کد خبر 890830
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۴
نفت نمایه

مؤسسه تحقیقاتی آکسفورد پیش‌بینی کرد اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹ با رشد منفی ۳.۷درصدی مواجه شود و صادرات و واردات ایران در این سال به‌ترتیب ۱۶.۲درصد و ۱۰درصد کاهش یابد.

به گزارش مشرق، تحلیل اقتصاددانان مؤسسه آکسفورد نشان می‌دهد، دور بعدی تحریم‌های دولت آمریکا علیه بخش‌های مالی و انرژی ایران در اوایل ماه نوامبر، موجب تضعیف اقتصاد این کشور خواهد شد.

مؤسسه آکسفورد اکونومیکس در گزارش جدید خود در مورد تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌نویسد: «ما انتظار داریم تحریم‌ها موجب بازگشت اقتصاد ایران به وضعیت رکود شود و رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۹ به منفی ۳.۷ درصد برسد».

بیشتر بخوانید:

چالش‌های ترامپ در اعمال تحریم‌ علیه ایران

حمایت عربستان از نفت ۷۰دلاری تا زمان انتخابات کنگره آمریکا

محمد بردستانی، و مایا سنوسی، دو تحلیلگر مؤسسه آکسفورد اکونومیکس در این گزارش می‌افزایند: «دور بعدی تحریم‌ها که از ۴ نوامبر آغاز می‌شود و صنعت نفت ایران را هدف قرار خواهد داد، ضربه‌ای اساسی به رشد اقتصادی ایران وارد خواهد کرد».

این اقتصاددانان اضافه کرده‌اند، ایران «باید اطمینان حاصل کند که شرکای تجاری باقی‌مانده این کشور تسلیم خواسته‌های آمریکا نمی‌شوند و خرید نفت از این کشور را ادامه خواهند داد. اتحادیه اروپا، کره، ژاپن و امارات در شش‌ماهه نخست امسال مجموعاً ۴۱ درصد کل ۲.۶ میلیون بشکه نفت صادرشده توسط ایران را خریداری کردند و احتمالاً تحت فشارهای سنگین دولت آمریکا، خرید نفت از ایران را کاهش خواهند داد و یا متوقف خواهند کرد».

مؤسسه آکسفورد انتظار دارد که دو کشور چین و هند با ادامه خرید نفت از ایران، تحریم‌های آمریکا علیه این کشور را نادیده بگیرند.

به‌عقیده تحلیلگران، در این میان هند نقشی تعیین‌کننده را ایفا می‌کند. «درجه کاهش خرید نفت هند از ایران هنوز مشخص نیست. این کشور به‌دنبال گزینه‌های پرداخت جایگزین جهت ادامه خرید نفت از ایران است. هند و ترکیه در نیمه نخست امسال مجموعاً ۷۷۳ هزار بشکه در روز از ایران نفت خریدند».

این گزارش پیش‌بینی کرده که میزان مصرف بخش خصوصی در سال ۲۰۱۹ به‌دلیل افزایش نرخ تورم و افت ارزش ریال، ۲ درصد کاهش یابد، همچنین پیش‌بینی شده که میزان مصرف دولت نیز ۳ درصد افت کند.

مؤسسه آکسفورد همچنین پیش‌بینی کرده که «میزان سرمایه گذاری در ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۳ درصد کاهش یابد، زیرا از هم‌اکنون بسیاری از شرکت‌های خارجی در حال خروج از ایران هستند... ما انتظار داریم میزان صادرات و واردات ایران در سال ۲۰۱۹ به‌ترتیب ۱۶.۲ و ۱۰ درصد کاهش یابد».

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس