قالیباف نمایه

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مردم در تنگنای معیشتی، بیکاری، گرانی و تورم هستند، گفت: توجه به آزادی های اجتماعی در چارچوب قانون حق مردم است، اما داشتن سفره‌ مناسب و درآمد حقوق اساسی تری است.

به گزارش مشرق، محمدباقر قالیباف ظهر امروز در جمع دانشجویان ضمن گرامیداشت یاد شهدای ۱۶ آذر، گفت: دانشجویانی مانند بزرگ‌نیا، شریعت رضوی و قندچی شهید شدند تا به ما ایستادن، استکبارستیزی، استقلال، مبارزه با استبداد، دست رد به سینه غرب‌گرایان زدن و روحیه جهادی را بیاموزند.

بیشتر بخوانید:

علت عدم توان دولت در اداره کشور از دید قالیباف

خلبان محمد باقر قالیباف +عکسوی که در جمع دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان سخن می گفت، افزود: دانشجویان در حرکت های مختلف نقش آفرین و پیشگام هستند، چرا که توان روحی و جسمی و پشتوانه علمی دارند، علم بدون عمل، وبال و زحمت است و عمل بدون علم هم گمراهی و انحراف در پی دارد.

قالیباف ادامه داد:‌از این جهت دانشجویی بزرگترین فرصت است اما اگر از این فرصت درست بهره‌برداری نشود و مورد توجه قرار نگیرد، همین فرصت به تهدید تبدیل می‌شود. حال باید دید دانشجو و دانشگاه به عنوان یک فرصت بزرگ، فرصت برای چه کسی و در راستای تحقق چه هدفی است؟ روشن است که دانشجو و دانشگاه فرصت برای مسئولان است تا با استفاده از ظرفیت های آنها، مشکلات کشور و مردم را حل کنند.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مشکل اصلی کشور و مردم چیست؟ بعد از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب، از ظرفیت استثنایی دانشجویان برای حل چه مشکلی باید استفاده شود؟ همه ما آموخته‌ایم که شناخت دقیق مسأله و سابقه آن و تحلیل روند شکل‌گیری آن، مهمترین قدم در حل مسأله است.

قالیباف با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران در شروع، اهداف غایی و آرمان‌هایی داشت و اهداف واسطی هم در عرصه‌های کارکردی و ساختاری دارد، گفت: شعارهای انقلاب به خوبی اهداف آرمانی را نشان می‌دهد؛ استقلال، آزادی، مردم‌سالاری و اسلامیت. ما در تحقق این اهداف آرمانی خوب و موفق عمل کرده‌ایم. به عنوان نمونه، مسیر شهدای ۱۶ آذر و ۱۶ دی، همین مسیری است که استقلال کشور را تضمین می‌کند.

در ۱۶ دی هم باز دانشجویان و دانشگاهیان بودند که پای دفاع از انقلاب و مردم ایستادند و پرچمدار مبارزه با استکبار بودند.‌ شهید علم‌الهدی، در عملیات آزادسازی هویزه نماد تفکر انقلابی‌گری بود. اما تفکر مبتنی بر غرب‌ که با فکر و مدیریت بنی‌صدر در جبهه حضور داشت، در دفاع شکست خورد. دانشجویان شهید به همه رزمندگان یاد دادند که راه پیروزی راهی است که شهدای دانشجو رفتند. دانشجویان مبتنی بر اسلام سیاسی امام (ره) و بر اساس سنت الهی راهگشا بودند.

وی با اشاره به آزادی به عنوان یکی از اهداف آرمانی انقلاب اسلامی اظهار کرد: در حوزه آزادی اندیشه و آزادی بیان نیز شما نگاه کنید که به مسئولان کشور، نقدهای مختلف در تریبون‌های مختلف بیان می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با پرداختن به مقوله مردم سالاری تصریح کرد: تمام انتخاباتی که مردم برای تعیین سرنوشت خودشان در آنها شرکت می‌کنند نیز نماد مهم مردم‌سالاری است. اینها به خوبی نشان می‌دهد که ما در مسیر آرمان‌هایمان قدم برمی‌داریم و دچار استحاله نشده‌ایم.

وی گفت: اگر ضعفی، کاستی ای و اشکالی در تحقق آرمان‌ها داریم، ماحصل عدم تحقق دسته دوم اهداف که شأن ابزاری و روشی دارند، است که تحقق این دسته اهداف وظیفه اصلی دولتمردان است. منظورم از دولتمردان هم فقط قوه مجریه نیست. منظورم همه عوامل اجرایی هستند که امورات مختلف مردم را در کشور باید راه بیاندازند.* در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم

قالیباف با بیان اینکه در حوزه کارکردی و ساختاری که وظیفه دولتمردان بوده است، کارنامه متفاوتی داریم، تاکید کرد: در برخی از بخش ها خوب و در بخشی ضعیف بوده‌ایم. به عبارتی در رشد کمی و کیفی علمی، حوزه دفاعی و صنایع وابسته به آن، در افزایش قدرت ملی و منطقه‌ای، مبارزه با ظلم و احیای عزت و وحدت امت اسلامی کارنامه قابل قبولی داریم. در گسترش بی رویه ابعاد دولت و فربه شدن آن، در اقتصاد و بخش هایی از حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، اما ضعف‌ها و ناکارآمدی‌های جدی داریم.*  ضعف مدیریت، تفکر غیر انقلابی امید به بیگانه‌ ها عامل عدم موفقیت

وی در تشریح دلایل عدم تحصیل کارنامه موفق در حوزه های مطروحه اظهار کرد: این ناکارآمدی دو دلیل دارد اول ضعف مدیریت و دوم تفکر غیرانقلابی و امید به بیگانه‌. این عوامل در سطح اداره کشور و تصمیم‌گیری و سیاستگذاری باعث ناکارآمدی می‌شود.

* دوری از مردم یعنی وعده‌های پوچ، اشرافی گری و بی عدالتی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: حالا اگر کسی این مشکلات را داشته باشد و بخواهد پیوسته در قدرت هم باقی بماند، نتیجه‌اش می‌شود دوری از مردم. دوری از مردم یعنی نزدیکی به بیگانه، بی‌عدالتی، نفاق، دشمن را دوست پنداشتن، دروغ، وعده‌های پوچ، اشرافی گری و در یک کلام، وضعیتی است که امیرالمومنین(ع) در چرایی زوال دولت ها عنوان می کنند: «تمسک به فروع، ضایع کردن اصول، تقدم اراذل و دور کردن افاضل»

* ماحصل مدیریت ناصحیح در سه دهه اخیر تقلیل ارزش دارایی مردم است

قالیباف افزود: این جریان و تفکر بیش از سه دهه سکان اداره و مدیریت کشور را در حوزه اقتصاد در دست داشته و اقتصاد دولتی و شبه دولتی را گسترش داده است؛ اقتصادی که در دست خود این آدمهاست، یا اگر خصوصی کرده‌اند، در اختیار افراد محدود و همان چهار درصدی هاست. مردم در تنگنای معیشتی، بیکاری، گرانی و تورم هستند و و ارزش دارایی و سرمایه‌های آنان دست کم نصف شده است.

* توجه به آزادی های اجتماعی در چارچوب قانون مهم است اما کار و درامد اساسی تر است

وی با بیان اینکه این آدمها وقتی نمی‌توانند به دغدغه اصلی مردم پاسخ بدهند، دست به جنگ روانی می‌زنند، خاطرنشان کرد: آن وقت طوری وانمود می‌کنند که مشکل اصلی مردم رفتن به کنسرت و ورزشگاه و ... است. البته که توجه به آزادی های اجتماعی در چارچوب قانون حق مردم است، دخالت نکردن در زندگی خصوصی مردم خواست بحق مردم است، اما داشتن سفره‌ مناسب، داشتن کار و درآمد حقوق اساسی تری است.

* با بی تدبیری‌تان طبقه متوسط را هرروز ضعیف تر می‌کنید

قالیباف ادامه داد: مستضعفان را که فراموش کرده‌اید! چرا طبقه متوسط را هر روز لاغرتر می‌کنید؟ تولید کننده و صنعتگر و کاسب و تاجر در این وضعیت هستند اما فرصت را آگاهانه یا ناآگاهانه و از سر بی‌تدبیری برای قاچاقچی ها و دلالان و فرصت‌طلبان فراهم کرده‌اید. در همین آشفتگی بازار ارز، با تصمیمات غلط شما یک‌شبه صدها میلیارد از سرمایه این مردم به جیب عده معدودی رفت.  سود سپرده های بانکی در کشور بیش از سیصدهزارمیلیارد تومان در سال است که بیش از هشتاد درصد آن بدون مالیات در اختیار کمتر از چهار درصد صاحبان سپرده قرار می‌گیرد.

* اگر به مردم خصوصا جوانان تکیه نکنید؛ تورم و بیکاری بیشتر می شود

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با طرح این سوال که چطور با کمی تحرک و جابجایی مدیران، حتی پس از شروع بخش نهایی تحریم‌های ظالمانه علیه مردم، توانستید تا حدودی بازار ارز را کنترل کنید؟ تصریح کرد: البته متاسفانه قیمت کالاها هنوز کاسته نشده است، اما این نشان می‌دهد که می‌توان کار کرد به شرطی که به دشمن اعتماد و تکیه نکنید و نگاهتان به مردم و بخصوص جوانان باشد، به تولیدکنندگان باشد، به مستضعفین باشد. امروز هم هشدار می‌دهم که اگر در میدان با رویکرد صحیح و با تکیه بر مردم حرکت نکنید در آینده دچار تورم و گرانی از یک سو و تعطیلی کارگاه‌ها و بیکاری فزاینده از سوی دیگر خواهیم بود.

* با همدلی و برنامه از گردنه مشکلات اقتصادی عبور می کنیم

قالیباف در پایان با تاکید بر توان مردمی در حل مشکلات پیش رو، گفت: توجه به مساله، داشتن برنامه و همدلی می‌تواند ما را از این گردنه عبور دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  49 23
  حیف از این مرد قوی که نظام نخواست وارد مدیریت کشوری شود
  • IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
   11 1
   نوش جان اونهایی که بهشون رای دادن کشور رو میخوای ویرانه کنی و دو دستی تقدیم امریکای ادمخوار کنی،بده دست لیبرال های مفت خور راحت طلب همچی مملکت رو شخم میزنن که اون سرش ناپیدا.
  • US ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
   5 3
   شما که همچین تهمتی به نظام میزنی باید علتشو هم بدونی
  • IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
   3 5
   نظام نخواست!؟چطور؟!آدم بدی نیست ولی بدرد ریاست جمهوری نمیخوره!فعال وپرتلاش وکاریه وبدرد معاون اولی میخوره وبس!از نظر فکری آدم پری نیست!
  • م . وطندوست IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
   3 0
   راه نجات ایران = برگشت صنایع و معادن تاراج رفته …………………………………………………………………… فروش مجانی صنایع و معادن ثروتساز کشور تحت نام خصوصی سازی و در واقع چوب حراج بر اموال مردم ، عامل اصلی مشکلات اقتصادی و کسری بودجه دولت است . راه نجات اقتصاد و زندگی مردم هم برگشت صنایع و معادن تاراج رفته ارزشمند و پولساز به دولت (مردم) است . پتروشیمیها ، فولاد مبارکه ، فولاد خوزستان ، پالایشگاهها و ... ارزش جایگرینی هر یک چند میلیارد دلار ؛ به عبارتی هر یک چند ده هزار میلیارد تومان . . . اینها همه به غارت رفته و باید به دولت بازگردد . راه دیگری نیست . نمایندگان مجلس قبول کنند اشتباه رفته اند . فروش مجانی صنایع و معادن ثروتساز کشور تحت نام خصوصی سازی و در واقع چوب حراج بر اموال مردم ، عامل اصلی مشکلات اقتصادی و کسری بودجه دولت است . راه نجات اقتصاد و زندگی مردم هم برگشت صنایع و معادن تاراج رفته ارزشمند و پولساز به دولت (مردم) است . این اموال به غارت رفته و باید به دولت و مردم بازگردد ، راه دیگری نیست . راه نجات ایران = برگشت صنایع و معادن تاراج رفته راه دیگری نیست . ……………………………………………. البته بعضی مدیران دولتی حرفه ای ، مدتی است بجای کلمه " واگذاری " از کلمه و روش انحرافی " اجاره " یا " قرارداد راهبری" استفاده میکنند ،که لازم است راه این مفسده نیز بسته شده و موارد مشابه مورد بازرسی و مجازات و بازگشت اموال به دولت قرار گیرند . ……………………………………………………………………………… خصوصی سازی = انهدام اقتصاد ایران و تنزل زندگی ایرانیان ................................................................................... خصوصی سازی = تاراج اموال عمومی
 • US ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  15 35
  دست بردار حاجی .
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  15 10
  دمت گرم فعال
 • سیدوحید IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  44 2
  سلام دوست عزیز مردم نخواستند مردم تصمیم گرفتند به روحانی رای دهند امروز هم نتیجه ی تصمیم خودشان را می بینند آن روزی که علیرغم چهار سال تجربه دولت یازدهم باز هم در صف ایستادند و به روحانی رای دادند باید فکر امروز را می کردند حالا شاید بهتر درک کنیم که برگ رایی که روز انتخابات در دست داریم چقدر مهم و با ارزش است و از لحظه ای که آنرا تحویل می گیریم تا زمانیکه توی صندوق می اندازیمش چه مسئولیت بزرگی متوجه ماست بله گندم از گندم بروید جو ز جو ارتباطی به نظام ندارد
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  16 2
  مستضعفان را که فراموش کرده‌اید! چرا طبقه متوسط را هر روز لاغرتر می‌کنید؟ تولید کننده و صنعتگر و کاسب و تاجر در این وضعیت هستند اما فرصت را آگاهانه یا ناآگاهانه و از سر بی‌تدبیری برای قاچاقچی ها و دلالان و فرصت‌طلبان فراهم کرده‌اید.
 • IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  29 2
  قالیباف افزود: این جریان و تفکر بیش از سه دهه سکان اداره و مدیریت کشور را در حوزه اقتصاد در دست داشته و اقتصاد دولتی و شبه دولتی را گسترش داده است؛ اقتصادی که در دست خود این آدمهاست، یا اگر خصوصی کرده‌اند، در اختیار افراد محدود و همان چهار درصدی هاست
 • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  9 37
  قیاقه این قالیباف برای هم جمع کردن زباله های تهران میخوره مدیریت کشور را باید بدهند به امثال نوبخت باکلاس
  • محمد IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
   13 6
   اره زباله هایی مثل تو رو باید جمع کرد
 • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  16 2
  لعنت بر تو مشرق که حرفهای مهم این بابا را منتشر نکردی
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  20 8
  احسنت.درود بر آقای قالیباف.درد و بلای شما بخوره تو سر مسئولین واداده و ترسو و غرب پرست
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  29 4
  حالا می فهمم که حرف قالیباف که می گفت دولت چهاردرصدی یعنی چه؟ این تغییرات دلار و سکه فقط به کام چهار درصد شیرین آمد ۹۴ در ضرر کردن
  • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
   10 1
   دیر فهمیدی و دیر فهمیدند اصلا چرا مردم ما دیر می فهمند ؟ به جز دولتهای احمدی نژاد که با اینقوم مترفین مبارزه کرد از اول هاشمی دولت و امور کشور دست مترفین افتاده است و ایثارگران به زاویه رانده شده اند
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  23 10
  موافقم با قالیباف
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  8 5
  مردی فراتر از فکر بعضی ها
 • IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  8 5
  مردم تهران ببینند از حناچی چی در میاد تا درس عبرتی براشون بشه
 • ناشناس IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  6 4
  ایشون الویت شناس قهاریه انشالله یه روزی دولت وبدست میگیره واز این مسیبت خلاص میشن مردم باهوش وباعقل اگه بخواهیم
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  14 11
  قالیباف مرد عمل است.حیف که در دوره های انتخاباتی با برنامه ریزی و هجمه و ناجوانمردانه چهره او را تخریب و کشور را از یک مدیر انقلابی و جهادگر محروم ساختند
 • NL ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  6 4
  وااای از مدیریت لیبرال واداده که اقتصاد رو به خاک سیاه کشوند !!
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  8 6
  وجود باقرو محمود در كنار هم نظام و كشور را بيمه كرده ودست فاسدان زمان را از تعرض به حقوق ملت كوتاه خواهند نمود..
 • IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  12 3
  اگرمردم شریف و باغیرت با بصیرت رأی می دادن اوضاع ازاین بهتر بود درودخدا بر سرداردوران هشت سال دفاع مقدس
 • IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  5 10
  من که باور نمیکنم چه روحانی باشه یا یکی دیگه.... همین آش و همین کاسه ست فرقی برای ما نمیکنه... هرکس دیگه ای هم ریئس جمهور باشه به نفع اقوام واطرافیان خودشه .... و معجزه ای برای مردم نخواهدشد... من که باور نمیکنم جزءعوامفریبی.حقه زدن ..... هنگام رآی دادن نباید احساساتی باشیم...
 • IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  1 3
  خوشم میاد خودش اعتراف میکنه اقتصادی نیست
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  6 5
  خیلی مرده دمش گرم
 • US ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
  2 2
  مبارک است آقای قالی باف از تغییر دیدگاهتان از طرفداری از کلان سرمایه داران بساز بفروش که تهران را به جنگل آهن ‌سیمان تبدیل کردند به طرف فرودستان
  • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
   1 1
   مشرق ناپرهیزی کرده و این نظر را تایید کرده!!! از دستش در رفته!
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
  3 0
  مردم بیچاره شدند رفت پی کارش
 • یک اصلاح طلب IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
  5 2
  گرچه ضعفهایی داشت اما مثال نداره مدیریت ایشون از همه طیفهای سیلسی هم در کار استفاده میکنه حتی مخالفانش. حیف ...کاش رئیس جمهور میشد
 • ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
  1 0
  لعنت بر کسانی که شکم مردم رو گرسنه کردن و دم از ازادی میزنن به خدا دارید اشتباه میکنید هموطن شما ضعیف و گرسنه وبیمار بشه خود شما هم ضرر میکنی خدا به دادمون برس
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
  3 1
  وجود قالیباف و احمدی نژاد کشور را از بیراهه ای که اصلاحطلبان برده اند نجات خواهد داد هر چه سریعتر بهتر
  • IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
   1 0
   ابوهریره از اصحاب رسول الله صلی الله علیه و آله بود. نمازش را پشت سر علی علیه السلام می خواند و می گفت می دانم علی علیه السلام امام بر حق است. اما سر سفره معاویه غذا می خورد و می گفت اما غذای معاویه خوشمزه تر است!
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
  6 1
  وجود قالیباف و احمدی نژاد کشور را از بیراهه ای که اصلاحطلبان برده اند نجات خواهد داد هر چه سریعتر بهتر

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس