کد خبر 913741
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۴
طرح استفاده از کارآگاهان خصوصی اجرایی می شود

مدیرکل پیشگیری های امنیتی انتظامی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه از تدوین طرح استفاده از کارآگاهان خصوصی در کشور خبر داد و گفت: کارآگاه خصوصی در برخی کشورها قدمتی صدساله دارد.

به گزارش مشرق، نخستین جلسه هم اندیشی طرح کارآگاه خصوصی با حضور تعدادی از مراجع قضایی و و انتظامی و کارآگاهان بازنشسته در محل این معاونت برگزار شد.

رضا مسعودی فر در این نشست درباره تدوین طرح کارآگاه خصوصی اظهارکرد: بحث کارآگاه خصوصی هرچند در کشور مسبوق به سابقه نیست اما در برخی کشورها قدمتی صدساله دارد.

بیشتر بخوانید:

کار غیرقانونی کارآگاهان خصوصی چیست؟

استخدام کارآگاه خصوصی در آستانه نهایی شدن

وی با بیان تاریخچه ای از راه اندازی کارآگاه خصوصی در دنیا گفت: شخصی به نام فرانسیس ویدوک در فرانسه در سال 1833 نخستین آژانس کارآگاه خصوصی را راه اندازی کرد.

مسعودی فر درباره پیشینه این طرح در کشور تصریح کرد: کارآگاه خصوصی در کشور تا کنون به شکل قانونمند ایجاد نشده است و همین موجب سواستفاده برخی افراد سودجو در اینترنت و فضای مجازی شده است.

وی اضافه کرد: در فضای مجازی برخی تبلیغات مشاهده می شود که هم پول های کلانی گرفته اند و هم به حریم خصوصی وارد شده اند.

مدیرکل پیشگیری های امنیتی انتظامی معاونت اجتماعی قوه قضاییه گفت: امروزه به لحاظ گستردگی و تنوع روابط اجتماعی، نیاز شهروندان به این خدمات بیشتر و بیشتر شده است. از طرفی، مردم گاهی تمایل دارند برخی موضوعات که ماهیت قضایی انتظامی ندارد با کمک کارآگاه خصوصی مشکل را رفع کنند.

وی ادامه داد: از آنجا که ساز و کاری برای رفع این نیازها در کشور وجود ندارد، همین امر موجب برخی سواستفاده ها شده است.

مسعودی فر اظهارداشت: درخصوص این موضوع در مراحل ابتدایی کار هستیم و باید به این بررسی و جمع بندی برسیم که آیا قوانین موجود ظرفیت ایجاد چنین نهادی را دارد یا نیازمند قانونگذاری جدید هستیم.

هدف از اجرای طرح کارآگاهان خصوصی متوقف کردن جرم است

سرهنگ کارآگاه هادی مصطفایی معاون سابق مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی در این نشست گفت: در بحث جرم اگر نتیجه مطلوب و نهایی بدست نیاید، همه زحمات انجام شده هدر رفت محسوب می شود.

وی با ذکر مثالی اضافه کرد: فرض کنیم کسی شکایت کلاهبرداری کرد و طرف شناسایی و حکم جلب او هم صادر شده است اما اگر پیدا نشود و اموال کلاهبرداری شده بازنگردد، عملا کاری انجام نشده است و مانند تیمی است که خوب کار می کند اما گلی به ثمر نمی رساند.

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی با بیان اینکه برخی افراد از استفاده عنوان کارآگاه های خصوصی اکراه دارند، اظهارکرد: عنوان برای ما مهم نیست منظور ساختاری است که بتواند برخی نیازها و درخواست های معقول و منطقی مردم را رفع کند لذا می توان به جای کارآگاه خصوصی از عناوین دیگری مانند دفتر کارآگاهان رسمی، کانون کارآگاهان رسمی، کانون پی جویان، بنیاد پی جویی و دبیرخانه کارآگاهان استفاده کرد.

به گفته وی، در حال حاضر در اغلب کشورهای توسعه یافته به ازای هر پنج هزار نفر جمعیت یک کارآگاه خصوصی فعالیت می کند که با احتساب جمعیت 80 میلیونی کشور، به دست کم 16 هزار کارآگاه برای فعالیت در این زمینه نیاز است.

این کارآگاه ادامه داد: البته سال 88 اقداماتی روی دو محور صورت گرفت و تعدادی بازنشستگان ناجا در برخی پرونده های معوق معرفی شده اند که همکاری بسیار خوبی هم انجام شد.

مصطفایی گفت: فعلا شرکت های بیمه از بازنشستگان برای کشف تقلب های بیمه ای مانند آتش سوزی ها و تصادفات ساختگی استفاده می کنند.

وی درباره ضرورت استفاده از کارآگاهان خصوصی تصریح کرد: توسعه در ابعاد مختلف، درخواست ها و نیازهای جدی، مشروع و قانونی مردم و مشکلات جدی مراجع رسمی در پاسخ دهی به برخی نیازها از جمله ضرورت های اجرای این طرح است که متاسفانه بسیاری سودجویان با استفاده از خلا موجود و قانونی در رفع نیازهای مردم، به صورت زیرزمینی و غیرقانونی فعالیت می کنند.

مصطفایی هدف از اجرای طرح کارآگاهان خصوصی را متوقف کردن چرخه جرم و مشاوره دهی در موارد ضروری برشمرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
    0 0
    تبدیل به کارچاق کنی رسمی نشه!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس