مصباحی مقدم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه هم‌اکنون حدود ۳۰ میلیارد دلار ارز در دست مردم وجود دارد، گفت: ریشه کوتاه‌مدت مشکلات اخیر سیاست‌های بانک مرکزی بود.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح امروز(دوشنبه ۱۹ شهریور) در همایش جمهوری اسلامی؛ سرمایه‌ها و چالش‌ها که از سوی پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، با اشاره به نیروی انسانی عظیم کشور گفت: باید از این ظرفیت، برای حل مشکلات استفاده کرد.

وی ادامه داد: تحقیقی که انجام شده بود، نشان می‌داد که با استفاده از ظرفیت‌های کشور،  می‌توان ۳۰۰ میلیون نفر را غذا داد.

بیشتر بخوانید:

مروری بر دومینوی ادامه‌دار فسادهای بانکی +جدول

مصباحی‌مقدم، خام‌فروشی را یکی از چالش‌های اقتصادی کشور دانست و گفت: اگر خام‌فروشی را در ده سال تبدیل به فرآورده کنیم، به سرمایه ۲۵۰ میلیارد دلاری می‌رسیم.

وی ظرفیت گردشگری، مخصوصاً گردشگری مذهبی نسبت به ۴۰۰ میلیون شیعه و گردشگری پزشکی را مهم ارزیابی کرد و تصریح کرد: اگر از این ظرفیت استفاده شود، اقتصاد ما تکان خواهد خورد.

کارشناس مسائل اقتصادی، نقدینگی را مسئله‌ای دانست که هم می‌تواند تهدید باشد هم فرصت، و افزود: بخشی از نقدینگی مسموم است اما مابقی آن، می‌تواند جهشی را در تامین مالی بنگاه‌های متوسط و کوچک ایجاد کند.

مصباحی‌مقدم درباره ظرفیت ارزی کشور گفت: خبرها حاکی از این است که هم‌اکنون حدود سی میلیارد دلار ارز در دست مردم وجود دارد.

وی افزود: ایران دومین کشور مصرف‌کننده طلا در منطقه "منا" است که ۲۸ کشور را شامل می‌شود. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام رکود تورمی، بیکاری گسترده علی‌الخصوص بیکاری تحصیلکردگان، بی‌ثباتی نرخ ارز، کاهش اعتماد عمومی، تحریم‌ها و حاکمیت جنگ روانی دشمن را از جمله مشکلات امروز دانست.

مصباحی‌مقدم درباره ریشه‌یابی کوتاه‌مدت مشکلات اقتصادی اخیر گفت: سال گذشته‌ بانک مرکزی به احتساب اینگه نرخ سود ۲۰ درصد است و باید مدیریت شود، نرخ سود بلندمدت را ۱۵ و کوتاه‌مدت را ۱۰ درصد اعلام کرد.

وی با بیان اینکه اصل این کار، مورد قبول بود و در شرایطی که تورم پایین بود، بالا بودن نرخ سود اشتباه است، تصریح کرد: اما دولت در شرایطی این کار را کرد که انتقال ارز از خارج به داخل با دشواری روبه‌رو بود و مقداری از این ارز را شهریور سال گذشته کاهش داد و این سیگنال به بازار داد که دولت ارز کافی ندارد.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: سیگنال دیگری که داده شد، نرخ سود ۱۵ درصد بود که در پی آن، سرمایه‌گذاران ترجیح دادند پول خود را از بانک خارج کنند و ارز بخرند.

مصباحی‌مقدم با اشاره به اذعان رئیس‌جمهور مبنی بر پرداخت پول به مال‌باختگان مؤسسات مالی از جیب مردم، گفت: دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان را از بانک مرکزی استقراض کرد که البته راه دیگری برای پرداخت به مال‌باختگان وجود داشت که اگر به کار گرفته می‌شد، با این چالش روبه‌رو نمی‌شدیم.‌

وی با بیان اینکه ۱۰ هزار میلیاردی نقدینگی جدیدی که ایجاد شد، پول پرقدرت نامیده می‌شود، تصریح کرد: این پول پرقدرت، ۷/۶ خودش را بازتولید می‌کند. وقتی این پول به صورت نقد در اختیار سپرده‌گذاران قرار گرفت، آنها ترجیح دادند سکه و ارز بخرند و این ریشه نابسامانی‌های ارزی است. شوک تهدیدهای دشمن هم بود، ضمن اینکه هنوز تحریم‌ها برنگشته است.

نماینده سابق مجلس، اتکا به درآمدهای نفتی را یکی از مشکلات اقتصاد ایران خواند و گفت: در حالی که در اوج تحریم‌ها ۲۵ درصد به درآمدهای نفتی تکیه داشتیم، این رقم اکنون به ۴۰ درصد رسیده  است.

مصباحی مقدم، کنترل رشد نقدینگی را یکی از راه‌حل‌های مشکلات اقتصادی دانست و گفت: نقدینگی مثل سیلاب است. این سیلاب اگر پشت سد بانک و بورس باشد، مشکلی پیش نمی‌آید اما اگر از سد بانک و بورس خارح شود تبدیل به سیل می‌شود. در سال‌های گذشته، کارشناسان می‌گفتتد این نقدینگی نگران‌کننده است و اکنون آثار آن را می‌بینیم.

وی، بالا بردن نرخ سود بانکی را اشتباه دانست و تصریح کرد، مشکل، شیوه بانکداری است که معیوب است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: زمانی که قانون بانکداری بدون ربا را نزد حضرت امام(ره) برده بودند، ایشان گفته بودند کاری کنید که پول، ایجاد سود نکند. این جمله را باید با طلا نوشت و در بانک‌ها نصب کرد. این تولید است که باید سود کند.

وی لزوم هدایت نقدینگی به سمت انرژی را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: ای کلش آقای جهانگیری این سخن خود که می‌خواهیم بورس را از طریق نفت عرضه کنیم، پی می‌گرفت.

مصباحی مقدم در ادامه، وجود ۱۵۰۰ امضای طلایی را منشاء فساد دانست و تصریح کرد: این امضاهای طلایی باید جمع شود.

وی تصریح کرد: اگر دولت الکترونیک، شبکه‌ای شود، امضاهای طلایی از بین می‌رود.

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه قطع وابستگی بودجه به نفت، یک آرمان نیست بلکه یک سیاست است، تصریح کرد: اما نه سیاستی که در۳۰ سال قابلیت عملی شدن داشته باشد، بلکه در ۵ سال.

مصباحی‌مقدم، تزلزل در دولت را مخرب دانست و گفت: باید از مقام معظّم رهبری تشکر کرد که گفتتد دولت باید بماند و جهادی کار کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اعتماد عمومی آسیب دیده است، تصریح کرد: برای بازگشت اعتماد مردم، اقدامات عملی نیاز است و اگر پیشنهاداتی که وجود دارد، عملی شود، این اعتماد قابل بازگشت است.

وی، حرکت ارز به سمت بانک‌ها طی روزهای اخیر را اقدامی مثبت دانست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس