العبادی و بن سلمان

تیلرسون به العبادی و ملک سلمان پیشنهاد تشکیل تیم کاری متشکل از نمایندگان سه کشور عراق و عربستان و آمریکا با هدف تقویت ثبات در منطقه را داده و از عربستان خواسته است تا در ابعاد سیاسی و مالی حمایت کند.

سرویس جهان مشرق - دولت امارات که جاسوسی را صفت دائمی سفرای خود در کشورهای عربی و خارجی قرار داده، خارج از توطئه‌های آمریکایی _ خلیجی برای تخریب کشور عراق نیست. دولتی که از سوی شیوخ آل زیاد اداره می‌شود، این توهم را در سر دارد که می‌تواند چهره معادلات و محورهای مختلف در منطقه را تغییر دهد، لذا نقش پادوی فتنه را اجرا کرده و برای نمود رویکردهای آمریکا در ضربه زدن به اردوگاه مخالف با این کشور در عراق فعالیت گسترده‌ای انجام می‌دهد. 

برنامه‌های خرابکارانه‌ای که عربستان در عراق دنبال می‌کند نیز با  پیگیری و نظارت دقیق امارات انجام می‌شود تا طرح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای عراق به بهترین شکل به اجرا گذاشته شود. این موضوع نشان می‌دهد محمد بن زاید ولیعهد امارات، سعودی‌ها را بسیار احمق می‌داند. این موضوع را یوسف العتیبه سفیر امارات در آمریکا یک بار به صراحت مطرح کرده است. 

روزنامه الاخبار محتوای دو سند را منتشر کرده است که نشان می‌دهد سفیر امارات در عراق تفاوت زیادی با همتای سعودی خود یعنی ثامر السبهان که در عراق به عنوان عنصر نامطلوب شناخته شده و از این کشور اخراج شد، ندارد.

حسن احمد الشحی

الشحی در پست خود به محرکی برای تلاش‌های آمریکا تبدیل شده و اطلاعات و تحلیل‌ها و ارزیابی‌های خود را در این رابطه ارائه می‌دهد. او بالاترین توان و پتانسیل خود را به کار گرفته تا بتواند جلوی آنچه که نفوذ ایران در عراق خوانده می‌شود را بگیرد و عراق را به اردوگاه سعودی-اماراتی بکشاند. 

** استراتژی دولت ترامپ در عراق

دونالد ترامپ یک ماه بعد از انتخاب خود به عنوان رئیس جمهور آمریکا از طریق مطلبی در توییتر نسبت به حضور و نفوذ بالا و سریع ایران در عراق هشدار داد. این یکی از سیگنال‌هایی بود که نشان می‌داد ساکن جدید کاخ سفید سعی دارد عراق را از محور ایران جدا کند. 

از آن زمان تاکنون اطلاعات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد آمریکا در دوره بعد از داعش در عراق تلاش دارد آرمان‌ها و مطالبات خود را در این کشور به اجرا بگذارد. 

بنا به تعبیر الشحی دولت آمریکا در تمامی سطوح تلاش گسترده‌ای را به کار گرفته تا دولت عراق را از وابستگی به آرمانگرایی‌های سیاسی ایران و اهداف این کشور دور نگه دارد. 

دیدار العبادی با «حسن احمد الشحی» سفیر  امارات در بغداد

الشحی در تلگرافی که  در تاریخ ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۷  تحت عنوان «سفر وزیر خارجه آمریکا به عراق» ارسال کرده، استراتژی آمریکا در این کشور را در ۶ بند خلاصه کرده است که از جمله آنها تقویت موجودیت نظامی آمریکا در عراق و باقی نگه داشتن تعدادی از نیروهای مبارزاتی و ویژه این کشور در اراضی که از دست داعش آزاد سازی شده است. استمرار نظارت میدانی و هوایی و ادامه  پروازهای شناسایی و امنیتی و اطلاعاتی برای به شکست کشاندن پروژه ایران در عراق از دیگر برنامه‌های آمریکا در این کشور توصیه شده است. همچنین جلوگیری از تلاش‌های ایران برای ایجاد گذرگاه‌های جایگزین و مسیرهای زمینی دیگر جهت ادامه ارتباط بین تهران و دمشق از طریق بغداد در این محور توضیح داده شده است.

حسن الشحی  سفیر امارات در عراق استراتژی آمریکا در این کشور را مبتنی بر ۶ بند می داند.  این بندها عبارتند از: 

۱- تحقق پیروزی بر داعش به نحوی که دنیا آمریکا را قوی‌ترین ابزار برای سرکوب تروریسم در عراق و سوریه و  پیگیری عناصر تروریست در گوشه و کنار کشورهای عربی بشناسد. 

۲-  تقویت موجودیت نظامی آمریکا در عراق با باقی نگه داشتن تعدادی از نیروهای مبارزاتی و ویژه این کشور. 

۳-مهار ایران در عراق  مهمترین هدف آمریکا  قلمداد می شود و  تحقق این هدف با محاصره نفوذ ایران در عراق و تلاش برای دور کردن دولت عراق از محور ایران است. 

۴-  حفظ مناسبات  ویژه با دولت اقلیم کردستان و تقویت نقش آمریکا در این منطقه مهم. البته این بدان معنا نیست که آمریکا به دنبال تحریک اقلیم کردستان برای جدایی از عراق باشد. 

۵- استمرار نظارت میدانی و هوایی و فعالیت‌های امنیتی و جاسوسی برای به شکست کشاندن پروژه محور مقاومت در عراق. 

۶-  تکیه بر اصل تحقق منافع آمریکا با حفظ ملاحظات اقتصادی در خصوص هزینه‌کَردهای این کشور. 

العبادی و ترامپ

نکته پایانی که الشحی در این رابطه تشریح می‌کند، منطبق با دیدگاه‌های ترامپ است که سعی دارد بیشترین مقدار از سود را با کمترین مقدار از هزینه به دست بیاورد. امارات تلاش دارد زمینه سازی سودآوری آمریکایی‌ها از عراق با استفاده از شرکت‌های خصوصی و پیمانکاران خصوصی را بر عهده بگیرد تا این کشور بتواند ۳ تریلیون دلاری که بنا به ادعای ترامپ در عراق به هدر رفته است را بازگرداند و در عین حال کنترل مرزهای مشترک بین سوریه و عراق و اردن را نیز در اختیار بگیرد. 

سفیر امارات در عراق می‌افزاید که آمریکا به دنبال حفظ منافع عالی خود در منطقه خاورمیانه و عدم تحمیل هزینه‌های اقتصادی به آمریکا است. یعنی می‌خواهد منافع عالی خود را با رعایت ملاحظات اقتصادی از نفوذ و نقش دیپلماتیک برجسته و برتری نظامی خود در منطقه محقق سازد. 

واقعیت دیگری که سفیر امارات در عراق از اعتراف به آن ابایی ندارد، این است که نقش وکیل منافع آمریکا در کشورهای خلیج فارس به عهده عربستان و امارات گذاشته شده و آنها انگیزه کافی برای ضربه زدن به شبکه‌های نفوذ تهران در جهان عرب بر اساس برنامه‌ریزی‌های آمریکا را دارند. 

سند دیگری که در این مطلب به آن اشاره شده است، از سفر حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق به عربستان سعودی در تاریخ ۲۲ اکتبر ۲۰۱۷  صحبت می‌کند که اولین نشست هماهنگی میان عراق و عربستان با حضور رکس‌ تیلرسون وزیر خارجه آمریکا بوده است. 

دیدار العبادی با ملک سلمان در ریاض

بر اساس مطالبی که الشحی در این سند بیان کرده، رکس تیلرسون به العبادی و ملک سلمان بن عبدالعزیز شاه عربستان پیشنهاد تشکیل تیم کاری متشکل از نمایندگان سه کشور عراق و عربستان و آمریکا با هدف تقویت ثبات سیاسی در منطقه را داده و از عربستان خواسته است تا در ابعاد سیاسی و اقتصادی از عراق حمایت کند تا شانس اردوگاه معتدل در این کشور به رهبری حیدر العبادی [در انتخابات پارلمانی] افزایش پیدا کند. 

الشحی می‌گوید که محتوای اصلی این طرح، مهار نفوذ ایران در منطقه است. این اتفاق نشان می‌دهد که جنگ نرمی که عربستان سعودی از اوایل سال ۲۰۱۷ در مورد عراق به راه انداخته، با تشویق و دستور آمریکایی‌ها بوده تا این کشور بتواند از  پتانسیل کشورهای حاشیه خلیج فارس برای نفوذ به پایگاه‌های مردمی محور مقابل آمریکا استفاده کند و ساختار ها و شخصیت‌های سیاسی را به نفع خود و در راستای خدمت به منافع خود بخرد. 

** العبادی مهره آمریکا و عربستان در انتخابات ۲۰۱۸

این سند دیپلماتیک که سفیر امارات در عراق زیر آن را امضا کرده است، نشان می‌دهد که ریاض و ابوظبی حیدر العبادی نخست وزیر عراق را بهترین راه برای رسیدن به اهداف خود می‌دانستند. چرا که العبادی بنا به تعبیر الشحی به دنبال سرمایه گذاری بر اعتماد به عربستان بود تا از زیر نفوذ ایران در عراق خارج شود و در ادامه با همکاری آمریکایی‌ها راه را بر  نفوذ ایران در عراق ببندد. به همین علت بود که این کشورها نیز بیشترین سطح حمایت از العبادی و جریان‌های دیگر دارای رویکرد عربی را به کار گرفتند تا آنها را به پیروزی در انتخابات پارلمانی برسانند. 

حیدر العبادی

الشحی  در این رابطه می‌نویسد که عربستان برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای حمایت از العبادی از طریق برخی پروژه‌ها و اقدامات اقتصادی را آغاز کرده بود که بیشتر آنها در مناطق فقیر نشین جنوب عراق اجرایی می‌شد. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به امکان تبدیل کردن منطقه بادیة السماوة به منطقه سرمایه‌گذاری در زمینه کشاورزی و ثروت‌های حیوانی اشاره کرد که با سرمایه گذاری عربستان و کارگران عراقی انجام می‌شود. 

اماراتی‌ها خود را توانمندتر از برادران سعودی خود در انجام مأموریت‌های آمریکا می‌دانند و معتقدند سعودی‌ها به دلیل شکاف‌های قدیمی دو کشور و  مناسبات پیچیده قبیله‌ای بین ریاض و بغداد، نمی‌توانند پرونده عراق را مدیریت کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
  60 5
  لا حول و لا قوه الا بالله
  • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
   6 12
   به نظرم لازم شده که به تمام رهبرهای جهان عرب یک "هُشششش ه" بلند بگوییم! جنگ "ظفار" دیگری لازم است.
  • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
   9 3
   باور کنید: کار کار اینگیلیساست ! می توانید از عمّال نفوذی داخلیش هم تحقیق کنید
 • SE ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
  9 3
  چی میشه حالا اخرش
 • آرش فانی در خدا IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
  22 5
  لا اله الا انت سبحانک إنی کنت من الظالمین
 • سعودی IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
  5 19
  باید مثل حمله به سفارت دوباره نفوذی ها رو بخریم مشرق صد میلیارد تومن بهتون می دیم شما هم با ما باشید شماره کارت هم بدید
  • BE ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
   5 5
   شیرشون که تموم شد اونوقت ذبحشون میکنیم
  • BE ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
   1 1
   یه چیزی هم به ما بده ، آخر ماهه
 • SE ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
  7 2
  az in jasos hay biarzesh,ke ba neghab HASTAND ZEYAD SHDEH
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
  15 29
  اینم از عراقتون
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
   8 10
   خفه شو منافق
 • IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
  16 6
  ظاهرا" العبادی تابعیت انگلیسی هم دارد!!
  • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
   1 1
   ب
 • سیداحمدطاهروند IR ۰۴:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
  12 8
  آنچه الشحی ازآن حرف میزند تحمیل یک جنگ دیگربرعراق است زیراوقتی دراستان بصره آن اتفاقات میافتادعجیب بودزیرااستانی که بیشترینآرا را به جبهه مقاومت داده بودبرعلیه خود دست به آن اقدامات غیرعادی زد امامردم که برائت جستندسروکله داعش وعربستان وآمریکا درزیرخاک بصره پیداشد ! عجله آنهاباعث شد حالامتوجه شویم آمریکا چه طرحهای خطرناکی در ظاهرامرعلیه ایران اما دراصل برعلیه منابع وثروت عراقیهاوبعدایران که یکی هستند بود . تاآمریکاسربازانش راازعراق خودیابه اجبار خارح نکند عراق روی خوش نخواهددید . مبارزه مردم عراق برعلیه اشغالگران ناتمام مانده اماتجربه تاریخ سخت وسیه عراق درچهاردهه اخیرعراق نشان میدهدیک عراق خوب عراقی حتی باصدام بودوتاسف آنها از اعدام صدام حسین حاکئ است آنهآ بامردمی مواحه اندکه برای اشغالگر دست دوستی ندارد . ریشه مشکلات سفرای عربستان وامارات نیستندزیرااین طورفکرکردن باعث خنده دنیاست زیراعربستان همان گاوی است که گوساله اش میگوید پدرم نادان است . آمزیکا پشت این صحنه هاست پس آمریکابایدازعراق سربازانش را بیرن ببرد که دراین صورت آمریکاباعراق قطع ارتباط میکند یعنی بادومین دارنده نفت ویک کشورانقلابی مثل عراق درکنارایران بااستقلال خود ازشر تقسیم عراق جنگ داخلی وهزارتوطئه رنگارنگ دشمن رهایی میابد . ظواهرامرنشان میدهدهواپیماهای آمریکا بااین تفکرنیروهای حشدالشعبی را بمب باران میکردند که درپشت پرده نذرکرده بود داعش بتواند عراق را تصرف کندنقاب را بردارد ودنیا شاهدباشد حزب بحث عراق دوباره حاکم عراق شد !
 • ناشناس IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
  24 28
  عراق هم دیگر قابل اعتماد نیست .سوریه هم یک کمی جا بیافتدایران را دور میزنداصلا عرب ها قابل اعتماد نیستند.
  • ج د ا IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
   7 6
   کاملا مخالفم / شما یک نفر خائن مثل العبادی را میبینی و تمام افراد ملت عراق و ملت سوریه را مثل او می پنداری در حالی که کاملا غلط است / ما هم خائن داریم ولی آیا همه مردم خائن هستند؟؟؟؟ شما گروههای مقاومت مثل حشدالشعبی و صدها گروه دیگر در عراق را نمیبینی که با ایران پیمان خون بسته اند؟؟؟ شما وزیر خارجه عراق را نمیبینی که طرفدار سرسخت ایران است؟؟؟شما مردم عراق را نمیبینی که چگونه از زائرین ایرانی پذیرایی میکنند؟؟؟ چطور رفتار یک نفر شما را تا این حد ترسانده و تحت تاثیر قرار داده که واقعیات امروز عراق را نمیبینید؟؟؟؟؟
 • طاهروند IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
  34 7
  حیدرالعبادی سقوط کرد ...خلاص !!!
  • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
   11 3
   با آل علی هر که درافتاد وافتاد
 • رهگذر IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
  2 7
  این وظیفه رسانه هایی مثل شماست که بجای تعصب کورکورانه و ادعای برادری با عراق ، یک سوزن به دولت همیشه در خواب ما بزنید تا بیدار شوند و بفهمند که این عراقیها از نوادگان همانهایی هستند که امام حسین را دور زدند. قسم میخورم که با کمترین امتیاز از سوی عربستان، ما را به پشیزی میفروشند. بجای اینهمه باج دادن به عراق برای امور سیاسی، بهتره همین رو به ملت ایران بدین تا بجای 8 سال ، 80 سال براتون وفادار بمونن.
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
  5 1
  ویدیویی در فضای مجازی انتشار یافته مبنی بر تشکیل کشور "احواز" به کمک دولتهای عرب منطقه !!
 • شهروند ارومیه IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
  1 5
  سلام اتاق فکر رصد عراق در کجای ایران و توسط کدام مقام کمسیون امنیت ملی و امور خارجه مجلس و با کدام اعضای تیم و با چه برنامه و اهدافی باید تشکیل شود آیا تشکیل شده و یا خواهد شد چه تحلیل گرانی آنجا تربیت خواهند شد و چه برنامه های به وزارت امور خارجه خواهند داد کدام اساتید دانشگاهی کشور با انها همکاری خواهند کرد و چه توصیه های علمی اما با نگاه به اهداف و منافع جمهوری اسلامی ایران در بعد بین المللی به تیم مذکور خواهند کرد ؟ غیاب چنین تشکلی حتما در همسایگی ما و بخصوص امنیت ملی و فرا ملی ما قطعا اثر گذار خواهد بود آیا کس از اعضای کمسیون قید شده هست به مطالب ما جواب قانع کننده بدهد؟
 • BE ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
  2 6
  اردوغانم فهمیده بود این کیه !
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
  5 4
  مگه به همین سادگی هاست که این اماراتی میگه. خبر از خیلی چیزها ندارند.
 • فرهاد DE ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
  1 12
  زدن پایگاه کومله از راه دور حکایت از عدم حضور ایران در کردستان دارد! در درجه اول کردستان را بایست جزِیی از ایران در نظر داشت و تمامآ مدیریت کرد و الا بر عکسش اتفاق میافتد. بقیه عراق را هم در این مقطع بایست به طور سخت و پایدار پیوند داده چون دشمن بیکار نمینشیند و امثال العبادی هم فراوان هستند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس