کد خبر 889152
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۱
بانک مرکزی نمایه

معاون اجرایی شورای نگهبان آخرین اخبار از اقدامات این شورا برای تشکیل شورای فقهی بانک مرکزی را تشریح کرد.

به گزارش مشرق، یکی از مباحثی که اخیراً و بیش از گذشته مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته، چگونگی نظارت بر بانک‌ها و عقود اسلامی و مهم‌تر از همه میزان سود سپرده‌های بانکی و نیز تطابق آن با شرع است که این وظیفه طبق قانون ماده (16) قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به شورای فقهی بانک مرکزی واگذار شده است.

بیشتر بخوانید:

چرا شورای فقهی بانک مرکزی تشکیل نشده است؟

**اعضای شورای فقهی بانک مرکزی چگونه انتخاب می‌شوند؟

اعضای شورای فقهی بانک مرکزی مرکب از قائم‌مقام و معاون نظارتی بانک مرکزی، یکی از مدیران عامل بانک‌ها، یک عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس که با رأی اکثریت نمایندگان مجلس و 5 فقیه که با معرفی بانک مرکزی و تأیید توسط فقهای شورای نگهبان انتخاب می‌شوند، است.

در همین زمینه، سیامک ره‌پیک معاون اجرایی و عضو حقوقدان شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به آخرین اخبار از تشکیل شورای فقهی بانک مرکزی و اقدامات شورای نگهبان برای تأیید صلاحیت فقهای معرفی‌شده از سوی بانک مرکزی به این شورا، گفت: بانک مرکزی در زمان ریاست آقای سیف بر بانک مرکزی، 6 فقیه را جهت تأیید صلاحیت و عضویت در شورای فقهی بانک مرکزی به شورای نگهبان معرفی کرد.

وی افزود: تعدادی از افرادی که از سوی بانک مرکزی برای عضویت در شورای فقهی بانک مرکزی از سوی این بانک به شورای نگهبان معرفی شده بودند، فقهای این شورا، از جهت اجتهاد متجزّی (توانایی استنباط بخش محدودی از احکام فقهی به‌دلیل ضعف مرتبه اجتهاد)، صلاحیت تعدادی از فقها را قبول نکردند.

معاون اجرایی شورای نگهبان با اشاره به روند بررسی صلاحیت فقهای شورای فقهی بانک مرکزی در این شورا، گفت: صلاحیت این افراد می‌بایست از سوی فقهای شورای نگهبان برای عضویت در شورای فقهی بانک مرکزی تأیید شود، پس از مصاحبه، اگر فقهای شورای نگهبان آنها را تأیید کردند، به‌عنوان عضو شورای فقهی بانک مرکزی به این بانک معرفی می‌شوند.

ره‌پیک با تأکید بر اینکه بانک مرکزی 6 نفر را برای عضویت در شورای فقهی بانک مرکزی به شورای نگهبان معرفی کرده است، اظهار داشت: از این تعداد صلاحیت 4 فقیه پس از انجام مصاحبه برای عضویت در شورای فقهی بانک مرکزی تأیید شده و فقط یک نفر باقی مانده که پس از معرفی از سوی شورای نگهبان، جهت عضویت در شورای فقهی بانک مرکزی، به این بانک معرفی می‌شود.

معاون اجرایی شورای نگهبان در پایان خاطرنشان کرد: یکی از اساسی‌ترین کارکردهای شورای فقهی بانک مرکزی تعیین شروط و ضوابط شرعی برای میزان سود بانک‌هاست که پس از تکمیل اعضای این شورا، فعالیت‌های آن آغاز می‌شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس