ایسنا - کراپ‌شده

متاسفانه رسانه‌هایی که با هزینه بیت المال اداره می‌شوند، علیه منافع و امنیت ملی و همصدا با رسانه‌های بیگانه، «فتنه» رسانه‌ای برپا می‌کنند.

سرویس سیاست مشرق - روز ۴ شهریور ماه بود که یک روزنامه که بودجه بیت المال اداره می‌شود (روزنامه شهروند متعلق به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی) با انتشار یک مصاحبه و دادن شاخ و برگ به آن، مدعی شد که ۶۰۰ خانه-مسافر در مشهد مقدس به زائران «عراقی» خدمات جنسی می دهند. بلافاصله اکانت توئیتری متعلق به روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» این خبر را در صفحه رسمی خود در توئیتر منتشر کرد.

به ناگهان همانند اینکه بمب خبری منتشر شده باشد، در اقدامی هماهنگ و برنامه‌ریزی شده، این خبر و مصاحبه (که فردای آن روز توسط فرد مصاحبه شونده تکذیب شد و البته کسی هم با رسانه‌ی منتشرکننده برخورد نکرد) با سرعت دست به دست شد و به جنجالی دامن زد که رابطه استراتژیک و بسیار حساس دو ملت ایران و عراق را هدف گرفته بود. و البته طبق معمول چنین مواردی در یکی دو سال اخیر، تکذیبیه آن مصاحبه هرگز به اندازه اصل خبر بازتاب نداشت، چون منافع منتشرکنندگان و «داغ‌کنندگان» خبر را تامین نمی کرد و البته آن‌ها هم فتنه‌انگیزی خود را انجام داده و احتمالا «دستمزد» خود را هم گرفته بودند.

آن‌چه در این مورد، بیش از موارد قبلی خود را به صراحت آشکار کرد، هماهنگی و انسجام بی‌نقص عوامل داخلی و خارجی این «فتنه» رسانه‌ای بود. یعنی به سان یک مسابقه دو امدادی، دونده اول (عوامل نفوذی داخلی) با سرعت و سر وقت چوب را به دونده بعدی (عوامل جنگ رسانه‌ای مستقر در تل‌آویو، ریاض و لندن و... و.) رساندند، تا برنامه‌ی به آتش کشیدن کنسولگری جمهوری اسلامی در بصره سر وقت انجام بگیرد.

اتش زدن کنسولگری ایران در بصره توسط عوامل سعودی-صهیونیستی

نکته بسیار قابل تامل و مهم دیگر در این ماجرای اخیر، هسته‌های داخلی جنگ روانی-رسانه‌ای دشمنان در داخل دستگاه‌هایی است که رسما با پول نظام جمهوری اسلامی علیه منافع و «امنیت ملی» آن اقدام می کنند. روزنامه «شهروند» ارگان رسانه‌ای جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی است، از سوی دیگر، یکی از رسانه‌هایی که از روز انتشار آن خبر و شایعه، خط تخریبی علیه کشور دوست و برادر و همپیمان مهم ما در گذر از گردنه‌ی تحریم‌ها (جمهوری عراق) را دنبال می‌کند، خبرگزاری «ایسنا» وابسته به نهاد جهاد دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران است که باز مانند شهروند با بودجه بیت‌المال تغذیه می شود.

نمونه‌ای از جنگ رسانه ای بر اساس یک مصاحبه‌ی کذب و یک عملیات روانی رسانه ای

ایسنا که با کادر و مدیریتی تماما اصلاح‌طلب اداره می شود، ظاهرا قصد و برنامه‌ای جدی برای پیشبرد خط تخریب در روابط ایران-عراق دارد و به نظر می رسد که برای خود در این زمینه ماموریتی تعریف کرده که آتش فتنه‌ای را که «شهروند» روشن کرده، زنده نگه دارد.

بیشتر بخوانید:

چرا داعشی‌های «رسانه‌ای» روابط راهبردی دو ملت ایران و عراق را هدف گرفته‌اند؟ +عکس

خط بسیار عیانی که در این نوع خبرسازی مغرضانه رسانه‌هایی چون «شهروند» و «ایسنا» خودنمایی می کند، نگاه زننده‌ی نژادپرستانه موجود در آن است. برای نمونه به این سطور از گزارش شهروند نگاه کنید:

" از دی ماه پارسال اروپایی‌ها کمتر به ایران سفر می‌کنند و در عوض با کاهش ارزش ریال، سفر عراقی‌ها به کشور ۹۰ درصد بیشتر از قبل شده است. این آمد و شدها اگرچه باعث رونق اقتصادی شده اما در خوزستان و خراسان رضوی، حاشیه‌هایی به همراه داشته است."

و جلوتر می نویسد:

"با وجود گشایش‌هایی در تحریم‌های پیشین اگرچه راه ورود گردشگران اروپایی به ایران هموار شده بود، اما با تغییراتی که در وضع اقتصاد کشور پدید آمده و جریان تازه تحریم‌ها، این مسیر بار دیگر سد شده است. کاهش ارزش ریال، کلاف گردشگری کشور را در هم گره داده و حاشیه، سد راه این صنعت شده است."

باید از نویسنده این گزارش پرسید که چه تفاوتی بین ارز خارجی که یک اروپایی «چشم آبی» به کشور می آورد، با ارز خارجی برادران و خواهران عراقی ما وجود دارد؟ مگر یکی از شعارهای همیشگی دولت، توسعه گردشگری نبوده است؟ آیا به زعم آنان باید به سان حکومت‌های فاشیست و نژادگرای اروپایی در نیمه اول قرن بیستم، توریست‌ها را هم با خط و خطوط نژادپرستانه غربال کرد؟ آیا در دموکراسی و حقوق بشری که شمایان سنگش را به سینه می زنید، بلوند و چشم آبی نبودن از امتیازات گردشگری می‌کاهد؟

و جالب این که همین خط را دقیقا ایسنا هم دنبال می کند. یعنی در حالی که از یک سو شعار جذب گردشگر می‌دهند و ورود ارز گردشگری را عامل رونق اقتصادی و توسعه کشور می‌دانند، خرید دلاری عراقی‌ها و کردهای عراقی در شهرهای مرزی را موجب «افول» اقتصادی منطقه و «قحطی» کالاهای اساسی معرفی می‌کنند!

روزنامه «وطن امروز» ورز ۲۱ شهریور در مطلبی، خط تخریبی ایسنا را چنین شرح داده است:

" یک بررسی مختصر درباره اخبار این خبرگزاری طی یک هفته اخیر نشان می‌دهد این خبرگزاری حجم انبوهی از اخبار درباره عراق منتشر کرده که همه آنها در قالب تخریب ذهنیت مردم ایران نسبت به عراقی‌ها قابل ارزیابی است. در حالی که حضور شهروندان عراقی در بازارچه‌های مرزی برای خرید اقلام ایرانی یک فرصت بی‌نظیر برای اقتصاد و تولید ایران در شرایط بحرانی فعلی است، این خبرگزاری که به بهانه سرمایه‌گذاری‌ غربی‌ها در ایران صدها تیتر و گزارش منتشر کرده، به‌ناگاه این رونق گرفتن در بازارچه‌های مرزی را با تیترهای بحران‌زا منتشر کرده است. همین‌طور این خبرگزاری درباره رونق گرفتن بازار فروش محصولات کشاورزی از جمله سیب‌زمینی در ایران و افزایش قیمت فروش این محصول به خریداران عمده عراقی ابراز نگرانی کرده است. "

همین خط رسانه‌ای مخرب را ایسنا در قالب پوشش آتش‌سوزی در تالاب هورالعظیم دنبال کرد تا به نوعی «مقصر بودن» عراقی‌ها را به نحوی خزنده در ذهن مخاطب القاء کند. ایسنا چندین گزارش پشت هم درباره این آتش‌سوزی رفت که به نوعی خط مشترک همه آن‌ها "مقصر بودن طرف عراقی" بود.

در شرایطی که به واسطه خباثت آمریکایی‌ها در اِعمال تحریم‌های همه‌جانبه علیه کشورمان و تلاش برای به حداقل رساندن فروش نفت و تراکنش‌های مالی خارجی ما، اداره‌کنندگان کشور به کشورهای هم‌مرز و همسایه ایران (به ویژه عراق که پیوندهای تاریخی، اعتقادی و فرهنگی دیرین با ما دارد) برای دورزدن تحریم‌ها نگاه ویژه‌ای دارند، این نوع تلاش سیستمیک و بی وقفه از سوی رسانه‌های وابسته به دولت برای تخریب روابط با یک همسایه استراتژیک را باید چگونه تفسیر کرد؟ مگر نه این‌ که بزرگ‌ترین منتفع تیره شدن روابط دو ملت ایران و عراق، سردمداران واشینگتن، تل‌آویو و ریاض هستند؟ آیا این اقدامات مسموم رسانه‌ای را از سوی موسساتی که از بیت‌المال ارتزاق می کنند، جز بازی کردن در پازل دشمن می توان تفسیر کرد؟

به نظر می رسد که شورای عالی امنیت ملی، دستگاه‌های نظارتی و دستگاه قضایی باید به جد بررسی هسته‌های نفوذی که خط بی بی سی و آمدنیوز و العربیه را در روز روشن و با پول جمهوری اسلامی پیش می برند، در دستور کار قرار دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 7
 • غیر قابل انتشار: 14
 • لیبرال ES ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  7 104
  چون دلمون میخواد .
  • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   14 4
   بدبخت تو لنگ کفش اوناهم نیستی بیخودی پارس نکن
  • محمد IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۲
   0 2
   شاید هم خونه های اقوامشون بوده تو مشهد که خبر داده یا از دخترای فامیلشون بودن!!!!!!!!
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  22 15
  نفوذ یعنی همین... قطعا عوض شدن این شرایط نیاز به معجزه الهی است...
  • حسین PL ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   21 6
   لیبرالیسم باید مثل بهاییت و عضویت در گروههای معاند و اعتقاد به مکاتب منحرف قلمداد بشه و افرادی که این اعتقاد را دارند به سرعت از مسئولیتهای دولتی برکنار بشن.
 • لیبرال ES ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  7 63
  ارتش در ایران باید منحل شود و سپاه هم به همین ترتیب . فقط یک بسیج مردمی با چهار تا کلاشینکوف کافیه . اگر مطالبات بیشتری داشتید میتوانید با عربستان سعودی پیمان حمایت نظامی ببندید تا در صورت تجاوز . ارتش خاندان سعودی ازتون دفاع کنه .
  • IR ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   0 0
   سلام علیکم
  • FR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   0 0
   خیانت کار نفودی
  • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۲
   0 0
   ارتش ؟ سعودی شتر چرون رو چه به ارتش
 • صادق IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  30 20
  در این که حضور عراقی ها در ایران زیاد شده شکی نیست. الان اجناس برای خود ایرانی ها هم با این احتکارها دچار کمبود شده، بعد هم توی هیچ جای دنیا گردشگری به این نیست که بری توی اون کشور اجناس و مواد خوراکی رو بار کنی ببری. یه حساب کتابی باید باشه.
  • DE ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   15 16
   از دانمارک میان آلمان از سوپر مارکت خرید میکنند چون آلمان ارزونتره و آلمانی میره لهستان بنزین میزنه چون اونجا بنزین ارزونتره و ده ها مورد دیگه . ختم کلام اینکه تمام دنیا همینه و مردم دنبال جنس ارزان هستند.
  • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   8 4
   پس تز گردشگر هم دروغی بود تا اربابان اروپایی شما برای نفوذ وارد کشور بشوند؟ آی پی شما را رصد کنن قطعا از حقوق بگیران دولتی
  • RO ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   8 6
   المان و دانمارک تحریم هستن ؟
  • به RO ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱ IR ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۲
   1 1
   تحریم بهانه است. شما با سرازیر شدن پولهای ایران به دوبی هیچ مشکلی ندارید.
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  27 6
  کارکرد ستون پنجم همین است انها با پول ملت علیه منافع ملت کار می کنند انها با دشمن متحد هستند.
 • ناشناس IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  6 3
  افرین اما دیگر دیر شده است
 • amir IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  18 19
  برادران و خواهران عراقی ؟!!! نمیشد یه چند سال زودتر باهاشون برادر خواهر بشید که این همه جوون ایرانی در جنگ تحمیلی پرپر نشن ؟؟!!
  • IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   9 6
   با رژیم صدام دوست می شدیم؟ یعنی تو اینقدر نمی دونی که حاکمیت عراق تغییر کرده؟
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  2 12
  به نظر من باید ایران و عراق و چین و روسیه و سوریه یک کشور شوند و پایتخت آن هم ایران باشد/ ایران بزرگ
 • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  8 4
  همشون باید ریخت بیرون . یک ریال از بیت المال هم به عنوان حقوق ندهند. خطاب به مطهری (مثلانماینده مجلس):نتیجه نظارت شورای نگهبان مد نظر شما شورای شهر بابل یا حتی بدتر و مطهری و سلحشوری و حیدری و... خواهد بود.
 • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  9 4
  همشون باید ریخت بیرون . یک ریال از بیت المال هم به عنوان حقوق ندهند. خطاب به مطهری (مثلانماینده مجلس):نتیجه نظارت شورای نگهبان مد نظر شما شورای شهر بابل یا حتی بدتر و مطهری و سلحشوری و حیدری و... خواهد بود.
 • IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  6 7
  چرا مثبت و منفی تون کار نمیکنه از چی میترسید؟
  • IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   2 3
   حتما از پادوهای غرب می ترسن!!
 • سید رضا IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  9 5
  روزی نامه های مزدور !!
 • IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  14 7
  جالبه توییتر تاب و تحمل ۲۰۰ کاربر ایرانی را نداشت و آنها را مسدود کرد حالا این نفوذی ها از بیت المال ارتزاق می کنن و علیه امنیت کشور اقدام می کنن! بعد تیتر کیهان که نقل قول سخنگوی حوثی ها بود را خلاف امنیت! (البته امنیت شرکت های خودشان در دبی) می دانند و توفیفش می کنند!
 • نادر IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  3 3
  چیزی که اثبات نشده چرا باید از بلند گوها ،پخش شود ؟ نشر کننده اگر اطلاعاتی دارد باید ارائه دهد
 • IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  0 0
  تفاوت هست شنا نمی بینی
 • DE ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  0 1
  تعهد خبرگزاری ها اینه حتی برای حفظ منافع ملی هم شده تعهد ، مسئولیت داشته باشند: سیمین دانشور می گه : من رخت چرک هایم را در حیاط همسایه نمی شویم...............
 • GB ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  7 9
  ببخشید شما چرا از بیان واقعیت ناراحت می شوید؟
  • IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   3 1
   از کی تا حالا دروغگویی پادوهای آمریکایی و غرب شده واقعیت؟
  • IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۲
   5 1
   واقعیت یعنی هر چه رسانه های سعودی و انگلیس بگویند! لامصبا خیلی راستگو هستند
 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  3 0
  چرا خط خبري جديد التاسيس ايرنا پلاس متعلق به خبرگزاري دولت را بررسي نميكنيد كه در محيطي خارج از ساختمان مركزي افراد خاص با وضع افتضاح حضور داشته و توپخانه دشمن هستند
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۲
  6 1
  افکار مردم را به سمت مشهد سوق می دهند انهم با تهمت های نچسب انوقت اقایان لیست امید در دفاتر شورای شهر بابل چهار نفری با یک خانم رابطه برقرار می کنند. کار کردن برای ملت رو بلد نیستن اما جنگ رسانه ای رو خوب یادگرفتن از اربابان انگلیسی شان.