نماینده ایران در اوپک

نماینده ایران در هیأت عامل اوپک گفت: ایران در نشست امروز اوپک از پایبندی کامل اعضا به توافق" کاهش تولید نفت" حمایت خواهد کرد اما فراتر از آن را نمی‌پذیرد، همچنین ایران به تولید نفت خود ادامه می‌دهد.

به گزارش مشرق، دهمین جلسه کمیته نظارتی اوپک امروز در حالی در الجزایر برگزار می‌شود که علی کاظم‌پور اردبیلی رئیس هیأت ایرانی در این نشست است. زنگنه وزیر نفت در نشست اوپک شرکت نکرده است. 

کاظم‌پور اردبیلی که نماینده ایران در هیأت عامل اوپک است از موضع ایران در این نشست گفته است. 

وی اعلام کرده ایران برای رسیدن به پایبندی صد درصدی به توافق اوپک و غیراوپک ممانعتی نمی‌کند، اما فراتر از این را نخواهد پذیرفت.

بیشتر بخوانید:

تولید نفت اوپک و غیر اوپک کاهش یافت

کاظم‌پور اردبیلی گفت: ما موضع همکاری از طرف همه کشورها را می‌پذیریم و حضور ایران در این جلسه هم برای همکاری در رابطه با وضعیت بازار است.

کشورهای عضو اوپک و غیراوپک پس از کاهش شدید قیمت نفت در دو سال گذشته که به حدود ۳۰ دلار در هر بشکه هم رسید توافقی کردند تا با کاهش تولید نفت قیمت را افزایش دهند. هر کدام از کشورها سهمی از این کاهش داشتند و مجموع تولید نفت کشورهای عضو اوپک و غیراوپک در مجموع یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت. این توافق قیمت نفت را در بازارهای جهانی بالا کشید، اما در این میان برخی کشورها کاهش تولید بیشتری داشتند، بنابراین تولید نفت در بازارهای جهانی بیش از یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت. به عبارتی پایبندی کشورهای تولیدکننده به این توافق به بیش از ۱۵۰ درصد رسید. 

در نشست امروز اوپک کشورها تلاش می‌کنند تا اعضا را به همان توافق دو سال گذشته پایبند کنند و به عبارتی کشورهای تولیدکننده را مجبور کنند به جای پایبندی ۱۵۰ درصد،‌ 100 درصد به این توافق متعهد شوند. یعنی در صورتی که در نشست امروز توافق شود که اعضا به پایبندی صد درصدی توافق اوپک برگردند، تولید نفت کشورها یک میلیون بشکه افزایش خواهد یافت، البته طی یکی، دو ماه گذشته حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز به عرضه نفت به بازار اضافه شده و بنابراین در صورت توافق نهایی تنها ۵۰۰ هزار بشکه عرضه نفت افزایش خواهد یافت.

*ایران تولید نفت خود را ادامه می‌دهد

کاظم‌پور اردبیلی همچنین تأکید کرد که ایران به هر حال تولید نفت خود را ادامه خواهد داد.

وی توئیت ترامپ را نیز گستاخی و دخالت در امور سازمان اوپک و تحقیر و باج‌خواهی از برخی اعضای اوپک دانست. 

نماینده‌ ایران در هیأت عامل اوپک، گفت: ترامپ به خاطر مسائل داخلی می‌خواهد هر آنچه اوباما بافته است را بشکافد و دوباره ببافد و این مشکل اصلی ترامپ است و دنیا هم این موضوع را فهمیده است. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس