سبد غذایی

به زودی نیمی از ایرانیان سبد حمایتی خود را ازطریق حساب های بانکی متصل به یارانه نقدی دریافت می کنند.

به گزارش مشرق، روز گذشته محمدشریعتمداری، وزیر کار درباره  بسته حمایتی دولت گفت: در اولین فرصت ممکن نیمی از جمعیت ایران از آن بهره‌مند می‌شوند. اطلاعات لازم برای توزیع بسته حمایتی احصا شده است. تاکنون اطلاعات بخشی از افراد تحت پوشش بهزیستی و کارمندان مشمول شناسایی شده است.

سازمان برنامه و بودجه موظف شد برای حمایت از گروه های کم درآمد جامعه و تامین بسته های حمایتی، در قالب واریز به حساب سرپرست خانوار از طریق حساب های بانکی متصل به یارانه های نقدی اقدام کند.

بیشتر بخوانید:

چه خانوارهایی مشمول سبد حمایتی می‌شوند؟

بر اساس ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است تا سقف مبلغ 90 هزار میلیارد ریال از منابع موضوع بند4 را صرف اجرای این تصویب نامه و مازاد بر سقف یاد شده را صرف حمایت از تولید، اشتغال و قراردادهای پیمانکاران کند.

 متن کامل ابلاغیه  طرح حمایت غذایی به شرح زیر است.

ماده 1- سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز است به منظور حمایت از گروه های کم درامد جامعه و تأمین بسته های حمایتی برای گروه های زیر در قالب واریز به حساب سرپرست خانوار از طریق حساب های بانکی متصل به یارانه های نقدی اقدام کند:

 ماده1- سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز است به منظور حمایت از گروه های کم درآمد جامعه و تأمین بسته های حمایتی برای گروه های زیر در قالب واریز به حساب سرپرست خانوار از طریق حساب های بانکی متصل به یارانه های نقدی اقدام کند:

 الف- خانوارهای تحت پوشش و پشت نوبتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور.

ب-خانوارهای تحت پوش بنیاد شهید و امور ایثارگران.

پ- خانوارهای با درآمد ماهانه کمتر از سی میلیون ریال در گروهای کارگران ساختمانی، قالی بافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش فرمایان، رانندگان بین شهری و درون شهری، زنبورداران، کارگران باربر،شاغلین کسب و کارهای خانگی، کارگران کارگاه های متفرقه، عشایر و روستاییان، بازنشستگان، دریافت کنندگان بیمه بیکاری و سایر گروه های مشمول که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می شوند.

 ت- سایر خانوارهای کم دآمد با درآمد ماهانه کمتر از سی میلیون ریال که درخواست آنها پس از بررسی توسط کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور پذیرفته می شود.

تبصره- وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از اطلاعات در اختیار از طریق کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور به درخواست کتبی اشخاص موضوع بند(ت) ماده (1) این تصویب نامه پس از اجازه آنها به دسترسی وزارتخانه مذکور به حساب های بانکی مربوط رسیدگی کند.

 ماده 2- دستگاه های اجرایی از جمله دستگاه های موضوع آیین نامه اجرایی تبصره(14) ماده واحده قانون بودجه سال 1397 کل کشور موظف به ارایه اطلاعات مورد نیاز وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی می باشند.

 ماده 3- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ونهادهای حمایتی موظفند اعتبار تخصیصی راب بر اساس بعد خانوار تنظیم و پرداخت نمایند.

ماده 4- منابع مالی مورد نیاز این تصویب نامه از محل ما به التفاوت تسعیر قیمت خوراک کارخانه های پتروشیمی و پلایشگاه ها نسبت به متوسط نرخ سامانه نیما و تغییر قیمت گاز مصرفی کارخانه های فولاد تأمین می گردد.

 وزارت نفت موظف است با تحویل خوراک کارخانه های پتروشیمی و سوخت کارخانه های فولاد، مابه التفاوت قیمت را دریافت و به حساب ویژه ای نزد خزانه داری کل کشور که به نام سازمان هدفمندسازی یارانه ها افتتاح می شود، واریز کند.

سازمان هدفمندسازی یارانه ها موظف است متناسب با اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور، اعتبار مربوط به اجرای این تصویب نامه را برای تأمین بسته های حمایتی به حساب ذی نفعان واریزکند.

 ماده 5- سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است تا سقف مبلغ نور هزار میلیارد(90.000.000.000 ) ریال (9هزار میلیارد تومان)از منابع موضوع بند(4) را صرف اجرای این تصویب نامه نماید و مازاد بر سقف یاد شده را صرف حمایت از تولید،  اشتغال و قراردادهای پیمانکاران کند.

 ماده 6- اعتبار واریزی موضوع این تصویب نامه برای همه اشخاص و خانوار صرفاً برای خرید کالای سبد حمایتی مصوب کارگروه متشکل از وزارتخانه تعاون،کار و رفاه اجتماعی، صنعت،معدن و تجارت و جهاد کشاورزی قابل استفادهاست.

ماده 7- دستورالعمل اجرایی این تصویب نامه در ک ارگروهی با مسئولیت سازمان برنامه و بودجه کشور و با همکاری وزارتخانه های تعاون،کار و رفاه اجتماعی، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، نفت، امور اقتاصدی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و ابلاغ می شود.

ماده 8- مسئولیت حسن اجرای این تصویب نامه برعهده وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 10
 • غیر قابل انتشار: 12
 • فرزاد قبادی IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
  60 15
  کسانی هستن که به هیچ ارگانی وصل نیستن اسمی ازشون نیست اما ایرانین بیکارن واجب کمک دولتن پس اینا چکار کنن تو این گرانی
  • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
   39 3
   واقعا .این نوع تقسیم بیت المال رو باید تاسف خورد
  • محدثه DE ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
   4 1
   سلام ما يه خانواده سه نفري هستيم، نه كارمنديم و نه حقوق بالا داريم، از كجا بفهمم سبد كالا به ما تعلق گرفته، خودم سرپرستم
 • رسول مطوریان IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
  8 14
  بسیارکار هوشمندانه است که این چنینین درروزهای گرانی مسولین به فکر اغشارکم درامدهستند که خیلی ازمردم مایحتاج فرزندانشون نمی تواند فراهم کنن من شاهد این چنین افرادی بودم
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
  18 15
  دولت روحانی همه رو ...... و به ته دیگ خورد
 • تهرانی IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
  15 7
  پس تکلیف اونایی که حقوق زیر 3 میلیون میگیرن ولی یارانه دریافت نمی‌کنن چی میشه؟ اونایی که با دعوت همین دولت از دریافت یارانه انصراف دادن. اونایی که حقوق زیر 3 میلیون داشتن و دارن و اصلا یارانه نگرفتن. اونایی که ازدواج کردن و بعد از درخواست تفکیک حسابشون از حساب پدرشون، دیگه یارانه بهشون تعلق نگرفت. اونایی که بچه دار شدن اما یارانه نگرفتن
 • سید رضا IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
  11 14
  مثل تقسیم یارانه شونه ، که پولدارای اشرافی هم ، خیلی شون می گیرن !!
 • همچنان خواهم ایستاد اما!!!! IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
  12 1
  سلام ودرود خدا برشما،مشرقی های عزیز از کنار این پست بی خیال نگذرید:پسرانم ازدواج کرده اند ورسما خانواده محسوب می شوند هرکدام یک فرزند هم دارندوهرخانواده 3نفراما چون همه پسرانم وعروس هایم دانشجو هستند هیچ محل درآمدی ندارند واین خودم هستم که هزینه ی همه فرزندان ونوه ها را پرداخت می کنم با یک حقوق بسیارناچیز درحالی که ازمعدود جانبازان وآزادگان بسیجی یک استان هم هستم که ازسن 12سالگی خود را وقف اسلام ونظام نموده ام آن هم در استانی چون کردستان اما همچنان به خاطردفاع از نظام واسلام گلایه ای نداشته وندارم اما از نظرمالی واقعا دیگر بریده ام ونمی دانم برای ادامه زندگی خود،فرزندان ونوه هایم چکارکنم؟ازطرفی اگر این سبدحمایت غذایی حق کسانی است که از نظرمالی ناتوان هستند من وفرزندانم باید در ردیف اول اول قراربگیریم ما حتی یارانه کامل هم دریافت نمی کنیم پس باید کجا رفت تا این حق ادا شود؟هیچ کجا را نیافتم جز اینکه مشکلم را از طریق سایت وزین مشرق مطرح نموده شاید برای اولین بار حق فرزندانم اداشودپس مشرقی های عزیز از کنار من وفرزندان ونوه هایم نگذرید چون براساس حدیث صریح وشریف نبوی هرکس صدای مظلومی را بشنود وبه یاریش نشتابدازمن نیست،من صدایم را به شما رساندم پس شما نیز درد مرا به مسئولین برسانید واگر سوالی داشتید ایمیل من موجود است. همه شما را به خدا می سپارم
 • شهروند IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
  26 0
  خدا وکیلی کشور ما باید هم به این روز بیوفته . عزیز من توزیع سبد کالا یعنی چه آخه این چه شیوه مزخرف کشورداریه ؟ بابا جان قیمتها را باید کنترل کنید که همه مردم منتفع بشوند کشور که با گدا پروری نابودتر میشه !!!!
 • معصومه IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
  2 1
  بنظرم طرح مسخره آیه دولت باید قيمتهارو کنترل کنه این بسته اعلام شده حالا ببین میدن فقط اعلام ميکنند
 • ناشناس IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۰
  6 1
  بخدا ملت را با گرانی بدبخت وبیچاره کردند
 • رزا IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  4 0
  پس زنان بدسرپرست کودکان بدسرپرست بی کارا دست فروشا اینا چی میشن ما دادمونو پیش کی ببریم ازاین همه بیدادی
 • مهدی دلفراز IR ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  0 0
  سلام من بیکارم یک بچه دارم به خاک سیاه نشستم چرا یارانه به من تعلق نمیگیره
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  1 1
  سلام.من.یک.خانواده.دارم.که.دارن.تو.فقر.زندگی.می.کنند.ومستجرهستم.هیچ.شغلی.ندارم.و.بیمه.ام..اجتماعی.نیست.بیمه.سلامت.دارم.ایا.این.بسته.حمایتی.به.من.تعلق.میگیرد.یانه
 • شهلابرزویی IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
  2 3
  سلام شوهرم ماهاست که بیکاره ولی هیچ اسمی ازما نیست تو لیست سبد کالا واقعادولت باید عادلانه این سبد کالا رابه کسانیکه احتیاج دا ن بده مگر ما مال این آبو خاک نیستیم
 • امیرحسین امیری نیافرد IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  1 0
  سلام من یه خانواده پنج نفری هستم شغلم ازاد هست تاکنون سبد کالا نگرفتم م این چه عادلانه ای هست اون که درامدش خیلی بالاهست سبد کالا میگیره من که شغل ازاد دارم تا حالا هیچی نگرفتم ،خواهشن پیگیری کنید
 • تهمینه ظهوری IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
  1 1
  من زن بی سرپرستم و تحت حمایتی هیچ ارگانی بیمه ای هم نیستم و مستجرم و بسته حمایتی به من تعلق نگرفته این واقعا انصافه
 • نوید IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  2 0
  عجب بسته.حمایتی میدن
 • IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
  0 0
  سلام خسته نباشید.چرابه ماسبد غذایی تعلق نمیگیره.شوهرم که کارگر ساختمانی ساده هست هیچ چیز که نداریم الان ۵ماه که شوهرم بیکار کارنیست اگه کارهم باشه دستمزد اش نمیدن.خوب مگه نمیگید به کارگر ساختمان میدیم پس کو
 • س ک IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  0 0
  سلام این سبد روفقط ب حقوق دارها که ماهی ۳ملیون حقوق میگیرن دادید بماکه بیکاریمو با یارنه ماه و روسر میکنیم ندادید ممنون از عدالتتون
 • هبهدتود IR ۰۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
  0 0
  گمشین با این مسخره بازیتون ابرو دولتهار و بردینه
 • حمید IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
  1 0
  واقعا انصاف نداره سبد کالا به پولدا امید چرامانه
 • اذر_ح IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  2 0
  کارگرفصلی هستیم نه کمیته امدادماراثبتت نام میکنه نه تامین اجتمائی چکارکنیم پول نان نداریم این بایدوضع یک ایرانی باشه؟ نظرم رانوشتم نمیدونم کسی جواب میده یا نه
 • داریوش IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  2 1
  کارگری که در هیچ جا بیمه نداره و روز مزد است چکار کنه به کی ثابت کند که ندارد
  • IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴
   0 0
   سلام من یه خانواده چهارنفره هستم چندماه بیکارم یک سال بیمه تأمین اجتماعی کارگری و نتونستم بریزم ولی مشمول بسته حمایتی نشدم زندگیم با بدبختی میگذره چرا کسی فکر ما کارگران نیست
 • لیلا IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۵
  0 0
  من شوهرم کارگر هر روزی که کار روز مزدی پیدا کنه.ویک فرزند دارم و جز هیچ ارگانی هم نیستیم آیا ما جز این مردم محسوب نمیشویم که سبد کالا به ما تعلق بگیرد.واقعا متاسفم که تو کشوری زندگی میکنم که هیچ عدالتی وجود ندارد.
 • اخمد IR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
  0 0
  من صاحب چهار فرزند وهمسر میباشم وخود نمیتوانم زندگییم را بخوبی بچرخوانم اگر میشه به ما هم سبد غذای بدهید
 • علیرضا FR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  0 0
  چطور برای ما که حساب یارانه نداریم بسته حمایتی واریز میشود
 • IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  0 0
  ما تحت هیچ ارکانی نیستیم نه کمیته نه بهزیستی نه تامین اجتماعی پس باید این جور افراد چکار کنند شما بگین ؟جواب مارا بدین حتی سهام عدالت هم ندا ریم با این درامد ناچیز دولت جواب گواست
 • زهرا IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
  0 0
  سلام من زهرا هستم و پدرم بیکار حداقل یه پول بدید
 • قرونه IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
  0 0
  ولله برای حقوق بگیرابود قرارنبودبه ماکه بیکاریم مریض داریم معلول داریم چیزی بدن
 • سهیلا IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  0 0
  آخه خودتون فکرکنیدبا60هزارتومن تون این گرونی میشه چیزی خریداگه این پولوبه خود دولت بدن قبول میکننداین مردمو چی فرض کردن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس