کد خبر 886938
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۲
اتحادیه اروپا

کمیسیون اروپا در اقدامی تحقیرآمیز و همزمان با بی‌عملی در مقابل تحریم‌های ضدایرانی آمریکا، ارائه بسته حمایتی ۱۸ میلیون یورویی به ایران را تصویب کرد.

به گزارش مشرق، کمیسیون اتحادیه اروپا، پنج‌شنبه هفته گذشته ارائه بسته حمایتی ۱۸ میلیون یورویی به ایران را تصویب کرد.
سایت اتحادیه اروپا نوشت، اولین بسته حمایتی کمیسیون اروپا برای حمایت از توسعه اجتماعی و اقتصادی ایران به ارزش ۱۸ میلیون یورو شامل ۸ میلیون یورو برای کمک به بخش خصوصی، تصویب شد.
سایت اتحادیه اروپا ادامه داد، پروژه امروز اولین پروژه برای بسته حمایتی ۵۰ میلیون یورویی اروپا در حمایت از ایران است. این‌ها بخشی از همکاری‌های دو طرف بعد از توافق برجام است.
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: با این اقدامات، اتحادیه اروپا حمایت خود از مردم ایران و [حمایت از] توسعه پایدار و صلح‌آمیز آنها را نشان می‌دهد. این [اقدام] مشوّقی برای مشارکت بیشتر همه طرفین، در ایران به‌ویژه در بخش خصوصی است.
کیهان نوشت: براساس آنچه در سایت اتحادیه اروپا آمده است، فعالیت‌های بخش خصوصی شامل حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط ایرانی، گسترش زنجیره ارزش منتخب و کمک فنی به سازمان توسعه تجارت ایران است. کمیسیون اتحادیه اروپا در بخشی از این کمک ۱۸ میلیون یورویی، ۸ میلیون یورو برای حمایت فنی در زمینه چالش‌های محیط‌زیستی و ۲ میلیون یورو حمایت برای کاهش آسیب مواد مخدر اختصاص می‌دهد.

به گزارش فارس، مرکز تجارت بین‌الملل، آژانس‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا و دیگر سازمان‌هایی که همکاری نزدیک با همتایان ایرانی خود دارند، این پروژه را اجرا می‌کنند.

واکنش وزارت خارجه
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاران درخصوص اخباری که پیرامون بودجه‌ای که از سوی اتحادیه اروپا به ایران تخصیص داده شد، اظهار داشت: کمیسیون اروپا پنجشنبه هفته گذشته ۱۸ میلیون یورو برای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای در ایران تخصیص داد که این میزان بخش اول از  بودجه ۵۰ میلیون یورویی است که به همین منظور از سوی کمیسیون  اروپا اختصاص داده شده است.

قاسمی افزود: رئیس ‌سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه ایران، بیانیه مشترکی را در ۱۶ آوریل ۲۰۱۶ در تهران امضا کردند که ناظر بر همکاری بین طرف‌های ایرانی و کمیسیون اروپا به‌عنوان بازوی اجرایی اتحادیه اروپا است. این همکاری‌ها پیرو تبادل هیئت‌های بلندپایه بین طرفین وارد مراحل اجرایی در حوزه‌های مختلف مانند حوزه کشاورزی، مهاجرت، صنعت و آموزش عالی شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: کمیسیون اروپا به نوبه خود سهم به‌سزایی را در تقویت همکاری‌ها بین  اتحادیه اروپا و ایران بر عهده ‌دارد. حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط و ارائه کمک‌های فنی به سازمان توسعه تجارت ایران بخشی از این پروژه‌ها هستند.

وی گفت: قرار است طرف‌های ایرانی برای اجرای این پروژه با مرکز تجارت بین‌المللی، کارگزاری‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سایر سازمان‌ها همکاری کنند.
قاسمی در پایان  تصریح کرد:  این بودجه مربوط به همکاری‌های ایران با نهاد اتحادیه اروپایی است و ربطی به بسته اقتصادی مطرح شده اروپا که قرار است در چارچوب برجام و برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران ارائه شود، ندارد.
 
بسته‌ای برای تحقیر؟!
این بسته اروپایی، بیشتر از آنکه نشان دهنده حمایت از ایران باشد، اقدامی تحقیرآمیز است.

اکنون حدود ۱۰۰ روز از خروج آمریکا از برجام سپری شده است. در این مدت دولت‌های اروپایی دقیقاً مشابه رفتار خود در پسابرجام، سرسوزنی در مقابل کارشکنی‌های آمریکا و محروم شدن ایران از حقوق برجامی خود واکنشی از خود نشان ندادند.

در مدت زمان مذکور، اروپایی‌ها با کلی گویی و بکارگیری ادبیات شعارزده، از مشخص کردن راهکار و مکانیسم‌های اجرایی و تضمین عینی، خودداری کردند.
اما ماجرا تنها به این بی‌عملی ختم نشد؛ اروپایی‌ها صراحتا اعلام کردند که «تلاش ما برای حفظ برجام همسو با منافع آمریکاست» و«نگرانی‌های مشترکی با آمریکا درباره برنامه موشکی ایران داریم».

اروپا در حالی ارائه بسته حمایتی ۱۸ میلیون یورویی به ایران را تصویب کرد که تنها در یک مورد، بانک مرکزی ایران در دی ماه ۹۶ برای آزادسازی ۴/۹ میلیارد دلار پول ایران نزد موسسه مالی کلیراستریم لوکزامبورگ- یکی از مؤسسات تابعه بورس آلمان- به دادگاه شکایت کرد.

علاوه ‌بر این پس از امضای برجام، آمریکا تنها در یک قلم ۲ میلیارد دلار از اموال ایران را بلوکه کرد و اروپا هیچ واکنش قابل قبولی به این غارتگری نشان نداد.
 
عقب‌نشینی آلمان
در حالی‌که وزیر خارجه آلمان از ایده ایجاد نظام‌های پرداخت مالی مستقل اروپا از آمریکا برای حمایت از توافق هسته‌ای با ایران خبر داده بود، صدر اعظم این کشور واکنش سردی به آن نشان داد.

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان با ذکر برخی بهانه‌های واهی، عدم حمایت خود را از طرح ایجاد نظام‌های پرداخت مالی مستقل از آمریکا که از سوی وزیر خارجه این کشور مطرح شده بود، اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، پس از آنکه خطوط هوایی انگلیس اعلام کرد که پروازهای خود به تهران را در ماه سپتامبر متوقف خواهد کرد، خطوط هوایی فرانسه نیز اعلامیه‌ای مشابه صادر کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  38 0
  به جای بسته حمایتی به تعهداتتون عمل کنید اروپایی های ریاکار
 • مهدی DE ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  10 1
  اگه استقراض خارجی بود یه چیزی! ولی اینا میگن بسته حمایتی و کمک مالی! انگار ایران بی پول و فقیره!
 • IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  7 1
  از نوکر انتظار چه دارید ؟؟ این ها موش های آزمایش گاهی آمریکا هستند و به تمام آزمایش ها جواب مثبت میدهند المان فرانسه بربتانیا
 • موسوی IR ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  7 0
  چقدر مردم ایران را خوار کردند که هنوز مسولین درس نگرفتن بابا این کثافت هارا بریزید بیرون ازدستگاهتان
 • IR ۰۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  18 2
  چه اقتداری داریم تو نمیری
 • ژرمن DE ۰۴:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  8 4
  پخخخ خوشمان آمد شما ايرانيان اسكل را همينطور بايد خوار و خفيف كرد بازم پخخخخخ ، حال كرديم اساسي ، در مقابل ژرمن ها سر تعظيم فرود آوريد .
 • GB ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  13 3
  اون بسته رو بیاندازن جلوی زنهای رقاص و خواننده خودشون که کمتر تن فروشی کنن برای پول درآوردن ما نیاز نداریم
 • US ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  17 0
  من یه بار یه کامنت نوشتم اما گویا وژدان نداشتید چاپ کنید. 18 میلیون پول یعنی هیچ و این اقدام قطعاً تحریک کننده هست. ایران روزی 4 میلیون بشکه نفت تولید می کنه که حدود 2 میلیون بشکه در روز صادر می شه. با قیمت نفت 70 دلار هم حساب کنیم می شه روزی 140 میلیون دلار. یعنی عملاً تو 3 ساعت ما بیشتر از 18 میلیون یورو در روز از نفت پول در میاریم. این اقدام قطعاً برای تحقیر ایران و ضعیف نشان دادن ایران در دنیا هست. حتی 50 میلیون یورو هم معادل درآمد 10 ساعت فروش نفت ایران هست. شرم بر اروپا و مذاکره کنندگان با اروپا.
  • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
   6 2
   یعنی پول نفت اومد سر سفره؟
 • IR ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  14 1
  واقعا بی غیرتید
 • IR ۰۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  10 0
  تزریق قطره چکونی !!! با امید به قطره بعد، هیچوقت تصمیم قاطع نمیگیریم ! این همون هویجیه که سالهاست اونا میگن و ما انکار میکنیم و دلمونو به انکار کردنش خوش کردیم !!!
 • IR ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  24 2
  از اروپا نم پس نمی آید . خودشان گدازاده هستند .
 • IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  15 3
  انقلاب افتاده دست تکنوکراتهای گداصفت غرب پرست لیبرال بدبخت متکبر اگر دین ندارید حداقل آزاده باشید ای آل بنی اکبر
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  17 0
  مگر ملت ما گداهست ؟؟!!!! اگر دولت قبول کند تحقیر شده است.
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  8 13
  ارتباط مسئله ی بودجه مواد مخدر و محیط زیست هیچگاه ارتباطی با برجام و موارد مرتبط با هسته ای یا موشکی نداشته. این رو یا شما دارید ربط میدهید یا اونا دارن منت میگذارن
 • اسد IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  6 14
  عجب تحلیلی داری مشرق واقعا بی انصافی و کینه ورزی در این بیانات شما موج میزند البته این خوبه افرادی مثل من که تا حالا سر دوراهی بودن راهشان را پیدا میکنند از شک بر منصف بودن شما هم شرمنده ام
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  0 14
  225 میلیارد تومنه ارزش داره بابا بذار یکم از پولامونو حداقل پس بگیریم
  • US ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
   2 0
   در ازای چه هزینه ادامه برجام صدها و شاید هزاران برابر این خروس قندی ایه که میخان بندازن جلو ایران
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  8 2
  مشرق حرام خوار ! به دوستان و خودت بگو به این پول کم رحم کنند و غارت نکنند . البته بعید است
  • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
   0 2
   آی هلال خوار
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  2 0
  میلیاردی بالا بکشن و میلیونی ببخشن .تازه بگن اطلاعات بدین تا ما بگیم، کجاخرج کنین، کجا خرج نکنین. ماشاءالله به غیرت اونایی که می گن اینا ربطی بهم نداره!
 • پیراسته فر IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
  0 0
  بنیامین نتانیاهو جمعه دوم شهریور در یک نشست خبری در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی گفت: نخست وزیر اسرائیل اقدام اتحادیه اروپا در اختصاص دادن بسته ۱۸ میلیون یورویی برای چند پروژه توسعه در ایران را «دادن سم به ملت ایران» و «کاری نادرست» دانست و این اتحادیه را سرزنش کرد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس