کد خبر 908648
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۱
محمد ایمانی

ممکن است گفته شود خروج آمریکا از برجام، محاسبات دولت را به هم ریخته است. اما خروج ترامپ مربوط به اردیبهشت امسال است. آمار هفت ماه قبل چه می شود؟

به گزارش مشرق، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:

بنابر اعلام مرکز آمار، دولت از تابستان 96 تا تابستان 97 حدود 158 هزار شغل ایجاد کرده و این در حالی است که جهانگیری و روحانی در تبلیغات انتخاباتی اردیبهشت 96، وعده ایجاد سالانه بیش از یک میلیون شغل را می دادند.

ممکن است گفته شود خروج آمریکا از برجام، محاسبات دولت را به هم ریخته است. اما خروج ترامپ مربوط به اردیبهشت امسال است. آمار هفت ماه قبل چه می شود؟ ثانیا مگر قرار بوده برجام برای ما تولید شغل کند؟ سهم ظرفیت های داخلی در برنامه ریزی دولت کجاست؟

یادداشت دیگری از محمد ایمانی را بخوانید:

چرخ اقتصاد ۱۶۰ کشور بدون FATF می چرخد

اشتباه نکنیم؛ اروپا محتاج ماست

ایران و آمریکا نمودار تغییر در موازنه قدرت

فقط یک نمونه از تقصیرها، به رکود مطلق کشاندن بخش ساخت و ساز توسط وزیر بی کفایتی است که متاسفانه پنج سال از سوی رئیس دولت و مجلس تحمل شد. رونق این بخش می توانست شغل با تیراژ میلیونی در کشور تولید کند چرا که با صدها فعالیت تولیدی و صنعتی در ارتباط مستقیم است و عمده این تولیدات نیز در داخل فراهم است؛ مشروط بر اینکه چرخ بخش مسکن و ساخت و ساز بگردد.

نام مسکن مهر چون به دولت قبل بر می گشت، موجب آلرژی برخی مدیران ارشد در دولت یازدهم شد. بسیار خوب! نامش را می گذاشتند مسکن اعتدال اما مردم و جوانان را از ظرفیت تولید سالانه چند صد هزار واحد مسکونی مورد نیاز و صدها هزار شغل محروم نمی کردند. این ظرفیت چه دخلی به برجام و تحریم ها داشت؟ بلکه قادر به تحقیر قدرت تحریم ها بوده و همچنان هست.

یادآور می شود اشتغال و مسکن در کنار ازدواج، سه اولویت نخست اکثریت جوانان محسوب می شود. یعنی دولت می توانست با یک تیر، دو نشان اشتغال و مسکن را بزند بلکه تیر سوم هم به هدف می خورد، اگر  گرفتار خودتحریمی مدیریت لیبرالی، مغرور و فاقد کاربلدی نمی شد. هنوز هم می توان با یک تیر، سه نشان مهم را زد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس