کد خبر 886228
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹
ضیاالدین دری

رسانه‌ملی همواره نسبت به تلاش‌های هنرمندان پیشکسوت سینما و تلویزیون مراتب تقدیر را به عمل آورده، به همین خاطر زیبنده است «کیف انگلیسی» را به پاس قدردانی از سیدضیاءالدین دری، یک بار دیگر روی آنتن ببرد.

به گزارش مشرق، نامش سید ضیاءالدین است و او را فیلمساز با دانش سینما و تلویزیون می‌شناسند. به تعبیر رسانه‌های خارجی، درّی یک کارگردان ضداستعماری است. مردی که پروژه‌های سخت تاریخی و پیچیده را برای ساخت انتخاب می‌کرد؛ به قول نوید فرزندش که به ما می‌گفت: "پدرم سختی و دشواری تهدیدها و توهین‌ها را به جان خرید تا حقیقت‌های تاریخی را در اختیار جامعه خصوصاً نسل جدید قرار دهد". یادمان نمی‌رود آخرین تماس‌هایی که در بستر بیماری با او داشتیم چه در تهران و چه در شیراز که با تواضع و فروتنی طوری برخورد می‌کرد انگار نه انگار عفونت کبدی آزارش می‌دهد.

ببینید:

فیلم/ من سیدم، اذیتم نکنید!

فیلم/ نگاهی کوتاه به زندگی خالق "کلاه پهلوی"

چون دوست نداشت مردم را به زحمت بیندازد تا به ملاقاتش بروند، حتی من را قسم داد که نامی از بیمارستان آتیه نبرم.  اما آخرین تماس لحن و آوای دیگری داشت که هیچ‌وقت از خاطرمان نمی‌رود. آن روز حال "آقای کارگردان" اصلاً خوب نبود. با همان صدای بیمارگونه بابت ناسزاها و توهین‌هایی که برخی غرض‌ورزانه در فضای مجازی روانه‌اش می‌کردند ابراز ناراحتی می‌کرد. ولی این طور گفت: "حلالم کنید اگر مزاحم وقت‌تان شدم... ولی دغدغه‌های انقلابی‌ام را فریاد زدم. جایی که وظیفه رسانه‌ای‌ام حکم می‌کرد تا بگویم استعمار و مستعمره یعنی چه و انقلاب اسلامی چه ثمره‌ای را در تاریخ رقم زد. حالا اگر قرار است بابت این نکات به من توهین‌ کنند این ناسزاها را به جان می‌خرم".

کاش آخرین بار نبود که با استاد صحبت می‌کردم ولی خودم هم باور نکردم روز جمعه آن‌قدر سیاه باشد و خالق آثار فاخر رسانه‌ملی هم از میان ما برود. او رفت و اصلاً نباید گریست، چون هرچه در چنته هنری‌اش داشت برای افشای حقیقت‌های تاریخی خصوصاً چپاول‌گری‌ها و نگاه استعماری انگلیسی‌ها در جای جای تاریخ این مرز و بوم به کار بست. تلویزیون این شب‌ها «کلاه پهلوی» سیدضیاءالدین را ساعت 23:30 از شبکه افق روی آنتن می‌رود که زیبنده است کنداکتور مناسب و شبکه پربیننده‌تری به این سریال فاخر اختصاص پیدا کند و از طرفی دوباره «کیف انگلیسی» را از تلویزیون پخش کنیم. مطمئناً نباید گریست به نبودن چنین انسان‌هایی که به تعبیر ابوالقاسم طالبی سال‌های سال تاریخ‌ساز و ماندگارند. چرا که امروز این کارگردان که او هم نسبت به افشای حقیقت‌های تاریخی دغدغه دارد و این دلسوزی نسبت به نسل جدید را در قاب «یتیم‌خانه ایران» می‌بینیم. او پیام تسلیت درگذشت سیدضیاءالدین را اینگونه توئیت کرده است: "طرفداران انگلیس بدانند سریال «کیف انگلیسی» بازپخش خواهد شد و بازپخش خواهد شد و باز... شادی روح کارگردانش صلوات."

تلویزیون که برای عزت‌الله انتظامی و سیدضیاءالدین دری مستندها و گفتگوهایشان را روی آنتن برده حالا شایسته است این رسالت حرفه‌ای، انسانی و رسانه‌ای را تداوم ببخشد و «کیف انگلیسی» را دوباره بازپخش کنند تا دوباره هراس به جان رسانه‌های خارجی بیفتد. حقیقتاً رسانه‌ای همچون صداوسیما این طور می‌تواند قدرشناس تلاش‌های بی‌وقفه بزرگمردان عرصه فرهنگ و هنرمان باشد. البته خدا را شکر می‌کنم امثال ابوالقاسم طالبی‌ها هستند تا پیرو راه سیدضیاءالدین باشند که قطعاً بیداری و بصیرت به دنبال دارد.

کارگردان 65 ساله سینما و تلویزیون در آخرین جمعه مردادماه بعد از تحمل عارضه کبدی چشم از جهان فروبست اما همیشه او و کارهای ماندگارش را روی پرده نقره‌ای و قاب تلویزیون خواهیم دید.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس