علیرضا جهانگیری

سفیر ایران در لاهه به ادعای مطرح شده توسط همتای آمریکایی خود درباره حکم دیوان بین المللی دادگستری علیه آمریکا در پرونده شکایت ایران پاسخ داد.

به گزارش مشرق، دکتر علیرضا جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران در لاهه با اشاره به تناقض در رفتار و گفتار آمریکایی ها در قبال قرار دیوان بین المللی دادگستری، اقدام واشنگتن در خروج از پیمان مودت را زیر سوال برد.

وی روز پنج شنبه در پیامی توئیتری و در پاسخ به توئیت "پیتر هوکسترا" سفیر آمریکا در لاهه تاکید کرد: «موضع گیری مقامات آمریکایی در قبال قرار دیوان بین المللی دادگستری و اقدامات بعدی آن ها در مورد عهدنامه مودت باهم نمی خواند.»

سفیر آمریکا پیش از این، دادگاه بین المللی را «فاقد صلاحیت در این پرونده بی مبنا» دانسته وقرار صادر شده توسط دیوان را محدود و ضعیف توصیف کرده بود.

بیشتر بخوانید:

چرا حکم دیوان بین‌المللی دادگستری علیه آمریکا مهم است؟/ گام بعدی چیست؟ +فیلم

حساب توئیتری سفارت آمریکا نیز تصمیم دیوان بین المللی دادگستری را یک شکست برای ایران خوانده بود.

جهانگیری در ادامه این سوال را مطرح کرد که اگر قرار دیوان یک تصمیم ضعیف و یک شکست برای ایران بوده است، پس چرا برخی مقامات آمریکایی از این تصمیم عصبانی شده و فورا خاتمه عهدنامه مودت را که سال ها بین دو کشور وجود داشته، اعلام کردند.

نماینده ایران از این واکنش آمریکا به عنوان مصداق بارز ضرب المثل فارسی "رنگ رخسار خبر می دهد از سر درون" یاد کرد.

روز چهارشنبه، دیوان بین‌المللی دادگستری قرار موقت درباره شکایت ایران از آمریکا نزد این دادگاه را صادر کرد که بر اساس آن آمریکا باید تمام محدودیت‌ها بر اساس تصمیم 8 می (خروج از برجام) بر صادرات آزادانه دارو، اقلام پزشکی، کشاورزی و غذایی و نیز قطعات یدکی هواپیما و خدمات مرتبط را علیه تهران رفع کند.

پس از این حکم، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا ایران را به سوء استفاده از دادگاه بین المللی دادگستری برای حمله به آمریکا متهم کرده و اعلام کرد که ایالات متحده به پیمان مودت با ایران پایان می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس