احمد توکلی نمایه

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر بانک مرکزی قادر به پایین آوردن نرخ ارز با استفاده از تدابیر خاص خود بود، چرا در عرض این چند ماه اقدامی نکرد، و از دیروز به فکر افتاد؟

به گزارش مشرق، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم با اشاره به سقوط قیمت دلار از روز گذشته گفت: این سؤال مطرح می‌شود که اگر بانک مرکزی قادر به پایین آوردن نرخ ارز با استفاده از تدابیر خاص خود بود چرا در عرض این چند ماه اقدامی نکرد، و از دیروز به فکر افتاد؟

وی با یادآوری اینکه در مدت چند ماه افزایش مداوم نرخ ارز پول ملی بی‌ارزش شد اختلاف طبقاتی افزایش یافت و تولید در کشور خوابید، گفت: چرا بانک مرکزی در این مدت چاره‌ای برای کنترل نرخ ارز با تبعاتی که ذکر کردم، نیندیشید.

بیشتر بخوانید:

مسئولان زمان افزایش قیمت دلار کجا بودند؟

توکلی در ادامه گفت: نکته‌ای که باید همواره نسبت به آن هوشیار بود افزایش دوباره نرخ ارز است، چرا که وقتی این نرخ در یک بازه چند ماهه بالا و پایین می‌رود بیشترین ضربه را کسانی می‌خورند که قدرت مانور کمتری در عرصه اقتصادی دارند.

وی با تاکید بر اینکه کاهش نرخ ارز باید مداومت داشته باشد تا مردم به آن اعتماد کنند، خاطرنشان کرد: وقتی ارز 18 هزار تومان 13 هزار تومان می‌شود همه خوشحال می‌شوند، اما باز هم این قیمت بالاست و نباید از این نکته غفلت کرد و زمانی می‌توان گفت کاهش نرخ ارز موفق بوده است که تولید در کشور به صرفه شود.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم گفت: نباید فریب نرخ 13 هزار تومانی ارز را بخوریم و آن را رضایتبخش بدانیم، چرا که در زمان پهلوی هم که می‌خواستند بنزین را گران کنند آن را از لیتر 5 ریال به 10 ریال افزایش دادند و پس از اعتراضات، قیمت 6 ریال برای هر لیتر بنزین تعیین شد و این گونه القا شد که بنزین 40 درصد ارزان شده در حالی که در واقع 20 درصد گران شده بود و امروز هم باید نسبت به این موضوع آگاه بود که  با کاهش 5 هزار تومانی نرخ دلار افزایش 15 هزار تومانی آن در عرض چند ماه کم‌اهمیت تلقی نشود.

 یک مقام آگاه نظام بانکی صبح امروز درباره اینکه ریزش قیمت ارز در بازار به دلیل استقبال از مداخله بانک مرکزی و همچنین توصیه کارشناسان اقتصادی برای استفاده از ابزارهای کنترلی بوده است یا اتفاق دیگری رخ داده است؟ اظهار داشت: براساس آخرین جزئیات روند کاهشی قیمت ارز در بازار به دلیل مداخله بانک مرکزی بوده که از روز گذشته آغاز شده و این روند ادامه خواهد یافت.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 20
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
  0 0
  واقعا اگر عامل کاهش قیمت آنها باشند، باید محاکمه شوند نه تقدیر چون مدتی طولانی هیچ اقدامی نکردند
 • سید رضا IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
  0 0
  زیرا طبق نقشه قبلی ! پس از آنکه حسابی جیب مردم را سبک کرد ! برای بازار ارز اقدام کرد !!
 • IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
  0 0
  ایشون که فقط سوال رو مطرح کرده. پس جوابش کو؟؟؟؟؟
 • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
  0 0
  چون سودش رو بردن و...
 • IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  0 0
  قیمت اصلی دلار همان ۱۶۰۰ تومان است وسلام
 • احمد IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  0 0
  چون کسر بودجه دولت وبدهیش به بانکها تسویه شد ویک سود کلانی هم نصیب دولت شد
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  0 0
  این همون دولتی هست که شما میتوانید باهاش کار کنید