العبادی

نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که در مقطع فعلی خروج الحشد الشعبی از شهرهای بزرگ منطقی نبوده و باعث بازگشت تروریست‌های داعش می‌شود.

به گزارش مشرق، «حیدر العبادی»، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق شامگاه جمعه بر اهمیت عدم سیاسی کردن هیأت الحشد الشعبی تأکید کرد.

دفتر العبادی طی بیانیه‌ای از دیدار او با این هیأت و مسئولان و ادارات الحشد الشعبی خبر داد و اعلام کرد که او در این دیدار گفته است که  الحشد الشعبی حرکت جدیدی بود که با لبیک گفتن به فتوای آیت‌الله سید علی سیستانی، مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق و از جان گذشتگی نیرو‌های آن در راه کشور، امید را به مردم عراق به ارمغان آوردند.

فرماندیه کل نیروهای مسلح عراق گفت که دولت فدرال این کشور در همه کنفرانس‌های بین‌المللی و در همه جا هیأت الحشد الشعبی را بخش از دولت و و ابسته به فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق معرفی می‌کند و در برابر کسانی که به دنبال تخریب چهره این هیأت هستند، می‌ایستد.

نخست وزیر عراق در مورد احتمال خروج نیروهای الحشد الشعبی از شهرهای عراقی نیز گفت که «اخراج  نیروهای الحشد از شهرهای بزرگ نباید تحت فشار سیاسی باشد؛ چرا که به رغم شکست و اخراج گروه‌های تروریستی داعش از عراق، هنوز هسته‌ها و تفکر و ایدئولوژی آن در بین آن‌ها وجود دارد و به همین دلیل باید به جنگ با آن ادامه دهیم».

او با طرح عقب‌نشینی نیروهای الحشد الشعبی از شهرها و برخی مناطق در مقطع فعلی مخالفت کرد و گفت که «تخلیه میدان آن هم به صورت ناگهانی این فرصت را به گروه‌های تروریستی می‌دهد که دوباره به شهروندان عراقی حمله کنند».

با این حال، نخست وزیر عراق با بیان این که قانون اساسی و قوانین این کشور اجازه نمی‌دهد بین فعالیت امنیتی، نظامی و اطلاعاتی با فعالیت‌های سیاسی خلط شود، تأکید کرد که او مخالف این است که احزاب سیاسی در داخل الحشد الشعبی باشند.

حیدر العبادی افزود: «استفاده از فداکاری‌ها در درگیری‌های سیاسی به نفع این گروه یا آن گروه، مردود است و ما به دنبال حفظ حمایت و پشتیبانی الحشد الشعبی هستیم».

الحشد الشعبی عراق در سیزدهم ماه مارس ۲۰۱۴ (۹۲ اسفند ۲۲) بعد از آنکه داعش مناطق زیادی از شمال و غرب عراق را به اشغال خود درآورد، به فتوای آیت‌الله سیستانی، مرجع شیعیان عراق مبنی بر جهاد کفایی تشکیل شد.

نیروهای الحشد الشعبی توانستند طی ۳ سال گذشته، همه مناطق تحت اشغال داعش را آزاد کنند و هم‌اکنون تامین امنیت مناطق و مرزهای غربی عراق در دست این نیروهاست.

اخیرا برخی احزاب و گروه های سیاسی عراق به دنبال اعمال فشار به دولت این کشور جهت عقب‌نشینی از مناطق و استان‌های شمالی و غربی عراق بوده‌اند.

«جمال جعفر آل ابراهیم» نائب رئیس هیأت الحشد الشعبی که به «ابومهدی مهندس» معروف است،  شنبه این هفته (۱۸ آگوست) به تمامی فرماندهان الحشد در مقرهای مختلف شهرهای عراق و مناطقی که اخیرا از دست تروریست‌ها آزاد شده، دستور داده تا این مقرها را تخلیه کنند.

با این حال، مردم مناطقی که از دست تروریست‌های داعش آزاد شده، با راه اندازی راهپیمایی در حمایت از نیروهای الحشد االشعبی با خروج این نیروها از شهرها و روستاهای خود شدند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس