ارتش اسرائیل

عملیات موسوم به سپر شمال ارتش رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرز با لبنان نشان از هراس گسترده صهیونیستها از قدرت حزب الله لبنان و بازی جدید نتانیاهو برای فرار از بحران داخلی دارد.

به گزارش مشرق، روز به روز بر هراس صهیونیستها از تقویت توان حزب الله لبنان افزوده می شود و درهمین راستا دست به تحرکات نظامی می زنند که از جمله آنها رزمایش نظامی است که صهیونیستها مدعی می شوند که شرایط جنگ با رزمندگان مقاومت لبنان را تمرین می کنند اما بامداد روز چهارم دسامبر ۲۰۱۸ صهیونیستها دست به عملیاتی موسوم به سپر شمال برای کشف آنچه تونلهای حزب الله خوانده شده، زدند.

روز سه شنبه ۱۳ آذرماه ۱۳۹۷ گادی آیزنکوت فرمانده ارتش رژیم صهیونیستی سفر خود به آلمان را لغو کرد. رسانه های رژیم صهیونیستی شروع عملیات موسوم به سپر شمال را به نشست ویژه نتانیاهو با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بروکسل مربوط دانستند.

در واقع نتانیاهو که پس از شکست از گروههای مقاومت فلسطین به هراس افتاده است به دنبال اقداماتی برای ترمیم وجهه داخلی خود برآمده است؛ به ویژه پس از اتهاماتی که در داخل این رژیم درباره فساد و رشوه علیه وی مطرح است.

با شروع تحرکات نظامیان رژیم صهیونیستی در مرز با لبنان، ارتش لبنان و نیروهای یونیفیل به حال آماده باش درآمدند. ارتش لبنان با صدور بیانیه ای به تحرکات نظامی رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرز فلسطین اشغالی با لبنان واکنش نشان داد.

واکنش ارتش لبنان به تحرکات نظامی تل آویو

در این بیانیه آمده است: «با توجه به اینکه اسرائیل بامداد روز سه شنبه از آغاز عملیات موسوم به سپر شمال مربوط به تونلهای ادعایی در جنوب لبنان دم زده است اوضاع در سمت لبنان آرام و باثبات است و به دقت بررسی می شود. نیروهای ارتش لبنان در منطقه برای انجام ماموریت های عادی در مرز مستقر هستند و این با همکاری و هماهنگی با نیروهای سازمان ملل در لبنان است تا از هرگونه تنش یا بی ثباتی در جنوب لبنان جلوگیری به عمل آید. ارتش لبنان آماده مقابله با هرگونه پیشامد احتمالی است».

«علی رمال» شهردار العدیسه در جنوب لبنان با اشاره به تحرکات نظامیان رژیم صهیونیستی در مناطق مرزی با لبنان اعلام کرد: «اوضاع شهرکها و مناطق مرزی با توجه به عملیات ارتش اسرائیل در طرف مقابل مرز، کاملا طبیعی است. نیروهای ارتش لبنان و نیروهای یونیفیل در سمت لبنان در حال آماده باش به سر می برند. تهدیدات اسرائیل چیزی را عوض نمی کند به ویژه که ساکنان روستای مرزی همواره در معرض تهدید است».

بیشتر بخوانیم:

چگونگی واکنش حزب الله به عملیات سپر شمال اسرائیل

یونیفیل با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «اوضاع در منطقه آرام است و نیروهای حافظ صلح بر گشت های خود در طول خط آبی در کنار نیروهای مسلح لبنان افزوده اند تا ثبات حفظ شود و از هرگونه سوء برداشتی که منجر به تنش شود، جلوگیری شود.  استفان دیک کول فرمانده کل نیروهای یونیفیل در ارتباط محکم با همه نیروهای مسلح لبنان و ارتش اسرائیل است و از همه طرفها می خواهد آرامش را حفظ کنند.  یونیفیل به طور شبانه روز مراقب خط آبی است و همه موارد نقض قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت را گزارش می کند».

میشل عون رئیس جمهور لبنان هم تماس هایی با نبیه بری رئیس پارلمان، سعد حریری نخست وزیر مامور تشکیل کابینه و جوزف عون فرمانده ارتش لبنان برقرار کرد و در جریان این تماس ها به ارزیابی اوضاع با توجه به ابعاد عملیات صهیونیستها پرداخت و از نیروهای امنیتی لبنان خواست که اوضاع را به دقت زیر نظر بگیرند و دنبال کنند.

این در حالی است که جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید امروز سه شنبه در اظهاراتی سخیفانه از عملیات رژیم اشغالگر قدس علیه آنچه تونل های حزب الله لبنان در نزدیکی مرز با فلسطین اشغالی می نامد، دفاع کرد.

حمایت کاخ سفید از فرزند بی ثبات کننده خاورمیانه

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پیامی توئیتری درباره تحرکات صهیونیستها نوشت: حمایت قاطع خود از تلاش های اسرائیل در دفاع از خود را اعلام می کنیم. از حزب الله نیز می خواهیم تا تونل سازی در خاک (!) اسرائیل را متوقف کند.

جان بولتون ادعا کرد: از ایران و عواملش هم می خواهیم تا اقدامات تحریک آمیز خود در منطقه که تهدیدی برای اسرائیل است را متوقف کنند!

واکاوی اهداف تحرکات نظامی صهیونیستها در مرز با لبنان

اما با نگاهی به تحرکات نظامی صهیونیستها می توان گفت که عملیات امروز اسرائیل تحول تازه یا غافلگیرکننده ای از حیث نظامی و امنیتی نیست زیرا اقدامات نظامی صهیونیستها در خطوط رویارویی در مرز سرزمین هایی که اشغال کرده،  اصلا متوقف نشده است و در غزه همواره به دنبال کشف تونلهاست و در جنوب سوریه نیز تحرکات این رژیم در جولان اشغالی متوقف نشده است. آنها به تحرکات خود با ابزار پیشرفته ادامه می دهند.

اما آنچه قابل توجه است وضع داخلی نتانیاهو است که در بحران عمیق به سر می برد؛ نخست از حیث تبعات تغییر قواعد درگیری و اوضاع کابینه پس از استعفای وزیر جنگ این رژیم و دیگری ازحیث اتهاماتی که علیه نتانیاهو و همسرش درباره فساد و سوء استفاده از قدرت و احتمال دادگاهی شدنش وجود دارد.

نکته قابل توجه دیگر اوضاع منطقه ای و بین المللی به ویژه پس از تحریم ها علیه ایران و شکست پروژه تحریم ایران و ناکامی تلاش های آمریکا و اسرائیل در منطقه است.

رژیم صهیونیستی از خطرناک بودن تغییر قواعد درگیری با مقاومت در غزه و پیوند آن با لبنان و سوریه آگاه است و می داند که در صورت جنگ این سه با یکدیگر مرتبط خواهند بود.

حزب الله همواره آمادگی خود را برای مقابله با هر گونه ماجراجویی رژیم صهیونیستی اعلام کرده و پاسخ را حتمی دانسته است. حزب الله هم توان راهبردی دارد که معادله بازدارندگی را تکمیل و بازدارندگی در برابر دشمن ایجاد کرده است و هم اخیرا حزب الله با انتشار اهداف راهبردی در داخل فلسطین اشغالی نشان داد که اوضاع را به دقت رصد می کند و زیر ذره بین دارد.

رژیم صهیونیستی نیاز به اقدامات برای جلب توجه جبهه داخلی اش دارد و سعی دارد که وانمود کند که هنوز ابتکار عمل را در اختیار دارد به ویژه پس از تغییر استراتژیکی که دمشق ایجاد کرد و گروههای مقاومت در غزه توان خود را به نمایش گذاشتند و ایران و حزب الله در  جنگ اقتصادی آمریکای و برخی کشورهای خلیج فارس راسخ ماندند.

دیدگاه کارشناس

«رفعت بدوی» تحلیلگر لبنانی به النشره گفت: «فریاد دشمن صهیونیست فریاد طرفی است که در هراس و وحشت به سر می برد و ادوات تبلیغاتی و رسانه ای برای گمراه کردن افکار عمومی برای هیچ طرفی اهمیت ندارد. آنچه صبح امروز رژیم صهیونیستی در عملیات حفر و جستجو در شمال فلسطین اشغالی در مقابل منطقه کفرکلای لبنان انجام داد و مدعی کشف تونلی شد که مرتبط به لبنان است با هدف گمراه کردن افکار عمومی داخل اسرائیل و منحرف کردن انظار جبهه داخلی اسرائیل از بحران هایی است که جبهه داخلی این رژیم اعم از نظامی و سیاسی از آن رنج می برد.

وی افزود:اسرائیل قصد دارد این پیام را به غرب و آمریکا بدهد که در معرض خطر از ناحیه شمال فلسطین اشغالی مرتبط با لبنان یعنی تهدید از جانب حزب الله قرار دارد. مقاومت قهرمان و دلیر لبنان با دشمن صهیونیست رو در رو مقابله کرده است و در همه موارد آنرا شکست داده است و از این رو نیازی ندارد که از تونلها برای مقابله آتی با دشمن بهره ببرد. مقاومت روی زمین به سوی فلسطین اشغالی در حالی که پرچم مقاومت را حمل می کند حرکت می کند تا این پرچم مقاومت را در سرزمین های اشغالی به اهتزاز درآورد.

این تحلیلگر لبنانی بیان کرد: اسرائیل به خاطر اینکه توان ارتش این رژیم رو به افول گذاشته واز سویی توان و جرات رویارویی پس از پیام تصویری را ندارد».

قدر مسلم آن است که هدف تحرکات نظامی رژیم صهیونیستی از سویی بحرانی که در جبهه داخلی از آن رنج می برد است و از سوی دیگر پس از شکست های متوالی در اقدامات خود چه در برابر گروههای مقاومت فلسطین و چه در سوریه است. البته از آنجایی که رژیم صهیونیستی همواره عامل بی ثباتی در منطقه بوده، بعید نیست که با چراغ سبز آمریکا دست به تحرکاتی با هدف برهم زدن اوضاع بزند که البته با توجه به توان بالای مقاومت لبنان و اینکه سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله بر پاسخ حتمی تاکید کرده، بعید است که دست به ارتکاب حماقتی بزند زیرا از تبعات ویرانگر آن آگاه است.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس