کی روش

از همان روزی که اکبر ترکان تنها دستاورد قابل عرضه ایرانی را «آبگوشت بزباش» خواند، محتمل بود که «پروژه»های نمادینی با هدف الگوسازی در لزوم به کارگیری مدیر خارجی به کار بیافتد.

سرویس سیاست مشرق - روز ۱۹ آذرماه، حسن روحانی که به وزارت راه و شهرسازی رفته بود، در پایان سخنانش، جملاتی قابل تامل به زبان آورد:

"‌ وقتی کشور یک سرمربی خارجی را برای فوتبال خود استخدام کرده و این مربی تیم ملی را ارتقا می‌دهد، چرا با یک سرمایه گذار چنین برخوردی انجام ندهد؟"[۱]

این اظهارات از زبان رییس قوه اجرایی کشور، صرفا یک قیاس ساده نیست و عقبه و ذهنیت جدی در پس این اظهارات است که برخی از تبعات آن را در سالیان اخیر در نحوه اداره کشور دیده‌ و می بینیم. ذهنیتی که در توان داخلی در اداره امور کشور تردیدهای جدی دارد و لازمه‌ی اداره کشور را نه اتکاء به خاک استعدادخیز این مرز و بوم، که «بستن» با خارجی ها (آن هم از نوع غربی) می داند. یکی از وجوه مهم این ذهنیت، استفاده از «مشاوران» خارجی و مدیران «خارجی» در ساحات مختلف حکومت‌داری است.

ذکر این نکته لازم است که منظور از «خارجی» در این گزاره‌ها، صرفا فردی نیست که آباء و اجدادش هم خارجی باشند، بلکه می تواند شامل کسانی باشد که از قضاء زاده‌ی این مرز و بوم هستند، اما هویت آن‌ها در غرب شکل گرفته و حتی تابعیت غربی دارند.

پرونده‌های مهم سالیان اخیر را مرور کنیم: «کاوه مدنی» در سازمان حفاظت محیط زیست، «فریدون فشارکی» و «کمال فروغی» در وزارت نفت، «نزار زاکا» در معاونت زنان ریاست جمهوری، «مراد طاهباز» در محیط زیست، «دری اصفهانی»،«تریتا پارسی»، «هومن مجد»، «علی واعظ» و...در جریان مذاکرات هسته‌ای....تنها مصادیقی از نفوذ و سیطره این ذهنیت در دولت است. حالا رییس جمهور، پای را از این فراتر گذاشته و رسما و عملا از ورود مدیران «خارجی» (به تمام معنا) به عرصه مدیریت کشور می گوید. تاکید ایشان بر مثال «کی‌روش» اصلا اتفاقی نیست و محصول یک پروژه تبلیغاتی است که اکثریت قریب به اتفاق مردم صرفا وجه ورزشی آن را دیده‌اند.

هومن مجد(سمت راست) در حال رایزنی با تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای
کاوه مدنی و عیسی کلانتری
مراد موشه طاهباز، در جلسه سازمان حفاظت از محیط زیست
نزار زاکا با شهیندخت مولاوردی
تریتا پارسی در کنار تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای

در آبان ماه  سال گذشته، محمد مایلی‌کهن، پیشکسوت فوتبال و مربی اسبق تیم ملی که به صراحت لهجه معروف است، حرف قابل تاملی زد که این‌ روزها حرف دل بسیاری از فعالان فوتبال هم هست. مایلی کهن در واکنش به برخورد تند  کی‌روش با مسوول کمیته انضباطی فدراسیون، گفته بود:

" ایشان سرمربی تیم ملی نیستند بلکه همه کاره فدراسیون هستند!"[۲]

حقوق  چند میلیون دلاری کی‌روش، لیست بلندبالای پاداش‌ها، دست باز کی روش در بستن قراردادهای تبلیغاتی، مبسوط‌الید بودن کی‌روش در فدراسیون فوتبال و برخوردهای تحقیرآمیز او با سایر دست‌اندرکاران فوتبال، تیم پشتیبان قوی رسانه‌ای که در راس آن‌ برنامه ۹۰ و شخص فردوسی پور است و... همه نشان از آن دارد که کی‌روش نه فقط یک سرمربی، که یک «پروژه‌ی» خاص و مورد حمایت است. پروژه‌ای که قرار است به عنوان یک «الگو» به افکار عمومی عرضه شود که حتی مشکل «آب خوردن»مردم نیز باید به دست مدیران چشم آبی و وارداتی حل شود.

در یکی دو سال گذشته، در بسیاری از محافل اصلاح طلبان و حامیان دولت، بحث این که چرا نمی توانیم به مانند تجربه کی‌روش، در حوزه‌های دیگر هم مدیر(بخوانید مستشار) وارد کنیم، یکی از بحث‌های رایج بوده و رییس جمهور صرفا چنین بحثی را تنها از جایگاه تریبون رییس قوه مجریه به زبان آورد و به آن رسمیت بخشید.

کی‌روش در این چند سالی که در فوتبال ایران مشغول به فعالیت است، بارها مسؤولان ارشد فدراسیون و حتی وزارت ورزش را زیر ضرب حملات کلامی خود قرار داد و اصطلاحا نسق آن‌ها را کشید و هر بار هم حرف او به کرسی نشست؛ از نصرالله سجادی، معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش تا شخص وزیر ورزش بر سر مساله تمدید یا عدم تمدید قرارداد[۳]... و البته مربیان تیم‌های لیگ برتر هم که سوژه‌های همیشگی حملات کی‌روش هستند و دعوای اعصاب‌خردکن او با «برانکو ایوانکویچ»، سرمربی پرسپولیس، هم داستان همیشگی صفحه نخست روزنامه‌های ورزشی است.

همه این موارد نشان می دهد که کی‌روش، فراتر از هر سرمربی فوتبال دیگری در جهان، از رانت قدرتی برخوردار است که او را در همه این مجادله‌ها برنده بیرون می آورد و فارغ از هر نتیجه‌ای که می گیرد (حتی اگر هیچ دستاورد و جام و جایزه‌ای به کلکسیون افتخارات تیم ملی اضافه نکرده باشد)، لشکری از مداهنه گران و مدحیه‌سرایان به دنبال او هستند. به واقع، کی‌روش را می توان یک نماد از یک ذهنیت دانست که متاسفانه چند سالی است سنگرهای مهم حکومتی را هم در اختیار گرفته اند و انتهای تفکر آنها آن‌ها «نتوانستن» ملت ایران است.

به بیان دیگر، از همان روزی که (۱۸ آبان ۹۳)، اکبر ترکان، مشاور روحانی، از این گفت که ایرانی‌ها جز «قرمه‌سبزی» و «آبگوشت بزباش» هیچ چیز دیگری برای عرضه در صنعت ندارند،[۴] محتمل بود که «پروژه»هایی به صورت پایلوت برای نمادین‌سازی این «ناتوانی» و «خودناباوری» کلید بخورد. با سخن اخیر رییس جمهور، حال با صراحت بیشتری می توان گفت که کی‌روش یکی از همان پروژه‌های نمادین است.

البته چندی قبل‌تر، درست در میانه‌ی حرف و حدیث‌ها درباره شهردار شدن یا نشدن آقای پیروز حناچی، فیلمی از صحبت‌های ایشان منتشر شد که تلویحا از لزوم استفاده از مدیران خارجی در کشور سخن می گفت:

" ما برای تیم ملی میرویم، مربی خارجی می‌گیریم... مگر شهرسازی کشور از تیم ملی کشور کمتر است!؟ ما باید قبول کنیم که خیلی از تجربیات را نداریم. ما باید قبول کنیم که تجربه تعادل منطقه‌ای در مقیاس کلانشهر را بطور کامل نداریم."

دو سه سالی قبل‌تر، در ۲۸ مهر ۹۴، محمدرضا نعمت زاده، وزیر سابق وزراتخانه راهبردی صنعت، معدن و تجارت، در همایش روز ملی صادرات گفت:

"من به برخی از شرکت‌ها پیشنهاد واردات مدیران خارجی را دادم که برخی از آنها نیز اقدام به این کار و از این شرایط استقبال کردند. هیچ اشکالی ندارد که برای حضور در بازارهای بین‌المللی از مدیران باتجربه خارجی و دانش آنها استفاده کنیم. همان‌طور که در بخش ورزشی مربی خارجی به کشور می‌آوریم در اقتصاد نیز نیازمند به آوردن مدیران اقتصادی خارجی هستیم."[۵]

روز ۲ تیر امسال، روزنامه اصلاح‌طلب «آفتاب یزد»، در گزارشی با عنوان «در سیاست و اقتصاد هم کی‌روش می خواهیم» نوشت:

"مدیریت کارآمد، این همان حلقه مفقوده‌ای است که موجب می شود منابع ریز و درشتی که در کشور داریم، از دست برود. گویی یک کی روش در عرصه‌های مدیریتی کم داریم. البته کی‌روش یک فرد نیست، کی‌روش یک طرز تفکر و یک سبک مدیریت است. وقتی صحبت از فقدان او در سیاست و اقتصاد می کنیم، به معنی کمبود مدیریتی سیستمی، هدفمند، برنامه‌ریزی شده و باتجربه است که خوب می داند مقابل مشکلات صف‌آرایی کند."

جای تاسف دارد که در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب، این ذهنیت بر تفکر مسوولان ارشد اجرایی کشور حاکم باشد که باید به تجربه مستشاران غربی دوره قاجار بازگردیم تا مملکت روی پیشرفت و توسعه را ببیند. این چیزی جز ضعیف و ناتوان انگاشتن خیل عظیم سرمایه انسانی کشوری نیست که جزو نخبه‌ترین، فرهیخته‌ترین و مستعدترین نیروهای انسانی جهان هستند.


[۱] https://www.isna.ir/news/۹۷۰۹۱۹۰۹۳۷۱

[۲] https://www.mashreghnews.ir/news/۷۹۴۸۰۰

[۳] https://www.parsnews.com/fa/tiny/news-۲۴۷۳۳۶

[۴] https://www.tasnimnews.com/fa/news/۱۳۹۳/۰۸/۱۹/۵۵۳۲۴۶

[۵] https://www.tasnimnews.com/fa/news/۱۳۹۴/۰۷/۲۸/۸۹۳۸۹۰

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 54
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 9
 • اميركبير معاصر IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  22 63
  كيروش اميركبير عصر ماست.
  • مجید IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
   21 5
   اگه اون امیرکبیره پس تو کدوم...هستی؟
  • IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
   27 3
   امیر کبیر پرتقالی بوده مطلب جالبی است من نمی دانستم باید از پرتقال قدردانی شود
  • IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
   15 3
   از کجا معلوم بنی صدر زمان ما نباشد؟!
  • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
   18 5
   لطفا یکی بگوید 80 هزار مستشار امریکایی که تا سال 57 در ایران حکومت میکردند و اعلحضرت هم برای رفع حاجت از ایشان اجازه میگرفتند با ماهی هزاران دلار دستمزد بعلاوه ضریب حق توحش بخاطر خدمت در بین مردم ایران روزی که رفتند دقیقا ایران در کجای علم و اقتصاد و سیاست و فرهنگ و پزشکی و..... دنیا قرار داشت؟
  • IR ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
   13 4
   الان دقیقا بعد از هشت سال حضور کیروش فوتبال ایران چه جایگاهی دارد که قبلا نداشته ؟
  • GB ۰۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
   8 9
   اونی که می گه کیروش چه کاری کرده هست ، حتما بچه هست و یادش نمی اد که بحرین در ازادی بهترین تیم ملی ایران را حذف کرد و با پرچم عربستان دور پیروزی زد!!!!ا یادشون رفته که در گروه مرگ فقط یک بقل پا با صعود به مرحله بعد فاصله داشتیم!!!ا حتما یادش نمی اد که یک خط در میان و با هزار تا اما و اگر می رفتیم جام جهانی ولی اینبار بدون گل خورده رفتیم جام جهانی!!!ا
  • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
   7 1
   یا تو اصلن امیرکبیرو نمیشناسی یا اصلن... . مردک کیروش چندتا قهرمانی برای ایران اورده که این دومیش باشه؟ شما به چی خوب میگید.از جام جهانی صعود کردیم یا تو جام ملتای آسیا قهرمان شدیم یا تیم امیدیمون رو تقویت کرده
 • جاويد آل سعود DE ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  6 32
  محمد بن سلمان ، مهمان ويژه برنامه نوروزي شبكه يك سيماي جمهوري دموكراتيك فدراليسم خلق ايرانستان ، همزمان سخنراني بنيامين نتانياهو از شبكه دو ايران جنوبي .
  • BE ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
   6 2
   زپرشک بر تو باد
  • ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
   0 0
   بن سلمانتو بگیر غش نکنه آل یهود
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  20 2
  چقدر نامرد در کشورمان داریم
 • 123 IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  34 20
  بندازید بیرون این مردک رو
  • US ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
   1 1
   مگه مرض داری. این حرف مشرق را خیلی ناراحت می کند. مشرق پیاده نظام این مرد است. دیگر مشرق و مغرب یکی شده اند مشرق دیگر از اصول گرایان روی گردان شده و تصویب قانون FTAF بوسیله امضای یک فرد (بدون رای نمایندگان مجلس) به شورای امنیت ملی اقای رضایی تسلیم شده. و مشرق این دیکتاتوری مطلق روحانی لاریجانی را زیر چادر جارو کرده.
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  23 27
  معلومه باید مدیر خارجی بیاد حداقل یک نسل جوون ایرانی رو تربیت کنه تو تمام بخش های اقتصادی و ورزشی تا نظم و سازماندهی رو یاد بگیریم تا بتونیم مثل ترکیه یا مالزی بشیم. اون ابلهی که یه همچین مقاله ای رو می نویسی هدفش مزدوری جمهوری اسلامیه وگرنه باید از این مسئله استقبال بشه.
  • IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
   17 5
   ساسی مانکن جون وقتی اینجوری فیس و فیس راه انداختی برو دستمزدهای خداد میلیاردیشم از جیب عمت بده نه از بیت المال مایه بذار
  • IR ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
   4 3
   تو مزدور و کاسه توالت و معلوم الحال به فکر خودت باش جمهوری اسلامی مزدور لازم ندارد بلکه اراده کنه با جانبازی سلیمانی اش منطقه فارسی صحبت میکند در 12 دقیقه هم ان را در اختیار میگیرد قالیبافی دارد که صدهها کیلومتر مترو و اتوبان و پارک و اسمانخراش برای پایتختش بسازد تا دهان استراو باز بماند در تحریم تهرانی مقدمی که قاره پیماهای نقطه زنش کابوس ساکنین برج ترامپ در نیویورک باشد و احمدی روشن و شهریاری که سانتریفیوژهای نسل چهار وپنجشان اورانیوم را تا درجات بالا غنی کند و قرارگاه خاتمی که بعد از رفتن توتال سکوهای چند هزارتنی را وسط خلیج فارس نصب کند تا تو ملعون در حرارت مطبوع سیستم گرمایشی ات چرند بنویسی از پل کمنظیر قوسی کارون 4 تا انواع خدمات پزشکی که در گذشته باید یک دکتر هندی یک صدمش را با هزار منت برای هموطن ایرانی انجام میداد تا اب و برق و نان و بنزین و امنیت بینظیری که برایت عادی شده ولی ایکاش مردم فریب لیبرالهای بی خدا را نخورده بودند تا مشکلات کمر شکن کنونی نیز در حداقل بود
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  17 13
  اگر کسی برای بدهی معوقۀ مردم و هزاران پروژۀ خاک خورده و خوابیده بگه پول نداریم اما صد میلیاردی بیت المال مردم بدبخت رو بریزه تو حلق کیروش شارلاتان ، وای بحال قیامت و عذاب آخرتش
 • NL ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  26 10
  دو تا جام ملت ها باشی هر دور تو اولین مرحله حذفی بری کنار میشه موفقیت؟
  • پوریا CA ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
   9 12
   دو تا جام ملت ها ؟ این آمار رو از کجا میارین؟ ایران با کی روش به یک جام ملت ها بیشتر نرفته! با همین معلومات ناقص قضاوت می کنید خجالت آوره!
  • IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
   3 0
   ایران با کیروش فقط در سال 2015 در جام ملت های آسیا شرکت کرده. سال 2011 افشین قطبی و سال 2007 قلعه نویی مربی تیم ملی بودند. این سری می شه دومین سری که هنوز شروع نشده. این همه رای مثبت اشتباه تعجب آور هست.
 • ناراضی وضع موجود!!! IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  2 7
  وقتی ضد سیاستهای نظام رفتار میکنید همه چیز میریزه بهم کی میخواهید اینو بفهمید؟
 • IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  11 13
  کجاش نادرست هست؟ وقتی ناتوانیم، وقتی مدیر قوی نداریم، اگه داریم، اون هم فقط کیسه خودش رو پر میکنه، چرا نباید مدیر از خارج وارد کنیم؟ آقا اروپا بد، آمریکا خوی استکباری . . . بریم حضرات ژاپنی و چینی بیاریم سر این مملکت . . . تا ما مردم، رو بیشتر این مدیران وطنی، له نکردن. . ..
  • NL ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
   11 8
   شما کسانی که تو خارج درس خوندن و زیر نظر اونا رشد کردن رو آوردید رئیس جمهور و نماینده مجلس و وزیر کردید وضع اینه وای به حال وقتی خارجی ها خودشون بیان کار کنن
  • IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
   4 1
   مدیر توانا داریم خوبش هم داریم چون رسانه ندارن و نمیتون وعده دروغ بدن یا عضو هیچ قشر و باند و جناحی نیستن نمیتونن وکیل و وزیر بشن
  • IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
   1 1
   آدمهایی که شما آوردید مالی نبودن و نیستن و فقط به درد جاسوسی میخورن
 • ناشناس IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  15 8
  بابا ولش کنید این اجنبی را بره کشور خودش بیت المال را برای چی میدین بخوره ؟؟ با این نتایج صفر بر صفر یا یک بر یک
 • آرش IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  12 24
  بنظر من مدیر کاشانی رو بگذارید، جانشین عباس آخوندی، بعد احمدی نژاد هم رییس جمهور، آها داشت یادم میرفت علی آبادی هم بگذارید. قشنگ کشور رو به دوره عصر حجر بر میگردونید
  • IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
   6 3
   امثال تو با قر کمر و مایو به کجا رسوندین مملکت رو ؟ بنال دیگه
  • IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
   1 6
   المپیکی که علی ابادی مسول بود ایران رکورد مدالش را شکست
  • آرش IR ۰۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
   1 0
   مورد اول اینمه منظور من از آخوندی آقای عباس اخوندی نبود بلکه محمد آخوندی بود که ویراستار محترم اشتباه متوجه شدند. در پاسخ به هم وطنی که موضوع قر کمر و مایو رو مطرح کردند بایستی بگویم عزیز برای شنا کت و شلوار نمی پوشند بعلاوه شنا توصیه پیامبر خداست. در مورد قر کمر هم شما نده. بگذار لااقل همین یک مورد رو داشته باشیم. و اما کیروش، علی رغم تمام تحریم های ورزشی علیه ایران این آقا با حداقل امکانات در مقایسه با کشورهای همطراز نتایج بسیار قابل قبولی گرفته. بازیکن سالاری در تیم ملی را از بین برده. دوست عزیز عینک نژاد پرستی را بردارید. امروزه تمام کشورهای پیشرفته متخصصین رو بدون در نظر گرفتن ملیت جهت پیشرفت جذب می کنند. چرا ما اینکارو نکنیم. مدیر، متخصص و کاردان از غرب و شرق بیارید چه اشکال دارد. به جای دفاع از مدیران اکثرا نالایق و ناشایست واقعیت ها رو ببینید.
 • ملیکا IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  11 15
  کیروش خیلی هم ماهه ارزش پولی که میگیره هم دارم نوش جونش
  • BE ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
   3 4
   اوا
 • پوریا CA ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  8 13
  سایت مشرق اگر عدالت داری این نوشته رو چاپ کن! معلوم نیست نویسنده این مطلب چی در سر داشته! اتفاقا کی روش همون کسی که روحیه ی جنگندگی رو به خیلی ها جدا از بازیکنان تیم ملی درس داده و مثالش رو هم در جام جهانی شاهد بودیم! کی روش کسیه که از بلندگوی جام جهانی برای ضلمی که کمپانی نایک در حق بچه های ما کردند صحبت کرد! کی روش کسی که نه باج می گیره و نه باج میده! و این چیزیه که خیلی ها رو ترسونده! چشماتون رو باز کنید و واقعیت رو ببنید! و اون کسایی که باید پشتش باشند که مردم عادی هستند پشتش هستند! به همین دلیل هم هست که تونسته دوام بیاره وگرنه دو روزه از ایران اخراج بود! در ضمن کی روش یاد نداره مثل خیلی از ما ایرانی ها دورو و از پشت خنجر بزن باشه و حرفش رو رک می گه و پشت هزاران تعارف و بله قربان ها قایم نمیشه! به اضافه ی اینکه در جدال با برانکو بی احترامی ها که اول هم از سمت آقای برانکو شروع شد کاملا نادیده گرفتید و یک طرفه به قاضی رفتید! آقای برانکویی که یک روز از سمت خودش میره دنبال هموطنش برای سرمربیگری تیم ملی و از طرف دیگه میگه من هیچ وقت بر خلاف تیم ملی و کادرش نبودم! بله ما ایرانی ها با این دورویی بیشتر راحتیم تا راستی و رک گویی! سایت مشرق اگر عدالت داری این نوشته رو چاپ کن!
 • اسد IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  8 19
  شک نکنید که کیروش فقط یه پروژه جاسوسی بعد از پروژه های اختلافات قومیتی و مذهبی تو ورزشه .
 • سعید IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  29 1
  البته بی راه هم نمیگه در مورد فوتبال که درست بوده حداقلش دست مربیان دلال صفت قطع شد مایلی هم چرت میگه ، ولی من یه نظر بهتر دارم برای مدیران داخلی ، بجای مدیر خارجی معلم اخلاق از سنگاپور و ژاپن بیارید تا انسان تربیت کنن، جمعیت الان ایران متاسفانه بیشترشون گرگهای انسان نما هستن وقتی هم این گرگها به مسئولیت میرسن خون مردم رو می‌کنن تو شیشه
 • حسین IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  9 1
  نمیدانم بر خلاف رود شنا کردن کار عاقلانه ای هست یا نه انچیزی که مشخص است کی روش باعث ارتقا تیم فوتبال ایران شده والان به سادگی از سد تیم های عربی عبور میکنیم وحتی در اسیا به تیمی باج نمی دهیم و ایشان مورد توجه مردم هست وحالا چرا مشرق با دفاع از ونقل وقول از یک ادم عصبی که با همه درگیر شده واظهارات سخیفی در رسانه ها داشت وبالاخره ممنوع المصاحبه شد وچند بار حکم شلاق وزندان گرفته از محبوبیت خود می کاهد نمیخواهم چاپ کنید ولی یک کم فکر کنید
 • IR ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  3 2
  این نهایت کوته بینی و نفهمی رو میرسونه که مربیگری در فوتبال رو با مدیریت در فرهنگ و اقتصاد و اجتماع ایرانی مقایسه کنیم تقصیر هم نداره اگه فهمیده و باشعور بوده این وضع مملکت نبود
 • IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  0 1
  چه عجب یکی پیداشدواقعیتهاروگفت ومردم احمق روآگاه کرد وجالبترکه باوجودهرچی اطلاعات زیادبازهم مردم خنگ ترشدن وبه چیزهایی اعتراض دارن وبقیه چیزهاروبه واسطه اینکه قبولش سخته که بگن اشتباه کردیم حرفی نمیزنن وبه جاهلیت خودشون ادامه میدن وبعدکلی ادعادارن چراوضع خوب نمیشه شماکه هشت ساله ازیک چیزی حمایت میکنیدپس ظلمهایکه ازاون واسطه بهتون میرسه روهم بایدبپزیریدخنگ ها
 • محمد IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  1 2
  همین مشرق که دائم داره به سلبریتی ها گیر میده که چرا تو همه چیز نظر میدن و البته حرفش هم درسته اما خودش بدتره و خبرنگار سیاسیش تحلیلی ورزشی اونم ناقص و یکجانبه ارائه داده... کی روش از نظر فنی جزو ۱۰ مربی برتر دنیاست اینو حتی برانکو و مایلی کهن و خداداد عزیزی و حاج رضایی و قلعه نویی که از منتقدان اصلیش هستن اعتراف کردن... گواهش هم دو صعود مقتدرانه به جام جهانی و تغییر نسل فوق العاده و ریشه کن کردن بازیکن سالاریشه.... اینکه بگن یه کی روش تو هر بخش بخوایم اصلا بد نیست... مدیران ایرانی میتونن خلافش رو ثابت کنن... ربطی به خارجی بودن نداره... جنم خارجی و داخلی نداره.... کی روش یک الگوی عالی برای مدیریت ورزشی و غیر ورزشیه....
 • IR ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  0 0
  مسئولان باهوش ما با این حرفا عملا دارن به خودشون فوش میدن که مدیر باید از خارج بیاریم ما....
 • IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  7 5
  کیروش زمان احمدی نژاد اومد. بفهم نفهم!!!
 • US ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  6 2
  کیروش رو احمدی نژاد اورد و حمایت کامل کرد
 • امید IR ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  1 2
  چقدر این دولتیان بزدل سیاسی هستند بدبختا تا کجا انفعال
 • AU ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  0 7
  این همه تبلیغ و خرج و دستمزد های فوق نجومی و برنامه 90 و امثالهم باید نشون بده که مافیا در فوتبال وجود دارد. اگر ما احساساتی نشویم تعطیل کردن برنامه 90 کار سختی نیست. بسیاری از این نفوذ ها به خاطر بی بصیرتی ما اتفاق افتاده. بی جهت امثال فردوسی‌پور و فوتبالیست ها و بازیگران را بزرگ نکنیم که برای جامعه تبدیل به مدل شوند و جامعه زمان انتخابات به آنها تاسی کند.
 • IR ۰۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  1 2
  من حسن روحانی را که می بینم یاد میرزاآقاخان نوری تو سریال امیرکبیر می افتم
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
   1 1
   شما سریال زیاد نبین ... بداموزی داره برات
 • IR ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  0 1
  سلام کشورهای استعمارگر همیشه یک هدف داشتن تفرقه انداختن و سود بردن از این اختلاف اگر بال و پر دادن به اینگونه مدیران همین یک هدف رو عملی کنه که با نظراتی تا اینجا هست دو دستگی عملیاتی شده ضمن اینکه امیرکبیر ها کم نیستند اما چیزی که بیشتر از ان هست خیل پول دوستان و بی دردهاست نکته دیگه اینکه ای پولی که بعضی از بیت المال واز جیب مملکت می گیرند حل چه خارجی چه ایرانی کجا خرج میشود در مملکت ما یا خارج از سفره مردم.
 • IR ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  0 0
  بزرگترین ایراد مشرق نیوز این تفکر ه که میگه ما باید اهداف انقلاب رو با روحانی جلو ببریم. این آدم یک پا تقی زاده است که میخواست از فرق سر تا نوک‌ پا فرنگی بشود. مثل اینکه یک لاییک رو بذاری امام جماعت و بگب حتما باید پشت سر او نماز بخونیم. دولتی که از سر تا پا ضد اهداف انقلاب عمل می‌کنه چطور می‌خواید اهداف انقلاب رو باهاش پیش ببرید؟ دولتی که طبق نظر سنجی معتبر ایپسا5 % محبوبیت داره اصلا چرا باید ادامه پیدا کنه؟
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  7 5
  سوال، آیا تتلو هم پروژه سیاسی بود ؟
  • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
   1 5
   احسنت
  • NL ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
   0 0
   منظورتون وقتی بود که برای میرحسین آهنگ انتخاباتی میخوند؟
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۳
  0 2
  کیروش، مهمترین دشمن دولت هست. یادتون هست می خواستند عوضش کنند؟! علت رو می دونید؟ چون اگه تیم کیروش ببره، همه میگن خدا دولت احمدی نژاد رو بیامرزه دولت خاتمی، بلازویچ و برانکو رو آورد. فاجعه بود. سعی این ها آوردن برانکو هست برای اینکه به نام خودشون تموم شه اگه کیروش بردی داشته، احسنت به دولت انقلابی که هم سازش نمی کرد، هم توسری و فریب نمی خورد، هم بهترین نمونه تعانل با غرب رو داشت. مشرق، مدیونی چاپ نکنی
 • ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
  1 0
  ای دولت بیچاره جوانان نخبه ما رو رو هوا میزنن مشکل شمایید با افکار پوسیدتون که باید برید خونه و فضای کار رو به جوونا بدین البته کیروش رو سیاسی نکنین عمر کیروش تو ایران از دولت بیشتره و این وصله ها به این ایرانی غیور نمیچسبه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس