کد خبر 887538
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۷
اشتغال روستایی

مدیر پروژه های طرح تسهیلات اشتغال فراگیر گفت:طرح های ارسال شده به بانک ها در مجموع ۸۶هزار و ۴۳۹ طرح و تسهیلات ۱۷۴ میلیون و ۷۵۱ هزار با هدفگذاری ۲۷۶۸۵۰ اشتغال است.

به گزارش مشرق، اسدی مدیر پروژه های طرح تسهیلات اشتغال فراگیر و روستایی وزارت تعاون، کاربا حضور در نشست شورای عالی اشتغال که با حضور نمایندگان از دستگاه های مختلف با دستور کار« بررسی اجرای طرح اشتغال روستایی و عشایری» برگزار شد، در ارائه گزارش پرداخت وام اشتغال روستایی گفت:4 بانک در اجرای طرح اشتغال روستایی دخیل هستند. پست بانک، بانک توسعه تعاون،بانک کشاورزی،صندوق کارآفرینی امید اجرای این طرح را در دستور کار داشتند.  طرح های ارسال شده به بانک ها در مجموع 86هزار و 439 طرح و تسهیلات 174 میلوین و 751 هزار  با هدفگذاری 276850 اشتغال است.

  وی بیان کرد: مبلغ تسهیلات مصوب و منعقده پست بانک در سامانه کارا 8394 میلیارد ریال  می باشد.لذا درصد به کل اعتبار 84 درصد در سامانه کارا است. عملکرد صندوق کارآفرینی امید در صورتی که ابلاغ اعتبار همانند سایر بانک ها صورت می گرفت بیش از 107 درصد تعیین می گردید. مبلغ تسهیلات مصوب و منعقده پست بانک در سامانه کارا8394میلیارد ریال می باشد لذا می باشد لذا درصد به کل اعتبار84 درصد در سامانه کارا است.عملکرد صندوق کارآفرینی امید در صورتی که ابلاغ همانند سایربانک ها صورت می گرفت بیش از 107 درصد تعیین می گردید.مبلغ تسهیلات مصوب و منعقده بانک کشاورزی درسامانه کارا 19083میلیارد ریال می باشد لذا درصد به کل اعتبار 64 درصد در سامانه کارا است.

بیشتر بخوانید:

از سر گیری فعالیت سامانه کارآ برای پرداخت وام اشتغال روستایی

اسدی در بیان رسته طرح های ارسال شده و تصویب شده موسسات عامل در بخش اول اظهار داشت:پرورش دام سبک و سنگین، صنایع دستی،فرش دستباف دستبافته ها،صنایع دستی،پوشاک،پرورش و فرآوری طیور و زنبور عسل،صنایع غذایی و تبدیل تکمیلی کشاورزی، زغفران و گیاهان دارویی،محصولات گلخانه ای،شیلات و آبزیان،خدمات توسعه کشت نهال و بذر،بوم گردی، سایر موارداست و در بخش دوم نیز فرآوری محصولات معدنی کوچک، خدمات مدرن سازی کشاورزی، فناوری اطلاعات(محتوا)، مبلمان و مصنوعات(چرم)، مبلمان و مصنوعات(چوبی)، ساخت ماشین آلات مکانیزاسیون کشاورزی،خدمات حمل و نقل لجستیک، گردشگری و طبیعت گردی، توسعه و گسترش خدمات سلامت در مشاغل خانگی، خدمات بازرگانی ،محصولات کشاورزی، بسته بندی میوه، سبزی،نان ،ادویه و خشکبار و کفش و مصنوعات چرمی از دیگر رسته های فعال در این طرح ها هستند.

* دستور پرداخت 50درصد دوم وام اشتغال روستایی از سوی روحانی

 در ادامه این برنامه عیسی منصوری،معاون اشتغال وزارت کار با حضور در نشست شورای  اشتغال افزود: دریافت طرح برای پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری باید کاهش داده شود اما با توجه به پیامدهای این اقدام در جامعه، باید مدیریت شود.

وی با اشاره به اینکه وزارت کار روشی برای ارزیابی استان ها تعریف کرده است که می توان براساس عملکرد کمیته فنی و میزان اشتغالزایی و عملکرد موسسه ها بررسی کرد افزود: هرچند بررسی طرح ها نشان می دهد برخی استانها در پرداخت تسهیلات نسبت به سهم رسته ها، انحراف داشته اند اما نیاز به بررسی دقیق تر دارد.

وی افزود: رئیس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه، دستورهای لازم را برای پرداخت 50 درصد دوم پرداخت تسهیلات روستایی صادر کرده اند اما باید بتوانیم تسهیلات را به شکل اصولی در اختیار رسته های متقاضی دریافت تسهیلات قرار دهیم.در فاز دوم الویت پرداخت تسهیلات با روستاهای کانونی و رسته های خدمات و فرآوری های معدنی است.  در چارچوب قانون و آیین نامه ها به استانها ابلاغ کردیم در مقابل طرح های پیشنهادی انعطاف داشته باشند.

به گفته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در تخصیص50 درصد اول منابع طرح اشتغال زایی، برخی رسته ها از جمله فرآوری مواد معدنی و خدمات نتوانسته اند منابع کافی را جذب کنند، به همین دلیل در حال حاضر، تنها امکان ثبت نام در این رسته ها در سامانه کارا فراهم شده است و بقیه رسته هایی که بیش از ظرفیت خود اعتبار جذب کرده اند بسته شده اند.
وی با تاکید بر ضرورت هدایت منابع به سمت همه رسته های شغلی گفت: تاکنون سهم بخش های گردشگری، صنعت، کشاورزی و سایر موارد از50 درصد نخست طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری، به ترتیب 10، 17، 66 و هفت درصد است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس