بینوایان

مرور مصادیق نشان می‌دهد که متاسفانه علایم یک بیماری خطرناک در حال رخ نمودن است و آن «ضعف اقتدار حاکمیتی» در دستگاه‌های دولتی است.

سرویس سیاست مشرق - روز ۲۰ مهر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی، در واکنش به اخبار بلیت‌های گران تئاتر و آن چه در میان اهل هنر به «تئاتر لاکچری» معروف شده، توئیت کرد:

روز شنبه(۲۱ مهر)، هیات مدیره‌ کانون ملی منتقدان تئاتر ایران بیانیه‌ای صادر کرد که تلویحا پاسخ به توئیت وزیر ارشاد محسوب می شد. در بخشی از این بیانیه آمده است:

" جالب اینجاست که حتی بخش دولتی در تالارهای تحت پوشش خود نیز درصدی از فروش بلیت را برمی‌دارد. بی‌راهه نیست که دارندگان سرمایه‌های مختلف در تئاتر حکمفرمایی می‌کنند و نه بخشنامه و دستورالعمل‌ها! اگر به دلیل ناتوانی‌های متفاوت دولت و به ویژه ناتوانی در حمایت‌های مادی از بخش خصوصی تئاتر، هدف اول و آخر به کارگیری اقتصاد آزاد و سرمایه‌های آزاد در بخش خصوصی تئاتر می‌شود، دیگر نمی‌توان صرفا «توقع‌های فرهنگی» از متولیان و سرمایه‌دارانی داشت که در این بخش فعال هستند. بانیان اقتصاد آزاد،  نخست به دنبال نفع‌شان هستند و نه سوبسید دادن! اصلا وقتی دولت تمایلی به سوبسید دادن ندارد و برای انقلاب فرهنگی‌اش هزینه‌ کافی و وافی فرهنگی نمی‌کند، چه انتظاری از اموال شخصی وجود دارد؟ [۱]

متاسفانه دولت سهم و رابطه‌ خود با تئاتر خصوصی را به فراموشی سپرده است و فقط در حد ناظر و اجراکننده‌ قوانین بالادستی ظاهر می‌شود و به همین دلیل است که نمی‌تواند درباره‌ ساخت و سازهای بخش خصوصی، قیمت‌گذاری، کف و سقف درآمدهای حاصل از فروش گیشه و... اظهارنظر کند. نمی‌شود تئاترهای خصوصی را در همه حال و از جمله تامین بودجه‌های مورد نیازش به حال خود رها کرد اما از آن‌ها توقع داشت مطابق قوانین (که هنوز وجود ندارند!) رفتار نمایند. "

 نمایش لوکس و گرانقیمتی که در روزهای منتهی به موضع‌گیری جناب وزیر در حال تبلیغ برای اجرا بود و صحبت از بلیت ۲۵۰،۰۰۰ تومانی برای آن می شد، نمایش «بینوایان» بر اساس رمان معروف نویسنده فرانسوی، ویکتور هوگو است که کارگردان آن «حسین پارسایی» ، مدیرکل دفتر نمایش خانگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (یعنی مدیر ارشد خود آقای صالحی) است!

نکته تاسف‌بار آن‌جاست که به گزارش تابناک با وجود آن که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقابل تئاتر لاکچری «بینوایان» موضع‌گیری کرده بود، نه تنها بلیت این تئاتر به سرعت عرضه شده و به فروش رفت، بلکه قیمت این تئاتر نیز تغییر چشمگیری نداشت. این اتفاق چنین ابهامی را در پیش داشته که آیا حتی کارگردانِ این تئاتر که مدیرکل نمایش خانگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است نیز از رئیس خود حرف‌شنوی ندارد و وزیر در حد لغو یا کاهش شدید قیمت یک تئاتر قدرت اجرایی ندارد!؟

حسین پارسایی، مدیرکل دفتر نمایش خانگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

واقعا معلوم نیست که در کجای دنیا، یک مقام ارشد اجرایی در سطح وزیر، برای واکنش نسبت به روندی که در زیرمجموعه خود ناصواب می‌پندارد، به زدن توئیت (آن هم از نوع ملایم و اندرزگونه) اکتفاء کند. اگر این روند، یعنی اجرای نمایش‌های پرهزینه و سنگین موزیکال برای قشری خاص از جامعه در شرایط کنونی اقتصادی که اقشار بزرگی از جامعه دچار مضایق مادی هستند، کار غلطی است، چرا جناب وزیر کار جدی‌تری برای منع مدیر زیردست خود انجام نمی دهد؟ اگر آن اندازه کار ناپسندی نیست که جلوی آن گرفته شود، آیا حق نداریم این توئیت جناب وزیر را صرفا یک ژست در نظر بگیریم؟

معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور پشت صحنه دیگر نمایش گران و لاکچری حسین پارسایی: «الیور توئیست»

البته فرض سومی هم در این میان مطرح است که اگر مقرون به صحت باشید، نشان از یک وضعیت بسیار خطرناک دارد و آن فرض این است که جناب دکتر صالحی به جد معتقد به نادرست بودن این جریان «تئاتر لاکچری» هستند، لیکن زور ایشان بر مدیر پایین‌دست خود نمی‌چربد و به ناچار به زدن توئیت اکتفاء می کنند. در این صورت، باید گفت که مفهوم «اقتدار مدیریتی» در دولت به شدت دچار اشکال شده و تسرّی این ماجرا به حوزه‌های دیگر، عواقب و تبعات گسترده و خطرناکی دارد که غایت ان «اقتدارزدایی» از حاکمیت است.

به نظر می رسد که دست‌کم در عرصه فرهنگ و هنر شاهد یک شبکه «خودفرمان» و «خودسر» هستیم که چندان دربند سلسله‌مراتب و اقتدار مدیریتی بالادست نیستند و مشغول به کار خود هستند. از این رو، می‌بینیم که فرهنگ و هنر از یک سو به جولانگاه شبکه‌های فاسد و بهره‌مند از انواع رانت تبدیل شده که عرصه فیلم و نمایش را برای «پولشویی» انتخاب کرده‌اند و از دیگر سو، با همین پول‌ها، محتوایی تولید می کنند که کل ارزش‌های اسلامی، سنتی و ریشه‌دار جامعه را به ریشخند می‌گیرد. از یک طرف فیلمی با رکیک‌ترین شوخی‌های جنسی برای تمسخر جبهه و جنگ و جانبازان ساخته و نمایش داده می‌شود، از طرف دیگر، سریالی وارد شبکه نمایش خانگی می شود که در همان قسمت اول قبح همجنس‌بازی، روابط جنسی ضربدری، عیاشی جمعی و مشروب‌خواری را می‌شکند و از طرف دیگر تیزر نمایشی در تئاتر شهر پخش می شود که رسما و عملا به صحنه تکخوانی و رقاصگی بازیگران زن و مرد تبدیل شده است

.

متاسفانه مصادیق دیگری در دولت دوازدهم دیده شده و می شود که این گمانه را تقویت می کند. یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های مفاسد اقتصادی در ماه‌های اخیر، فساد گسترده و شبکه‌ای در ثبت سفارش و واردات خودروهای خارجی است. بنابر توضیحات وزیر صمت در برنامه تلویزیونی «حالا خورشید» (۲ مرداد)، ماجرای این فساد دست کم از یک سال قبل‌تر کشف و پیگیری آن آغاز شده بود (طبق گفته وزیر، از آذرماه سال ۹۶ به حراست وزارتخانه دستور رسیدگی به این پرونده را صادر کرده بود اما کشف ماجرا به چند ماه قبل‌تر بازمی گشت)، اما آن قدر این روند طولانی شد و  پنهان ماند که در تابستان ۹۷، سر باز کرد و افکار عمومی از آن آگاه شدند، چنان که منجر به دستور ویژه رییس جمهور به شریعتمداری (وزیر صمت) در ۲۳ تیرماه برای پیگیری فساد در واردات خودرو شد. [۲]

با این حال، هنوز در وزارتخانه تحت مسوولیت آقای شریعتمداری، کسانی که فساد بزرگ در زیرمجموعه آن‌ها رخ داده (یعنی سازمان توسعه تجارت) سر کار خود هستند و حتی یک عذرخواهی هم بابت این جنایت بزرگ اقتصادی در حق ملت ایران نکرده‌اند. این در حالی است که در ۱ مرداد، رسانه‌ها از قول سخنگوی دستگاه قضا از دستگیری مدیرکل سازمان توسعه تجارت و یکی از معاونان او خبر داد، در ۲۳ مرداد، خسروتاج در مصاحبه خود، بازداشتش را تکذیب کرد. حتی اگر فرض را بر این بگیریم که خسروتاج هیچ نقشی در فساد بزرگ واردات خودرو نداشت، دست‌کم قصور بسیار بزرگی در مجموعه تحت مدیریت او انجام گرفت و این که آیا چنین فردی صلاحیت حضور در این سمت را دارد، وزیر صمت باید پاسخگو باشد.

بگذریم از این که با پیش رفتن پرونده، معلوم شد که از بیش از یک سال قبل دستگاه اطلاعاتی دولت و سایر نهادهای نظارتی در جریان این فساد شبکه‌ای بوده‌اند و متاسفانه هیچ اقدام قاطع و قابل ملاحظه‌ای برای ضربه به شبکه فساد رخنه کرده در وزات صمت انجام نگرفت تا کار به دستور ویژه رییس جمهور کشید.

از سوی دیگر، زورگویی و یکه‌تازی دو شرکت خودروساز دولتی هم که داستان آشنا و هر روزه‌ی مردم کوچه و بازار است که با وجود همه تسهیلات و حمایت‌هایی که از دولت دریافت می کنند، بابت «آهن‌پاره‌هایی» که به صورت انحصاری تولید می کنند، منت بر سر مردم می گذارند و هر بار صحبت تحقیق و تفحص از عملکرد و شفافیت می شود، حاکمیت را به بیکار شدن چند هزار نفر شاغل خود «تهدید» می کنند.

این دو شرکت به واسطه انحصار موجود در بازار، خودروهای عقب‌مانده و از رده خارج خود را به قیمت‌های گزاف به مردم می فروشند و تازه همین «شورای رقابت» نیم‌بند و منفعل را هم قبول ندارند و دم از «آزادسازی» قیمت خودرو می زنند (آزادسازی در بازار انحصاری فقط از رانت‌جویان دولتی و شبه‌دولتی برمی‌آید) و ظاهرا به واسطه لابی قوی و گسترده‌ی خود، به هیچ کس هم جواب نمی دهند، چنان‌که وزیر صنعت شخصا برای توجیه و تطهیر ماجرای احتکار حدود ۱۰۰۰۰ دستگاه خودرو در آذربایجان شرقی به آن‌جا می‌رود تا در یک شوآف اعلام کند که به خاطر نبود دستگاه «پخش» یا یک نوار لاستیکی خودروها نقص «قطعه» دارند!

فاجعه خودمختاری خودروسازان را باید از زبان «بهرام پارسایی» ، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شنید که در مصاحبه با تابناک(۹ مهر ۹۷) گفت:

" خودروسازی ها آنقدر برای افراد منافع دارند که به یک مافیا و یا شبه مافیا تبدیل شده اند. آنان حتی حکم دیوان عالی را، که هیچ کس نمی تواند از آن سر باز زند، اجرا نکردند و به تعبیری آنقدر قدرت و نفوذ داشتند که آب از آب تکان نخورد. اینها به قدری قدرت دارند که در مجلس هم راه یافته اند و توانستند مصوبه شش ماه مسکوت مانده در مجلس را از کمیسیون بگیرند، ولی خوشبختانه مجلس با این قضیه مخالفت کرد و امیدواریم در یک ماه آینده، کمیسیون بتواند این قضیه را جمع بندی کرده و به صحن ارجاع دهد."[۳]

همین نماینده مجلس در باب خروجی این خودروسازهای دولتی هم افزود:

" متأسفانه خودروسازهای ما از هیچ منظری پیشرفتی نداشتند. چند وقت پیش، مسئولان سایپا اعلام کردند، برای فروش ۲۰ هزار خودرو حدود ۷۰۰ هزار متقاضی وارد سایت شده است؛ اما منهای دیگر مسائلی که در این زمینه وجود دارد، گفتن این حرف، نشان می دهد، ما نه تنها در مورد کیفیت و قیمت پیشرفتی نداشتیم، بلکه نتوانستیم با این خودروهای بی کیفیت هم عرضه و تقاضا را کنترل کنیم."

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در همان برنامه «حالا خورشید» (۱۸ شهریور ۹۷) به صراحت گفت که با وزارتخانه تحت امر خود چالش دارد و وقتی از مدیران زیرمجموعه خود سوال می پرسد، "سختشان است که به او جواب دهند"! [۴]

مرور همین مصادیق(و مع‌الاسف مصادیق بسیار دیگر) نشان می دهد که متاسفانه علایم یک بیماری خطرناک در حال رخ نمودن است و آن «ضعف اقتدار حاکمیتی» در دستگاه‌های دولتی است. اگر هر چه زودتر رییس دولت و مقامات ارشد آن با تمهیدات فوری و ضربتی، به فکر تعدیل این مساله نباشند، دولت دچار چالش‌های گسترده‌تر در حوزه مدیریت کشور خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 5
 • SG ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  36 7
  باید روحانی و کل کابینه اش .... در مرحله بعد تمام سلبریتی ها را باید به دار مجازات آویخت .
  • تأمل IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
   8 2
   چاره اش برخو.رد قاطع با کارمندان است. کارمندی که فقط یکبار فساد کند یا کارمندی که فقط یکبار از دستور قانونی مافوقش تمرد کند جدای از مجازات باید انفصال دائمش از خدمت قطعی باشد و این قانون شود
 • مشرق کثافت SG ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  6 51
  مشرق نیوز عنتر بیشرف .
  • محمد IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
   2 3
   صفات ..
  • سوپر من IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
   2 3
   فرررررررررررررررررررررررررررررررت
  • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
   9 3
   فعلا که عنتر تفکرات شماست که پیشرفت تو لختی گیری مبیند تا خانومارا تبید به جنس و شهوت نکنید ولک نید نیستید
 • US ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  27 5
  مشرق دمت گرم داداشی / یعنی مقاله هات لنگه نداره خداقوت
 • سهیل بشردوست DE ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  9 25
  اسلام و دین خود را برای شخص خود نگه دارید، امثال منی که اعتقاد بآن نداریم باید آزاد زندگی کنیم؛ در غیر اینصورت تنفر از اسلام ایجاد می شود، همانگونه که شده
  • حامد IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
   6 4
   سلام. امثال شما که اعتقادی به اسلام ندارید برید کشوری که اسلامی نباشه.
  • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
   7 1
   اسلام اگر مثل مسیحیت و یهود یک دین داخل خانه ای بود که حضرت محمد هیچ وقت هفتاد جنگ با کفار و مشرکان حجاز نمی داشتن و تازه به روم و ایران حمله نمی کرد! شما یک بار ترجمه قران رو بخونی می بینی خداوند نه با محمدص شوخی داشته که اون رو به معراج برده و جهنم و بهشت رو نشونش داده نه بنده و شما این دنیا هم با کسی شوخی ندارد و با اسلام و بی اسلامش رو آزمایش و مبتلا می کنه
  • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
   2 1
   اما ما این کشور را با قیمت خون صدها هزار شهید خریده ایم و سندش را به نام اسلام زده ایم. شما اگر آن را می خواهید باید همین بها را حداقل پرداخت کنید. والا معامله عادلانه ای نخواهد بود. اگر هم قصد دادن چنین بهخایی را ندارید و قصد اطاعت از قوانین اسلامی را ندارید تشریف ببرید به هر کشور دیگری که دوست دارید. تمام دنیا مال شما. اما همین یک تکه زمین ایران مال ما.
 • IR ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  3 1
  جمهوری است
 • IR ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  5 18
  رهبری امر فرمودند که فساد سیستماتیک نداریم. پس کل حرفهای متن فوق جز دروغ و سیاه نمایی نیست.
  • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
   8 2
   اینجا مگه از فاسد سیستماتیک حرف زده شده؟ مخلص کلام این بوده که دولت اقتدار لازم نداره. فکر میکنم شما معنی سیستماتیک رو اون هم در رابطه با فساد نمیدونی.
  • IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
   4 0
   خود رهبری چند روز پیش در ورزشگاه آزادی گفتن ایران از نظر استفاده نکردن از ظرفیت های داخلی در دنیا اول هست و از نظر خام فروشی در دنیا اول هستیم و دلالی بارها گفته دولت هایی به شدت ضعیف و فشل داریم و اقتصادی به شدت خام فروش منظور رهبری از نبود فساد سیستمی یعنی اینکه هنوز ریشه های نظام مثل برخی مراجع و قانون اساسی و خود نهاد رهبری به فساد دولت ها و مجلس ها مبتلا نشده اما حداقل نود درصد بین مدیران فساد هست شما بین تقریبا نیمی از مردم هم رگه های مختلف فساد مالی اخلاقی فامیلی و..رو می بینی
 • IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  13 6
  مگر کسی غیر از پولدار های بالاشهری به دیدن تئاتر می رود؟ خوب بگذارید هزینه اش را بدهد. بلیط تئاتر یک میلیون تومان هم بشود آنها دارند که بدهند.
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  14 0
  بسیاری از این بازیگران زن سینمای ایران که هنجارشکن هستند توسط صدا و سیما به دنیای بازیگری معرفی شدند.... وقتی ظاهرسازی، ریا و تملق بر دستگاه حاکمه از جمله صدا و سیما حاکم باشد خروجی آن می شود این.....
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  10 2
  فقط نگاه کنید که چطور فیلمهای چیپ و بی ارزش با بازیگران سفارشی و بی هنر دارند فروشهای میلیاردی می کنند آن وقت بازیگران و هنرمندان واقعی در کنج عزلت هستند. لودگی و سطحی نگری بر فرهنگ ایران از جمله تئاتر و سینما حاکم شده است. یه جای کار می لنگد........ به نظر من حاکمیت اگر دست از سر فرهنگ بردارد و یقه ملت را رها کند همه چیز درست می شود......
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  10 2
  قصد جسارت به هنرمندان واقعی رو ندارم و بازیگران شرافتمند کم نیستند اما بسیاری از بازیگران زن و مرد حال حاضر سینمای ایران اگر در فضای هالیوود بودند فیلم پورن هم بازی می کردند.
  • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
   2 2
   قضاوت هاتون منو کشته
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  7 6
  پولدارها باید یه جوری پولاشونو خرج کنن دیگه چرا حرصتون گرفته. طرف تئاتر پر خرج کار کرده باید در بیاره یه سود خوب هم به جیب بزنه اشکالش چیه؟ این که مملکت مشکل داره مشکل کارگردان تئاتر یا وزیر ارشاده؟ عاقلانه رفتار کنید. در ضمن من خودم با این که دوست دارم، استطاعت مالی رفتن به این جور تئاتر ها رو ندارم ولی دلیل نمیشه از حرص و بغض و کینم بگم باید تعطیل شه...
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  6 1
  مملکت رفت برای خودش
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  10 11
  وای چقدر آسمون ریسمون می بافی مشرق تیاتر خرج داره.... پولش هم طرفدارانش می دن چه ربطی به واردات خودرو داره؟ خسته نمی شی انقد چرت و پرت می گی؟
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  6 11
  یعنی الان باید سپاه وارد بشه و کل مملکتو بدست بگیره!!!!
  • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
   4 2
   بله. راهی جز این وجود ندارد.
 • سجاد IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  4 2
  به نظرم وزیر ارشاد با توییتی که فرمودند برای این تئاتر لاکچری تبلیغات فرمودند نه تذکرات
 • دکتر IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  5 4
  اقتدار اسلام گرایان در ایران سال 92 شکست و قبح خیلی مسائل رو ریختن اقتدار حیثتی ایران هم با قبول برجام شکست حتی اعراب علیه ایران شیر شدن
 • سید رضا IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  0 0
  آی اینجور چیزا ، باب دندون این خانم سبز پوش همیشه خندونه !!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس