سریع القلم

مشاور روحانی و «تئوریسین توافق با غرب» به جای عذرخواهی، به مردم ایران بد و بیراه گفت!

سرویس سیاست مشرق -  «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

باید در مقابل تحریم‌ها عجز و لابه کنیم!

علی‌ خرّم، دیپلمات سابق و از چهره‌های نزدیک به دولت و اصلاح‌طلبان به تازگی در مصاحبه با سایت جماران درباره تحریم‌های جدید آمریکا گفته است: دیپلمات‌های ما نمی‌توانند فراتر از سیاست‌های کشور عمل کنند و سیاست های کشور تعیین می کند که دستگاه دیپلماسی در چه جهتی گام بردارد و تلاششان در چه راستا باشد.

او در ادامه تصریح می کند:

«اگر سیاست کشور این باشد که تحریم ها هیچ اثری بر اقتصاد و مردم کشور ما ندارد، دیپلمات‌های ما نمی توانند در عرصه های بین المللی تبلیغ کنند که این تحریم ها مضرّ و غیر انسانی هستند و بر آن اساس کاری کنند که جهان متوجه غیر انسانی بودن رفتار دونالد ترامپ شود»!

خرّم همچنین می‌گوید: به نظر می رسد تمام مقامات ما این طور منعکس می کنند که این تحریم ها هیچ صدمه‌ای به ما نمی‌زند و هیچ مشکلی وجود ندارد. دیپلمات هم در این زمین می تواند بازی کند و نمی‌تواند زمین دیگری برای خود باز کند.[1]

*این حجم از کیاست و تدبیر جای خوشوقتی دارد!

در اشاره به اظهارات عجیب خرّم بیان این نکته هم ضروریست که اولا اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران هرگز بیش از میانگین 30 درصد نبوده است و شخص خرّم نیز زمانی به این مسئله اشاره کرد.

او 3 سال قبل طی یادداشتی در همین باره نوشته بود:

«تحقیقات دانشگاهی نشان می‌دهد تنها 23 درصد این وضعیت اقتصادی به خاطر تحریم‌های بین‌المللی...بوده و بقیه آن به جهت سوء مدیریت دولت(سابق)، دامنگیر کشور شده است»[2]

ثانیا این مسئله اظهر من الشمس است که در صورت هرگونه عجز و لابه بیجای مقامات ایران از فشار تحریم‌ها، دشمن بر استمرار تحریم‌ها مصمم‌تر خواهد شد.

کما اینکه عجز و لابه‌های اصلاح‌طلبان در ابتدای دولت رئیس‌جمهور روحانی و اظهاراتی مثل «آب خوردن مشکل دارد» و «تحریم‌ها استخوان مردم را خرد کرده است» بودند که موجب شد آمریکا امروز از برجام خارج شود و تحریم‌ها را ریکاوری کند.

***

اختلاف حجاریان و اصلاح‌طلبان بر سر «لاریجانی»

مدتیست که برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب، با اشاره به بحث کاندیداتوری دکتر «علی لاریجانی» در انتخابات سال 1400، کنایه‌هایی را روانه او می‌کنند.

عبدا... ناصری، عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان به تازگی طی یادداشتی در روزنامه آرمان امروز در همین باره نوشته است:

«در صورت آن‌که آقای علی لاریجانی در 1400 رئیس‌جمهور شود به احتمال 99 درصد وزیر کشور کابینه دولت او آقای رحمانی‌فضلی خواهد بود...البته باید این موضوع را مورد توجه قرار داد که شرایط اجتماعی و سیاسی کشور در زمان انتخابات 1400 چگونه و چه سیاستی را پیش رو خواهد داشت. به احتمال زیاد آقای لاریجانی کاندیدای جدی خواهد بود، اما اقبال اجتماعی نسبت به ایشان ضعیف است.»[3]

آذر منصوری هم اخیراً طی اظهاراتی در خبرگزاری ایلنا گفت: متاسفانه برخی دوستان اصلاح‌طلب ما از الان پیش‌بینی حمایت این جریان از آقای لاریجانی را کرده‌اند. از نظر من اساسا هیچ ضرورتی برای جریان اصلاحات وجود ندارد که از الان بخواهد این دایره انتخاب را انقدر تنگ کند تا در نهایت از سر ناگزیری بخواهیم سراغ کاندیدایی برویم که ممکن است به لحاظ سیاسی فاصله‌ای به نسبت بیشتر از آقای روحانی با اصلاح‌طلبان داشته باشد.[4]

حسین اسلامی، دیگر فعال اصلاح‌طلب نیز چندی قبل در ایلنا اظهار کرده بود: برداشت کلی من از انتخابات سال ۱۴۰۰ این است که کسی رییس‌جمهور خواهد شد که امروز نامش مطرح نمی‌شود و هیچ یک از گزینه‌های امروز رییس‌جمهور آینده نخواهد بود.[5]

غلامرضا تاجگردون از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس، نفر بعدیست که زمانی درباره حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی گفته بود: به هر حال آقای لاریجانی نمی‌تواند گزینه اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ باشد؛ البته می‌تواند کاندیدای معتدلین باشد اما نمی‌تواند کاندیدای اصلاحات باشد.

در همین حال اما اظهار نظری از «سعید حجاریان» وجود دارد که چند ماه قبل گفته بود:

«دیگر محال است بگذارند اصلاح‌طلبان دولت را بگیرند. باید کم‌کم عادت کنیم به امثال دولت اعتدال.»[6]

این تئوریسین اصلاح‌طلب در جای دیگری هم گفته است:

«پیش بینی من این است که حداکثر طیف اعتدال و توسعه –در ساختار قدرت- تحمل خواهند شد. البته فعلا وقت نرمالیزه کردن است. این چیزی است که مورد اجماع است. در پروژه نرمالیزه کردن، علی لاریجانی هم حضور دارد. او هم می خواهد از شرایط استثنایی عبور کنیم. او هم می‌خواهد عصر بگم بگم به بایگانی برود. این اجماع، اجماع مهمی است؛ اجماع برای نرمالیزه کردن شرایط و عبور از وضعیت استثنایی.»[7]

*در این رابطه گفتنی‌های زیادی وجود دارد اما اجمالاً اینکه همه می‌دانند مواضع بخش ستادی اصلاحات مهمتر از مواضع ارکان صف این جریان خاص سیاسی است.

به این معنی که وحی منزل همان است که حجاریان می‌گوید نه سایرین.

در بحث حمایت اجباری یا اختیاری اصلاح‌طلبان از علی لاریجانی همچنین خبرهایی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه کارگزارانی‌ها نیز علی لاریجانی را گزینه مطلوب اصلاح‌طلبان برای انتخابات 3 سال بعد می‌دانند.

گفتنیست، جریان اصلاح‌طلب که اصلی‌ترین حامی و فدایی رئیس‌جمهور روحانی به‌شمار می‌رود این روزها در حال «عبور از روحانی» است، از این می‌گوید که روحانی گزینه نهادهای نظامی کشور بوده نه گزینه ما و تأکید دارد که مشکلات موجود بواسطه نبودن نماینده اصلی اصلاح‌طلبان در دولت، مجلس و شورای شهر است!

آنها همچنین خواستار استعفای رئیس‌جمهور روحانی نیز شده‌اند...

***

«تئوریسین توافق با غرب» به جای عذرخواهی، بد و بیراه گفت!

محمود سریع‌القلم، فردی که گفته می‌شود مشاور رئیس جمهور روحانی بوده، و تئوری‌هایی مثل «ضرورت مذاکره با غرب» و احترام به پاسپورت ایرانی از تعالیم او الهام گرفته شده؛ به تازگی طی یادداشتی که خبرگزاری ایسنا آنرا منتشر کرد در کنایه به مردم کشورمان، به برشمردن 30 عادت بد جامعه جهان سومی پرداخت!

تغییر و شکست را یکی می‌­دانند، از اینکه از زحمات افراد تقدیر کنند پرهیز می­‌کنند، از ناهماهنگی با یکدیگر لذت می‌­برند، کنترل دیگران را ارزش می‌­شمارند، علاقه شدیدی به ورود در مسایل دیگران دارند، در مورد طبع بشر بسیار کم می­‌دانند و به ندرت ناخودآگاه خود را خانه تکانی می‌کنند؛ از جمله صفاتی است که او در کنایه به جامعه ایرانی برشمرده است.[8]

*سریع‌القلم همان کسی است که زمانی در دفاع از روحانی گفته بود او نان خوب خورده و چون زبان انگلیسی بلد است یک رئیس‌جمهور تراز محسوب می‌شود.

او که یکی از اعضای اصلی ستاد برجام نیز به‌شمار می‌رفت که در اشاره به انتقادات مردم از برجام روحانی و اصلاح‌طلبان گفته بود که «راننده تاکسی و لبوفروش دانشی درباره مسائل کشور ندارد.»[9]

تأکیدات سریع‌القلم بر مذاکره با غرب به جایی رسید که او حتی زمانی از این گفت که مذاکره با غرب می‌تواند باعث هماهنگی بیشتر بین 3 قوه و رفع آلودگی هوا نیز بشود!

آمریکا دیگر قصد براندازی ایران را ندارد، ایران یک قدرت میان‌پایه است و نمی‌تواند اولویت‌های زیادی داشته باشد، اسلام ناب با لیبرالیسم کمتر از 5 درصد توافق دارد و علت پیشرفت ژاپن هم لیبرالیسم بود، تاریخ ما مملو است از تبعید، حذف، ترور، خیانت! و خودکفایی معنا ندارد از جمله سایر نظریات این عضو ستادی برجام است.

سریع‌القلم زمانی هم در اشاره به برجام گفته بود: امتیاز بزرگی که آمریکا به ایران داد این بود که از تداوم ناکارآمدی اقتصادی ایران جلوگیری کرد.

قابل تأمل آنکه این انتظار وجود داشت که در فردای شکست برجام و پس از آنکه آمریکا نشان داد از فکر براندازی ایران غافل نشده و تحریم‌های پیشابرجام را نیز برگردانده است؛ آقای سریع‌القلم در مقابل مردم و نظام اسلامی جبهه خشوع بر خاک بساید و خاضعانه از راننده تاکسی‌ها و لبوفروش‌ها که باید گفت تحلیل درست‌تری از شخص ایشان داشتند؛ عذرخواهی کند.

اما متأسفانه شاهدیم که او به جای عذرخواهی، به نظریات سابق خود مبنی بر عقب مانده بودن مردم ایران بازگشته است.

«برجام» عیاری بود برای شناخت بهتر «عقلانیت و توسعه‌یافتگی» آقای سریع‌القلم و متّبعین راهبردهای او...

***

1_ https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1049646

2_ https://www.farsnews.com/news/13940322000622

3_ http://www.armandaily.ir/fa/print/main/237949

4_ https://khabarfarsi.com/u/61745334

5_ http://khabarfarsi.com/u/61344020

6_ farda.fr/003WBN

7_ http://akharinkhabar.ir/analysis/2030007

8_ https://www.isna.ir/news/97081406898/

9_ https://www.farsnews.com/news/13920923000423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • سید IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  39 3
  کاش این اصلاح طلبان تهوع آور چندی خفقان و خفه خون بگیرند تا ملت برای مدتی هم که باشد از دست ایشان آسوده شوند یا اینکه سر بگذارند و بمیرند تا کشور برای همیشه از شرشان در امان بماند! کاش!!
  • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
   6 4
   خخخ. یه با لاریجانی یه حرف درست زد. از طرفی نظام میخواد برای حفظ ظاهر ادعای بی تاثیری تحریم میکنه و از طرفی از دیپلمات ها میخوان برن خارج از تحریم ها عجز و لابه کنن!!! خب داداش گلم نمیشه که.
 • عبدالله IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  30 3
  اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ؛ بسم الله الرحمن الرحیم ؛ إِنَّ اللَّهَ يُدافِعُ عَنِ الَّذِينَ آمَنُوا (سوره حج آیه 38). قابل توجه غرب زده ها و نوکران آمریکا و شیطان پرستان!
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  15 0
  خرم :"اگر سیاست کشور این باشد که تحریم ها هیچ اثری ندارد، دیپلمات‌های ما نمی توانند؟؟؟؟ در عرصه های بین المللی تبلیغ کنند که این تحریم ها مضرّ و غیر انسانی هستند " تو الان داری تبلیغ می کنی که تحریم ها اثر داره یعنی خودت حرف خودت رو نقض میکنی دم خروست رو جمع کن.
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  20 0
  اقای سریع القلم( سریع التوهین) اتفاقا راننده تاکسی و لبو فروش بهتر از هر جامعه شناسی احوال جامعه رامی دانند چون از صبح تا شب با مردم سروکار دارند اما چون مثل شما پولهای حرام نخورده اند لذا ازاده اند و وطن فروشی نمی کنند و برای دشمنان وامریکاییان مثل شما دم تکان نمی دهند.
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  19 0
  فقط دزدی نکنید . لازم نیست عجز و لابه کنید
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  11 4
  زنده باد اصولگرایان
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  19 1
  اصلاحطلبان کشور را نابود اما خودشان را آباد کردند کافیست وضعییت دارایی آنان قبل از دوم خرداد پ بعد از آن بویژه در دولت تدبیر و امید بررسی شود...
  • ابراهیم IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
   3 24
   به سرداران رشید اسلام هم یه نگاهی بیاندازید کم تر از اصلاح طلبان در خدمت مردم نبودند .
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  11 0
  لاریجانی بیشتر بهش میخوره شعر دکلمه کنه با اون صدا و لحن حرف زدنش..
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  23 0
  سریع القلم در داووس ،با کیسینجر جلسه خصوصی دونفره داشت=یعنی این حرفهاش هم از خودش نیست ! مقلدی بیش نیست.
 • سربدار IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  18 1
  دهقان نماینده مجلس اظهار داشت از مردم شرمنده ام! طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان با 180 امضاء با بهانه یک نماینده(کواکبیان) که خلاف آـیین نامه بود توسط رئیس مجلس از دستور خارج شد. حاجی دلیکانی نماینده مجلس تصریح کردیازدهم مهر ماه 97تلاش های رئیس مجلس و تخلف برادر خانمش از آئین نامه داخلی مجلس، به خروج دستوز کارفعلی مجلس منجر شدتا به FATFبرسند!لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز بعنوان قانون بومی و جایگزینFATF از دستور کار خارج شد تا برخلاف نظر «آقا»راه برای لایحه استعماری FATFبا زشود.
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  14 0
  باید به اصول برگردیم
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  7 0
  من به شما اسهال طلبها التماس می کنم دیگر حرف نزنید و خاموش باشید و خودتان را خسته نکنید سازش هرگز التماس عجز لابه هم هرگز جز برای خدا و اهلبیت ع برای شیاطین هرگز نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا نه سازش نه تسلبم نبرد با آمریکا نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا نه سازش نه تسلبم نبرد با آمریکا نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا نه سازش نه تسلبم نبرد با آمریکا نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا نه سازش نه تسلبم نبرد با آمریکا
 • محمد IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  5 0
  ما بسياري ازمردم « خدا :راشاكر هستيم كه مانند خيلي از مسولين بي غيرت وبي مسوليت وبي اصل واساس قرار ندادتا درد همنوع خود را نبينيم.
 • FR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  6 0
  با اینکه از نظر حزبی وجناحی خیلی طرفدار اصولگراها نیستم ولی یک موی شان به همه ی اصلاح طلبها می ارزد چون اولا برای موقعیت خودشان حفظ نظام هم شده با شعور رفتار میکنند وثانیا تناقض ونفاق ندارند .....واین به نفع منافع ملی است....
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  7 0
  جبهه لیبرال از لاریجانی تا سعید حجاریان ودکتر نوبخت واعظی وجهانگیری دارای یک تفکر سرمایه داری ونئولیبرالی هستند در واقع یک جبهه هستند
 • سید رضا IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  4 0
  بار الها ! این نظام و این کشور و این مردم را ؛ از شر این قوم غربزده بزدل؛ در امان بدار !!
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  4 0
  جلال آل احمد افرادی مانند سریع النفهم ها را چقدر زیبا به تصویر کشیده است او میگوید : آدم غربزده هُرهُری مذهب است . به هیچ چیز اعتقاد ندارد . اما به هیچ چیز هم بی اعتقاد نیست . یک آدم التقاطی است . نان به نرخ روز خور است . همه چیز برایش علی السویه است . خودش باشد و خرش از پل بگذرد دیگر بود و نبود پل ( مطرح نیست ) . نه ایمانی دارد ، نه مسلکی ، نه مرامی ، نه اعتقادی ، نه به خدا یا به بشریت . نه دربند تحول اجتماع است ... حالا چرا اجازه رشد و ورود چنین افرادی به حوزه اطرافیان دولت داده میشود را آقایان حضرات باید جواب دهند .
 • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  1 0
  سوره : المائدة يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِيَاءَ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ ﴿۵۱﴾ *** ای اهل ایمان! یهود و نصاری را سرپرستان و دوستان خود مگیرید، آنان سرپرستان و دوستان یکدیگرند [و تنها به روابط میان خود وفا دارند]. و هر کس از شما، یهود و نصاری را سرپرست و دوست خود گیرد از زمره آنان است؛ بی تردید خدا گروه ستمکار را هدایت نمی کند. (51) فَتَرَى الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ يُسَارِعُونَ فِيهِمْ يَقُولُونَ نَخْشَى أَنْ تُصِيبَنَا دَائِرَةٌ فَعَسَى اللَّهُ أَنْ يَأْتِيَ بِالْفَتْحِ أَوْ أَمْرٍ مِنْ عِنْدِهِ فَيُصْبِحُوا عَلَى مَا أَسَرُّوا فِي أَنْفُسِهِمْ نَادِمِينَ ﴿۵۲﴾ *** مشاهد مي‏كني افرادي را كه در دلهايشان بيماري است در (دوستي با) آنان بر يكديگر پيشي مي‏گيرند، و مي‏گويند مي‏ترسيم حادثه‏ اي براي ما اتفاق بيفتد (و نياز به كمك آنها داشته باشيم) شايد خداوند پيروزي يا حادثه ديگري از ناحيه خود (به نفع مسلمانان) پيش ‍ بياورد و اين دسته از آنچه در دل پنهان داشتند پشيمان گردند. (52)

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس