کد خبر 887272
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۰
علی شمخانی

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: مهمترین اولویت امروز کشور توسعه اقتصادی، رفع مشکلات معیشتی و اشتغال در کشور است.

به گزارش مشرق، علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی بعد از ظهر امروز(شنبه) در آیین افتتاح سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستی در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران گفت: صنایع فرهنگی بدلیل دارا بودن زمینه های علمی، تجربی و فرهنگی گسترده و متنوع در کشور می تواند با سرمایه گذاری اندک به عنوان موتور محرکه اقتصاد مقاومتی منشاء ایجاد جهش در حوزه اشتغال، تولید ملی و صادرات باشد.

بیشتر بخوانید:

سوءاستفاده کارفرمایان از سکوت قانون کار درمورد کارگران

سردار جوانی: تیم اقتصادی‌ دولت متناسب با جنگ اقتصادی نیست

شمخانی مهمترین اولویت امروز کشور را توسعه اقتصادی ورفع مشکلات معیشتی و اشتغال در کشور عنوان کرد و اظهار داشت: صنایع دستی به عنوان صنعتی اشتغال زا، کم هزینه، دارای زیر ساخت فرهنگی و بخشی از میراث ملی و تمدنی کشور در صورت توجه و اهتمام ویژه می تواند شکل گیری قطب های فرهنگی- اقتصادی در مناطق مختلف کشور و جذب جوانان تحصیل کرده بومی را به دنبال داشته باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی حوزه گردشگری و صنایع دستی را بخش مهمی از توان نرم کشور عنوان کرد و اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی که صنعتگران سی و یک استان کشور در آن حضور دارند ضمن معرفی زمینه ها و فرصتهای متعدد اقتصادی و فرهنگی این صنعت در کشور، فرصت مناسبی برای برجسته سازی قابلیت های واقعی کشور برای اشتغال زایی ، تولید ملی و صادرات در دوران تحریم است.

وی رتبه درخشان ایران به عنوان جایگاه سوم جهانی در تنوع صنایع دستی را ظرفیتی بسیار مهم برای ایجاد قدرت نرم و اقتصاد مبتنی بر صادرات عنوان کرد و افزود: سهم ناچیز ایران در بازار ۲۵۷ میلیارد دلاری صنایع دستی در جهان نشان می دهد که اقتصاد این صنعت تناسبی با جایگاه واقعی صنایع دستی ایران در سطح جهانی ندارد.

شمخانی گفت: جایگزین کردن محصولات وارداتی با صنایع دستی بومی به صورت عام ضمن آن که رونق بخش فضای اقتصادی غیر وابسته به تحریم در بخشهای داخلی و صادراتی است، اشتغال بخش مهمی از طبقات کمتر برخوردار کشور را تضمین می کند.

وی صنایع دستی را نماد هویّت، اقتدار و بسترساز نفوذ معنوی ایران عنوان کرد و اظهار داشت: صنایع دستی مجموعه شاخص های اقتصاد مقاومتی شامل درون زایی، مردمی بودن، برون گرایی، عدالت محوری و دانش بنیانی را داراست و باید به عنوان نماد اقتصاد منهای نفت مورد توجه و اهتمام قرار بگیرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی بهره گیری هدفمند از اثرگذاری فرهنگی صنایع دستی ملی بر جلوگیری از انقطاع نسل امروز از میراث فرهنگی خود را از ضرورت های امنیت ملی برشمرد و خاطرنشان ساخت: نقش و کارکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که سازمانی راهبردی و بخش مهمی از قرارگاه توان نرم کشور است باید متناسب با شرایط جدید مورد بازبینی و توجّه ویژه قرار بگیرد و مطالبات از این سازمان با نگاه جدید تعریف و تبیین شود.

شمخانی در پایان با انتقاد از فقدان توجه کافی به صنایع دستی دفاع مقدس و گردشگری مقاومت خواستار تشکیل کارگروه های علمی مشترک در  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای احیاء این بخش بسیار مهم و راهبردی در کشور شد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha