کد خبر 914757
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۰
علی اکبر پورفتح الله

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران شیوع عفونت HIV در بین خون های اهدایی در سال گذشته را حدود ۲ در هر صد هزار اهدا اعلام کرد و گفت: این میزان شیوع بسیار پایین‌تر از شیوع این بیماری در جمعیت عمومی است.

به گزارش مشرق، علی اکبر پورفتح الله در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز (دهم آذر ماه مصادف با اول دسامبر) از کاهش چشمگیر میزان شیوع اچ آی وی و دیگر بیماری های قابل انتقال از راه خون در بین خون های اهدایی خبر داد و گفت: با سیاستگذاری و اجرای برنامه ی کشوری غربالگری داوطلبین بار اول اهدای خونو نیز استقرار کامل نظام مراقبت سلامت اهدای خون در تمامی مراکز و پایگاه های اهدای خون، شیوع عفونت های قابل انتقال از راه خون به کمترین میزان خود رسیده که قابل مقایسه و رقابت با کشورهای صنعتی و پیشرفته  دنیا است.

بیشتر بخوانید:

وقتی «لبنیات» مقابل «دخانیات» کم می‌آورد

وی افزود:که با تلاش کارشناسان و پرسنل خدوم و مدیران متعهد، در سال ۱۳۹۶ در ۱۶ استان از ۳۱ استان کشور موارد گزارش آلودگی خون های اهدایی به عفونت اچ آی وی به صفر رسیده است.

وی در این پیام، رعایت اصول خودمراقبتی و نیز توجه فردی، اجتماعی و مسئولانه به سلامت و لزوم افزایش آگاهی عمومی جامعه درخصوص بیماری های رفتاری مثل اچ آی وی را  از راه های مهم جلوگیری از گسترش اچ آی وی دانست و افزود: سازمان انتقال خون ایران با برنامه ریزی جامع، بهره گیری از آخرین فناوری های نوین جهانی در حوزه غربالگری دقیق تر و طراحی و اجرای مداخلات جامعه محور درخصوص گسترش اهدای مستمر، و اهدای آگاهانه و مسئولانه به سمت حذف خطر انتقال اچ آی وی و دیگر بیماری های قابل انتقال از راه خون و فرآورده های آن پیش می رود. 

 پورفتح اله در این پیام، شیوع عفونت اچ آی وی در بین خون های اهدایی در سال گذشته را حدود ۲ در هر صد هزار اهدا اعلام کرد که این میزان شیوع بسیار پایین تر از شیوع این بیماری در جمعیت عمومی است.

وی ضمن با بیان اینکه کشورمان در ضمانت سلامت و تضمین کیفیت خون و فرآورده های سلولی و درمانی آن در بین کشورهای منطقه پیشرو بوده و با کشورهای توسعه یافته جهان رقابت می‌کند، تصریح کرد: مشارکت نوجوانان و جوانان به ویژه تشکل های دانشجویی در اهدای صادقانه خون و نیز ترویج و ترغیب این فریضه ارزشمند انسانی و اجتماعی می تواند به تداوم کیفیت و کمیت تولیدات سازمان انتقال خون ایران جهت پاسخ به نیاز بیماران و مراکز درمانی کشور بسیار کمک کند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران خاطرنشان کرد: اچ آی وی بیماری است که با وجود تلاش های همه جانبه تمامی دولت ها و کشورهای جهان برای پیشگیری از گسترش آن، همچنان در فهرست چالش های اصلی نظام سلامت قرار دارد، لذا ضروری است تمامی سیاستگذاران و تصمیم سازان در جهت حل این معضل اجتماعی همسو بوده و در این زمینه مشارکت همه جانبه داشته باشند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس