کد خبر 884397
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۹
فدراسیون فوتبال

مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال گفت که اساسنامه فدراسیون فوتبال نباید حتماً به تصویب هیئت دولت برسد.

به گزارش مشرق، صفی‌الله فغانپور در مورد شکایت وحید ملکی، وکیل دادگستری از فدراسیون فوتبال و درخواستش مبنی بر انحلال این فدراسیون گفت: اولاً باید ببینیم فردی که طرح شکایت می‌کند، ذینفع است و صلاحیت طرح شکایت را دارد یا خیر. اینکه یک وکیل بدون وکالت از کسی، شکایتی را طرح کند، شاید از نظر شکلی ایراد داشته باشد که قاضی باید نظر دهد.

وی ادامه داد: خواسته‌ای که مطرح شد یک چیز است، اما در انتهای دادخواست گفتند انحلال فدراسیون را می‌خواهیم. اگر نشد، انحلال اساسنامه و اگر نشد، حذف یا اصلاح بندهایی از آن را می‌خواهیم. این نشان می‌دهد آقایانی که این دادخواست را تنظیم کردند، یا نمی‌دانند چه چیزی را باید تقاضا کنند یا می‌خواستند موضوع مهمی را مطرح کنند که بازتاب و تبلیغاتی برای آنها داشته باشد.

مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال در مورد اینکه یکی از اعضای هیئت دولت گفته بود اساسنامه فدراسیون به تأیید دولت نرسیده است، اظهار داشت: فدراسیون فوتبال اساسنامه دارد و اساسنامه در مراحل تصویب و تأیید مراجع بالادستی قرار دارد. اساسنامه فدراسیون فوتبال در ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده و تغییرات صورت گرفته در هیئت رئیسه فدراسیون هم ثبت شد. اساسنامه در اختیار فیفاست و آنها این اساسنامه را بررسی کرده‌اند. مشکل خاصی از لحاظ حقوقی وجود ندارد که خواستار انحلال فدراسیون شده‌اند. صحبت از انحلال فدراسیون حرفی گنده و بزرگ است. مگر فدراسیون قابل انحلال است و می‌توان یک فدراسیون را با یک دادخواست منحل کرد؟ بحث آقایان در تأیید اساسنامه در مراجع بالادستی است.

فغانپور در پاسخ به این پرسش که چرا اساسنامه فدراسیون به تصویب دولت نرسیده است، تصریح کرد: همان‌طور که می‌دانید، فدراسیون فوتبال زیر نظر فیفاست و از نظر این فدراسیون جهانی فوتبال، فدراسیون فوتبال نهادی مردمی است. اگر فیفا یقین کند دولتی‌ها در فدراسیون دخالت می‌کند و دولت بر فدراسیون مستولی داشته باشد، آن فدراسیون‌ تعلیق می‌شود. همان‌طور که در برخی برهه‌ها تا مرحله تعلیق پیش رفتیم. چون فیفا معتقد است فدراسیون‌ها نهادهایی مردمی هستند و باید از اساسنامه‌های فیفا تبعیت کنند.

وی که با برنامه رادیویی تهران ورزشی گفت‌وگو می‌کرد، خاطرنشان کرد: ما نهادهای داخلی هم داریم و فدراسیون این موضوع را پذیرفته است، چون فدراسیون از این امر تبعیت می‌کند، اساسنامه سال‌های سال در اختیار هیئت دولت است و باید تأیید شود. برای اینکه به فیفا بگوییم خصوصی هستیم، اساسنامه فدراسیون فوتبال در ثبت شرکت‌ها ثبت شد تا اگر می‌خواستند تعلیق‌مان کنند، بگوییم اساسنامه در ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است.

فغانپور در مورد غیرقانونی بودن اساسنامه فدراسیون فوتبال گفت: اساسنامه فدراسیون باید به تأیید هیئت رئیسه و مجمع عمومی فدراسیون فوتبال برسد که این اتفاق رخ داده است. تأیید هیئت دولت هم به خاطر مسائل داخلی است و ضرورتی ندارد که اساسنامه توسط هیئت دولت تأیید شود. اساسنامه قانونی است، چون به تأیید هیئت رئیسه و مجمع عمومی رسیده است و منتظریم دولت آن را تأیید کند. ما هم نمی‌توانیم در کار دولت دخالت کنیم. اساسنامه‌ای که به تأیید هیئت رئیسه و فدراسیون رسیده، در اختیار عموم است و مخفی نیست. هر کسی که بخواهد می‌تواند آن را ببیند.

وی در ادامه افزود: به تصویب هیئت دولت رسیدن بحث دیگری است. موضوع ما راجع به دادخواست آقایان و قانونی بودن آن بوده و این است که ببینیم طرح این دادخواست در صلاحیت وکیلی که این دادخواست را طرح کرده، بوده است یا خیر. این موضوع در روز رسیدگی به پرونده در مرجع قضایی بررسی می‌شود و این مراجع آن را می‌فهمند. خدا را شکر می‌کنم که در شکایت طرح شده، به مفادی از اساسنامه فدراسیون استناد شده است. اگر اساسنامه نبود، چگونه می‌توانستند به بندهای اساسنامه استناد کنند؟ بیش از 90 درصد کل دادخواست دو صفحه‌ای به اساسنامه فدراسیون اشاره کرده است.

مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال در واکنش به صحبت‌های مجری برنامه که به تغییر اساسنامه فدراسیون در سال 94 و بی‌اطلاعی فیفا از این موضوع اشاره کرد، اظهار داشت: ما وقتی بحث از اساسنامه می‌کنیم، یک مفهوم بسیار کلی است و نمی‌توانیم در بحث حقوقی به کلیات اکتفا کنیم. همچنین باید بدانیم مرجع تأییدکننده با تصویب کننده متفاوت است. باید بررسی کنیم مراجعی که باید اساسنامه را تصویب کنند، قانونی هستند یا خیر. اعضای هیئت رئیسه فدراسیون و مجمع عمومی فدراسیون باید اساسنامه را تصویب کنند و دولت باید آن را تأیید کند. همه مسائلی که مطرح می‌کنید، حکایت از همین حرف دارد. ما مصوبه قانونی داریم. اینکه این مصوبه به تأیید برسد یا خیر، باید پروسه زمانی طی کند. وقتی می‌گوییم مصوبه و اساسنامه ندارد، یک موضوع است. غیرقانونی بودن یا تأیید نشدن اساسنامه از لحاظ قانونی موضوع دیگری است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس