کد خبر 889348
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۶
حزب اعتدال و توسعه

مشاور رسانه‌ای عارف در توئیتی خبر از استعفای مرتضی بانک، اکبر ترکان و فاطمه هاشمی از حزب اعتدال و توسعه داد و نوشت این سه نفر بخاطر اختلاف با واعظی و نوبخت از حزب اعتدال و توسعه کنار رفته‌اند.

به گزارش مشرق، روز گذشته علیرضا خامسیان مشاور رسانه‌ای محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید در توئیتی خبر از استعفای مرتضی بانک، اکبر ترکان و فاطمه هاشمی از حزب اعتدال و توسعه داد و نوشته بود "این سه نفر بخاطر اختلاف با واعظی و نوبخت از حزب اعتدال و توسعه کنار رفته‌اند."

بعد از ساعاتی غلامعلی دهقان، عضو شورای مرکزی اعتدال و توسعه اعلام کرد " هفته گذشته در جلسه شورای مرکزی دو تن از این سه نفر حضور داشتند... واقعیت این است میان اختلاف نظر و تنوع سلایق در یک مجموعه با کناره‌گیری باید تمایز قائل شد."

بیشتر بخوانید:

حاشیه‌های آغاز دوباره «شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان»

** اعتدال و توسعه؛ از بال راست هاشمی رفسنجانی تا حامی اصلی روحانی

اعتدال و توسعه از سال 76 و در فضای بعد از پیروزی در انتخابات اصلاح‌طلبان در دوم خرداد شکل گرفت. این حزب از ابتدا در برابر کارگزاران  -که به بال چپ هاشمی رفسنجانی معروف بود- به بال راست آیت‌الله تبدیل شده بود. چهره‌های اثرگذار این حزب عبارت بودند از محمدباقر نوبخت، محمدرضا نعمت‌زاده، اکبر ترکان، فاطمه هاشمی رفسنجانی، محمود واعظی، حسین موسویان، زهرا پیشگاهی‌فرد و... که اکثرا چهره‌های دولت کارگزاران بودند.

فعالیت‌های سیاسی حزب اعتدال و توسعه از انتخابات دوره ششم مجلس رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفت. نوبخت که در این انتخابات توانسته بود برای چهارمین بار به عنوان نماینده مردم رشت وارد مجلس شود، در بدو ورود به مجلس ششم، فراکسیون اعتدال را به همراه جمعی دیگر از نمایندگان مجلس، تشکیل داد. 

اعتدال و توسعه از سال 76 و در فضای بعد از پیروزی در انتخابات اصلاح‌طلبان در دوم خرداد شکل گرفت. این حزب از ابتدا در برابر کارگزاران  -که به بال چپ هاشمی رفسنجانی معروف بود- به بال راست آیت‌الله تبدیل شده بود

با روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رئیس دولت یازدهم، فعالیت‌های حزب اعتدال و توسعه نیز بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت چراکه این حزب از اولین حامیان روحانی بود و حسن روحانی نیز از گذشته پیوند محکمی با آنها داشت. با پیروزی حسن روحانی در انتخابات، پای اعتدال‌توسعه‌ای‌ها به دولت باز شد. محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، محمود واعظی وزیر ارتباطات، اکبر ترکان رئیس مناطق آزاد، نعمت‌زاده وزیر صنعت، علی جنتی وزیر ارشاد، مرتضی بانک رئیس نهاد ریاست‌جمهوری شدند. 

** از جدایی تا حذف اعضای اصلی اعتدال و توسعه

با قدرت گرفتن محمود واعظی در دولت روحانی، اختلاف در حزب اعتدال و توسعه بروز جدی‌تر یافت تا جایی که دو چهره مطرح آن یعنی فاطمه هاشمی و اسماعیل شجاعی سخنگوی حزب از تشکیل شورای راهبردی به‌جای شورای مرکزی و عملکرد واعظی انتقاد کردند. شورایی که محمود واعظی آن را پیش از انتخابات با حضور برخی چهره‌های خاص در اعتدال و توسعه تشکیل داده بود.

جلسه شورای راهبردی اعتدال و توسعه

مرتضی بانک تیرماه سال گذشته در دیدار جمعی از دبیران و روسای کانونهای حزب اعلام کرده بود "اعضای  شورای مرکزی در جریان تغییرات اخیر حزب قرار ندارند و تعداد زیادی از دبیران و روسای کانونهای حزب نگران این نحو تغییرات  در حزب هستند و با آن ابراز مخالفت کرده‌اند."

فاطمه هاشمی سال گذشته شورای راهبردی را "غیرقانونی" خوانده و گفته بود "باید بی‌انضباطی که شکل گرفته است طی نامه‌ای به دبیر کل ارائه شود و از او بخواهیم هر چه زودتر کنگره برگزار کنند... از اول هم تشکیل شورای راهبردی بیشتر تشریفاتی بود چرا که مسائلی که در جلسات مطرح می‌شود در بیرون به گونه‌ای دیگر انعکاس پیدا می‌کرد و برخی صرفا نظرات شخص خود را پیدا می‌کنند."

اسماعیل شجاعی سخنگوی حزب نیز از سال گذشته از حضور در جلسات این حزب انصراف داده است. علاوه بر این دو نفر، برخی چهره‌های قدیمی‌تر اعتدال و توسعه همچون زهرا پیشگاهی‌فرد نماینده مجلس پنجم و اعظم ناصری‌پور از این حزب حذف شده بودند.

نوبخت نیز تیرماه سال قبل بعد از انتقاد چهره‌های اصلی حزب به سازوکار شورای راهبردی در حکمی رمضانعلی سبحانی‌فر را به‌عنوان سخنگوی حزب و علی جنتی را معاون هماهنگی امور کانون‌ها و سازمان‌های حزب قرار داد. 

حزبی که دبیرکلی آن را نوبخت عهده‌ دارد، 11 سال است که کنگره برگزار نکرده و با توجه به ابلاغ قانون جدید احزاب و لزوم برگزاری کنگره‌های سراسری برای تطبیق اساسنامه و انتخاب اعضای شورای مرکزی، وضعیت این حزب مشخص نیست بخصوص در شرایطی که چهره‌های اصلی شورای مرکزی آن انصراف داده‌اند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس