کد خبر 905109
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۰
حسن یزدانی

کشتی آزاد ایران با سه مدال برنز به کار خود در مسابقات جهانی پایان داد؛ نتیجه ای که انتظارات را برآورده نکرد.

به گزارش مشرق، کشتی آزاد ایران با سه مدال برنز حسن یزدانی، علیرضا کریمی و پرویز هادی به کار خود در مسابقات جهانی پایان داد که این نتیجه و نداشتن فینالیست در رقابتهای بوداپست انتظارات را برآورده نکرد. نتایج کشتی آزاد ایران می تواند دلایل متعددی داشته باشد که در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم:


شکست‌های مهم در ثانیه های آخر
یکی از ضعف های فنی که در کشتی گیران ایران به چشم آمد شکست در ثانیه های آخر بود به طوری که پنج آزادکار در لحظات آخر پیروزی را تقدیم حریف کردند که اگر اینچنین نمی‌شد، تنها سه مدال برنز نصیب ایران نمی شد.
شکست رضا اطری از بلاروس در 57 کیلوگرم، باخت ثانیه آخر محمدباقر یخکشی مقابل بونه رودریگز کوبایی که قهرمان جهان هم شد، تبدیل کردن برد 7 بر 3 به شکست 7 بر 7 در ثانیه آخر توسط یونس امامی در وزن 70 کیلوگرم مقابل حریف اسلواکی سه نمونه از شکست های ثانیه پایانی آزادکاران ایران در بوداپست بودند.
البته شکست در لحظات پایانی به همین جا ختم نمی‌شود چرا که مصطفی حسین خانی در وزن 74 کیلوگرم تا آستانه پیروزی بزرگ مقابل جردن باروز آمریکایی پیش رفت اما در 15 ثانیه آخر نتوانست مبارزه را اداره کند و با بیرون رفتن از تشک، شکست خورد.

مصطفی حسین خانی در مصاف با جردن باروز


نمونه دیگر از این اتفاقات، مفت بازی عزت الله اکبری در نیمه نهایی 74 کیلوگرم مقابل جبرئیل حسن اف آذربایجانی بود و در حالی که تا 15 ثانیه به پایان دو امتیاز پیش بود، پای خود را به راحتی در اختیار حریف قرار داد و خاک شد در حالی که دور تشک هم می چرخید تا وقت تمام شود نهایتا یک پوئن اخطار می گرفت و باز هم پیروز مسابقه می شد.

عزت الله اکبری


ضعف در دفاع و اداره کردن کشتی
کشتی‌گیران ایران لحظه ای ضربه خوردند که فکر می کردند دیگر کار تمام شده اما غافل از اینکه ثانیه های پایانی تعیین کننده هستند.

کشتی هجومی بخشی از شرایط لازم برای پیروز شدن است اما دفاع ناقص و بلد نبودن مدیریت کشتی در لحظات بحرانی و حساس باعث می شود هر چه اندوخته ای را از دست بدهی.

اگر کشتی گیران از عهده دفاع و اداره کردن مسابقه در لحظات پایانی بر می آمدند، اکبری و یخکشی می توانستند دو فینالیست ایران باشند و اطری و حسین خانی هم شانس مدال داشته باشند اما ضعف کشتی‌گیران در اداره کردن کشتی و نداشتن جنگندگی تا ثانیه های پایانی باعث شد خداحافظی تلخی با مسابقات جهانی 2018 داشته باشند و نتایج کشتی آزاد ایران با انتقاد مواجه شود. حال باید دید فشار بیش از حد در تمرینات به بدن برخی کشتی گیران نساخته که در ثانیه های پایانی کم می آوردند و یا اینکه باید از لحاظ تاکتیکی بر روی مدیریت در لحظات پایانی کار کرد.

تماشای فینال 61  کیلو و دفاع جانانه رودریگز کوبایی مقابل روسیه و یا جنگندگی تماشایی جردن باروز برای کسب مدال برنز مقابل فرانک چامیزو می تواند دو نمونه مثال زدنی برای جنگیدن تا ثانیه آخر باشد.

یزدانی برای شکست تیلور برنامه نداشت
اما مهم ترین اتفاق در اردوی ایران شکست حسن یزدانی از دیوید تیلور آمریکایی بود. قهرمان جهان و المپیک با همان سبک و سیاق همیشگی اش به روی تشک آمد و تایم اول را هم 6 بر 2 برد اما در تایم دوم بدنش تحلیل رفت و 11 بر 6 شکست خورد تا به مدال برنز بسنده کند.
اما دلیل شکست یزدانی را شاید بتوان به دلیل نداشتن برنامه برای تک تک لحظات شش دقیقه مبارزه دانست. یزدانی همچون سایر کشتی هایش که در دو یا سه دقیقه حریفان را 10 پوئنه می کند، در این کشتی هم همان شیوه را پیش گرفت اما تیلور با آمادگی بدنی بسیار بالا اجازه این کار را به یزدانی نداد و با اینکه 4 امتیاز عقب بود اما با برنامه پیش رفت و یزدانی را از نفس انداخت. در واقع حسن یزدانی باید برای این کشتی تاکتیک دیگری پیش می گرفت و باید خود را برای شش دقیقه جنگ تمام عیار آماده می کرد نه اینکه بخواهد کشتی را در همان تایم اول تمام کند. در واقع یزدانی برنامه ویژه ای برای غلبه بر تیلور نداشت و بلعکس رقیب آمریکایی می دانست که تا ثانیه آخر چه شیوه ای را در پیش گیرد.


تحت فشار گذاشتن حریف گاهی جواب داد و گاهی هم نه
از زمانی که رسول خادم مسئولیت فنی تیم ملی کشتی آزاد را در دست گرفته، سعی داشته شیوه مبارزه کشتی گیران را به سبک دلخواه خود که همان کار کردن روی دستها و تحت فشار قرار دادن حریف با فشار سر و دست به حریفان از ثانیه یک مبارزه است، تغییر دهد. این شیوه از مبارزه در موارد متعددی جواب داد مانند پرویز هادی که طاها آکگول قهرمان المپیک از ترکیه را برد و حتی می توانست پتریاشویلی گرجستانی را هم مغلوب کند. شیوه تحت فشار گذاشتن حریف از ثانیه اول در موارد دیگر از جمله کشتی های علیرضا کریمی و حسن یزدانی (به جز مبارزه با آمریکایی ها) و یا در کشتی رضا اطری با اردنبات قهرمان بازیهای آسیایی از مغولستان جواب داد اما در بسیاری از کشتی ها هم این شیوه جواب نداد و کشتی گیران باید بر اساس توانایی ها و میزان آمادگی هر حریفی، سبک‌های متفاوتی از مبارزه را به نمایش بگذارند.


برای مبارزه با آمریکایی ها باید تغییر تاکتیک داد

هر موقع کشتی گیران ایران با این شیوه (تحت فشار گذاشتن حریف از ثانیه یک) به مصاف آمریکایی ها رفتند، نتیجه نگرفتند چون زور آمریکایی ها و آمادگی بدنی آنها بهتر از ایرانی ها بود. این موضوع مصادیق متعددی هم دارد. اولین آن شکست یزدانی از تیلور، سپس باخت علیرضا کریمی مقابل جی دن کاکس و در نهایت هم مغلوب شدن یخکشی در مصاف با کولون آمریکایی بود. کریمی در مصاف با کاکس در همین فشارها اشتباه کرد تا کاکس از آن بهره ببرد و در دقایق پایانی هم کریمی برید اما اگر به شیوه دیگر عمل می کرد، شاید کاکس دچار اشتباه می شد و کریمی از آن استفاده می کرد.


و یا باقر یخکشی زمانی مسابقه رده بندی را وا داد که هر چه فشار به رقیب آمریکایی آورد، حریف هم استقامت کرد اما وقتی بدنش کم آورد، 7-8 امتیاز متوالی از دست داد.
بنابراین تحت فشار گذاشتن رقیبان از ثانیه یک شاید در برخی کشتی ها مانند پیروزی هادی، یزدانی و کریمی در مبارزات رده بندی برابر روسها جواب داد اما برای شکست کشتی گیران آمریکایی باید نسخه دیگری پیچید چون آمادگی بدنی آنها بالاتر از ایرانی هاست و باید این مشکل را با برتری فنی در زیرگیری ها جبران کرد.


علیرضا کریمی جواب منتقدان را داد، هادی ستاره بود
اما در کنار ضعف هایی که کشتی گیران ایران در مسابقات جهانی بوداپست داشتند باید به چند نکته دیگر هم اشاره کرد. اول اینکه علیرضا کریمی با عملکرد خوبش در مواجهه با رقیبان کادر فنی را در انتخاب پر حاشیه خود رو سفید کرد. پیروزی 7-0 مقابل شریف شریف اف قهرمان المپیک لندن، پیروزی با امتیاز عالی 12 بر یک مقابل نماینده روسیه که در تاریخ کشتی ایران چنین بردی مقابل روسها کم سابقه است و برتری با همین نتیجه مقابل مارساگیشویلی گرجستانی و دارنده مدال برنز المپیک لندن باعث شد تا علیرضا کریمی را روسفید کند.


اما ستاره کشتی ایران در این رقابتها پرویز هادی بود که در گروهی بسیار دشوار تا آستانه قهرمانی جهان هم رفت و در نهایت برنز گرفت. وقتی قرعه هادی مشخص شد، کمتر کسی برای او در حضور قهرمانان جهان و المپیک نظیر طاها آکگول، گنو پتریاشویلی و یا ملی پوش روسیه شانسی برای هادی قائل بود اما هادی با آمادگی بسیار بالای بدنی و اتخاذ همان شیوه تحت فشار گذاشتن حریف از ثانیه نخست، توانست رقبا را یکی پس از دیگری از پیش رو بردارد و اگر در کشتی با پتریاشویلی پایش گیر نمی افتاد و دو بار فتیله پیچ نمی شد، شاید حالا مدال طلا را بر روی سینه داشت. خوشحالی عجیب پتریاشویلی پس از پیروزی بر هادی و نشست او روی زمین پس از مبارزه که نای بلند شدن نداشت، مشخص می سازد که هادی چقدر در انجام ماموریتش موفق بوده است.


یخکشی بالاتر از حد انتظار و نمایش ضعیف امامی و گلیج
محمد باقر یخکشی، امیر حسین مقصودی، یونس امامی و مجتبی گلیج چهار کشتی گیری بودند که برای نخستین بار ملی پوش شدند که در این بین تنها یخکشی نمره قبولی گرفت. هر چند در اوزان 70 و 97 کیلوگرم کشتی گیر شش دانگی نداریم اما بهتر بود کادر فنی در این اوزان به نفرات برتر مسابقات انتخابی فرصت می داد تا حداقل برای سال آینده انگیزه کشتی گیران برای حضور در انتخابی بالاتر رود. نمایش ضعیف یونس امامی و مجتبی گلیج نشان داد که این دو کشتی گیر هر چند جوان هستند اما در شرایط کنونی شایستگی کافی برای ملی پوش شدن را نداشته اند.

محمدباقر یخکشی

صعود چند پله ای نسبت به جهانی پاریس، اما انتظارات برآورده نشد
هر چند تیم ملی کشتی آزاد نسبت به رتبه نهم مسابقات جهانی 2017 پاریس صعود چند پله ای خواهد داشت و یک مدال آن رقابتها تبدیل  به سه مدال شد اما از دست رفتن طلای حسن یزدانی و نداشتن فینالیست در این رقابتها باعث شد تا انتظارات برآورده نشود.

قرعه‌های همیشه سخت برای ایران

اما موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد قرعه های بسیار سخت کشتی گیران ایران در تمام اوزان به جز 79 کیلوگرم بود. در سالهای اخیر همواره ایرانی ها بدترین قرعه ها را داشته اند و به نظر هم نمی رسد در آینده هم بتوان چشم به یک قرعه مناسب داشت و کشتی گیران ایرانی باید همواره برای سخت ترین شرایط آماده باشند.

علیرضا کریمی ملی پوش کشتی آزاد که از نزدیک شاهد قرعه کشی ها بود، در این باره می گوید: "نمی دانم چرا قرعه ها به این شکل انجام شد. خیلی برایم عجیب بود که چرا در همه اوزان کشتی گیران ما با تمام حریفان اصلی شان در یک گروه قرار گرفتند و کارشان بسیار سخت شد. نمی دانم این قرعه ها عمدی بود یا شانسی. البته بعید می دانم اتفاقی بوده باشد. هیچوقت ندیدم قرعه کشی اینطور شود. خودم دیدم وقتی قرعه کشی وزن ۹۷ کیلوگرم انجام شد عبدالرشید سعدالله یف روس و کایل اسنایدر آمریکایی به عنوان مدعیان اصلی این وزن در یک گروه قرار گرفتند اما احتمالا بخاطر اعتراض هایی که صورت گرفت، بلافاصله قرعه را تغییر دادند و این دو کشتی گیر را در دو سمت جدول جای دادند که دیدیم در نهایت تا فینال به هم نخوردند."

برنامه کادر فنی برای رفع ضعف ها چیست؟

پس از بازگشت تیم ملی کشتی آزاد از مسابقات جهانی باید دید کادر فنی تیم ملی و در راس آنها رسول خادم چه برنامه ای برای رفع ضعف های کشتی گیران ایران دارند و به همان شیوه سابق به کار خود ادامه می دهند و یا با تجربه ای که از مسابقات جهانی 2018 بدست آورده اند، تغییراتی در برنامه های تمرینی برای رفع نقاط ضعف ایجاد خواهند کرد. باید منتظر ماند و پاسخ کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد را شنید.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • علی IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
    2 0
    آقای خادم شما که این همه ادعا و ... چی شد‌. شما هم خوب خودتو نشان دادی. برید عضو شورای شهر و یا جای دیگه کار کنید بهتره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس