دهلاویه

دهلاویه نمونه ایرانی و با ویژگی‌های مشابه موشک مشهور "کورنت روسی"، یک سلاح ضد زره با سرجنگی دو مرحله ای خرج گود است که به شیوه نیمه خودکار فرمان به خط دید سوار بر پرتو لیزر هدایت می شود.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، از زمان روی کار آمدن موشک های ضد زره، خصوصا با ورود به خدمت نمونه های دارای هدایت نیمه خودکار، روزگار برای جولان ادوات زرهی سخت و دشوار شد. هر چند همواره ضرب المثل دست بالای دست بسیار است، در زمینه نبرد زره و ضد زره قابل بیان و ارائه مصداق است، اما تجربه نبردهای مختلف؛ از جنگ تحمیلی ۸ ساله رژیم بعث علیه ایران تا نبردهای بندر الحدیده یمن در همین روزها نشان می دهد که خطرناک ترین سلاح ضد زره، هنوز موشک های هدایت شونده هستند.

این سلاح از روی پرتابگرهای ثابت و متحرک زمینی و بالگردها و امروزه پهپادها و حتی هواپیماهای سرنشین دار علیه ادوات زرهی به کار گرفته می شوند. در عرصه بالگردی، تجربه بزرگ دفاع مقدس ۸ ساله ایرانیان به تحلیلگران نظامی در عمل نشان داد که یک موشک توانا مانند تاو در کنار یک بالگرد با مشخصات تهاجمی خوب مانند کبرا، ترکیبی مرگبار برای ادوات زرهی دشمن خواهد بود.

البته مهارت و شجاعت بالای خلبانان هوانیروز ارتش، قابلیتی دوچندان به ترکیب فوق می داد به طوری که انهدام بالگردهای غزال و میل-۲۴ عراقی با موشک تاو و حتی یک مورد انهدام جنگنده میگ-۲۱ عراقی در کارنامه کبراهای این نیرو در دوران جنگ ثبت شده است.

بالگرد کبرا مجهز به موشک های ضد زره تاو
بالگرد کبرا مجهز به موشک های ضد زره تاو

استهلاک پروازی و تلفات رزمی دوران جنگ سبب می شد که تعداد بالگردهای در دسترس از این نوع به مرور کمتر شود. شیوه حضور این بالگردها در عملیات رزمی همواره به صورت یک گروه پروازی متشکل از بالگردهای کبرا و یک بالگرد ترابری به عنوان بالگرد نجات (Rescue) بود. وظیفه بالگرد نجات پرواز در منطقه ای نزدیک به صحنه درگیری بود تا در صورت بروز شرایط اضطراری برای بالگردهای تهاجمی به کمک خلبانان آن بشتابد.

اصولاً با توجه به قابلیت مانور کمتر بالگردهای ترابری نسبت به بالگرد رزمی کبرا، پرواز مستمر این بالگرد در صحنه نبردی که از هر سو تیری به سمت بالگرد نشانه می رود با مخاطرات فراوانی رو به رو است.

آماده سازی یک تیم آتش هوانیروز شامل 3 بالگرد کبرا و یک بالگرد 214
آماده سازی یک تیم آتش هوانیروز شامل ۳ بالگرد کبرا و یک بالگرد ۲۱۴

اما با توجه به اینکه تقریباً همیشه تیم های پروازی هوانیروز موفق به غافلگیر کردن نیروهای دشمن می شدند در چنین شرایطی اگر بالگردهای نجات که عموماً "بل-۲۱۴ اصفهان" و کمتر بالگرد بل-۲۰۵ و به ندرت بالگرد بل-۲۰۶ بودند نیز به سلاح هایی مانند راکت و موشک مجهز می شدند، می توانستند در یورش اولیه اقدام به شکار تعدادی از ادوات کرده و سپس به منطقه امن عقب نشینی کنند. همچنین در صورت بروز شرایط اضطراری نیز وجود سلاح هایی مانند راکت و تیربار روی بالگرد نجات به ایجاد یک پوشش آتش برای اجرای بهتر عملیات نجات کمک می کند.

در بین بالگردهای فوق، بل-۲۱۴ اصفهان پرتعدادترین و پرکارترین بالگرد ترابری در دوران دفاع مقدس و در واقع اسب کاری این نیرو بوده است.

بالگرد 214 در عملیات های نظامی
بالگرد ۲۱۴ در عملیات های نظامی

لازم به ذکر است که در همان دوران جنگ تحمیلی، نمونه هایی از بالگردهای ترابری و شناسایی در کشورهای دیگر به موشک های ضد زره مانند تاو مجهز شده بودند که از آن جمله می توان به بالگرد آمریکایی ام-دی-۵۰۰ دیفندر از حدود ۱۹۷۶ (با ۴ موشک تاو) و لینکس انگلستان از ۱۹۸۱ (با ۸ موشک تاو) اشاره کرد. بالگرد غزال فرانسوی نیز به موشک های هات (۴ تا ۶ فروند) مجهز بود. بعدها نیز نمونه رزمی از بالگرد سبُک بل-۲۰۶ به نام OH-۵۸ اساساً برای مأموریت رزمی آماده شده و علاوه بر تیربار و راکت، به موشک های ضد زره تاو و هلفایر مجهز شد.

نمونه هایی از بالگرد ترابری UH-۶۰ بلک هاوک نیز به موشک های هلفایر، تا تعداد قابل توجه ۱۶ فروند مجهز شدند. این مثال ها نشان می دهد که ارزش رزمی تجهیز بالگردهای ترابری و شناسایی به سلاح شامل تیربار، راکت و موشک مشخص بوده است.

بالگردهای لینکس(1)، دیفندر(2)، بلک هاوک(3) و OH-58(4)
بالگردهای لینکس(۱)، دیفندر(۲)، بلک هاوک(۳) و OH-۵۸(۴)

البته متخصصان کشورمان در دوران جنگ تحمیلی موفقیت کاملی در به کارگیری تسلیحات قابل تطبیق با بالگردهای کبرا کسب کردند که مهمترین آنها تجهیز این بالگرد به موشک هوا به سطح هدایت اپتیکی ماوریک است که در عملیات های مختلفی نیز با موفقیت علیه اهداف مختلف شلیک شد. حتی تصاویری نیز از به کارگیری راکت اندازهای ۷۰ میلیمتری راکت هایدرا-۷۰ از بالگرد ۲۱۴ در مستندهای دوران دفاع مقدس دیده می شود اما نبود امکانات کافی از جمله سامانه هدفگیری را می‌توان سبب اصلی عدم گسترش راکت و موشک روی این بالگردها دانست.

همچنین پروژه تطبیق موشک ماوریک با بالگردهای هوانیروز در دوران جنگ تحمیلی از ابتدا بر روی دو بالگرد کبرا و ۲۱۴ شروع شد اما با توجه به سنگینی موشک ۲۸۰ کیلوگرمی ماوریک، تأثیر نامطلوبی روی هدایت و کنترل بالگرد ۲۱۴ داشته و به این دلیل تنها روی بالگرد کبرا به کارگیری شد.

در سال های اخیر که سامانه های الکترواپتیکی پایدار شده به صورت ژیروسکوپی و ساخت داخلی، قابلیت‌های بالای خود را روی پهپادهای ایرانی در مأموریت های مختلف اثبات کرده اند، روند به کارگیری این سامانه ها و نیز تجهیزات دید در شب روی بالگردهای مختلف سرعت گرفته است. از جمله بالگردهای ۲۱۴ در هوانیروز ارتش و سپاه به این سامانه ها مجهز شده اند. تیربارهای گتلینگ ۷.۶۲ و تک لوله ۱۲.۷ میلیمتری، راکت اندازهای ۷ و ۱۹ فروندی نیز از جمله سلاح های هماهنگ شده با بالگردهای ۲۰۶ و ۲۱۴ بوده اند.

بالگرد ۲۱۴ مجهز به راکت انداز ۷ تایی و تیربار ۱۲.۷ میلیمتری

اما بالاخره پای فرشته مرگ ادوات زرهی دشمن، یعنی موشک ضد زره نیز به روی بالگردهای ترابری باز شد. هوانیروز ارتش موفق به نصب موشک ضد زره دهلاویه بر روی بالگرد ۲۱۴ شده است. روی این بالگرد، ترکیب نسبتاً سنگینی از راکت اندازهای ۷ و ۱۹ فروندی در کنار موشک دهلاویه مشاهده می شود. یک سامانه الکترواپتیکی پایدار شده که کشف و نشانه روی اهداف بر عهده آن است زیر دماغه بالگرد نصب شده است.

بالگرد 214 مجهز به موشک ضد زره دهلاویه و راکت انداز 19 تایی
بالگرد ۲۱۴ مجهز به موشک ضد زره دهلاویه و راکت انداز ۱۹ تایی

دهلاویه که نمونه ایرانی و با ویژگی هایی همچون موشک مشهور "کورنت روسی" محسوب می شود یک موشک ضد زره با سرجنگی دو مرحله ای خرج گود است که به شیوه نیمه خودکار فرمان به خط دید سوار بر پرتو لیزر هدایت می شود. قطر این موشک ۱۵۲ میلیمتر و جرم آن ۲۲.۷ کیلوگرم است که ۶.۸ کیلوگرم آن مربوط به سرجنگی می باشد. مرحله پیشرو این سرجنگی نیز ۰.۵۶ کیلوگرم جرم داشته و در مجموع عمق نفوذ دهلاویه را به ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیمتر در زره می رساند.

برد موشک دهلاویه بین ۱۰۰ تا ۵۵۰۰ متر درصورت شلیک از پرتابگر ساکن زمینی در روز و ۳۵۰۰ متر در شب با کمک سامانه دید در شب است. بیشینه سرعت این موشک برابر ۲۴۰ متر بر ثانیه بوده و زمان پرواز آن در برد نهایی به ۲۳ ثانیه می رسد. این موشک با استفاده از بالک های نصب شده در دماغه آن کنترل شده و بالک های عقبی آن نقش پایدارساز را دارند. تمامی این بالک ها در داخل محفظه پرتاب به شکل جمع شده قرار گرفته و پس از پرتاب باز می شوند. موشک و محفظه پرتاب جمعاً حدود ۲۵ کیلوگرم است.

موشک جدید دهلاویه
موشک جدید دهلاویه


 

در رابطه با نوع هدایت این موشک توجه به اعلام این نکته که در برابر انواع اقدامات جنگ الکترونیک مقاوم است، محتمل ترین گزینه، هدایت نیمه خودکار فرمان به خط دید سوار بر پرتو لیزر است که تجریه ساخت و بکارگیری چنین موشک ضد زرهی در توفان-۵ و تندر نیز وجود داشته است. بنابراین می توان منطقاً دقت بالایی برای دهلاویه متصور بود.

شلیک دهلاویه در رزمایش دریایی
شلیک دهلاویه در رزمایش دریایی

موشک کورنت ساخت روسیه بوده و از ۱۹۹۸ عملیاتی شده است. این موشک برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ و در جریان اشغال عراق در یک عملیات نظامی واقعی شرکت کرده و گفته می شود سپس در جنگ ۳۳ روزه رژیم صهیونیستی با حزب الله لبنان در سال ۲۰۰۶، جنگ های این رژیم با مقاومت اسلامی فلسطین در غزه و سپس جنگ داخلی سوریه و یمن به کار گرفته شده است. این موشک موفق به انهدام یا آسیب رسانی زیاد به تمام تانک های اصلی میدان نبرد (MBT) حاضر در برابر خود شده است که شامل آبرامز آمریکا، لئوپارد آلمان، لکلرک فرانسه و مرکاوای رژیم صهیونیستی (در نسل های ۲ و ۳ و ۴) در کنار سایر زره پوش های مطرح مانند نفربر بردلی و برخی امرپ های حاضر در یمن شده است.

نمایشگرهای نصب شده در کابین بالگردهای بهسازی شده
نمایشگرهای نصب شده در کابین بالگردهای بهسازی شده

با توجه به اینکه ایران یک خانواده از موشک های ضد زره تاو با توسعه بومی به نام توفان را در نسل های مختلف ساخته و در دست تولید دارد و با توجه به قابلیت هواپرتاب موشک های توفان، امکان نصب و به کارگیری این موشک ها نیز روی بالگردهایی مانند ۲۰۶ و ۲۱۴ وجود دارد. همچنین خانواده بمب و موشک های سدید نیز که روی بالگردهای شاهد-۲۸۵ سپاه در حال خدمت است، کاندیدای دیگر استفاده به عنوان سلاح موشکی برای بالگردهای شناسایی و ترابری محسوب می شود.

آنچه بیشتر از نوع موشک های به کار رونده در این مرحله از توسعه توان رزمی بالگردهای کشور اهمیت دارد، پذیرش جدی لزوم و تلاش مستمر در جهت بهسازی تجهیزاتی آنها است که می تواند علاوه بر فواید ذکر شده در تسلیح بالگردهای ترابری تا حدودی نیاز رو به افزایش تعداد بالگردهای رزمی را تا زمان به ثمر نشستن پروژه های داخلی برای ساخت آنها یا خرید بالگردهای رزمی خارجی جبران کند.

این بهسازی ها تا امروز شامل تجهیزات ناوبری و مخابراتی جدید، نمایشگرهای دیجیتال، نمایشگر نقشه متحرک، سامانه های الکترواپتیکی شناسایی و هدفگیری، سلاح های مختلف شامل تیربار، راکت و موشک بوده است که در ادامه باید دستکم با سامانه های هشدار دهنده شلیک موشک دشمن و انواع فریب دهنده های راداری و حرارتی دنبال شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۲۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
  164 3
  خدا کمک کنه به مردم ایران در همه زمینه ها
  • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   26 12
   اگر برخی خیانت ها نبود و همین موشکها به مردم یمن هم دانش ان منتقل می شد الان شاهد رنج و آلام مردم یمن نبودیم و شهرهای آن سریع سقوط نمی کرد اما برخی معاملات در خصوص سرنوشت یمن ان را به این روز انداخت
  • محمد IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   14 44
   فعلا که وضع خودمون با یمن تفاوت خاصی نداره
 • این IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
  19 60
  شخص فرمانده ارتش باید توضیح بده در این مورد
  • IR ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۸
   8 2
   بعضی از اظهار نظرهای بی خودی رو چرا منتشر میکنی.. برخی از نظرات حرف مفت است
 • شیخ ولید IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
  دروغ میگه پیشرفته ترین بالگردها هواپیماها جنگنده ها و موشک ها متعلق به دوست شما سعودی هست بمب های اتمی اسراییل حامی امنیت شما مردم ایرانه
  • IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   68 9
   سوسمار مظنه چنده؟
  • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   11 8
   اون وقت با دمپایی شلیک میکنید یا پای پتی
  • شیخ ولید IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   24 15
   بستگی به نوع سوسمار داره سوسمارهای تورقوزآباد آب و هوا بهشون ساخته خوش رنگ و رو هستن گرونتر هستن تا سوزمارهای جیزان
  • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   16 8
   ساکت شو حرامی
  • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   12 7
   شیخ سرت به تنت زیادی کرده .ملعون.
  • بوشناس IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   15 7
   فکر کنم امروز صبحانه بجای سوسمار مارمولک خوردی
  • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   17 11
   شاید سعودی که داری میگی پیشرفته ترین سلاحها و مهمات رو از آمریکا خریده باشه اما اگه بخواد با ما ایرانیها شاخ به شاخ بشه هیچکدوم نجاتش نمیده و کارش تمومه
  • IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   4 8
   بروشیرتوبه اربابت بده ،گاو شیرده هم اینقدر خوش خیال بدبخت ازروزی بترس که دیگه شیری برای دوشیدن نداشته باشید اربابتون سرتونو بیخ تابیخ می بره
 • IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
  دلار شده 20 هزرا تومن مشرق نیوز توی فکر خرید یا تولید انبوه بالگرد رزمی هست! مرد حسابی تبدیل ایران به ژاندارم خاورمیانه و اون الگوهای ذهنی شما از یک ایران به عنوان قدرت منطقه ای مربوط به زمانی بود که پول ملی ایران ارزش و اعتباری داشت نه الان که دولت ایران بزرگترین بحرانش شده تامین نون و گوشت مردم که سه برابر نشده مثل بقیه چیزها...
  • AU ۰۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   2 11
   خوشبخت میشیم.
  • نصیر IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   1 21
   مشرق خودش می دونه بودجه های نظامی کشور صفره و چیزهایی هم که هست باقی مونده مموتی جون هست شما چرا این قدر حرص بیخود می خوری!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • ج د ا IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   21 5
   احمق جان قیمت دلار و سکه را همین دولت محبوب شما که برای گفتگو و مذاکره غش میکنه و دشمن سپاه و موشک هست به این روز نشونده و مردم را بد بخت کرده نه کس دیگری چرا به هر بهانه ای به اقتدار نظامی ایران فحش میدید و به نظام و قدرت و اقتدار اون ضربه میزنید اگر این قدرت نظامی و اقتدار موشکی و پهپادی نباشه همین ....
  • حمزه IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   12 8
   شما نگران ما نباش،ما با شکم گشنه هم مقاومت میکنیم.
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
  20 16
  پس شاهد ۲۸۶ چی شد راست میگن شکست خورده و رها شده
 • سید IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
  27 19
  این شد یک کار حسابی
 • محمد IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
  32 39
  به تصویر با دقت نگاه کنید خستگی بدنه و فرسودگی کاملا مشخصه نصب بار اضافه بر روی این بالگردها اونم با موتورهای ضعیف این بالگردها که مال چهل سال پیش هستن کار بیهوده ای هست و احتمال آسیب پذیری بالگرد افزایش میده هر چند که حتی حفاظت درست حسابی نداره بدنه ابن بالگردها و با سلاح های سبک هم اسیب میبینه فقط بلدید بودجه حروم کنید منتظر سانسورت هستم مشرق
  • محسن IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   16 5
   عزیزم این بالگردها اکثر قطعات فلزی بدنشون از فلزی به کامپوزیتی تغییر کرده و وزن سازه تا حدودی کاهش پیدا میکنه که امکان نصب تجهیزات اضافه رو میده. پنها کارای خوبی در این زمینه انجام داده
  • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   16 5
   همین خسته و خسته هایی مشابه این جسارت رو از دشمنان برای مقابله ی نظامی با ایران رو گرفته. همین خسته!! به عمل کار برآید به خوشگل و شیک بودن نیست.
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   1 6
   از قدیم گفتن تو بیابون کفش کهنه نعمته . شما وقتی تو راه بمونی یک موتورسیکلت قارقارک برات میمونه پورشه . تو این تحریمها هم این جنگ افزارهای قدیمی و موزه ای خودش از هیچ بمراتب بهتره
  • IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
   1 0
   بیشترتحقیق کن بجای اینکه توبغل امریکا غش کنی هاپو
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
  5 21
  هدایت لیزری هست ، یعنی باید روی هدف قفل بماند تا لحظه اخر! این یعنی سیبل متحرک شدن
  • IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   2 3
   مگه تو هرکت نمیشه لیزر را روی هدف نگه داشت؟
 • احمد IR ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
  23 13
  اگر خبر خوبی هم بشنویم یا از ارتش و سپاهه، یا از یمن و سوریه و عراق. بعد اونوقت انتظار دارن سر اینا معامله کنیم، که غیر بی عرضگی، بی کفایتی، فساد و خیانت چیزی باقی نمونه
 • US ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
  19 9
  فارغ از کارایی موشک دهلاویه ، ایده خیلی خوبیه !
 • IR ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
  10 11
  این 4 تا تجهیزاتو واسه ایران خریدین
 • نهضت جهانی صلوات IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
  15 10
  اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم ارتشی وسپاهی یک لشکر الهی: شهید صیاد شیرازی آفرین بر تمامی جهاد گران عرصه دفاعی بخصوص این عزیزان هوانیروز ان شاالله با نصب صلوات بر روی موشکها زمینه اصابت دقیق به هدف را فراهم سازیم
 • سهراب IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
  18 9
  انشاءالله به کوری چشم دشمنان خارجی و ابلهان داخلی اینقدر توان دفاعی بالایی داشته باشیم که صدتا برجام هم نتونه محدودمان کنه هرچند که خیانت افسادطلبان داخلی تمامی نداره
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
  15 13
  چرا بدنه این بالگردها اینقدر موج داره و بد مونتاژ شده؟یه صافکار درست و حسابی نود حداقل یه دستی به اینها بکشه؟
  • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   5 13
   ناوگان بالگرد هوانیروز خستست . میفهمی ؟ خسته ..
  • IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
   1 0
   اگر بتونه سنگی زیاد میزدن که بدنه اش بی موج و صاف دربیاد بجاش اینقدر سنگین میشده که نمیتونسته دو متر از زمین بلند شه . برای سلاح بشدت قدیمی همینشم خوبه
 • مغز متفکر اصل IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
  5 0
  سوخو30 و 35 باید می خریدیم الان که دلار شد 20 هزار تومن قیمت هر فروند وسوخو 30 از 250 میلیارد تومن شد هزار میلیارد تومن!.علی برکت الله!!
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
  7 3
  کلا شماها در یه دنیای دیگه سیر می کنید دارید
 • ج د ا IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
  4 0
  دست تمام مهندسین و دانشمندان عرصه نظامی و همه دلاوران ارتش و سپاه و بسیج را میبوسیم و تمام قد احترام میکنیم به همه این عزیزان و همه شهدای عزیز ارتشی و سپاهی و بسیجی و بدانید که اگر سپاه و ارتش و همه این تجهیزات نبود کشور و نظام و مردم هم نبود و همه ما الان باید برای عرب ها و آمریکایی ها میوه پوست میکندیم و ناموسمان و عزت و شرفمان را به تاراج میبردند و توی سرمان هم میزدند ///
 • آریان IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
  2 2
  سلام،برید سمت موشک های ضد زره بدون سیم برید دنبال موشک هایی با کاربرد شلیک کن فراموش کن بعد 40 سال نباید موشکی و سامانه ای مثل جاولین تولید کنیم؟
  • ج د ا IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۸
   1 0
   کجای این موشک ها سیم مشاهده میکنی تو ؟؟؟
 • ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
  5 1
  چرا بعد از انقلاب فقط و فقط توان نظامی ما پیشرفت کرد و بچه های قوای مسلح ما در این پیشرفت ها ثابت قدم ماندند؟؟؟
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
  7 0
  باید روی هرچیزی که بتونیم پروازش بدیم نصب کنیم حتی یک پهبادو...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس