کد خبر 889440
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۸
مارتین لانگ دن

نماینده ویژه انگلیس درامور سوریه در دیدار با جابری‌انصاری از همکاری ایران وانگلیس درخصوص بحران سوریه استقبال وآمادگی کشورش رابرای کمک به تلاش‌ها به منظور پایان بحران واعاده ثبات به این کشوراعلام کرد.

به گزارش مشرق، «مارتین لانگ دن» نماینده ویژه انگلیس در امور سوریه عصر امروز (شنبه) دهم شهریور ماه ۱۳۹۷ در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با حسین جابری‌انصاری دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی دیدار و گفت‌وگو کرد.

جابری انصاری در این دیدار با اشاره به اینکه پایان هر چه سریعتر بحران سوریه از اولویت‌های سیاست منطقه‌ای ایران است تاکید کرد: موضوعات انسانی و بشردوستانه در طول بحران سوریه همواره مورد اهتمام ایران بوده و سیاست ایران در این زمینه کاملا شفاف و روشن است. 

دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی با اعلام اینکه ایران به عنوان یکی از بزرگترین قربانیان سلاح‌های شیمیایی، با هرگونه به کارگیری این سلاح‌ها در هر منازعه‌ای به صورت جدی مخالف است، خاطرنشان کرد: ایران همزمان، با اقدامات یکجانبه برخی کشورها که هر سه نقش دادستان و قاضی و مجری احکام را در زمینه سلاح‌های شیمیایی برای خود تعریف کرده و درصدد استفاده ابزاری از این موضوع برای تحقق اهداف سیاسی شکست خورده خود در سوریه هستند، به شدت مخالف است. 

جابری‌انصاری با تشریح تلاش‌های جاری در چارچوب روند آستانه برای حل بحران سوریه گفت: ایران همواره به دنبال گفت‌وگوی سوری -  سوری و تقویت اعتماد بین دولت و معارضه سوریه بوده و برای همکاری با کشورهای اروپایی و بریتانیا جهت کمک به پایان هر چه سریعتر بحران‌های سوریه و یمن آمادگی دارد.

* استقبال از همکاری با ایران در خصوص حل بحران سوریه

مارتین لانگ دن نیز در این دیدار ضمن تشریح سیاست‌های کشورش در زمینه بحران سوریه و ابراز نگرانی از وضعیت و آینده ادلب و احتمال به کارگیری سلاح‌های شیمیایی در این منطقه، از همکاری ایران و انگلیس در خصوص بحران سوریه استقبال و آمادگی کشورش را برای کمک به تلاش‌ها به منظور پایان بحران سوریه و اعاده ثبات به این کشور اعلام کرد. 

لازم به ذکر است، امروز چهارمین دور گفت‌وگوهای سیاسی دوجانبه ایران و انگلیس نیز به ریاست عراقچی و آلیستر برت معاونان وزرای خارجه دو کشور در تهران برگزار و طرفین درباره مسائل دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و بحث برجام بدون آمریکا نیز به رایزنی پرداختند.

آنگونه که پیش از این از سوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران اعلام شد، همکاری‌های اقتصادی دوجانبه در پی خروج آمریکا از برجام و نحوه تامین ساز و کارهای مالی و پولی بین دو کشور به رغم تحریم‌های یکجانبه آمریکا، اصلی‌ترین محور این گفت‌وگوها بوده است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره سفر آلیستر برت به تهران نیز گفته بود: ما گفت‌وگوهای دوره‌ای با کشورهای مختلف داریم و با انگلیس هم گفت‌وگوهای دوره‌ای در سطح معاونان وزرای خارجه است و چند ماه پیش آقای دکتر عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه به لندن سفر کرد و این گفت‌وگوها در آنجا برگزار شد.

وی با بیان اینکه هیچ اتفاق خاصی نیفتاده، خاطرنشان کرد: وظیفه وزارت خارجه این گفت‌وگوهاست و امروز هم این گفت‌وگوها در تهران انجام شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: این گفت‌وگوها دستورکاری دارد و در همه جلسات راجع به روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر می‌شود، یکی از موضوعاتی که با دولت انگلیس به  عنوان یکی از اعضای باقیمانده ۱+۵ یعنی ۱+۴ داریم، اجرای برجام است و یکی از مهمترین موضوعات اجرای برجام، بحث دسترسی به منابع بانکی و فروش نفت است و این بحث حتما در این جلسه مطرح می‌شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس