طرح جامع مالیاتی

گزارش عملکرد اعتبارات طرح جامع مالیاتی در چند سال اخیر، ابهامات مهمی در خصوص دسترسی به اهداف این طرح ایجاد کرده است.

به گزارش مشرق، طرح جامع مالیاتی از طرح های مهم و ملی کشور است و بی شک به عنوان موتور محرک نظام نوین مالیاتی محسوب می‌شود.گفتنی است، طرح جامع مالیاتی باتوجه به مشکلات موجود سیستم مالیاتی کشور بر سه فرآیند شناسایی و ردگیری جریان اطلاعات فعالان اقتصادی کشور، پردازش اطلاعات و تشخیص مالیات و در نهایت وصول مالیات حقه، متمرکز شده است.

تامین هزینه های دولت با پیاده سازی موفق

در اجرای اصولی طرح جامع مالیاتی که ارائه خدمات در آن بصورت الکترونیک است با دستیابی به وضعیت مطلوب اهدافی همچون کاهش هزینه های وصول مالیات، افزایش رضایت مشتری، کاهش فرار مالیاتی، افزایش درآمدهای مالیاتی و ... محقق خواهند شد.  

در این خصوص سازمان امور مالیاتی کشور و بسیاری از کارشناسان معتقدند که همچنان اجرای این طرح تاثیر به سزایی بر اقتصاد کشور دارد و پیاده سازی موفق این طرح نه تنها پشتیبانی سازمان و وزارتخانه ، بلکه حمایت دولت وکل نظام را می طلبد و به منظور تامین هزینه های جاری دولت از طریق درآمدهای مالیاتی، گزینه‌ای به غیر از اجرای کامل و یکپارچه طرح جامع مالیاتی وجود ندارد.

گزارش عملکرد اعتبارات طرح جامع مالیاتی از سال ۸۱ تا پایان سال ۹۶  که توسط یک نهاد نظارتی تهیه شده، نشان می‌دهد، کل اعتبارت این طرح حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان بوده است که بیش از ۷۶۰ میلیارد تومان آن تخصیص و پرداخت شده است.


این گزارش نشان می دهد، جمع مصارف طرح جامع مالیاتی نزدیک به ۷۴۰ میلیارد تومان بوده است. که شامل ۳۴۰ میلیارد تومان هزینه قطعی و غیر قطعی و ۳۷۰ میلیارد تومان هزینه مصارف ابلاغ شده به استانها می‌باشد.

 اعتبارات این طرح در سه سال ابتدایی اجرای آن از طریق وزارت امور و اقتصادی و دارائی در اختیار سازمان امورمالیاتی قرار گرفته است در حال حاضر با توجه به گزارش عملکرد اعتبارات طرح جامع مالیاتی از چند سال گذشته تا کنون سازمان مالیاتی؛ ابهاماتی به وجود می آید که آیا با این میزان اعتبار تخصیص یافته و اعتبار دریافتی به عملکرد مطلوب و افق روشن این طرح دست یافته ایم؟ آیا عدالت مالیاتی محقق شده است؟ آیا فرارهای مالیاتی که از اولویت های نظام مالیاتی کشور است روند نزولی داشته؟ و یا صرفا اجرای طرح جامع مالیاتی باعث سهولت و سرعت در انجام امورات مالیاتی و مراجعه کمتر به سازمان مالیاتی شده است.

در روزهای اینده جزییات دقیق تری از منابع و مصارف و هزینه های صورت گرفته در طرح جامع مالیاتی نرم افزارهای این طرح و ... منتشر خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس