کد خبر 886517
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۷
سامانه جامع روابط کار

بعد از رونمایی از سامانه روابط کار، رئیس اتاق بازرگانی به عنوان نماینده کارفرمایان از معاون اول رئیس جمهور خواست تا سامانه جامع روابط کار متوقف شود.

به گزارش مشرق، از آنجایی که مطابق آمار بیش از 90 درصد نیروی کار در کشور قراردادهای موقت دارند، قانون کار برای حل مشکلات قراردادهای کارگران راه گشا نبوده است. در همین راستا مقرر شد تا سامانه امنیت شغلی و ثبت قراردادهای کار راه اندازی شود؛ سامانه ای که بناست کارفرمایان را موظف به ثبت تمام قراردادهای کارگری و جزئیاتش کند تا بلکه به اختلافات دامنه‌دار کارگری و کارفرمایی سروسامانی دهد.

بیشتر بخوانید

چوب‌هایی لای چرخ سامانه روابط کار

 این سامانه از سال گذشته در چندین نوبت قرار بود راه اندازی شود تا اینکه چندی پیش سامانه روابط کار برای ثبت نام کارگران و کارفرمایان استان تهران آغاز به کار کرد، اما این سامانه از همان ابتدا گلایه بخش خصوصی را به همراه داشت.

27 مرداد ماه95  بود که حسین سلاح‌ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در مورد سامانه جدید وزارت کار با عنوان سامانه روابط کار گفته بود: این اتفاق باعث می‌شود اشتغال‌زایی تحت شعاع قرار گیرد و کارفرمایان و مدیران بنگاه‌های اقتصادی در چنین شرایط اقتصادی بیشتر دست به عصا شوند.

در همین راستا نیز غلام‌حسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی از معاون اول رئیس جمهور درخواست کرده که راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار متوقف شود.

*مخالت وزارت کار با توقف سامانه جامع روابط کار/ پیشنهاد اتاق بازرگانی اجحاف در حق کارگران است

 اما بعد از واکنش رئیس اتاق بازرگانی ایران به عنوان نماینده کارفرمایی احمد مشیریان ، معاون وزیر کار در واکنش به این اظهارات گفت:سامانه جامع روابط کار با هدف شفاف‌سازی قراردادهای کاری میان کارگران و کارفرمایان مطرح شده و از اجرای دقیق و کامل این طرح دفاع می کنیم.

وی درخواست اتاق ایران برای توقف اجرای این طرح را به زیان کارگران دانست و افزود: این پیشنهاد اتاق بازرگانی نتیجه ای جز اجحاف در حق کارگران به دنبال ندارد؛ در واقع «نبود شفافیت در قراردادهای کاری را مطرح کرده است.»

معاون وزیرکار یادآور شد: پیشنهاد دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی می تواند به افزایش قراردادهای سفید امضا منجر شود و تقویت این قراردادها، ظلم در حق کارگران خواهد بود. طرح سامانه جامع روابط کار در راستای اجرای دولت الکترونیک است و بر این اساس موظفیم ساز و کارها را به صورت شفاف و دقیق ارایه دهیم.

مشیریان گفت: تاکنون از سوی معاون اول رئیس جمهوری مطلبی درباره توقف این طرح مطرح نشده اما چنانچه این اتفاق بیفتد، از اجرای آن دفاع می‌کنیم. اجرای طرح سامانه روابط کار منافاتی با منافع کارفرمایان ندارد، فقط می خواهیم جزئیات قراردادهای کاری به صورت شفاف ثبت شود.

 این سامانه با هدف حذف بروکراسی‌های اداری روابط کار بین کارگر و کارفرما، ایجاد شفافیت در قراردادهای کار، پایش وضعیت قراردادهای موقت و دائم، حذف مکاتبات کاغذی، ثبت الکترونیکی شکایات کارگران و در مجموع تسهیل روابط کاری بین کارگر و کارفرما به صورت یکپارچه پیاده سازی شده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس