کد خبر 885992
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۰
دولت تدبیر و امید

تیم اقتصاد دولت در زمستان‌۹۷‌ و در سومین گام اشتباه، بیش از ۵/۷‌میلیون قطعه سکه طلا را پیش فروش کرد به این امید که اقیانوس به تلاطم افتاده نقدینگی را مهار کند.

به گزارش مشرق، «سید امیر سیاح» در یادداشت روزنامه «صبح نو» نوشت:

رهبر انقلاب دیروز با اشاره به مشکلات اقتصادی پیش آمده فرمودند: در همین قضیه ارز و سکه بر اثر برخی بی‌تدبیری‌ها و بی‌توجهی‌ها ارز کشور رفت دست کسانی که از آن سوءاستقاده کردند. 


حقیقت این است که اقتصاد ایران از بیماری‌های کهنه‌ای رنج می‌برد که برخی ازآن‌ها بر اثر تجویز اشتباه و بی‌تدبیری برای درمان آن، به مراحل خطرناک و بعضاً کشنده‌ای رسیده است. نظیر ایجاد و تجمیع ۱۵۰۰‌هزار میلیارد تومان نقدینگی در نظام بانکی، قاچاق گسترده و شبکه‌ای، فساد در روابط فعالان اقتصادی با بخش عمومی، محیط کسب‌وکار ضد تولیدی و ...


هر کدام از این بیماری‌ها کافی است تا اقتصاد ایران را از پا بیندازد اما از سال‌۹۶‌ با اتخاذ و اجرای بعضی از تصمیم‌های مشکوک، وخامت حال اقتصاد ایران تشدید شد. 


از اوایل تابستان ، وزارت صنعت، معدن و تجارت با دستکاری مشکوک و ناگهانی سامانه ثبت سفارش و واردات خودرو، رانت‌های بزرگی ایجاد و بازار خودرو را به تلاطم انداخت. در خوشبینانه‌ترین حالت، بی‌تدبیری


در اواخر مرداد۹۶، بانک مرکزی نرخ سود سپرده‌ها را ناگهان کاهش داد: حداکثر ۱۰‌درصد برای روزشمار و ۱۵‌درصد برای یک ساله. از آن بدتر، یازده روز به سپرده‌گذاران و بانک‌ها فرصت داد تا قراردادهای قبلی خود را تا نرخ‌های بالاتر قبل تجدید کند. بی‌تدبیری‌ای که به زودی در ‌۱۱شهریور۹۷‌ سررسید و بر سر اقتصاد نحیف شده ایران آوار خواهدشد. 


تیم اقتصاد دولت در زمستان‌۹۷‌ و در سومین گام اشتباه، بیش از ۵/۷‌میلیون قطعه سکه طلا را پیش فروش کرد به این امید که اقیانوس به تلاطم افتاده نقدینگی را مهار کند اما با یک اقتصاد زیرزمینی بزرگ و فرار گسترده مالیاتی، این تصمیم هم به توزیع رانت بی‌سابقه‌ای منجر شد.


همه این اتفاقات در شرایطی بود که رییس‌جمهوری آمریکا به طور مستمر تهدید می‌کرد به زودی از برجام خارج خواهد شد و فشار اقتصادی بی‌سابقه‌ای به ایران اعمال خواهد کرد. 


دستکاری‌های مشکوک در نرخ سود بانکی و بازارهای خودرو و طلا همراه با اقدامات موذیانه همسایه جنوبی در بازار ارز، در کنار شایعات نگران کننده و انفعال تیم اقتصادی دولت همگی باعث شد از اواخر سال۹۶، نرخ ارز به تدریج رو به افزایش برود. از اوایل ۹۷‌ این افزایش، سرعت بیشتری پیدا کرد. در این زمان بود که تیم اقتصادی دولت که تا آن زمان منفعل می‌نمایاند، بدترین تصمیم ممکن را اتخاذ کرد: تعطیل کردن صرافی‌ها، اعلام تأمین همه نیازهای وارداتی و مسافری به نرخ ثابت ۴۲۰۰‌تومان برای هر دلار و به قاچاق شناختن نرخ دیگری برای ارز.


این اشتباه تاریخی، واردات و سفر خارجی را تشویق و ارزان کرد و صادرات غیر نفتی را سرکوب و تنبیه. کاری که همزمان با شروع تحریم‌ها باید عکس آن انجام می‌شد و اشتباهی که ده‌ها هزار میلیارد تومان را طی حدود سه‌ماه به‌صورت رانت میان افراد خوش‌شانس و رانت‌جو توزیع کرد.


همه این بی‌تدبیری‌های پی‌درپی و شگفت‌انگیز در شرایطی اتفاق می‌افتاد که اقتصاددانان دلسوز و نخبه، به‌طور دائم و مستمر دولت را از اشتباهات پرهیز می‌داند و بعد از اتخاذ تصمیم اشتباه دولت، راهکارهای برون رفت از مشکل را هم تدوین و عرضه می‌کردند اما تیم اقتصادی خود شیفته و ناکارآمد دولت، هیچ توجهی به راهکارهای ارائه شده نکرد. گویی با منطق اقتصادی، سر لجبازی داشت.


رهبر معظم انقلاب دیروز با توصیف نجیبانه‌ای از اشتباهات اقتصادی گفتند: «نمی‌گوییم خیانت‌ اما خطای بزرگی اتفاق افتاده است.»


شاید واقعیت اینقدر نجیب نباشد چرا که هرکس توالی این همه اشتباه فاحش در کنار بی‌توجهی به هشدارها و راهکارها و همزمان حرکات ترامپ و متحدان منطقه‌ای‌اش را مانند قطعات جورچین کنار هم قراردهد، خواهد پرسید این همه بی‌تدبیری، تصادفی بوده است؟!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 15
 • غیر قابل انتشار: 1
 • محمد IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۹
  51 1
  قطعا حجم بی تدبیری با برنامه ریزی و برای ناامید کردن مردم از نظام است
 • IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۳۰
  2 0
  واقعا سوال خوبیه این همه بی تدبیری، تصادفیه؟؟؟؟
 • م ک IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۳۰
  3 0
  قطعاً خیانته.
 • IR ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۳۰
  2 0
  خدایا تحمل این وضع و اقدام انقلابی نکردن خیلی سخت و دشواره ولی برای رضای تو ما تابع رهبری معظم هستیم!
 • IR ۰۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۳۰
  0 3
  گرچه مشرق حرف حساب را سانسور می کنه ولی اگر بررسی گنید همین افرادی که منتقد فروش سکه هستند خودشان منتقد سود بالای بانکها به سپرده ها بودند که منجر شد به اینکه دولت نرخ سود را پایین بیاودد و غول نقدینگی را بیدار کند و بقیه قضایا .....
 • ساعد AE ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۳۰
  4 0
  خیر تصادفی نیست بلکه عامدانه هست و اتاق عملیات آن در لندن مستقر می باشد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس