عزاداری ۲۸ صفر در مشهد

پیاده‌روی عاشقان اهل‌بیت تا مشهد ‌و حرم مطهر امام رضا (ع) این روزها در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس واقعا جلوه زیبایی دارد.

به گزارش مشرق، همزمان با فرارسیدن ایام پایانی دهه صفر زائران پیاده از سراسر ایران به‌سوی بارگاه منور رضوی رهسپار می‌شوند؛ رسمی چندین‌ساله که در سال‌های اخیر زائر به زائر به تعداد عاشقان امام رضا(ع) افزوده شده است و جمعیتی حدود نیم میلیون نفر در این ایام و به‌صورت پیاده به بارگاه منور رضوی مشرف می‌شوند.

این شوق از همان جنسی است که فوج فوج آدم‌ها را در اربعین به کربلا می‌برد تا همگان کنار هم پیاده به پابوس سیدالشهدا(ع) بروند و بعد از چندی آدم‌هایی پیاده در راه‌ها را تنها به‌شوق دیدن پرچم سیاه روی گنبد و گلدسته حرم عالم آل‌محمد(ص) به‌حرکت در می‌آورد.

در این میان اما تمامی ارگان‌ها و نهادها بسیج شده‌اند تا در ایام پایانی دهه صفر میزبانی شایسته برای زائران پیاده امام هشتم(ع) باشند و پذیرایی درخوری از این زائران صورت بگیرد.

زائران پیاده امام رضا(ع) از مسیرهای متعددی و از محورهای ورودی شهر مشهد خود را به مشهدالرضا(ع) می‌رسانند تا فعل دلدادگی و عشق به اهل‌بیت(ع) را در ایام پایانی دهه صفر صرف کنند و حضوری میلیونی را کنار سایر دلدادگان اهل‌بیت(ع) در ایام شهادت امام رضا(ع) و پیامبر مهر و عطوفت رقم بزنند.

در ادامه تازه‌ترین اخبار از این رویداد تاریخی را مشاهده می‌کنید:

اجتماع عظیم عزاداران نبوی در حرم رضوی‌

همزمان با 28 صفر سالروز رحلت رسول اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع)، عزاداران نبوی با حضور در حرم مطهر و با شرکت در اجتماع عظیم عزاداران نبوی این مصیبت جانگداز و عظیم را به محضر حضرت رضا(ع) تسلیت گفتند و بر سر و سینه زدند.

اجتماع عظیم عزادارن نبوی بعد از اقامه نماز باشکوه جماعت ظهر و عصر به امامت آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد در صحن جامع رضوی برگزار شد و مهدی رسولی و مهدی سروری مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در این سوگ عظیم مرثیه سرایی کردند.

گفتنی است، ویژه برنامه‌های عزاداری رحلت رسول گرامی اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در حرم مطهر رضوی از نماز صبح آغاز شده و تا شب به صورت پیوسته در صحن‎ها، رواق‌ها و دیگر اماکن متبرکه دایر خواهد بود.

زائران پیاده مسیر دلدادگی را قدم می‌زنند؛ وقتی برای عشق نمی‌توان بها قرار داد

زائران پیاده این روزها از نقاط مختلف ایران خود را به مشهدمقدس می‌رسانند تا در مراسم ایام پایانی ماه صفر در مشهد حضور داشته باشند.

‌زائران پیاده این روزها از نقاط مختلف ایران خود را به مشهدمقدس می‌رسانند تا در مراسم ایام پایانی ماه صفر در مشهد حضور داشته باشند و شهادت امام هشتم شیعیان را در کنار مضجع نورانی‌اش باشند. از شهرستان‌های مختلف استان خراسان رضوی نیز کاروان‌های متعددی به سوی مشهد رهسپار هستند.

آمار زائران ورودی به مشهد از مرز 2.5 میلیون نفر گذشت

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: آمار زائران ورودی به مشهد از مرز 2.5 میلیون نفر گذشت.

‌مهدی فروزان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: آمار زائران ورودی به مشهدمقدس به  2 میلیون و 643 هزار و 660 زائر رسیده است که از طرق ریلی و هوایی و پیاده و جاده‌ای و شخصی با هدف حضور در مراسم ایام پایانی ماه صفر به مشهدمقدس سفر کرده‌اند.

مدیرکل امور رفاهی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: عمده این زائران از طریق وسایل نقلیه شخصی به مشهدمقدس سفر کرده‌اند و البته این میزان حضور زائر در مشهد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیانگر رشدی 13 درصدی است.

حرم رضوی غرق در عزاست/حضور خیل عظیم عزاداران ‌در مشهد مقدس

حریم ملکوتی رضوی امروز مأوای زائران بسیاری است که از اقصی نقاط جهان به مشهدالرضا مشرف شده‏‌اند تا در سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام و شهادت مظلومانه امام کرامت و رضایت عزاداری و ارادت خود را به ساحت ملکوتی این امام همام ابراز کنند.

هیئت‏‌های عزادار هم که از نخستین دقایق بامداد امروز عزاداری خود را در خیابان‌های منتهی به حرم آغاز کرده‏‌اند؛ با ورود به حرم رضوی در صفوف متحد با زبان و لهجه‎های مختلف در مصیبت عزای مولای خود به عزاداری پرداخته و در غم شهادت امام خویش می‏‌گریند و بر سرو سینه می‌زنند و روضه عاشقی می‏‌خوانند.

به مناسبت شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) تعداد زیادی از هیئات مذهبی از سراسر کشور در حالی که پرچم مزین به نام مبارک حضرت رضا(ع) را بر دست داشتند، پس از عزاداری در خیابان‏‌های منتهی به حرم مطهر و اقامه نماز ظهر و عصر در صحن جامع رضوی حرم امام رضا(ع) حضور یافتند.‌

زائران پیاده نیز از روزهای گذشته در مسیر تشرف به مشهدمقدس هستند و اینک بیش از 216 هزار زائر پیاده به مشهد مقدس رسیده‌اند و بخش اعظمی از آنها نیز در حرم منور رضوی هستند.

تمامی مسیرهای منتهی به مشهدمقدس با ترافیک سنگینی روبه‌روست و تردد با شدت زیادی به صورت پیاده و سواره در مسیرهای منتهی به مشهد ادامه دارد.

زائران پیاده اما عمدتا از جاده قدیم مشهد به نیشابور در حال تشرف به مشهدمقدس هستند و لحظه به لحظه نیز بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

مسیرهای منتهی به حرم منور رضوی نیز مملو از حضور زائران است و زائران از 4 درب اصلی ورودی به حرم رضوی در حال تشرف به بارگاه ملکوتی و نورانی امام هشتم شیعیان هستند.

همچنین قرار است امشب و در شب شهادت امام هشتم شیعیان، مراسم خطبه خوانی شب شهادت آن حضرت با حضور پرشکوه زائران و مجاوران و خادمان بارگاه منور رضوی برگزار شود.

تولیت‌های اعتاب مقدس حسینی، کاظمین و سامرا و نماینده عتبه عباسیه میهمان‌های ویژه مراسم خطبه‌خوانی امسال خواهند بود، این مراسم با حضور تولیت آستان قدس رضوی، شخصیت‌های کشوری و استانی و خادمان بارگاه منور رضوی در حرم امام علی ‌بن‌ موسی ‌الرضا(ع) برگزار می‌شود.

مراسم خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا(ع) همزمان با غروب 28 ماه صفر برگزار می شود، در این مراسم خادمان حرم منور رضوی با شمع‌های روشن در دست، گرداگرد صحن انقلاب اسلامی حلقه زده و به نوحه‌خوانی و مرثیه سرایی می‌پردازند.در مراسم شام غریبان حضرت ثامن الحجج(ع) نیز که شامگاه پنجشنبه 17 آبان ماه برگزار می شود، خدام بارگاه منور امام علی بن موسی الرضا(ع) با در دست داشتن شمع و لاله های فروزان از سازمان مرکزی آستان قدس رضوی واقع در چهارراه شهدای مشهد به سوی بارگاه نورانی آن امام همام برای عرض تسلیت حرکت می‌کنند و در صحن انقلاب حرم رضوی گردهم جمع می‌شوند.

عاشقان و دلسوختگانی که در این شب ها توفیق حضور در بارگاه منور حضرت ثامن الحجج(ع) را پیدا نکرده اند، می توانند پخش زنده این مراسم را از شبکه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مشاهده کنند.

زائران پیاده همچنان در مسیرهای منتهی به مشهد

بارگاه منور امام هشتم شیعیان این روزها شاهد ازدحام حضور عاشق دلانی است که با پای پیاده و سواره خود را به مشهدالرضا(ع) می‌رسانند.

 بارگاه منور امام هشتم شیعیان این روزها شاهد ازدحام حضور عاشق دلانی است که با پای پیاده و سواره خود را به مشهدالرضا(ع) می‌رسانند.

جمعیت زائران پیاده اما در سال‌های اخیر افزایش یافته و امسال نیز شاهد تکرار این رویه هستیم؛ زائرانی که با عشق و دلدادگی در این مسیر قدم می‌زنند که در فیلم زیر جلوه‌ای از این ارادت را شاهد هستید:

آمار زائران پیاده ورودی به مشهدالرضا(ع) از مرز 200000 نفر گذشت

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع) گفت: آمار زائران پیاده ورودی به مشهدالرضا(ع) از مرز 200000 نفر گذشت.

‌حسین رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: آمار زائران پیاده امام رضا(ع) تا ساعت 21 شب گذشته 162000 زائر پیاده بوده است که این آمار دائما در حال افزایش است.

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع) افزود: در حال حاضر براساس برآوردها بیش از 200 هزار زائر پیاده وارد مشهدمقدس شده‌اند و بیش از 60 درصد محل‌های اسکان تامین شده ما نیز تکمیل شده است.

رضایی افزود: 319 ایستگاه صلواتی در تمامی محورها در حال خدمت رسانی به زائران پیاده رضوی هستند.

مسیرهای منتهی به حرم رضوی مملو از زائران

حرم منور رضوی دوباره مملو از زائران شده است؛ مملو از عاشقان اهل بیت(ع)؛ مملو از کسانی که در این روز و شب‌ها با پای دل به بارگاهش آمده‌اند تا حاجت بگیرند؛ زائرانی که سن و جنسیت برای آنها مهم نیست و از هر سن و سالی در میان زائران می‌توانی مشاهده کنی.

به داخل بارگاه رضوی که قدم بگذاری شاهد فوج فوج زائران خواهی بود؛ تفاوتی ندارد از کدامین درب ورودی به حرم پا بگذاری؛ از هر طرف که بروی فرق ندارد؛ اذن تشرف را که بخوانی زائران را نیز می‌بینی؛ اینجا جایی برای سوزن انداختن نیست اما هر زائری جای مخصوص خودش را پیدا می‌کند و با آقایش مشغول نجوا می‌شود.

قرآن و ادعیه و زیارت نامه به وفور در میان زائران است و هر کس مشغول است؛ صحن و سراهای حرم منور رضوی این روزها شاهد غوغایی است کم نظیر؛ از آن جنس که در اربعین حسینی فقط می‌توانی مشاهده کنی و چه جالب که بسیاری از اینها نیز جاماندگان کاروان اربعین حسینی هستند.

بست نواب صفوی مملو از زائران است؛ زائرانی که لحظه به لحظه نیز بر تعدادشان افزوده می‌شوند و می‌خواهند اذن تشرف گرفته و داخل شوند؛ همه شور و هیجان دارند؛ اجتماع عظیمی است که قطعا فردا نیز عظیم‌تر خواهد شد.

دسته‌های متعدد عزاداری در حرم منور رضوی در حال عزاداری هستند؛ زبان‌های مختلفی دارند؛ آذری و کردی و لری؛ هر کس با زبان خودش با آقایش راز و نیاز می‌کند و به او متوسل می‌شود.

زائران زیادی هستند که از روزها قبل در مشهدالرضا(ع) به سر می‌برند و می‌خواهند در لحظات منتهی به شهادت حضرت نیز در مشهد باشند تا شب شهادت و روز شهادت باشکوهی را در حرم منور آقایشان رقم بزنند.

اینجا دل‌های عاشق زیادی جمع شده‌اند تا به نجوا بپردازند و به تعداد تمامی این دلها نیز قطعا حاجت اجابت می‌شود زیرا اینجا مامن و ماوای کسی است که به امام مهر و عطوفت شهره است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس