تانیا ۷ ساله

پدر از ۱۱ سالگی به مواد مخدر اعتیاد داشته و در طی این سال‌ها بارها همسر و فرزندش را مورد آزار و اذیت قرار داده و در آخرین مرتبه نیز با خوراندن شربت متادون منجر به لمس شدن کودک ۷ ساله‌اش شد.

به گزارش مشرق، تانیا ۷ ساله متولد مشهد است، مادر وی به نام مهناز متولد ۶۹ از بجنورد و پدرش متولد ۷۶ از مشهد، مادر سالم و خانه‌دار بوده و پدر از ۱۱ سالگی اعتیاد به تریاک، حشیش داشته، وی همچنین سابقه بیماری اعصاب و روان داشته و یک بار نیز سابقه بستری در بیمارستان روانپزشکی ابن‌سینا به مدت ۴۶ روز را دارد.

فاطمه محمدعلی یکی از مددکاران مؤسسه خیریه مهرآفرین در خصوص این خانواده می‌گوید: پدر این خانواده در سن ۱۲ سالگی به جرم چاقوکشی در کانون اصلاح و تربیت به مدت یک سال زندانی شده است و طبق اظهاراتش سابقه ارتباط نامشروع نیز داشته و در این سال‌ها مشاغل زیادی را تجربه کرده است که از آن جمله می‌توان به کار در کارواش، پمپ‌گاز و... اشاره کرد.

وی به سابقه آزار و اذیت پدر خانواده اشاره می‌کند و می‌افزاید: از دوران عقد و نامزدی تاکنون مادر تانیا  بارها مورد آزار و اذیت و خشونت خانگی توسط پدر قرار گرفته است ضمن اینکه زندگی ۳ عمه و ۳ عموهای تانیا نیز به گونه‌ای بوده که با توجه به شرایطشان هنوز ازدواج نکرده‌اند و همگی بیماری اعصاب و روان دارند.

این مددکار به وضعیت خانوادگی مهناز اشاره کرد و گفت:  پدر وی فوت کرده و مادرش در قید حیات است و ۴ خواهر و ۳ برادر دارد که همگی ازدواج کرده‌اند و بارها خانواده از مهناز خواسته‌اند که به زندگی‌اش بازگردد و طلاق نگیرد علاوه بر اینکه در طی این مدت تانیا و مادرش بارها مورد آزار و اذیت  پدرخانواده قرار گرفته‌اند و این کار بارها تکرار شده است.

مددکار مؤسسه خیریه مهرآفرین ادامه می‌دهد: مادر تانیا در تاریخ ۲۳ تیر ۹۷ و پس از اینکه توسط همسرش مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد و مخفیانه با اورژانس اجتماعی تماس می‌گیرد و راهنمایی می‌خواهد و آنها به وی می‌گویند فردا صبح به مرکز مداخله در بحران مراجعه کند و پس از شرح ماجرای زندگیش او را به خانه‌های امن می‌برند.

محمدعلی می‌افزاید: وی از تاریخ ۲۴ تیر ۹۷ به همراه فرزندش در خانه‌های امن سکونت داشته تا این که یک هفته بعد با اطلاع پرسنل مرکز مداخله برای رفع مشکل این زن و شوهر، به شوهر وی اطلاع می‌دهند و شوهرش به همراه خواهرش (عمه ۱۶ ساله تانیا  ) به همراه نامه از دادگاه جهت بازپس گرفتن تانیا به خانه‌های امن می‌آیند و وی را به بهانه خرید تبلت با خودش می‌برد. سپس مادر تانیا در تاریخ ۱۶ خرداد ۹۷ به همراه مادرش از خانه‌های امن به شهرستان بجنورد می‌روند و در این مدت مدام همسرش با پیامک و تماس تلفنی وی را تهدید کرده که در صورتی که به منزل بازنگردد تانیا  را خواهد کشت، تا این که یک هفته بعد از تهدیدهایش با فرستادن عکس شربت متادون از طریق تلگرام اعلام کرده که با این شربت قصد کشتن تانیا را دارد و در تاریخ ۲۰ خرداد ۹۷ با قاطی کردن شربت متادون با آبمیوه به زور تا قطره آخر به تانیا خورانده است.

وی می‌گوید: پس از این اتفاق تانیا  بیهوش بر زمین افتاده و سپس پدربزرگش با مراجعه به منزل آنها و با توجه به عدم باز کردن درب منزل با آتش‌نشانی و اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته و سپس درب منزل را باز می‌کنند و آنان را بیهوش بر زمین پیدا می‌کنند و به سرعت به بیمارستان امام رضا(ع) اعزام می‌شوند.

تانیا  ۸ روز در کما بوده و زمانی که بهوش می‌آید، از ناحیه ۲ پا فلج شده و پزشکان اظهارداشتند که با جلسات فیزیوتراپی امکان بازگشت مجدد و راه رفتن وی میسر می‌شود. هم اکنون این مادر و کودک تحت حمایت خیریه مهرآفرین هستند. نکته‌ای که بارها با آن مواجه بوده‌ایم این است که کودکان و مادرانشان پس از پناه آوردن به بهزیستی مجدد با حکم قاضی به فرد کودک آزار یا همسر آزار برگردانده می‌شود که خیلی وقت‌ها نتایج غمباری را سبب شده است که قابل جبران نبوده  این نتایج نشان از ضعف قوانین حمایتی از زنان و کودکان دارد، امیدواریم نهادهای متولی در رویه‌های خود تجدید نظرکرده و امنیت این مادران و کودکان را تضمین کنند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  4 0
  "بارها ديده شده كه فرد آزار ديده پس از پناه آوردن به بهزيستي مجدد با حكم قاضي به فرد كودك آزار يا همسر آزار برگردانده مي شود كه خيلي وقت ها نتايج غمباري را سبب شده و نشان از ضعف قوانين حمايتي دارد" با اين وجود معاونت زنان رياست جمهوري همچنان دنبال مسائل مهمتري همچون ورزشگاه رفتن خانم ها ... !!!
  • IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   1 0
   معاونت زنان رياست جمهوري دنبال مسائل مهمتر!
 • CA ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  3 0
  لمس یعنی فلج دکتر؟ لامسه یعنی قدرت فلج کردن؟ ملموس هم یعنی فلج شده؟
 • زهرا بخشی زاده IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  0 2
  کسی را به زور به خانه های امن نبرید ازاد شان کنید
 • مسخره یاب IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  1 1
  چه تیتر مسخره ای
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  5 0
  این قاضی ها که فقط نوشته قانونی را می بینند با خر یکی هستند. یعنی قدرت اجتهاد ندارند یا نمی بینند و نمی فهمند با حکمشان چه اتفاقی می افتد؟ این مراکز مداخله به اصطلاح خیرخواه هم نمی فهمند چنین کسی اصلا نباید ازدواج کند و بچه دار شود چه برسد که بچه بی پناهش را به او برگردانند؟ در ایران کی قرار است از کودکان واقعا حمایت شود؟
 • بهار ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  3 0
  خاک بر سر قوانین مسخره، اگه این پدر خوب بود که به بهزیستی پناه نمی آوردند. به جای حقوق های میلیونی و اختلاس های میلیاردی بعضی ها فکری هم به حال این بدبخت ها بکنید چطور جواب خدا را می دهید بی وجدان ها
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  6 0
  الان باید از این نامرد شکایت کنه و قاضی محترمی که حکم به برگردوندن بچه داده هم به عنوان متهم ردیف دوم احضار بشه و پاسخگو باشه
 • ج د ا IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  2 0
  به جای (( لمس کرد )) باید تیتر میزدی (( فلج کرد )) لمس معنی دیگری هم دارد که بیشتر رواج دارد یعنی دست زدن به چیزی
 • ایمان ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  2 0
  منظور از لمس در عنوان خبر (فلج شدن ) می باشد و به معنای (تماس ...) نمی باشد.
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  2 0
  آمار آسیب های اجتماعی تو مشهد غوغا میکنه یره!!!!!!!!! مسئولش کیه؟
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  0 0
  من نمیدونم چرا بی سوادا شاغلن باسوادا ول معطلند یکی نگفت لمس نه مجید جان لسم/ لسم=فلج
  • سهراب IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   0 0
   دوست عزیز من پیشنهاد می کنم قبل از بی سواد خواندن بقیه سری به لغت نامه دهخدا بزنید و معانی لمس و لسم را ببینید لسم فقط فکر می کنم در زبان لری بختیاری چنین معنی را دارد
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  0 0
  فکر کنم به جای پدر باید به این شخص گفت آتیلای خونخوار
 • IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  0 0
  تیتر مطلب اشتباه است. خدا شفا بده.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس