یدالله طاهرنژاد

اصلاح طلبان حالا به این نتیجه رسیده‌اند که لزومی نداشت «جهانگیری» در انتخابات کتک‌خور روحانی شود. او ایثار کرده و کنارزدنش نمک نشناسی است.

سرویس سیاست مشرق -  «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

پس از تأکید بر مسئول بودن مقام معظم رهبری در برجام

مقصر گرانی، «آیت‌الله جنتی» است...

«هادی غفاری»، از فعالان اصلاح‌طلب در مصاحبه با خبرآنلاین پیرامون چیزی به نام «موازی‌کاری مجلس خبرگان به ریاست آیت الله جنتی با مجلس شورای اسلامی برای نظارت بر دولت»! گفته است:

«آقای جنتی با ردّ صلاحیت‌هایی که مجلس شورای اسلامی را از مجموعه‌هایی که به جد به آنها امیدوار بودیم، تهی کرد خودش در این شرایط مقصر است.»

او می‌افزاید:

من همه جانم را برای انقلاب گذاشتم، تا پای دار رفتم و برای اسلام نیز حاضرم همه زندگی ام را بدهم، بیش از ۴۵ سال است که امام جماعت مسجد هستم اما وقتی برای من می نویسند عدم احراز التزام عملی به اسلام یعنی آقای هادی غفاری با ۹ متر عمامه، مسلمانی‌اش احراز نشده است. در این صورت طبیعی است که مجلسی می شود که توانایی کافی برای اداره امور کشور را ندارد.

غفاری در عین حال در بخش دیگری از صحبت‌های تصریح کرده است:

البته این کار مجلس خبرگان موازی کاری با مجلس شورای اسلامی محسوب نمی شود بلکه دخالت در کار قواست چون زمانی موازی کاری رخ می دهد که چند نهاد می توانند کاری را انجام دهند اما به جای همکاری و هماهنگی، هر کدام راه خود را بروند.[۱]

*در اشاره به صحبت‌های غفاری، گفتنی‌هایی وجود دارد:

یکم: اظهار اینکه تأیید صلاحیت افراد ناکارآمد علت مشکلات موجود است و این علت هم به آیت‌الله جنتی بعنوان رئیس شورای محترم نگهبان برمی‌گردد، اظهار نظر درستی نیست...

چه اینکه اولاً اساسا تصور یک انتخابات بدون تأیید صلاحیت نه در ایران و نه در هیچ کشور دیگری ممکن نیست و همانطور که شورای نگهبان در ایران، مسئول تأیید شرایط حداقلی در کاندیداهاست، دادگاه‌ها و شوراهای قانون اساسی نیز در سایر کشورها، مسئول این کار هستند. امروز نتیجه نبود نظارت شورای نگهبان در انتخابات شورای شهر و روستا نیز عیان شده است و تنها در یک مورد، تمام اعضای شورای شهر بابل به دلیل اتهامات سنگین اخلاقی بازداشت می‌شوند.

ثانیاً چیزی که برای مردم یک کشور بعد از ۸ سال محرز می‌شود برای شورای نگهبان هم از روز اول محرز نیست و از همین رو ممکن است کاندیدایی دارای حداقل صلاحیت‌ها باشد و بعداً مشخص شود که عنصری ناکارآمد است.

ثالثاً بنا به احترام به اصل مردمسالاری و برای اینکه شورای نگهبان هم علم غیب ندارد؛ بحث «حداقل صلاحیت‌ها» است که درباره کاندیداها ملاک کار شورای نگهبان قرار می‌گیرد وگرنه به قول آیت‌الله جنتی اگر این شورا می‌خواست بر اساس حداکثر صلاحیت‌ها، کاندیداها را تأیید کند، می‌بایست سفارش ساخت کاندیدا می‌داد. [۲]

و رابعاً در هیچ کجای دنیا، خطاهای یک رئیس‌جمهور یا ناکارآمدی یک مجلس را به حساب دادگاه و شورای قانون اساسی نمی‌نویسند و این کار را هم غیر متمدنانه می‌دانند.

در تمام دنیا رسم بر اینست که در هنگام خطای یک رئیس‌جمهور یا یک نماینده، افکار عمومی از حامیان سیاسی او پاسخ طلب می‌کنند و حتی بعضاً شخص او را کمتر از حامیانش مورد مؤاخذه قرار می‌دهند.

دوم: بدیهیست که اگر شورای محترم نگهبان آقای غفاری را تأیید صلاحیت می‌کرد، امروز می‌بایست مجلس به کلکسیون مورد علاقه آقای غفاری یعنی «انبار سلاح و مهمات»! تبدیل و یا نوستالژی کارخانه استارلایت تکرار می‌شد! [۳] و شاهد اوضاعی بدتر از حضور فراکسیون امید در مجلس بودیم.

سوم: یقینا این عقلانی نیست که سهم وضع موجود که زائیده حمایت چپ‌ها و عملکرد «دولت اصلاح‌طلبان» است را تماماً به شورای محترم نگهبان داد و نقش اصلی کسانی که اساساً روحانی را به مردم معرفی کردند، برای او «تَکرار کردند»، گفتند ما تضمین روحانی و فدائیان روحانی هستیم و گفتند اگر مردم معیشت خوب می‌خواهند به روحانی و به لیست امید در مجلس رأی بدهند، را انکار کرد.

جالب آنکه در این میان برخی حتی از این گفته‌اند که سهم رئیس‌جمهور روحانی در تمام وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است. [۴]

به سخن دیگر اینکه اگر همه چیز تقصیر آیت‌الله جنتی است پس اساساً چرا اصلاح‌طلبان همیشه در فضای انتخاباتی هستند و اینهمه شور و هیجان آنها مثلا برای انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی برای چیست!؟

چهارم: آقای غفاری بعنوان یک از چند صد اصلاح‌طلبی که رئیس‌جمهور روحانی را به مردم معرفی کرده است بایستی به جای این صحبت‌ها، طبیعتا عذرخواهی می‌کرد.

که البته او هم به تبعیت از بزرگان اصلاحات چنین کاری نکرده و نخواهد کرد!

گفتنیست، حسین دهباشی، از فعالان رسانه‌ای نزدیک به اصلاح‌طلبان به تازگی در یک توییت پیرامون حواشی شورای شهر بابل (که شورای نگهبان هیچ نقشی در نظارت بر انتخابات آن ندارد) به نکته‌ای اشاره کرد که جان کلام کم‌کاری‌ها، گرانی‌ها و حواشی این روزهای دولتِ اصلاح‌طلبان را بیان می‌کند.

او در توییت خود نوشته است:

"خبر: پنج تن از اعضای شورای شهری به روابط نامشروع جنسی با فردی و رشوه میلیاردها تومان جهت پنهان نمودن اسناد این رسوایی متهم و دستگیر شده‌اند. پرسش: آیا آن‌هایی که مردم این شهر به اعتبار توصیه ایشان به لیست افراد مذکور چشم‌بسته رای داده‌اند، نباید توضیحی داده و احیانا عذر بخواهند؟ "

و پنجم: اصلاح‌طلبان پیش از این و در هنگام محرز شدن شکست برجام نیز کراراً اظهار کرده و می‌کنند که برجام با دستور مقام معظم رهبری منعقد شده و دولت در این زمینه صرفاً تابع دستورات نظام بوده است!

فلذا می‌توان به مزاح از این گفت کأنه طی ۶ سال گذشته آقای روحانی در این کشور رئیس جمهور نبوده و محمد خاتمی هم برای گزینه‌ای تَکرار کرده است که هیچکس او را نمی‌شناسد.

***

وقتی تاریخ مصرف اعتدال برای اصلاح‌طلبان تمام می‌شود

لزومی نداشت جهانگیری کتک‌خور روحانی شود

«یدا... طاهرنژاد»، فعال اصلاح‌طلب و عضو حزب کارگزاران سازندگی طی اظهاراتی در مصاحبه با آرمان امروز در پاسخ به این سؤال که «برخی معتقدند منفعل کردن جهانگیری در دولت به این خاطر بوده که سرنوشت رئیس‌جمهورهای پیشین را نداشته باشد یا پس از ریاست جمهوری به مقامی برسد، این موضوع را تایید می‌کنید؟» گفته است:

«به هر دلیل که فضا را بر آقای جهانگیری محدود کرده‌اند چه دلیل آن عافیت‌طلبی و عاقبت‌اندیشی یا هر ملاحظه دیگری باشد این حرکت از نظر مردم قابل توجیه نیست، چراکه آقای جهانگیری تمام دارایی، حیثیت و اعتبارش را به میان گذاشت تا آقای روحانی رئیس‌جمهور شود. جهانگیری هیچ لزومی نداشت تا خاک‌ریز و کتک‌خور آقای روحانی در مبارزه انتخاباتی شود، اما این ایثار را انجام داد تا او بتواند از این مسیر سخت و توفانی به آرامی عبور کند و پاسخ این ایثار نباید نمک‌نشناسی باشد.»[۵]

*این اظهارات برای تاکتیک جدید اصلاح‌طلبان در جهت «عبور از روحانی» و تمام شدن تاریخ مصرف رئیس‌جمهور است که بیان می‌شود وگرنه آقای جهانگیری و سایر اصلاح‌طلبان در ایام انتخابات تلاش می‌کردند تا به تمام معنا «فدائیان روحانی» باشند و برای این کار از هیچ ایثار خودخواسته‌ای هم دریغ نداشتند.

جالب آنکه کاندیداتوری جهانگیری و پوششی بودن او نیز اصرار اصلاح‌طلبان بوده نه خواسته رئیس‌جمهور روحانی.

از طرفی آقای طاهرنژاد و سایر دوستان در مقابل این حقیقت بزرگ قرار دارند که روحانی در دولت گذشته حتی اگر اصلاح‌طلبان را تبعید هم می‌کرد اما آنها دوباره به زور از او حمایت می‌کردند!

حقیقتی که همان زمان توسط محمد نعیمی‌پور، عضو حزب اتحاد ملت نیز مورد اشاره و تأکید قرار گرفت. [۶]

آقای جهانگیری در قضیه کاندیدای پوششی، کاری را انجام داده که خودش و اردوگاه سیاسی‌اش رضایتمندانه و با طیب خاطر مایل به آن بوده‌اند فلذا اکنون روا نیست که این افراد آقای روحانی را به نمک‌نشناسی متهم کنند.

آنها از دولت حمایت کردند و بابت این حمایت هم متنّعم شدند فلذا دیگر منتی برکسی نیست.

فقط می‌ماند عذرخواهی از مردم بابت پدید آمدن وضع موجود که البته اصلاح‌طلبان تا این لحظه از عمل به آن استنکاف کرده‌اند.

***

خبر جدید از دلیل استعفای نجفی و احتمال ترور وی!

فردی به نام «حسن عابدی‌جعفری» که گفته شده مجری طرح سنجش فساد در شهرداری تهران بوده و به دعوت محمدباقر قالیباف (شهردار سابق تهران) میزان سلامت اداری را در شهرداری تهران مورد سنجش قرار داده و همچنان نیز در این زمینه همکار شهرداری است، به تازگی به خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا گفته است:

«زمانی که آقای نجفی روی کار آمدند، برج‌سازان مدام شکایت می‌کردند که ایشان تعادل را در سیستم شهرداری به هم ریخته است. آنها در گذشته می‌توانستند با پول، کار خود را پیش ببرند، اما آقای نجفی این قاعده را بر هم زد. پس از ایشان آقای محمدجواد شیرازی، رئیس سابق سازمان شهرداری تهران موضوع را پیگیری کرد و دیدیم که چه نتیجه‌ای در پی داشت. نکته اساسی آن است که این تعادلِ فساد، نیروهایی مانند آقای نجفی و آقای شیرازی را از سیستم به بیرون پرتاب می‌کنند.»

او همچنین اظهار می‌کند:

مساله این است همه به این شرایط رضایت داده و با هم در حال انجامش هستیم، در نتیجه اگر نیرویی مخالف با این جریان وارد سیستم می‌شود، تمام تلاش خود را برای دفع و بیرون راندنش انجام می‌دهیم. فکر می‌کنید آقای نجفی چرا رفت؟ جواب این سوال بسیار واضح است. فکر می‌کنید آقای شیرازی چرا رفت؟ قدرتی که این تعادل و فساد را در نهاد شهرداری به وجود آورده، دارای چنان توانی است که نیروهایی مانند آقای نجفی و شیرازی از پس‌شان برنمی‌آیند و این نیروها نمی‌توانند تعادل را به هم بزنند، بلکه این تعادل و قدرت‌هاست که آنها را حذف می‌کند و این سوال سر جای خود باقی می‌ماند که باید برای مبارزه با فساد و توقف این سیستم از کجا شروع کنیم؟

فرد مذکور در بخش دیگری از صحبت‌هایش نیز می‌گوید:

انجام هر خدماتی در شهرداری تهران، برای خودش نرخِ مشخصی دارد یا شما براساس قواعدی که این سیستمِ فاسد برایتان مشخص کرده عمل می‌کنید یا از آن حذف خواهید شد و از خدمت محروم می‌شوید. در نتیجه اگر کسی می‌خواهد در این فرآیند مداخله کند، باید به خوبی بداند که در کجای این فرآیند، به چه میزان و تا چه حدی باید مداخله کرده و تغییر ایجاد کند. چقدر نیرو بگذارد تا این تعادل را به هم بزند و یک تعادل جدید، منهای فساد ایجاد کند. مشخص شدن این فرآیند است که اهمیت دارد و گرنه افراد این چنین مانند آقای نجفی و شیرازی را سیستم دفع می‌کند، اگر بلای دیگری سرشان نیاورند! [۷]

* «اگر بلای دیگری سرش نیاورند» در ادبیات سیاسی و رسانه‌ای به معنای «احتمال ترور» یا آسیب‌های دیگری از این جنس است!

اظهارات نجات‌دهنده این فرد درباره مبارزه نجفی با فساد و اینکه علت استعفای نجفی همین مسئله است در حالیست که افکار عمومی فیلم حضور آقای نجفی بعنوان شهردار اصلاح‌طلب تهران در مجلس رقص دختران نوجوان را دیدند. رخدادی که در کنار ناکارآمدی و مسائل غیر سازمانی، علت‌العلل اصلی استعفای شهردار تهران را شکل دادند.

ضمن اینکه آقای نجفی در طول مدت کوتاه حضور در شهرداری صرفا در عرصه تخریب قالیباف و تهیه شبنامه‌های بی‌سرانجام علیه کارنامه جهادی او فعالیت داشت و بعید است اساساً وقت باز کردن حتی یک پرونده فساد را نیز پیدا کرده باشد.

در همین حال باید دانست که اساساً عزل شهردار یا حذف وی از سیستم، هنگامی که اکثریت شورا با او هم‌طیف باشند و مادام که خودش مایل نباشد، یک کار غیر ممکن است و اظهارات آقای عابدی در این زمینه نه تنها صحیح نیست بلکه هیچ سابقه مشابهی هم در این زمینه وجود ندارد.

همچنین اگرچه ما منتقد اصلاح‌طلبان و ایضا منتقد شورای شهر کم کار و شهردار بازنشسته تهران هستیم اما ادعای فساد در شهرداری اصلاح‌طلبان نیز در حالیست که اولاً «فساد» مثل گناه اساساً قابل اندازه‌گیری نیست و فقط می‌توان درباره آن حرفهای استمزاجی زد.

ثانیا خانم شهربانو امانی، عضو اصلاح‌طلب شورای شهر چندی قبل اعلام کرد که ۷۰ درصد مراجعین شهرداری تهران در یک نظرسنجی اعلام کرده‌اند که هرگز با پیشنهاد رشوه مواجه نیستند. [۸]

فلذا طبیعیست که صحبت‌های خانم امانی سندیت و اتقان بیشتری دارد.

و ثالثا هیچیک از این حرف‌ها دلیل قانع‌کننده‌ای برای ناکارآمدی شهرداری و شورای شهر اصلاح‌طلبان تهران نیستند زیرا «محمدباقر قالیباف» در همین فضا بود که توانست ۱۲ سال کارنامه موفق جهادی خود را ارائه و تهران بزرگ را به گواه دشمن حتی، تبدیل به یک شهر با استانداردهای اروپایی کند.

برخی محافل تحلیلی معتقدند مفسدنمایی از نظام اسلامی و تأکید بر شیوع فساد؛ از اهداف مهم جریان سیاسی خاص برای شکل دادن به «فتنه اقتصادی» است.

اصرار بر «شیوع فساد»؛ مورد هشدار صریح رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفته است.

***

۱_ https://www.khabaronline.ir/detail/۸۰۳۱۸۵/Politics/parties

۲_ https://www.khabaronline.ir/detail/۲۹۳۴۹۲/Politics/election

۳_ http://www.rajanews.com/news/۲۶۶۰۱۶

۴_ mshrgh.ir/۸۸۵۲۹۵

۵_http://www.armandaily.ir/fa/print/main/۲۳۲۳۹۶

۶_ mshrgh.ir/۷۰۶۲۰۹

۷_ http://khabarfarsi.com/u/۵۹۲۹۴۵۲۷

۸_ mshrgh.ir/۸۲۹۷۳۰

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 59
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 23
 • IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  دقت کنید که حرف های سلحشوری معنای مهمی دارد.این حرفها اعتراف به حقیقتی وحشتناک است و آن اینکه خود اصلاح طلبان عامل بحران اقتصادی ایران از سالای 90 به اینطرف هستند و تا میر یزید فرعونی را رفع حصر نکنید که آنها بتوانند مجددا فتنه 88 را ادامه دهند، آنها به بحران سازی اقتصادی ادامه خواهند داد.
  • IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   58 25
   در عرض 5 دقیقه ناگهان 771 منفی اضافه شد!
  • ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   22 13
   توجهی به این منفی مثبت های عجیب و با اختلاف نکنید! قطعا غیر طبیعی هست
  • امیرخان IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   12 5
   از نظر این جماعت همه مقصر هستند الا خودشون .اونایی هم که شب انتخابات بیانیه صادر میکردن که این دولت راهه و بقیه بیراهه ادم فضایی ها بودن ،این اقایون حالا که گند کاراشون در اومده و مملکت رو به نابودی کشوندن به جای معذرت خواهی با هوجی گری و دیگران رو مقصر دونستن فکر میکنن میتونن به شعور مردم توهین کنن
  • IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   8 1
   یعنی تو اصلاح طلبان یه آدم حسابی پیدا نمیشه که ما لااقل خرعبلات اینها را نشنویم
  • اميد IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   1 1
   اصلاح طلبان دلقكاني هستند كه در سيرك ها مي توانستند بهتر كاسبي كنند.
 • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  25 9
  این همه دروغ،، خجالت آور است، ضمنا این حرف ها جمع بندی است نه تک فکری،،جامعه بیدار است،
  • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   27 13
   نه عزیزم.جامعه فریب خورده و سحر شده است. با سحر دجال ماهواره و اینترنت
  • مهدی IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   1 0
   کدام بخشش دروغ است؟ احتمالا منظور شما صحبت های آقای غفاری است؟ ... بر سر کسی که کسی مثل هادی غفاری الگویش باشد
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  60 23
  از اصلاح طلبان بهانه گیرتر چه کسی؟! که خودشان گفتند حکمیت! و خودشان گفتند علی مسئول حکمیت است و باید توبه کند...
  • IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   22 9
   آقای غفاری از کارخانه جوراب استارلایت(]سیا) چه خبر!
 • SG ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  18 2
  دو نفر از نامزدها که اصلا درحد ریاست جمهوری نبودند .
 • منجی IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  74 11
  آقای هادی غفاری ، مسلمانی به داشتن 9 متر پارچه برای عمامه نیست چرا که ابن ملجم ها، شبیث ها، شمرها و .... هم عمامه داشتند و شاید متراژ بیشتر از شما.
  • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   18 6
   هادی غفاری هم یکی هست مثل محسن کدیور
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  55 14
  جناب آقای غفاری 9مترعمامه داشتن دلیل برمسلمانی نیست . عمرسعدهم عمامه داشت
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  30 10
  عالی بود. ممنون از مشرق
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  17 11
  حرافي كردن و گنجشگ پراني از هر كور، گر و فلجي عجوزي هم مي آيد. شما تكليفتان با خودتان هم مشخص نيست. حداقل يا مرد باشيد يا زن ولي هر چه هستيد حداقل آن صفت را داشته باشيد.
 • یک ایرانی IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  25 12
  شورای نگهبان اگر جنتی هم نباشد باید مراقب باشد و نظارتش اثرگذار باشد و تعیین کننده نه مثل شورای شهر که هرچه قاچاقچی مواد و مشروب فروش خانم های ... بیایند و کاندیدا هم بشوند
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  20 4
  هرکس بدلایل مختلف ازجمله کهولت سن مسولیت خود رابه خوبی انجام ندهد وبه دیگران واگذار نماید در آن دنیا باید پاسخگو باشد البته شورای نگهبان حتما باید مانع حضور افرادی مانند سلحشوری وحیدری به مجلس شوند
 • داود IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  28 10
  ازاصلاح طلبان افسادطلب چیزی جزبوی تعفن بیرون نمی آید. نمی دانم شماهم استشمام می کنید؟
 • رضا IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  26 5
  سلام در همه دنیا در انتخابات بررسی صلاحیت است ولی در ایران بدترین شکل بررسی صلاحیت اجرا میشود نتیجه اش هم مجلس و رئیس جمهور [بد] در اغلب ادوار است اکنون نمایندگانی ترسو و بیسواد اما دارای مدارک بالای تقلبی هستیم کشور صرفا با وحود احزاب قوی و سراسری و شناسنامه دار میتواند بهتر اداره شود و تعداد احزاب معمولا کمتر از 5 حزب در اغلب کشورهای دنیا است و ما بیش از 300 حزب و تشکل دم پیتی و دم انتخاباتی و خوابیده در بقیه ایام داریم که مردم حتی اسم 99% آنها را نمی دانند
  • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   16 0
   در ایران احزاب یعنی باند بخور بخور با خارج کار نداریم چون هنوز معنی حزب خودمان را درک نکرده ایم پس ملاک دیانت و تقوی و سواد و مدیریت افراد باید باشد نه وابستگی فرد به احزاب و گروه ها . در اینصورت باید هزینه حزب و گروه را هم بدهند
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  2 5
  توفانی نه! طوفانی
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  18 11
  شورای نگهبان دولت و مجلس را به اصلاح طلبان واگذار نمود مردم از این وضعیت گله مندند..
  • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   20 2
   اگر گله مند بودند که به روحانی مجددا رای نمی دادند
  • سروش IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   6 14
   جناب 12:03 کسی به روحانی رأی نداد در بستر تلگرام و موبوگرام و طلاگرام و هاتگرام رأی خریدند و اسنادی وجود داره که برای حفظ انقلاب مجبور شدن از ترس تهدیدهای روحانی به انتخاب مجدد اون و حذف فرزند انقلاب تن بدن آره آقای رئیسی اسماعیل انقلاب بودند ولی این بار تیغ شیطان گلوی عدالت و توسعه ایران را در کوری چشم و ادراک ملت فریب خورده ایران برید.
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  11 3
  دیگه تمومه ماجرا ؟
  • IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   1 0
   اصلاح طلب ، اصولگرا!
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  18 9
  این غفاری آن غفاری مبارز انقلابی سابق که بود نیست مااورا امروز مثل اشعث وعمرو عاص میبینیم باعملکرد اشتباهش
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  20 9
  از 40 سال عمر انقلاب 32 سال آن در اختیار اصلاح طلبها بوده و این است نتیجه کار آنها با احتساب 35 سال کار تا 1400 می بایست همه اصلاح طلبها بازن نشست شوند. ان شا الله ه ه ه ه ه ه
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  28 11
  در اینکه شورای نگهبان هم قاصر است و هم مقصر هیچ شک و شبهه ای ندارم. دلایل قوی وجود دارد که آقای روحانی با حمایت شورای نگهبان توانست در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و دوازدهم پیروز شود.این هم نتیجه اش. من که به سهم خود راضی نیستم.
  • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   3 3
   توام که متن مطلب رو نخوندی که
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  11 1
  جز خیانت کاری نکردن ، چقدر هم حقوقش بالاس
 • AE ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  14 3
  ان شاءالله امام زمان ظهور کنه عدالت در دنیا برقرار باشه اصلاح طلب واصول گرا همه در یه سطح هستن انسان دلسوز نداریم همه دنبال قدرت نمایی خودشونن
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  9 11
  شورای نگهبان باید در احراز کاندیداهای شورای شهر هم دخالت کند وگرنه شروع اتفاقات بابل باشید.
  • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   1 9
   در این چهل سال اصول گرایان هیچگاه حاکم نبودن
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  9 4
  رهبراگرامام علی ع هم باشد،لکن مردم همراهیش نکنند،قادربه سامان امورنیست، حالاوقت پای این شعارایستادن است: مااهل کوفه نیستیم،علی تنهابماند
 • جولیانو IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  9 5
  کار، کار خودشونه. میگن آقای نهاوندیان یه شب زنگ میزنه به آفای سیف و میگه: فردا دلار هشت هزارتومان بشه. از اونطرف پتروشیمی ها دلار حاصل از صادرات منابع ملی رو که با خوراک ارزان قیمت بهشون دادند با ارز گران(بالای ده هزار تومان) در داخل می فروشند. واقعا" اینها طبیعیه؟ مگه میشه باور کرد که دولت و برخی از درون و برخی خارج از دولت، در این امر دخالت نکرده باشند. یا بحث خودروسازها، از عجایب بازار ایران است. اینها تعمدیست. به هیچ وجه منطق اقتصادی ندارد. توجیه سوء مدیریت می تواند باشد. مثل فردی که قند خون خود را کنترل نکرده باشد حالا مجبوراست پایش را قطع کند. این مملکت داری نیست.
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  14 2
  ترور خیلی خیلی خندیدیم چند وقت بودکه ناراحت و افسروه بودم از شنیدن جوک ترورشدن نجفی آی خندیدیدم ودل درد گرفتم .یکی این اصلاح طلبهای دزد دروغگو جوک گورا جمع جورا کند وبه طویله هایشان راهنمایی کند
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  10 1
  آهابی تروریست عزیز! قربان دستت حالا که دارای می روی نجفی را ترور کنی سر راهت برو خیابان پاستور اصل کاری را ترور کن. ثواب داره والله.
 • ماضی IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  10 3
  این فساد طلبان عوضی بیسواد بهتر است بمیرند اگه میخواهید کشورتان ده سال دیگه چهارمین ابر قدرت جهان باشد ، دولت و کل کشور را بسپارید به سپاه پاسداران .
  • بوف ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
   3 3
   مگه الان دست سپاه نیست
  • به بوف IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
   0 0
   اگر دست سپاه بود برجامی در کار نبود
 • مهماندار هواپیما IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  6 3
  ای انکه استار لایت را کشیدی بالا قطعه مفسدین در انتظارت
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  8 0
  مقصر فلاکت و بدبختی جامعه امروز ایران ملت ایران
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  4 0
  پوشک ها رو احتکار کرده
 • قاسم IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  8 1
  جناب غفاری!مگر اسلام به عمامه است؟عمامه ابوموسی اشعری پانزده برابر عمامه شما بود،عمامه ابن ملجم همین طور،اما ضربه ای که اینها به اسلام زدند معاویه نزد.
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  2 1
  هادی غفاری همون نیست دم انقلاب؟
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  6 1
  ترورترورچه جالب جوک سال بوددیگهدرظمن به قول معروف گربه دستش به کوشت نمی رسد میگوید بو می دهد
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  8 2
  یه مشت حرف مفت ....اصلا اصلاح طلبان نمیخان هیچ وقت بازنده باشند ... اون در انتخابات 88 که گفتن تقلب شده ....اینم از اوضاع اقتصادی فعلی که میندازن گردن جریان مقابل ...
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  10 0
  تقصیر عمه قزی هست! شایدم تقصیر شوهرننه خاله بلقیسه...!!
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  12 0
  اگر شورای نگهبان مقصر باشه، فقط و فقط برای تأیید صلاحیت حسن کلیدِ!
 • سهیل IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  0 0
  تو برو.... خودتو جمع کن طاهر نژاد هر کی ندونه من که میدونم .... برداشته تو رو..
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  1 0
  دین از سیاست جد نیست ولی ...
 • IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  11 6
  رهبر با ایمان بالا داریم ولی سیاست مداران ضعیفی داریم
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  2 2
  فکر کنم آهم دامنت بگیره. ب
 • ali IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  5 0
  به جهانگیری باید گفت متن پرده بر بی حیایی که خود میدرد پرده خویشتن . دفاع از روحانی خودزنی است کار روحانی از دفاع گذشته و ما هرگز وی را قبول نداریم و باید شر دولت پرهزینه و بی خاصیتش هرچه زودتر کم شود و اگر نمایندگان تعلل کنند شریک جرم محسوب میشوند.
 • IR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
  2 2
  مشرق اینهمه کامنت از کجا میاری ناقلا :)
 • دکتر IR ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
  5 1
  احمدی نژاد با نفت 800 هزار بشکه ای بعد تحریم کشور رو اداره کرد اصلاح طلبان با نفت دو میلیون بشکه ای تر زدن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس