کد خبر 899356
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۲

به گزارش مشرق؛ دکتر مجید شاکری اقتصاددان در مطلبی که در کانال تلگرامی اقتصاد سیاسی منتشر شده است، درباره موضوع چالشی FATF درباره برخی سوالات متداول درباره آن نوشت:

فرمایشات بعضی مقامات محترم سیاسی درباره پرونده FATF چنان از حقیقت دور است که انصافا موجب تعجب است. به طور خاص فرمایشات آقای دکتر پزشکیان، نایب رییس محترم مجلس، و سرکار خانم مافی که به لحاظ رسانه ای بسیار توزیع شد، بیش از حد غیرفنی است و ذیلا توضیحاتی درباره بعضی مفروضات غلط این بزرگواران تقدیم می‌کنم.
 
آیا مشکل اجرای اکشن پلن FATF، ناتوانی در کمک به حزب الله و حماس است؟
 
واضح است که خیر. مشکلات اصلی اکشن پلن FATF، گزارش دهی FIU، بند شش کنوانسیون TF، منطق کنوانسیون پالرمو، و مسئله پیوستن به اگمونت است. این موارد صدها بار مهم تر از کمک یا عدم کمک به حماس و مانند آن است. یک بسته کامل امنیتی که با منطق شناخت ذی‌نفعان عملا کل ساختار انتقالات ریالی ایران را برای طرف خارجی با دقت بسیار بالا مکشوف می‌کند.
 
آیا با اجرای اکشن پلن FATF، از لیست سیاه خارج می‌شویم؟
 
واضح است که خیر. در بیانیه بوسان ابدا گفته نشده ایران بعد از اجرای اکشن پلن از لیست سیاه خارج می‌شود بلکه گفته شده برای بررسی وضعیت پرونده ایران به مجمع عمومی ارجاع می‌شود. خروج ایران از بلک لیست نیاز به اجماع اعضای مجمع عمومی دارد. با توجه به عضویت آمریکا در مجمع و عضویت اسرائیل و عربستان از مجمع آتی، عملا خروج ایران از بلک لیست نیاز به رای مثبت همزمان این سه کشور دارد که احتمال آن به صفر میل می‌کند.
 
آیا با عدم اجرای ٤ بند باقی ماندن برنامه اجرایی (از بیش از ٤٠ بند) ایران به لیست سیاه بر می‌گردد؟
 
نه لزوما. بازگشت ایران به لیست سیاه، مجددا نیاز به اجماع دارد و در صورت مخالفت فقط یک عضو، دلیلی برای بازگشت ایران به فهرست سیاه نیست.
 
آیا کشورهایی در مجمع عمومی عضو هستند که شانس مخالفتشان با بازگشت ایران به بلک لیست بسیار بالا باشد؟

بله اما این به دیپلماسی طرف ایران بر می‌گردد.
 
آیا به دلیل نپیوستن ایران به FATF، کنلن خدمات یورویی خود را به ایران قطع کرده؟
 
اولا اصلا بحث پیوستن ایران به FATF مطرح نیست، پرونده ایران با FATF، اجرای اکشن پلن است.

ثانیا برای استانداردهای AML، نوع ارز تفاوتی با هم ندارد که مثلا یورو به دلیل FATF مشکل داشته باشد و یوان نه.

ثالثا در بانکداری غیرمستقیم روی ارز یورو به خصوص از آن جنسی که در کنلن انجام می‌شود به لحاظ فنی اصلا ناشر یورو (بانک مرکزی اروپا) نمی‌تواند نظارتی داشته باشد که مثلا نگرانی بانک مرکزی اروپا از عدم همکاری ایران با FATF(؟) باعث قطع خدمات یورویی کنلن شده باشد.

رابعا در دیدار زمستان ٩٥ بین وزیر اقتصاد وقت ایران و مقام چینی، به صراحت اشاره شده که موضوع FATF صرفا یک بهانه برای عدم همکاری مالی چین با ایران به دلیل رفتار ایران بعد از برجام با طرف چینی است.
 
کشورهای دیگر با همکاری با FATF از لیست سیاه خارج شده اند، چرا ایران نباید همکاری کند؟
 
اگر منظور از لیست سیاه اقدامات متقابل به آن معنای مورد تاکید از سال ٢٠٠٨ تاکنون است -که اساسا همه هدف ایران از همکاری با FATF عملا جلوگیری از اعمال این اقدامات متقابل (counter measures) است- تا به حال هیچ کشوری از لیست سیاه خارج نشده که به استناد آن همکاری باFATF توصیه شود. اگر هم منظور ورود و خروج کشورها به بیانیه عمومی است، عملا معنا و اثر حضور در بیانیه عمومی با حضور در فهرست سیاه قابل قیاس نیست.
 

آیا با اجرای FATF قیمت ارز نصف خواهد شد؟
 
اکنون که قیمت ارز ١٥ تومان را هم دیده، عملا ایران از نظر FATF در زمینه اقدامات متقابل در وضعیت تعلیق است و عملا تفاوت معنادار فنی -غیر از روانی- با خروج از لیست ندارد اما قیمت ارز در سطوح کنونی است. پس اصلا نمی‌توان جهش ارزی را با تحولات FATF توضیح داد. این که این همه عامل بنیادی مهم -انباشت عظیم نقدینگی، نابودی نقشه ارزی، محدود شدن عمل EIH و کنلن- را نبینیم و تصور کنیم با تصویب موارد پیشنهادی ارز ناگهان نصف قیمت خواهد شد بیش از حد خامدستانه و سیاسی است.

در عمل بدلیل پمپاژ شدید رسانه های نزدیک به دولت، بازار به لحاظ روانی -و نه فنی- به اخبار FATF حساس شده و مثلا از دید بازار خبر پذیرش یک خبر خوب تلقی می‌شود با اثری گذرا و ناپایدار مثل هر خبر خوب غیر فنی دیگر. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 12
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
  67 29
  تایید fatf بزرگترین خیانت این دور از مجلس خواهد شد
  • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
   4 36
   اگر تصویب نشود اروپا را از دست خواهیم داد و این یعنی دلار 50 هزار تومانی و ریال های دور ریختنی...
  • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
   13 12
   الان سوریه و عراق و لبنان که جز محور مقاومت هستن چرا عضوش شدن ؟
  • حامد IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
   1 0
   خطاب به: الان سوریه و عراق و لبنان که جز محور مقاومت هستن چرا عضوش شدن ؟ کی گفته این کشورها عضون...برید تو سایت خود اف ای تی اف سرچ کنید...والا سخت نیست من نمیدونم از اینترنت چرا فقط بدبختی و گیج کردن مردم و شبهش سهم ماهاس...برید راحت تو گوگل سرچ کنید تا راست و دروغ خیلی از اخبار را دریابید
 • یک دانشگاهی IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
  36 5
  افرین. عالی بود
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
  41 7
  خوب از برجام چی گیرمان آمد جز حقارت و ذلت و خفیف شدن که با پذیرش فت اف اسرائیلی حالا چی گیرمان می آید خدا لعنت کند بنی صدر را
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
  2 34
  این مشرق شدیدا حساس شده به کلمه بنی صدر و تا می تواند از کلمه و چاپ ان خودداری می کند نکنه این سایت بنی صدر است
 • NL ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
  41 5
  ینی انصافا چقدر واسشون میمونه که انقدر برای تصویب FATF (کاملا به ضرر ایرانه) اصرار میکنن؟ #چند_گرفتی؟
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
  9 0
  اگه به کارگرهای بدبخت وزحمت کش کمک نکنین میرین تو لیست سیاه . تنها کمک هم اینه که مارو از شرکتی در بیارین بزارین تو قراردادی .
 • علی CA ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
  8 28
  اگر دائما بخواهیم در کار مجلس دخالت کنیم و آنها را تحت فشار دهیم چه حکمی را تایید و چه حکمی را لغو کنند آنگاه چه طور می توانیم توقع مجلسی مستقل و آزاد را برای منافع عموم مردم داشته باشیم ؟!! بگذاریم نمایندگان ملت آزادانه و خرمندانه تصمیم گیری کنند و به خدا توکل کنیم
  • علی مخالف معاویه US ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
   7 4
   چقدر شما معتقدید! استاد اخلاق! آره یه همچین موقع هایی شما یاد توکل بر خدا میفتید! یعنی لنگه معاویه!
 • ابراهیم FR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
  7 36
  رهبر فرزانه انقلاب اطلاعاتشان از همه کارشناسان بیشتر است وقتی ایشان به fatf چراغ سبز نشان داده اند بقیه هم باید تمکین کنند .
  • ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
   19 1
   چراغ سبزی نبوده است ایشان گفتن دلیلی ندارد وقتی میشود ایین نامه داخلی رو تنظیم کرد به سراغ قراردادهایی بریم که نمیدانیم مفید است یا مضر
  • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
   14 2
   خودتو فریب نده. ایشان هرگز FATF را تایید نکردن و چراغ سبز نشان ندادن. بلکه توصیه کردن مجلسی ها و مسئولین به جای پذیرش لوایح و طرحهای پخت و پز شده توسط خارجی ها خودشان در داخل کشور طرح و لایحه خوب ایرانی برای مسائل موردنظر در کشور تهیه کنن
  • محسن IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
   9 0
   بفرمایید کی وکجا
  • امیر US ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
   12 2
   ای خدا ! با عرض معذرت .... خودتی! نازی! این لاریجانی و دار ودسته اش هست که برجام رو تو یک میلیاردم ثانیه تصویب می کنه و الانم دنبال تصویب این لایحه FATF کوفتی هستند، اینها اگر خائن نباشن مرد میدان نیستن که هیچ، برای رسیدن به قدرتی همه کاری میکنند، مجلسی که اکثریتش لیست امیدی اصلاحطلب باشند بهتر از این نمیشه، این اصلاحطلب ها یه عمره درگیری حزبی بین خودشون رو دارن و به فکر مردم نیستند، همین ها شفافیت آراء رو رد کردند، چرا؟ چون اگه مردم بفهمند به چی طرح هایی رای موافق دادن یا ندادن ممکن دور بعد بهشون رای ندن، بخاطر اینکه زیر بارش نرن مگن دور بعد شورای نگهبان ما رو تایید صلاحیت نمی کنه! یک مثل این علی مطهری! در اصل دستتون برای مردم رو میشه! حالا همین جماعت موافق FATF هستند و میگن رهبر قبول داره! بی وجود تر از شما ها مگه آدمم پیدا میشه؟ ن
  • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
   9 1
   تو چراغ سبز رو از کجا دیدی
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
  12 3
  مقام معظم رهبری به هیچ عنوان کلیت FATF را تایید نکردن و چراغ سبز نشان ندادن(فقط گفتن که ممکن است بعضی از موارد داخل آن قابل استفاده باشد) بلکه توصیه کردن مجلسی ها و مسئولین به جای پذیرش لوایح و طرحهای پخت و پز شده توسط خارجی ها خودشان در داخل کشور طرح و لایحه خوب ایرانی برای مسائل موردنظر در کشور تهیه کنن
 • رومیان AE ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
  0 0
  منم مخالف تصویبfatfهستم آخه یکم دلار 15000تومنی خریدم اگه تصویب نشع ب نفع منم میشع
 • سید رضا IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
  0 0
  آخه آدمای نادون ! اروپا تا حالا جز پادویی آمریکا ، چه گلی به سر ما زده ! که با FATF بخواد بزنه ! کمی عفلم ، خوب چیزیه !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس