کدخدایی نمایه

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان یک باشگاه سیاسی نیست و حقوقی است.

به گزارش مشرق، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان که امروز دوشنبه 12 آذر ماه به مناسبت روز قانون اساسی در برنامه حالا خورشید حضور یافت، اظهار کرد: واقعیت این است که باید به نظرات همه اقشار مردم به خصوص نسل جوان کشور توجه کنیم؛ باید به آنها فارغ از هر گونه نگرش و عقاید پاسخ دهیم.

بیشتر بخوانید:

نظر کدخدایی درباره جایگاه مجلس شورای اسلامی

ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT برطرف نشد

توضیحات کدخدایی درباره میزان تخلفات انتخاباتی


وی ادامه داد: شورای نگهبان در حوزه اجرایی کمتر حضور دارد و کار ما کار شورایی است و نتیجه نهایی حاصل رأیی است که از مجموع شورا جمع می‌شود. در نشست های خبری خبرنگاران و رسانه ها سوالات خود را مطرح می‌کنند زیرا رسانه ها پل ارتباطی بین مردم و مسئولان هستند و برنامه بدون توقف فرصت خوبی برای پاسخ به سوالات جوانان به سبک دیگری یود.

کدخدایی افزود: همیشه به عنوان حقوقدان حق داریم بر اساس معیارهای حقوقی حرکت کنیم نه بر اساس معیارهای سیاسی، شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست و حقوقی است.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: قانون اساسی در کشورهای مختلف خیلی سابقه طولانی ندارد، قانون اساسی به عنوان منشور برادری و برابری در بین مردمی که در یک جامعه زندگی می‌کنند، است و حول آن جامعه هدایت می‌شود. ما طعم قانون اساسی را بعد از پیروزی انقلاب چشیدیم؛ پیش نویس قانون اساسی در مسیر شکل‌گیری استانداری که داشت یک موضوعی بود که همه مردم آن را در موقع تصویب لمس می کردند و تک تک اصول وقتی مذاکره می شد، تلویزیون آن را پخش می کرد و مردم بسیار درباره آن فعال بودند.

وی ادامه داد: امامخمینی (ره) به مردم اعتقاد داشتند و به همین خاطر مردم هم درباره امام هیچ شک و شبهه‌ای نداشتند. برای اولین بار حضرت امام (ره) بر قانون گرایی تاکید داشتند و فرمودند قانون باید تدوین شود و نهایتا پس از تدوین همه پرسی برای قانون اساسی صورت گرفت.

کدخدایی گفت: وقتی قوانین تصویب می‌شود انتظار است که اجرا شوند، اما تجربه شده که برخی قوانین در مسیر اجرا یا اجرا نمی‌شوند یا با انحراف انجام می‌شود. ما در بحث آموزش قانون اساسی عقب هستیم و کوتاهی کردیم.

وی با اشاره به ایرادات وارده به CFT افزود: عده ای می گویند CFT موافق منافع ملی و عده ای می گویند مخالف منافع ملی است. CFT مانند همه مصوبات است و هیچ نگاه سیاسی به آن وجود ندارد. وظیفه ما اعلام مغایرت مصوبات با قانون اساسی و شرع است. اگر هر مصوبه ای مغایرتی داشته باشد و اعلام نکنیم، شما از ما می پرسید چرا مغایرت آن را اعلام نکردید.

کدخدایی ادامه داد: مهم این است که همه نهادهای ما وظایف قانونی خود را انجام دهند، اگر شورای نگهبان در چارچوب وظایف خود یک قانون را مغایر دانست، مجمع تشخیص مصلحت نظام بنا بر مصلحت تصمیم خواهد گرفت. تاکنون 150 مورد مصوبه داشتیم که شورای نگهبان ایراد گرفته، اما در مجمع تشخیص مصلحت نظام بنا بر مصلحت درباره آن تصمیم گرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در سال‌های گذشته خود مجمع تشخیص مصلحت نظام و فکر می کنم مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی پیشنهاد دادند که از مجمع تشخیص مصلحت نظام هیات عالی نظارت تشکیل شود که رهبری انقلاب هم پذیرفتند. در هنگام رای گیری‌ها اگر نظرات 12 عضو شورای نگهبان برابر شود، رای به نفع آن فردی که صلاحیتش بررسی می‌شود، صادر می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  0 1
  ایشون صداقت خوبی دارن. تعجب میکنم چطوری تو دولت بهش مسئولیت دادن چون معیار انتخاب مدیران چیزای دیگری است
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  0 0
  قانون اساسی در کشورهای مختلف خیلی سابقه طولانی ندارد، قانون اساسی به عنوان منشور برادری و برابری در بین مردمی که در یک جامعه زندگی می‌کنند، است
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  0 0
  چرا اگر شورای نگهبان یک قانون را مغایر دانست، مجمع تشخیص مصلحت نظام بنا بر مصلحت تصمیم خواهد گرفت
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  0 0
  بیاییم به نسل جوان کشور توجه کنیم و وام ازدواج را افزایش بدهیم تا دریگر گناه نشوند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس