شورای شهر نمایه

اصلاح طلبان ، بعد از دو سال حالا باید به فکر شهردار سوم برای تهران باشند و این در حالی است که هر روز، کارنامه آن‌ها در افکار عمومی با کارنامه افرادی مثل قالیباف و حتی کرباسچی مقایسه خواهد شد.

به گزارش مشرق، در دو سال گذشته و با ترکیب کاملا اصلاح‌طلب شورای شهر تهران، پایتخت دو شهردار به خود دیده است که عملکرد این دو شهردار به اذعان روزنامه‌های زنجیره‌ای نه تنها چنگی به دل نمی‌زند که به دلیل مقایسه با دوره‌های گذشته نتایج اسفباری را نیز برای جریان اصلاحات به دنبال می‌آورد، از سوی دیگر در حالی که قانون منع استخدام بازنشسته‌ها روشن بوده و هیچ ابهامی ندارد برخی اعضای شورای شهر طی جلسه‌ای با ۵۱ نماینده مجلس تلاش کرده‌اند تا قانون را دور زده و افشانی را در شهرداری تهران ابقا کنند!

بیشتر بخوانید:

جلسه اعضای شورا با مجلسی‌ها درباره شهردار تهران

عارف: فرض ما ماندگاری افشانی در شهرداری تهران است

حاشیه‌ای بر اصرارهای اصلاح‌طلبان برای ماندن شهردار تهران


دو سال از آغاز به کار پنجمین دوره شورای شهر تهران می‌گذرد و در این دو سال پایتخت دو شهردار ناکام را به خود دیده است، ناکام از این جهت که با وجود همراهی تمام‌عیار مجلس و دولت با شورای شهر و شهرداری علی‌رغم سال‌های پیش از آن کاری پیش نرفته و به اذعان مدعیان اصلاحات و روزنامه‌های زنجیره‌ای مقایسه دو گونه عملکرد در یک شهر نتایج اسفباری را برای اصلاح‌طلب‌ها به نمایش می‌گذارد و نوید آینده‌ای چون شورای شهر اول را می‌دهد.


تهران در این دو سال دو شهردار به خود دیده است، اولی که بارها به دلیل بیماری اعلام ناتوانی در انجام وظایف محوله کرده بود در نهایت استعفا داد و جای خود را به شهرداری داد که قانون منع به کارگیری بازنشستگان او را نیز به پایان کار نزدیک ساخته است.


با وجودی که نمایندگان مجلس خود طرح منع به کارگیری و استخدام بازنشسته‌ها را تصویب و این طرح در شورای نگهبان نیز تصویب و لازم‌الاجرا شده است همین نمایندگان با اعضای شورای شهر تهران جلسه‌ای برگزار کرده‌اند تا در این جلسه محمدعلی افشانی را از شمول قانون مستثنی کنند!


تشکیل کمیته‌ای برای عبور از قانون!


چنان‌که گفته شد کمیته ویژه‌ای برای ادامه کار افشانی در شهرداری تهران تشکیل شده است، فاطمه ذوالقدر نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفته است در نشست مشترک مجمع نمایندگان تهران و اعضای شورای شهر کمیته‌ای برای ادامه کار سید محمدعلی افشانی شهردار تهران تشکیل شد.


وی ادامه داده است: اکثریت اعضای این جلسه با توجه به عملکرد مثبت افشانی خواهان ادامه کار وی در شهرداری تهران بودند و تاکید داشتند که افشانی در شهرداری تهران خوب عمل کرده است.


محمود صادقی دیگر نماینده اصلاح‌طلب عضو فراکسیون امید نیز در تشریح جلسه اخیر اعضای شورای شهر با مجمع نمایندگان تهران گفته  است: اتفاق نظر حضار بر این بود که شهردار تهران با توجه به شرایط موجود شهرداری ابقا شود و اکثر اعضای شورای شهر تهران هم با این نظر موافق هستند.


علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران نیز در این زمینه تصریح کرده است: در جلسه مجمع امید پیشنهاد شد تهیه طرح دو فوریتی اصلاحیه، از سوی تعدادی از نمایندگان دنبال شود.


رفع ابهام یا تلاش برای عبور از قانون!


زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران نیز در گفت‌وگو با فارس، به جلسه ۵۱ نفره نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر که یکشنبه شب در سالن دکتر شیبانی در شورای شهر برگزار شد اشاره کرد و گفت:‌ در این جلسه در خصوص سرنوشت شهردار تهران موضوعاتی مطرح شد. رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران ادامه داد: قرار شد در قالب کمیته‌ای از طرف شورا و نمایندگان مجلس این موضوع بررسی شود و احتمالاً طرح دوفوریتی برای رفع ابهامات در این قانون در مجلس مطرح شود.


وی با اشاره به اینکه وزارت کشور رسماً اعلام کرده که شهرداران هم مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شوند، گفت: با توجه به این بحث‌ها بعید است شهردار تهران ماندنی شود اما باز هم تلاش می‌کنیم تا افشانی در شهرداری بماند چرا که این تغییرات به شهر آسیب وارد می‌کند و بی‌ثباتی ایجاد می‌کند.


این همه نشان می‌دهد که نمایندگان مجلس که باید نمونه مثال‌زدنی از قانون‌پذیری باشند برای عبور از قانون و استثنا کردن یک مصداق از شمول قانون جلسه‌ای برگزار و تصمیم گرفته‌اند!


قانون مصوب مجلس که مورد تائید شورای نگهبان نیز قرار گرفته است ابهامی ندارد و مقاماتی که مشمول این قانون هستند کاملا مشخص می‌باشند در نتیجه تلاش برخی نمایندگان نه ابهام‌زدایی که حفظ دوستان و خودی‌ها در مناصبی است که ادامه تصدی آن غیرقانونی است.
روزنامه آقای نماینده به دنبال قانون‌گریزی!


روزنامه اعتماد به مدیریت الیاس حضرتی نماینده تهران در شماره روز شنبه خود به موضوع قانون جدید مجلس در منع به‌کارگیری بازنشستگان پرداخته و ضمن آوردن توجیهاتی سعی کرده بود تا شهردار تهران را از این قانون مستثنی کند!


لازم به یادآوری است که سیدمحمدعلی افشانی شهردار تهران از اعضای حزب اعتماد ملی است. همچنین الیاس حضرتی مدیرمسئول اعتماد و از شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و اکنون در مجلس دهم عضو لیست امید و نماینده تهران است.


در یادداشت روزنامه اعتماد آمده بود: «پس از تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان شاهد آن بودیم که به‌طور غیرمنتظره بحث دامنه این قانون از دولت با آن همه نیروهای شامل این قانون، چرخشی ۱۸۰ درجه به سمت شهردار تهران داشت!»


در ادامه یادداشت، این روزنامه مدعی اصلاحات ادعا شده بود که مخالفان این نظر که قانون مجلس شامل حال شهردارها نیز می‌شود افرادی فرهیخته و حقوقدان هستند و موافقان رفتن شهردار تندرو و سیاست زده هستند. اعتماد نوشته بود: «موافقان و مخالفان به دو دسته تقسیم شدند مخالفان که اکثرا حقوقدان‌های برجسته کشور بودند، اعلام نظر حقوقی ارائه دادند که این قانون به دلیل اینکه مصوبه مجلس اصلاحیه‌ای است در قالب قانون استخدام خدمات کشوری و چون شهرداران با رای شورای شهر انتخاب می‌شوند و شامل قانون استخدامی خاص شهرداری‌ها می‌شود، شامل شهردارها نمی‌شود. دسته دوم بیشتر که موافق این بودند که شهردار تهران را نیز شامل می‌شود، بیشتر با انگیزه‌های سیاسی دلایل خود را ارایه دادند...»


بخش قابل تامل این یادداشت آنجاست که پس از چندجمله در تعریف و تمجید از جوان‌سازی مدیران کشور به قانون منع به کارگیری بازنشستگان ‌اشکالاتی را وارد می‌کند: «باید پذیرفت که وقتی به صورت آنی ۱۷۰۰ مدیر باتجربه از نظام مدیریتی حذف می‌شوند چاره‌ای جز جهش مدیران جوان و فاقد تجربه نخواهد بود و این جهش از قابلیت‌ها و توانمندی‌های مدیریتی، آسیب جدی به کارایی و بهره‌وری نظام مدیریتی تحمیل خواهد کرد.»


اعلام نظر دولت در خصوص سرنوشت شهردار تهران


این تلاش‌ها و تشبث‌ها از سوی حامیان و دوستان افشانی شهردار تهران در حالی صورت می‌گیرد که وزارت کشور دولت دوازدهم نظر خود را طی نامه‌ای به مجلس اعلام و گفته است شهردار تهران نیز مشمول این قانون است.


 مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران گفت: معاون حقوقی ریاست‌جمهوری نظر رسمی خود را در مورد وضعیت شهرداران در قانون جدید در قالب نامه‌ای به وزارت کشور و رونوشت آن را به مجلس ارائه کرده که بر اساس آن شهرداران از جمله شهردار تهران نیز مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شوند.


وی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه  یکشنبه شب اعضای شورای اسلامی شهر تهران با مجمع نمایندگان تهران در مجلس، در ساختمان شورای شهر تهران جلسه‌ای برگزار کردند، گفت: در جلسه دو موضوع «سرانجام قانون ارزش افزوده» و «قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان» در دستور کار قرار گرفت.


عضو شورای شهر تهران ادامه داد: جنیدی معاون حقوقی ریاست‌جمهوری نظر رسمی خود را در مورد وضعیت شهرداران در قانون جدید در قالب نامه‌ای به وزارت کشور و رونوشت آن را به مجلس ارائه کرده که بر اساس آن شهرداران از جمله شهردار تهران نیز مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شوند.


فراهانی یادآور شد: اعضای شورا استدلال‌های حقوقی خود را نیز مطرح کرده و عنوان داشتند که اساساً تغییر مدیریت به ضرر منافع تهران است و این در حالی است که شهردار تهران تازه به مسائل مسلط شده و پروژه‌ها نیز فعال شده است و این تغییرات مکرر که شورا نقشی در آن ندارد، ضربه‌های زیادی به تهران وارد می‌کند و اعضا استدلال‌های حقوقی خود را مبنی‌بر این‌که شهرداران جزء این قانون نیستند، بیان کردند.


وی بیان کرد: نمایندگان مجلس نیز اعلام کردند که تنها راه، ارائه طرحی دوفوریتی به مجلس است که این پروسه نیز بسیار سخت خواهد بود اما قول دادند که همه توان خود را به کار ببندند؛ هرچند که چند تن از نمایندگان مجلس نیز اشاره کردند که این قانون یک تحول مدیریتی در کشور ایجاد می‌کند و هزینه‌های خاص خود را دارد و عنوان کردند که برای استفساریه و استثنائات متعدد باید فکری کرد چراکه سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت اطلاعات، قوه قضائیه، صداوسیما و... نیز شرایط مشابهی دارند و بهتر است این قانون ولو این‌که تبعاتی داشته باشد، اجراء شود.


عضو شورای شهر تهران گفت: نمایندگان مجلس قول دادند که تمام تلاش خود را به کار ببندند تا با استفاده از راهکارهای قانونی موجب حفظ ثبات مدیریت در تهران شوند، وزیر کشور بنا دارد که استفساریه به مجلس بدهد و نمایندگان مجلس عنوان کردند که بهتر است استفساریه شامل حال همه شهرداران کلان‌شهرها و نه فقط شهردار تهران باشد، تا شاهد تبعیض نباشیم!


طبیعی است که اجرای قانون هزینه‌هایی دارد و برخی باید بروند و جوان‌ها جایگزین شوند، اگر قرار باشد مجلس برای هر استثنایی قانون جدید بگذراند فلسفه تدوین قانون زیر سوال می‌رود و از این پس به گفته برخی اعضای شورای شهر دیگر نهادها مانند وزارت اطلاعات، قوه قضائیه و صدا و سیما نیز طلبکار شده و خواهان ابقای مشمولینی می‌شوند که باید کنار گذاشته شوند!


این تلاش‌ها برای دور زدن قانون و استثنا کردن یک مصداق از شمول قانون در حالی است که داریوش قنبری  مشاور پارلمانی شهردار تهران با اشاره به قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفته است: محمدعلی افشانی شهردار تهران گفت که از قانون تمکین می‌کند و به دنبال دور زدن قانون نیست.


مشخص نیست این سخن با تلاش‌ها و دیدارهای صورت گرفته برای ارائه طرح دوفوریتی به مجلس چگونه می‌تواند انطباق یافته و توجیه شود!


افشانی باید شهرداری را ترک کند


این تلاش‌ها در حالی از سوی برخی اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس صورت می‌گیرد که گروه دیگری از اعضای شورا بر رفتن افشانی تاکید دارند.الهام فخاری عضو شورای شهر تهران در خصوص سرنوشت شهردار تهران گفت: محمد علی افشانی شهردار تهران مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان است.


وی ادامه داد: معاون حقوقی رئیس‌جمهور هم اعلام کرد که شهرداران از جمله شهردار تهران مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می‌شود.


عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: هنوز هم گزینه ای برای شهرداری در نظر گرفته نشده است.


وی با بیان اینکه  تابع قانون هستیم، گفت: هر چه در قانون باشد اجرایی می‌کنیم.


پرسش پرتکرار این روزها


تلاش برخی نمایندگان مجلس و شورای شهر رای توجیه دور زدن قانون برای ابقای یک بازنشسته در حالی است که در جنگ داخلی میان مدعیان اصلاحات آن‌ها دست به افشاگری و اذعان به پاره‌ای از واقعیات زده‌اند از جمله این که شهرداری در دوره کنونی شورای شهر دوره ضعیفی را پشت سرگذاشته و مردم عملکرد این دوره را با دوره‌های قبلی مقایسه و نتیجه می‌گیرند.


عملکرد منفی شهرداری تهران در دو سال گذشته و پس از روی کارآمدن شورای پنجم چنان مدعیان اصلاحات را دلسرد کرده است که قادر به انکار آن نیستند.


روزنامه آفتاب یزد در شماره چهارشنبه گذشته خود نوشته بود: «خروج محمدعلی افشانی شهردار سالخورده تهران و از اعضای ارشد حزب اعتماد ملی از ساختمان بهشت قطعی است... با توجه به آنکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان از یک سال پیش در مجلس مطرح بود و همگان می‌دانستند که احتمال رای‌آوری این قانون بسیار بالا است، پرسش پرتکرار این روزهای فضای مجازی و جلسات درون گروهی اصلاحات این است که چرا با فشار سیاسی گزینه‌ای به شورا تحمیل گردید که ریسک کناره‌گیری بالایی در مورد وی وجود داشت.»


همه شورای شهر تهران اصلاح‌طلب اما عملکرد مأیوس‌کننده است


روزنامه شرق در یادداشتی که در شماره یکشنبه این روزنامه منتشر شد نیز عملکرد ۵ ماهه شهردار تهران را به نقد کشیده و نوشته است این ۵ ماه به خوبی نشان می‌دهد که افشانی موفق نبوده است.


در بخشی از این یادداشت آمده است: «پنج ماه اگرچه برای نشان‌دادن توانایی‌های مدیریتی بر کلان‌شهری به بزرگی پایتخت زمان زیادی نیست، اما برای ساختن تصویری از خود به‌عنوان چهره‌ای ناموفق متأسفانه زمانی کافیست.محمدعلی افشانی ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۹۷ شهردار تهران شد و با احتساب فردا پنج ماه است که سمت شهرداری پایتخت را برعهده‌ دارد».


در ادامه این یادداشت تاکید شده است: «دومین محمدعلی و دومین شهردار منتخب این شورا هم به نظر بیشتر از شش ماه دوام نمی‌آورد. حتی اگر نوع عملکرد این دو شهردار را چه خوب و چه بد، در قضاوتمان لحاظ نکنیم، عملکرد خود شورای شهر تماما اصلاح‌طلب موجود در زمینه انتخاب شهردار که با حجم چشمگیری از امیدواری و خوش‌بینی رأی‌دهندگان روی صندلی‌های سبز شورا نشسته‌اند، مأیوس‌کننده است».


این یادداشت می‌افزاید: «اینکه نتیجه کار ۲۱ عضو کاملا یک دست شورا که با رأیی رکوردشکن انتخاب شدند و با یک دولت و مجلس تقریبا هماهنگ و همراه هم همزمان بوده و طیف وسیعی از افکار عمومی و رسانه‌ها هم با خوش‌بینی به عملکردشان چشم امید داشته‌اند، انتخاب دو شهردار ناموفق و بدعملکرد می‌شود، همان موقعیتی است که گل‌نکردنش از به‌ثمرنشاندنش سخت‌تر بود، اما این بازیکنان با هنرنمایی آن را راهی اوت کرده‌اند».


کارنامه ناموفق اصلاح‌طلبان در تهران باعث شکست سراسری در کل کشور می‌شود؟!


روزنامه هفت صبح نیز در گزارشی با تاکید بر این که « استعلام‌های متعدد برای بقای افشانی به عنوان شهردار نتیجه منفی داشته است» نوشت مردم عملکرد شهرداری را با شهرداران سابق مقایسه می‌کنند.


در بخشی از این گزارش آمده است :اصلاح طلبان ، بعد از دو سال حالا باید به فکر شهردار سوم برای تهران باشند و این در حالی است که هر روز، کارنامه آن‌ها در افکار عمومی با کارنامه افرادی مثل قالیباف و حتی کرباسچی مقایسه خواهد شد.


در ادامه این گزارش تصریح شده است: در این شرایط آیا  شهردار سوم خواهد توانست تکانی به کارنامه شورای پنجم بدهد یا این که باز هم مثل شورای دوره اول، کارنامه ناموفق اصلاح‌طلبان در پایتخت باعث شکست سراسری آن‌ها در کل کشور خواهد شد؟

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس