طرف مقابل با آن مخالفت کرد.

نتیجه

بسیاری از تحلیلگران پیش از شروع مذاکرات معتقد بودند که این دور از مذاکرات نیز موفقیت آمیز نخواهد بود چرا که مهیا شدن شرایط برای برگزاری مذاکرات به دلیل نیاز و توافق واقعی گروه های داخلی یمن نبوده است بلکه فشارهای جهانی بر عربستان بعد از قتل خاشقجی باعث برگزاری این مذاکرات شده است. به همین دلیل کارشناسان بر این باور بودند که این به معنای این است که هنوز نمی توان انتظار موفقیت مذاکرات را داشت چرا که گروه های داخلی یمن باید به انجام مذاکرات احساس نیاز کنند و اراده کافی برای این مسئله را داشته باشند نه اینکه به دلیل یک عامل خارجی مذاکرات برگزار شود. تا روز آخر مذاکرات دو طرف همچنان بر سر مسائل مختلف با یکدیگر اختلاف نظر داشتند اما در نهایت در مورد آتش بس در الحدیده، تبادل اسرا، کاهش درگیری ها در تعز و بازگشایی فرودگاه صنعا توافق حاصل شد. این مسئله تبدیل به پیروزی بزرگی برای انصارالله شد. چرا که در 4 سال گذشته ائتلاف سعودی به دنبال آن بود که انصارالله را به عنوان گروهی تروریستی معرفی کند اما در نهایت جامعه جهانی نیز مجبور به پذیرش انصارالله شد. در واقع مقاومت 4 ساله انصارالله باعث شد تا قدم نخست در راه ایجاد یمن مستقل و همچنین راه حل سیاسی در یمن برداشته شود. چهار سال پیش ائتلاف سعودی به رهبری عربستان به یمن حمله کرد. در این حمله چند هدف پیگیری شد: جنگ یمن باید در سه هفته به اتمام برسد، انصارالله یمن باید خلع سلاح شود، این گروه باید تروریستی اعلام شود، صنعا باید از کنترل انصارالله خارج شود و در نهایت منصورهادی رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت بازگردد. در ادامه چند هدف دیگر به این مجموعه اهداف اضافه شد: الحدیده باید به اشغال ائتلاف سعودی در بیاد و قدرت موشکی انصارالله نیز نابود شود. اما پس از چهار سال ائتلاف سعودی به هیچ کدام از اهداف خود در یمن نرسید. هیئت انصارالله و هیئت دولت مستعفی در یک هفته مذاکره فشرده در سوئد سرانجام روز پنجشنبه گذشته به توافق رسیدند. توافقی که ثابت کرد انصارالله یمن پیروز میدان است. در این توافق بر سر سه مسئله الحدیده، فرودگاه صنعا و تبادل اسرا توافق حاصل شد. در واقع انصارالله یمن پیروز این توافق نام گرفت این مسئله نیز به چند دلیل است: ائتلاف سعودی به خواسته های خود در مورد اشغال صنعا و الحدیده، خلع سلاح انصارالله، نابودی قدرت موشکی انصارالله، تروریستی اعلام کردن انقلابیون یمن و بازگرداند منصورهادی به قدرت ناکام ماند و در مقابل انصارالله به عنوان یک گروه قدرتمند و مشروع سیاسی یمن به رسمیت شناخته شد.

منبع: سایت بصیرت

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
  7 12
  برو بابا / هنوز که خبری نشدعععع
 • GB ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
  3 21
  چون جواب هیچ شماره ای رو از ایران ندادن
  • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
   0 0
   گویا شما هم از ادعای ارسال موشک به تلفن عقب نشینی کرده اید! جای شکر دارد.
 • رحمن IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
  3 2
  برای مذاکرات یمن خیلی زود است اعلام پیروی کنید مگر شش ماهه بدنیا آمده اید.
 • IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
  6 2
  کلا مشرق مهارت خوبی در خریت زدن خود دارد
 • احمد IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
  6 2
  انصارالله دروسط معرکه است بنابراین صلاح مردم یمن راخوب میداند پس ندانسته حرفی نزنیم به مردمی که چهارسال است بادست خالی دشمن راناامید کرده اند . آنهاارتش خداهستند که شکست ناپذیرند .
 • NL ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  6 0
  مشرق کلی تو این یکی دو روزه نقض آتش بس از طرف عربستان اتفاق افتاده چرا پوشش نمیدی 21 بار در طول 24 ساعت اول نقض توافق رخ داده :|
 • محمد US ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  11 0
  بنظرمی رسد درمورد بتدر الحدید مثل برجام خودمان شل کاری شده چون امریکایی ها ووابستگانشان به هیچ چیز پایبند نیستند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس