کد خبر 888813
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۰
ظریف نمایه

وزیر امور خارجه گفت: اگر دولت سعودی این آمادگی را داشته باشد که به صورت معقول وارد یک مذاکره سیاسی شود، تهران هیچ وقت در را به روی چنین مذاکره‌ای نبسته است.

به گزارش مشرق، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگویی با شورای اطلاع رسانی دولت درباره روابط ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر با بیان اینکه سیاست ما داشتن رابطه خوب با همسایگان است، گفت: الان بهترین روابط را با کشورهای ساحلی دریای خزر داریم و می‌خواهیم این روابط گسترش نیز یابد.

وی با یادآوری این نکته که ما دنبال دعوا با همسایه‌های خودمان نیستیم، عنوان کرد:‌ما با همه همسایه‌ها به دنبال روابط همسایگی هستیم.

وزیر خارجه با اشاره به آنچه که در وزارت خارجه ایران به عنوان سیاست همسایگی و یا سیاست منطقه قوی تعریف شده، اظهار داشت: ما دنبال سلطه بر همسایگانمان نیستیم، البته سلطه کسی را نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین بیان کرد: دنبال این هستیم که با همسایگان روابط خوبی داشته باشیم و منطقه‌ قوی‌تری ایجاد کنیم که زمینه حضور برای نیروهای بیگانه نشود، همان کاری که در خزر کردیم که از مهمترین موضوعات توافق ما در خزر این است که کشورها به خارجی‌ها اجازه استفاده از قلمرو خود علیه یکدیگر را ندهند.  

*برای ما باعث تاسف است که همسایگان ما به خارجی‌ها پناه بردند

وی همچنین گفت: برای ما باعث تاسف است که همسایگان ما به خارجی‌ها پناه بردند و تا حدی پناه بردند که ترامپ رسما گفته برخی دولت‌های عربی خلیج فارس بدون ما سه هفته هم دوام نمی‌آورند؛ این حرف خوبی نیست، حتی برای ما که همسایه آنها هستیم، بد است که این حرف را می‌شنویم.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره مناسبات تهران و ریاض هم گفت: دولت کنونی عربستان سعودی دنبال حل مشکل نبوده، حتی در برخی موارد می‌توان مشاهده کرد که آنها دنبال تنش آفرینی هستند، ما از اینکه امسال در حج رفتار بهتر بوده، حتما استقبال می‌کنیم و حتما اگر دولت سعودی این آمادگی را داشته باشد که به صورت معقول وارد یک مذاکره سیاسی شود، ایران هیچ وقت در را به روی چنین مذاکره سیاسی نبسته است.

وی در عین حال گفت: ولی این واقعیت را باید بپذیریم که دولت سعودی در روابطش با ایران حج را همواره جدا کرده، مخصوصا در دو سال گذشته و باید بدون خوش باوری به شرایط نگاه کنیم.

*اگر عربستان آماده باشد با عقلانیت رفتار کند

ظریف همچنین بیان کرد: اگر دولت سعودی این آمادگی را داشته باشد که با عقلانیت نسبت به روابط خارجی رفتار کند، درهای جمهوری اسلامی به روی همسایگانش همیشه باز است و آماده هستیم و امیدواریم رفتار مثبتی که در حج داشتند به سایر حوزه‌های روابط تسری یابد.

 مشروح این گفت‌وگو روز جمعه نهم شهریور ماه منتشر خواهد شد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس