پزشک فرانسوی یا سفیر انگلیس بر بالین آیت‌الله کاشانی

در تازه‌ترین شایعه علیه شخصیت آیت‌الله کاشانی عکسی از اواخر عمرش منتشر شده است و از پزشک فرانسوی به نام سفیر انگلیس یاد می‌کنند.

به گزارش مشرق، در تازه‌ترین شایعه علیه شخصیت آیت‌الله کاشانی عکسی از اواخر عمرش منتشر شده است و از پزشک فرانسوی به نام سفیر انگلیس یاد می‌کنند این در حالی است که پروفسور کولر پزشک فرانسوی در حال معاینه آیت‌الله کاشانی (۱۳۴۰) و به دعوت بازرگان ایرانی به تهران آمده است و در بیمارستان بازرگانان در خیابان ری دست آیت‌الله کاشانی را گرفته است.

بیشتر بخوانید:

راهکار آیت الله کاشانی برای خروج از بحران اقتصادی چه بود؟

در کنار وی دکتر منوچهری (شماره 2) پزشک بیمارستان مهر و دکتر سید محمد باقر کاشانی(شماره 3) فرزند آیت‌الله کاشانی نیز دیده می‌شود. 

اما شایعه‌ای که در فضای مجازی شکل گرفته بود: آیت‌الله کاشانی در روزهای اخر عمر- اسفند ۱۳۴۰ جای تشکر داره که سفیر انگلیس تا به آخر در کنار ایشان بودند.

این شایعه آخرین مورد از فضا سازی جعلی علیه آیت‌الله کاشانی است به تازگی منتشر شده است در سال گذشته حمله به آیت‌الله کاشانی روبه فزونی است به طور مثال تیرماه ۱۳۹۶  وزارت امور خارجه آمریکا اسناد دخالت این کشور در کودتای ۲۸ مرداد  ۱۳۳۲ علیه دکتر مصدق را پس از ۶۴ سال منتشر کرده است.

در این اسناد که مربوط به مکاتبات محرمانه سفارت آمریکا در تهران با وزارت امور خارجه این کشور و سازمان جاسوسی سیا است، به وضوح از نقش مستقیم آمریکا در مدیریت این کودتا و کنار زدن دولت منتخب دکتر مصدق پرده‌برداری شده است. این اسناد که ۳۷۵ قطعه سند را شامل می شود نشان می دهد که آمریکا مستقیماً در سرنگونی دولت منتخب محمد مصدق و حمایت از دولت زاهدی ایفای نقش کرده است. کارشناسان تاریخ با بررسی این اسناد بر سانسور اسناد تاکید داشتند.

در جنجالی‌ترین سند این مجموعه، ادعا شده که آیت‌الله کاشانی و هواداران ایشان با سرنگونی دکتر مصدق و انجام این کودتا موافق بوده‌اند. این در حالی است که آیت‌الله کاشانی یک روز پیش از ۲۸ مرداد، طی‌ نامه‌ای‌ به‌ دکتر مصدق‌ او را از شرایط‌ جدیدی‌ که‌ کودتاچیان‌ تدارک‌ دیده‌ بودند، مطلع‌ ساخت‌ و از او خواست‌ که‌ با همکاری‌ با او تصمیمات‌ لازم‌ برای‌ جلوگیری‌ از کودتا را تدارک‌ ببیند. 

شایعه دیگر که قبل از اسناد علیه آیت‌الله کاشانی شکل گرفت فیلم یک دقیقه و 52 ثانیه‌ای از خانه مصدق روز 28 مرداد 1332 که آثاری از هجوم مردم در آن به چشم می‌خورد در شبکه‌های اجتماعی پخش شد. 

در بخش پایانی این فیلم، فیلم دیگری در 3 یا 4 ثانیه از آیت‌الله کاشانی، دکتر مظفّر بقایی، سید شمس‌الدین قنات‌آبادی و نمایندگان دیگر مجلس شورای ملی دوره هفدهم و فیلم دیگری از سپهبد زاهدی به فیلم خانه مصدق الحاق شده است. در زیرنویس فیلم خانه مصدق نوشته شده است: «فیلمی نادر منتشر شده توسط «سیا» از ورود آیت‌الله کاشانی به همراه زاهدی و نمایندگان امریکا و انگلیس به ویرانه‌های خانه دکتر مصدق یک ساعت بعد از پیروزی کودتا». این ادعا، توسط کارشناسان تاریخ رد شده است و کذب از آب درآمد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس