نشست «بیت‌ آیت‌الله منتظری و دهه ۶۰»

حجت‌الاسلام لطفی شاگرد آیت‌الله منتظری اخیراً در مناظره با سلیمی‌نمین اعلام کرد که استادش به خانواده‌های منافقین بعد از انقلاب کمک کرده؛ مسئله‌ای که امام در نامه ۶۷/۱/۶ به‌ آن اشاره کرده بود.

به گزارش مشرق، هفته گذشته(چهارشنبه) مناظره‌ای 5 ساعته درباره "بیت آیت‌الله منتظری و دهه 60" در دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران" برگزار شد. 

بیشتر بخوانید:

"مهدی هاشمی" پروژه فوق سری ساواک بود/ منتظری پدر معنوی واحد نهضت‌های آزادیبخش بود/ از خانه‌های تیمی مهدی هاشمی پودر سرطان‌زا و سلاح کشف شد

واکنش منتظری به اسناد فعالیت‌های غیرقانونی سیدمهدی هاشمی

در این مناظره که به همت انجمن اندیشه و قلم برگزار می‌شد، عباس سلیمی‌نمین پژوهشگر تاریخ انقلاب، مرتضی باقری عضو موسس واحد نهضت‌های آزادیبخش، مصطفی ایزدی از نزدیکان آیت الله منتظری و نویسنده کتاب "فقیه عالیقدر" و حجت‌الاسلام مجتبی لطفی عضو دفتر آیت‌الله منتظری شرکت داشتند. 

در بخشی از این مناظره شاگرد آیت‌الله منتظری صحبتی کرد که تاکنون کمتر به آن پرداخته شده بود و به‌نحوی می‌تواند موید حرف امام راحل در نامه 6 فروردین 68 باشد. امام خمینی در نامه معروف  1/6 به آیت‌اللله منتظری که عزل وی از قائم مقامی رهبری را در پی داشت، چندبار اشاره به تاثیرپذیری آیت‌الله منتظری از منافقین می‌کنند. 

در بخشی از این نامه‌ آمده است: "از آنجا که روشن شده است، شما این کشور و انقلاب اسلامی عزیز مردم مسلمان ایران را پس از من به دست لیبرال‌ها و از کانال آنها به منافقین می‌سپارید، صلاحیت و مشروعیت رهبری آینده نظام را از دست داده‌اید." و در ادامه می‌نویسند "شما در اکثر نامه‌ها و صحبت‌ها و موضعگیری‌هایتان نشان دادید که معتقدید لیبرال‌ها و منافقین باید بر کشور حکومت کنند. به قدری مطالبی که می‌گفتید دیکته شده منافقین بود که من فایده‌ای برای جواب به آنها نمی‌دیدم."

اما بخشی که صحبت‌های اخیر شاگرد آیت‌الله منتظری می‌تواند موید آن باشد، اشاره امام به کمک مالی آیت‌الله منتظری به منافقین است.

مناظره حجت‌الاسلام لطفی با عباس سلیمی نمین

مجتبی لطفی در مناظره با عباس سلیمی‌نمین درباره رابطه آیت‌الله منتظری با مجاهدین خلق می‌گوید "آیت‌الله منتظری قبل انقلاب با مجاهدین خلق زاویه داشت. در زندان که بود آقای نفری پیش وی می‌آید و می‌گوید "از محمد ما چه‌خبر؟" وی جواب می‌دهد لبنان است. می‌پرسد "جذب مجاهدین خلق که نشده است؟"، آقای نفری جواب می‌دهد خیر.

وی ادامه داد: وقتی هم که فرزندش احمد منتظری به دیدار ایشان می‌آید، به وی می‌گوید "جذب مجاهدین خلق نشو، من جزوه شناخت آنها را خواندم و افکار مارکسیستی دارد".

اما بخشی از صحبت‌های وی که کمتر توسط اطرافیان آیت‌الله منتظری گفته می‌شد، کمک وی بعد انقلاب به خانواده‌های زندانیان اعم از منافقین و حتی بهایی‌ها بود "آیت‌الله منتظری فقط یک کار انسانی می‌کرد و آن هم این بود که به خانواده زندانی‌ها اعم از بهایی، مسلمان، مجاهد و توده‌ای قبل و بعد انقلاب کمک می‌کرد. دختر ایشان اشرف منتظری رابط آیت‌الله منتظری برای کمک به خانواده‌های زندانیان بود. رئیس زندان قزل‌حصار به وی می‌گوید "چرا به اینها کمک می‌کنی؟" می‌گوید "مگر شما به زندانی‌ها غذا نمی‌دهید؟ خب، زن و بچه اینها هم انسان هستند".

امام در نامه 1/6 به آیت‌الله منتظری در نصیحت‌های 4گانه به وی به همین موضوع اشاره‌ای دارند و می‌گویند "سعی کنید افراد بیت خود را عوض کنید تا سهم مبارک امام بر حلقوم منافقین و گروه مهدی هاشمی و لیبرال‌ها نریزد."

نامه معروف به 1/6 امام خمینی به آیت‌الله منتظری و عزل وی از قائم مقامی رهبری

وجود افراد مسئله‌دار و مرتبط با منافقین در بیت آیت‌الله منتظری، مسئله‌ای است که می‌توان در آینده بصورت جداگانه به آن پرداخت. رفت و آمد اعضای باند مهدی هاشمی معدوم به بیت منتظری و ارائه اطلاعات غلط به وی موجب شده بود تا در موضع‌گیری‌های قائم مقام وقت رهبری تاثیر زیادی داشته باشد حتی در یک مورد نامه‌ وی به امام خمینی، قبل از رویت امام در رادیو bbc قرائت می‌شود.

کمک‌های مالی منتظری به منافقین و خانواده‌هایشان از محل وجوهات شرعی به دفتر منتظری می‌آمد پرداخت می‌شد و همین امر موجب شد تا امام برای صیانت از سهم مبارک امام زمان و عدم استفاده درست از آن به منتظری در نامه 1/6 بنویسند "شما از این پس وکیل من نمی‌باشید و به طلابی که پول برای شما می‌آورند بگویید به قم منزل آقای پسندیده(برادر امام) و یا در تهران به جماران مراجعه کنند."

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس