کد خبر 887832
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۳
ترامپ نمایه

المانیتور در گزارشی نوشت که سیاست «نخست آمریکا» به نفع ایران خواهد بود.

به گزارش مشرق، المانیتور در گزارشی تحت عنوان «چگونه شعار "نخست آمریکا" می‌تواند باعث تسریع طرح خط لوله ایران و پاکستان شود» نوشت: ایران از پیروزی عمران خان در انتخابات اخیر پارلمانی پاکستان، چنان خوشحال شد که رئیس جمهور حسن روحانی حتی پیش از شروع به کار رسمی دولت عمران خان به او تبریک گفت و از او برای سفر به تهران دعوت کرد.

این گزارش افزود: دو علت برای این شادمانی ایران وجود دارد؛ اول، چشم انداز ایفای نقش مهم اسلام آباد در کمک به تقویت روابط میان تهران و ریاض؛ دوم، مساله آینده خط انتقال گاز طبیعی میان ایران و پاکستان.

بیشتر بخوانید:

چرا آمریکا اکنون بسیار ترسناک تر از ترامپ است؟

المانیتور نوشت: جمهوری اسلامی مشتاق به ثمر نشستن این پروژه است که می تواند "آینده پاکستان را نیز تغییر دهد." مساله مهم در این زمینه مقدار ذخایر گاز طبیعی ایران و توانایی این کشور در استخراج آن است. به نقل از گزارش سال 2017 بریتیش پترولیوم، ایران دارای بزرگترین دخایر گاز اثبات شده در جهان است.

در این گزارش آمده است: تولید گاز نتیجه مستقیم سرمایه گذاری به ویژه از سوی خارج است. میزان سالانه سرمایه گذاری های خارجی در ایران درخلال سال های 2005 تا 2015 نزدیک به 800 میلیون دلار بوده است . ولی در سال 2016 هنگامی که این سرمایه گذاری به 805 میلیون دلار رسید، تولید گاز در میدان پارس جنوبی به دو برابر سال پیش از آن افزایش یافت.

در ادامه این گزارش آمده است: برخی ناظران معتقدند باتوجه به تحریم های آمریکا، این میزان تولید کاهش خواهد یافت- به ویژه آن که شرکت توتال از ایران خارج شده است.
ولی عوامل مهمی وجود دارند که شرایط را به نفع ایران تغییر خواهند داد. اگرچه آمریکا بخش انرژی و صادرات ایران را هدف قرار داده است، ولی ماهیت یک جانبه این تحریم ها می تواند اجرای آن را در مقایسه با تحریم های بین المللی تضعیف کند.

المانیتور نوشت: در واقع، باتوجه به سیاست "نخست آمریکا" که ترامپ در پیش گرفته است، کشورهایی مانند چین و هند دارای انگیزه های سیاسی و اقتصادی برای واکنش متقابل علیه این تحریم ها هستند. نشانه هایی از این تحول تازه قابل مشاهده است از جمله: انتقال سهم 50.1 درصدی توتال به شرکت ملی نفت چین، امضای قرار داد اخیر با شرکت گاز پروم روسیه برای سرمایه گذاری در میدان گاری فرزاد B و سرمایه گذاری 50 میلیارد دلاری وعده داده شده از سوی پوتین به جای سرمایه گذاران اروپایی.

در پایان این گزارش امده است: به نظر می رسد که صدور گاز طبیعی ایران به پاکستان اگر محقق شود می تواند آینده پاکستان را تغییر دهد و مشتری تازه و مهمی را برای انرژی ایران تامین کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس