عطوان

نویسنده سرشناس جهان عرب دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران را به مثابه ورود واشنگتن و متحدانش به تونلی تاریک توصیف کرد که زخمی و شکست خورده از آن خارج می‌شوند.

به گزارش مشرق، «عبد الباری عطوان»، نویسنده سرشناس جهان عرب و سردبیر روزنامه فرامنطقه ای «رای الیوم» امروز یادداشتی درباره دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران با این عنوان منتشر کرد که :« آیا همزمانی تاریخ شروع تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران با تاریخ تبعید امام خمینی(ره) تصادفی است؟ چرا این تحریم ها را بزرگ ترین آزمایش ترامپ برشمرده و معتقدیم شکست خورده از آن خارج می شود؟ چگونه دنیا علیه آمریکا متحد خواهد شد؟ چرا شروط 12 گانه آمریکا برای رفع تحریم های ایران را غیرعملی و مقدمه ای برای جنگ و تغییر نظام می‌دانیم؟».

در این یادداشت آمده است: بسته دوم و مهم‌تر تحریم های آمریکا علیه ایران که یکشنبه شب به مرحله اجرا در می‌آید و مربوط به حوزه انرژی (نفت و گاز) و (بانک ها) است، بزرگ ترین آزمایش قدرت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکاست و بیشتر شاخص‌ها نشان می‌دهد که احتمال شکست ترامپ در این آزمایش، بیشتر از احتمال پیروزی است.

بیشتر بخوانید:

جزئیات گفتگوی اردوغان با ترامپ درباره تحریم‌ها

نویسنده افزود: اعلام دولت آمریکا در معاف کردن هشت کشور از پیروی از تحریم‌ها علیه ایران مترادف است با اینکه تهدیدهای ترامپ مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران صرفا «بمب صوتی» است و صادرات نفت ایران ادامه پیدا خواهد کرد؛ اگرچه به آن شکلی که قبل از تحریم ها بوده بلکه در آینده پیش رو به میزان کم‌تری خواهد بود و این خود مقدمه اولیه شکست ترامپ است.

رای الیوم آورده: برای توضیح بیشتر باید بگوییم که مهم ترین هشت کشوری که احتمال دارد از پیروی از تحریم های آمریکا علیه ایران معاف شوند و به خرید نفت از ایران ادامه بدهند، آنهایی هستند که به عدم پیروی از تحریم‌های آمریکا تهدید کرده بودند، نظیر چین (روزانه 800 هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کند)، هند( روزانه 500 هزار بشکه)، ترکیه( روزانه 300 هزار بشکه) و اتحادیه اروپا روزانه (245 هزار بشکه که بیشتر آن به یونان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا فرستاده می شود) و به نظر می‌رسد که ترامپ در مبارزه با این کشورها باخته و از تبعات تهدیدهای آن هراس دارد.

عطوان نوشت: تحریم‌های آمریکا که از زمان روی کار آمدن ترامپ مثل موش زاد و ولد می‌کند، خیلی سریع شروع به از دست دادن ارزش و تاثیرگذاری خود کردند، یک ضرب المثل معروف می‌گوید:« هر کاری که از حد و اندازه خود بیشتر شود، معیوب است»؛ چون بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا و منطقه نظیر روسیه، چین، هند، اتحادیه اروپا ، ترکیه و غیره  را به ائتلاف علیه سلطه دلار بر اقتصاد جهان و استفاده از سیستم مبادلات تجاری با ارزهای بومی نظیر روبل روسیه، یوان چین، یورو اروپا و  ین ژاپن واداشت.

وی افزود: این موضوع قابل توجه است که روسیه تصمیمی راهبردی برای فروش همه تولیدات تسلیحاتی خود با واحد پول روبل گرفت و تازه ترین معاملات فروش موشک‌های اس 400 به هند و قبل از آن به ترکیه هم با واحد پول روبل صورت گرفت.

به نوشته رای الیوم،  اما چین هم در بیشتر معاملات خود و بخصوص در زمینه انرژی به ارزهای دیگری غیر دلار بخصوص یوان اتکا کرده است؛ اتحادیه اروپا هم تصمیم گرفت که یک نهاد مالی جدیدی را با اتکا به یورو برای حفظ مبادلات تجاری خود با ایران که به مبلغ سالیانه بیست میلیارد دلار می رسد تاسیس کند.(صادرات نفت ایران به اروپا سالیانه 9 میلیارد  دلار و واردات آن از اروپا 10 میلیارد دلار است).

نویسنده تاکید کرد: آمریکا با اعمال این تحریم‌ها به متحدان خود ضرر می‌رساند و موجب ایجاد فضایی از هرج و مرج اقتصادی در سطح جهان می‌شود تحریم صادرات نفت ایران منجر به افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی می‌شود و این مساله بر اقتصاد کشورهای مصرف کننده نفت و بخصوص در اروپا تاثیر خواهد گذاشت که در حال حاضر با زمستانی بسیار سرد روبرو هستند و بالطبع نیاز به واردات نفت بیشتری دارند.

عطوان افزود: درست است که دولت ترامپ روی همکاری عربستان و روسیه برای جبران خلا بازار ناشی از عدم صادرات نفت ایران به دلیل تحریم ها حساب کرده است که تقریبا معادل یک میلیون بشکه نفت است اما این محاسبه شاید خطا باشد چون خود عربستان از لحاظ فنی قادر به همکاری فوری و افزایش صادراتش نیست و همین قضیه درباره روسیه هم صدق می کند چون میانگین تولید آن از چاه های سیبری به دلیل یخبندان این منطقه به قریب به پانصد هزار بشکه درچهار ماه آتی کاهش پیدا می کند و حتی اگر روسیه بخواهد در این زمینه همکاری کند این همکاری روسیه مجانی نخواهد بود و خواهان امتیازدهی آمریکا بخصوص در رفع تحریم های آمریکا علیه روسیه به دلیل قضیه اوکراین و تسلط کامل یا جزیی بر شبه جزیره کریمه می شود.

رای الیوم آورده است: اگر کسی نگاهی گذرا به صفحه وزارت خارجه ایران در توئیتر، فیس بوک و غیره انداخته و شروط 12 گانه ای را که آمریکا برای رفع تحریم های ایران وضع کرده مشاهده کند به این درک حقیقی می رسد که آنها را بنیامین نتانیاهو و نه «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا یا ترامپ، رئیس جمهور این کشور وضع کرده است.

به نوشته این روزنامه، مهم ترین این خواسته ها، تعطیلی تاسیسات آب سنگین اراک، توقف کامل غنی سازی، ارائه توضیح کامل درباره همه فعالیت های سابق هسته ای مربوط به قبل از توافق برجام به آژانس انرژی هسته ای و عدم توسعه موشک های بالستیک  و دیگر موشک های قادر به حمل کلاهک هسته ای، توقف هر گونه کمک به گروه های مختلف و در راس آن حزب الله و جهاد اسلامی و خلع سلاح شبه نظامیان شیعه در عراق و قطع هر گونه کمک به انصار الله در یمن و بیرون بردن همه نیروهای ایرانی از سوریه، انحلال سپاه قدس و پایان دادن به تهدید موشکی علیه اسرائیل است.

عطوان تصریح کرد: هدف از این شروط غیر عملی تحقیر و به زانو درآوردن ایران است و آمریکا که می‌داند ایران هرگز این شروط را قبول نمی‌کند به دنبال بهانه ای برای حمله به ایران و تغییر نظام این کشور است نظیر اتفاقی که برای عراق و لیبی افتاد و آنچه که به دنبال تحقق آن در سوریه هستند.

نویسنده ادامه داد: ایران 40 سال را زیر فشار تحریم ها به سر برد و توانست با هوشیاری از آن به نفع خود و برای رسیدن به خودکفایی و ساخت صنایع نظامی پیشرفته و تبدیل شدن به یک کشور بزرگ در منطقه استفاده کند و بازوهای مقاومت مسلحانه ای در مناطق مختلف خاورمیانه بخصوص در لبنان، عراق، فلسطین، یمن و سوریه داشته باشد که از خیلی از ارتش های رسمی هم قوی تر هستند.

رای الیوم آورده است: این تحریم‌های جدید آمریکا هم بی اثر خواهد ماند و ایران از آن به نفع خود استفاده می‌کند، این تحریم‌ها دشمنان بیشتری را برای آمریکا در خاورمیانه و جهان خلق خواهد کرد و تشکیل ائتلاف ناتوی عربی که احتمالا اسرائیل رهبری آن را برعهده دارد و نوک پیکان هر حمله احتمالی علیه ایران خواهد بود، نابودی کشورهای شریک این ائتلاف و در راس آن اسرائیل را رقم خواهد زد به گونه ای که جنگ آتی آخرین جنگ در منطقه خواهد بود.

عطوان نوشت: در نوامبر سال 1964 محمد رضا پهلوی شاه ایران و پلیس آمریکا در منطقه امام خمینی را به ترکیه و سپس به عراق تبعید کرد صدام حسین امام خمینی را از عراق به فرانسه تبعید کرد و در پنجم نوامبر 2018 بسته دوم از تحریم های آمریکا علیه ایران در همان تاریخ آغاز می شود این همزمانی معنای زیادی دارد.

نویسنده در پایان تاکید کرد: تبعید امام خمینی منجر به بازگشت پیروزمندانه وی به تهران و فرار شاه شد، شاهی که حتی آمریکا هم که چند دهه به آن خدمت کرده بود  به او پناه نداد و  تحریم مجدد ایران از امروز به معنای ورود آمریکا و متحدانش به تونلی تاریک است که احتمالا از آن زخمی و شکست خورده بیرون می آیند، منظور از متحدان آمریکا، اسرائیل و متحدان عرب قدیمی و جدیدی است که فرش قرمز برای نتانیاهو پهن کرده یا خواهند کرد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس