بیلبوردهای گفتگوی ملی

با توجه به شکایت نماینده مجلس از رشیدپور به دلیل انتقاد از بیلبوردهای سطح شهر، مشخص شده است که چه کسانی پشت پرده امور سیاسی شهرداری تهران هستند.

سرویس سیاست مشرق - دو هفته پیش در بسته ویدئویی مشرق با عنوان "پشت پرده بیلبوردهای این روزهای تهران چیست؟ " و یک گزارش تحلیلی به بیلبوردهای گسترده شهرداری تهران اشاره کردیم. بیلبوردهایی که سازمان فرهنگی هنری شهرداری (با کارکردهای شبیه یک سازمان سیاسی) تهران با رویکردی صرفاً فرهنگی! سعی می‌کند به مردم یاد بدهد کِی گفتگو کنیم؟ کجا گفتگو کنیم؟ با کی گفتگو کنیم؟ چرا و ...؛ اما آیا رویکرد واقعی بیلبوردها همین است؟ یعنی مردم نمی‌دانند با چه کسی باید گفتگو کنند؟ یا مثلاً گمان می‌کنند در خواب و یا روی درخت باید گفتگو کنند؟ در واقع این بیلبوردها استارتاپ یک پروژه پیچیده سیاسی هستند که سعی در آماده سازی اذهان عمومی برای پذیرش و پیاده سازی اصلی‌ترین پروژه جریان اصلاحات برای برون رفت از انزوای سیاسی، بازگشت به عرصه قدرت و بازیابی بدنه اجتماعی آن‌ها در سال‌های اخیر دارد.

این پروژه تحت عنوان خوش رنگ و لعاب و فریبنده "گفت و گوی ملی" در ظاهر یک الگوی مسالمت آمیز در حل مناقشات سیاسی داخلی و در واقع ابزار مداخله سیاست‌های دول غربی و آمریکا در تصمیم گیری‌ها و امور کشورهای مختلف می‌باشد.

روز بعد رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید با اشاره به این بیلبوردها از طراحی گرافیکی ضعیف آنها و محتوای هجوشان با ادبیات طنز خودش انتقاد می‌کند؛ اما این انتقاد از طرف جریان خاص سیاسی تحمل نمی‌شود و حجت الاسلام احمد مازنی، از اعضای حزب اعتماد ملی و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در نامه‌ای به دکتر علی عسگری ریاست سازمان صدا و سیما خواستار توبیخ رشیدپور می‌شود. وی در این نامه می‌نویسد:

"... مهم‌ترین معضل جامعه ایران اختلافات سیاسی و اجتماعی است و راه حل آن گفت و گو ست؛ اما متاسفانه در رفتار برخی همکاران شما در رسانه ملی مواردی مشاهده می‌شود که نه تنها بر تنازعات دامن می زند بلکه روش گفت و گو را تخطئه و بعضاً مورد تمسخر قرار می‌دهد. به عنوان نمونه اقدام نسنجیده مجری برنامه صبحگاهی  پربیننده شبکه سه در خصوص یکی از اقدامات نمادین و فرهنگی شهرداری تهران در نشر شعارهایی در مورد ترویج فرهنگ گفت و گو در آگهی نما یا بیلبوردهای پایتخت است. در حالی که انتظار می‌رفت رسانه ملی از این اقدام شهرداری تهران قدردانی و در جهت ترویج فرهنگ گفت و گو از این فرصت استفاده بکند، با کمال تأسف در این برنامه به جای تشویق و یا احیاناً نقد منصفانه و عالمانه این اقدام آن را مورد تمسخر و استهزاء قرار داده‌اند. لذا انتظار می‌رود ضمن تذکر به مدیر شبکه و مسئولان برنامه حالا خورشید در خصوص جبران این خطا، نسبت به تهیه و پخش برنامه‌هایی در راستای تعریف و ترویج فرهنگ گفت و گو در جامعه اقدام فرمایید."

حالا اگر هم حزبی بودن شهردار تهران و آقای مازنی و این که احمد مازنی مبدع ایده گفت و گوی ملی است را هم به ماجرا اضافه کنیم چند مساله مهم در ذهن ایجاد می‌شود.

بیشتر انتظار می‌رفت ارتباط بین این بیلبوردها و ایده گفت و گوی ملی از طرف آقایان به نوعی انکار شده و این بیلبوردها صرفاً فرهنگی معرفی شوند، اما آقای مازنی سهواً یا عمداً به پشت پرده صرفاً سیاسی این بیلبوردها در این نامه اشاره می‌کنند.

هدف از نشستن بر کرسی مناصبی مانند شهرداری، نمایندگی مجلس و ... خدمت به مردم است یا پیشبرد اهداف حزبی؟ چه آنکه جناب مازنی در شرایط کنونی کشور مهمترین معضل جامعه ایران را اختلافات سیاسی می‌بیند و شهرداری تهران با بدنه همسو شده با اهداف حزبی مهمترین نیاز جامعه را ترویج فرهنگ! گفت و گو می‌داند. صرف این همه هزینه و زمان که باید در اختیار رفع مشکلات مردم باشد، برای پیشبرد اهداف حزب و جریان چگونه توجیه می‌شود؟

اگر آقایان مسئولین همان طور که به فکر حمایت از هم حزبی‌های خود بودند و با کوچکترین انتقادی چنین بر می‌آشفتند و کمر بر توبیخ فرد خطا کار و جبران خطای او بر می‌آمدند، نسبت به مشکلات مردم هم چنین حساسیتی از خود نشان می‌دادند تا به جای حفظ منافع حزبی از منافع ملی محافظت می‌کردند، مطمئناً کشور شاهد شکوفایی بیشتری می‌بود و مردم احساس رضایت به مراتب بیشتری از عملکرد ایشان داشتند.

کسانی که این همه بر طبل گفت و گو می‌کوبند و و کمر بر ترویج فرهنگ آن بسته‌اند، آیا خود اندک اعتقادی به آن دارند یا صرفاً جویای منافع حزب و جریان خود هستند؟ چرا که روح توبیخ (آن هم به صورت قضاوت یک جانبه در مورد یک منتقد) در تضاد کامل با روح گفت و گو است و از آقای مازنی به عنوان یکی از سردمداران گفت و گو انتظار می‌رفت، حداقل برای حفظ ظاهر هم که شده این مساله را کمی گفت و گو محورتر حل می‌کرد، نه به صورت دستوری و با توبیخ یک منتقد.

----------------------------------------

سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران طی جوابیه ای اعلام کرده است که این بیلبوردها توسط این سازمان تهیه نشده است. حالا باید منتظر توضیح مسوولان سازمان زیباسازی یا دیگر بخش های شهرداری تهران بود تا درباره این پروژه توضیح دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 9
 • F35 US ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  9 94
  ایران > ایرانستان > ویرانستان > ویران آباد > O
  • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
   4 44
   این رشیدپور رو باید اعدام کنن که همش دنبال تفرقه بیم مسئولان محترمه
  • رضا IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
   12 0
   f35< حزب الله
 • IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  67 2
  خوب گفتی. خیلی زشته که نماینده مردم(!) به جای رسیدگی به دغدغه روز مردم به فکر سیاسی کاری و حزبی گری باشه!!!
 • حسین PL ۰۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  46 2
  حیرت انگیزه که در بی بی سی میشنن برنامه و میزگرد و مباحثه میگذارند و خروجی و نتیجه گیری نهایی اون با فاصله چند روز میشه موضع رسمی و تز یک گروه سیاسی داخلی. خوب دیگه جای شکی باقی میمونه ارتباط اینها با سرویس های اطلاعاتی انگلیس؟ چرا بهنود و حتی بعضی مقامات سابق دولتی این جریان و جمع دیگر از فعالان این گره خاص مستقیم رفتند لندن و برای دستگاههای حکومتی انگلیس کار میکنند؟ جرا مثلا نرفتند سوئد یا سوییس را آلمان یا نروژ و........ ؟ چرا همشون میرن انگلیس؟ به نظر من ابعاد این نفوذ پیچیده هست و دستگاه های نظارتی و اطلاعاتی را که مسئول بررسی و جلوگیری از این مساله هستند را هم مبتلا کرده وگرنه این همه سال میگذره و هیچ کار قابل توجه ای در این یک مورد نمیبینیم
 • IR ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  51 6
  بنا به گفته نتانیاهو و شیمون پرز اصلاح طلبان سرمایه های اسرائیل در ایران هستند اگر از این رفتارهای خیانتکارانه نکنند باید تعجب کنیم
 • IR ۰۵:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  53 3
  شهرداری هییت دولت روحانی نه شهرداری تهران
 • IR ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  36 4
  درود بر سرویس سیاست مشرق
 • IR ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  34 1
  درخواست گفتگویی که مرده متولد شد!
 • IR ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  33 3
  این مازنی باید توبیخ شود که بر خلاف میسر انقلاب اسلامی و هدایت رهبری حرف میزند, درحالیکه بر خلاف موج آب حرکت میکند و قطعا دست و پایش خواهد شکست . این جریانات از اول انقلاب تا بجال بوده ولی کو چشم عبرت بین
 • احمد IR ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  32 6
  اقای مازنی هنوز چشم امید دارند بلکه فرجی حاصل شد و برجام ۲ هم امضا شد . هههه
 • IR ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  31 3
  جناب مازنی، بیایید در مورد سلفی حقارت شما و دوستانتان هم اندکی گفتگو کنیم. شما لطفا بفرمائید که کی و کجا گفتگو کنیم؟!
  • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
   27 2
   هرجایی که موگرینی بشه خوبه آقای مازنی؟
  • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
   21 0
   کجا گفتگو کنیم؟ در مجلس؛ کنار موگرینی؛ پشت پرده؛ در حالی که روی میز دراز کشیدیم و سلفی می گیریم؛ در حال استیضاح؛ در حال خندیدن به ریش مردمی که به ما رای داده اند؛ در حال سفر به جام جهانی روسیه؛ در حالی که برای فرزندانمان در خارج دلار می فرستیم با چه کسی گفتگو کنیم؟ با موگرینی؛ با هم حزبی ها؛ با ممنوع التصویرها؛ با گوینده جمله معروف «تکرار می کنم»؛ با عامل فلاکت اقتصادی امروزمان؛ با منتقدین برجام (عمراً)؛ با آمریکا (ای جانم)؛ با مردم کوچه و بازار (شوخی نکن دیگه) چرا گفتگو کنیم؟ چون خودمان نمی توانیم مشکلاتمان را حل کنیم؛ چون بی عرضه ایم؛ چون حال نداریم؛ چون کهنسال شده ایم؛ چون دلار 4200 تومان است اما یورو 12000 تومان شده؛ چون خوشگلیم؛ چون خیلی باحالیم؛ برای گرفتن حق اوقات فراغت؛ برای گرفتن آرم طرح ترافیک؛ برای گرفتن حقمان از سفره انقلاب
 • IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  15 2
  مهم‌ترین معضل جامعه ایران اختلافات سیاسی و اجتماعی است و راه حل آن گفت و گو ست!!! چه اختلاف اجتماعی در کشور ایران وجود داره!؟ شاید هم منظورش اختلاف هواداران پرسپولیس و استقلال باشه!؟
 • حامد IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  17 1
  اینا شعار گفت و گوی ملی سر می دهند. منظورشان این است که ما فتنه گران هم دوباره وارد قدرت شویم. و الا اگر منظور واقعا گفت و گو بود هیچ از یک نقد ساده یک مجری صدا و سیما که اتفاقا از خودشان و از حامیان اصلاح طلبان و روحانی است این چنین بر نمی آشفتند و بر اساس شعار گفت و گو از حرف زدن یک مجری این چنین عصبانی نمی شدند و نامه ای برای بستن دهان او نمی نوشتند.
 • مدیون خمینی IR ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  26 4
  نتیجه گوش نکردن به حرف پدر دلسوز یعنی سید علی خامنه ای و رای دادن به لیست BBC و VOA و کرباسچی نبایدم بهتر از این بشه . متاسفانه کسایی که به اینجور لیست ها رای دادن قربانی افکار شوم و پلیدشان نیستند!!! بلکه دقیقا شریک جرم هستند و باید تاوان اینجور رای دادن ها رو خدای نکرده با فتنه هایی بدتر از 88 بدن!!!!!
 • IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  13 0
  اگر آقایان مسئولین همان طور که به فکر حمایت از هم حزبی‌های خود بودند و با کوچکترین انتقادی چنین بر می‌آشفتند و کمر بر توبیخ فرد خطا کار و جبران خطای او بر می‌آمدند، نسبت به مشکلات مردم هم چنین حساسیتی از خود نشان می‌دادند تا به جای حفظ منافع حزبی از منافع ملی محافظت می‌کردند، مطمئناً کشور شاهد شکوفایی بیشتری می‌بود و مردم احساس رضایت به مراتب بیشتری از عملکرد ایشان داشتند. این جمله شما عملکرد اصولگرایان واصلاح طلبان را زنده می کنه و بی غیرتی آنها را در حفظ منافع مردم وکشور
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  20 0
  مازنی همون نیست که خودشو برای گرفتن عکس سلفی با موگرینی داشت می کشت اگر اون باشه انتظاری نباید داشت
 • حسین IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  14 4
  ای کاش نام فامیل خودش را عوض کند که یادآور مازندران بزرگ نباشد.
 • رضا DE ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  20 2
  به والله حالم از این ... (مازنی) به هم میخوره ، خودشو کشت که یه سلفی با موگرینی بگیره
 • سید حسین IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  14 0
  امیدوارم به "جو" ی ری هم نرسند این له له زنندگان عکس با موگرینی...
 • علی IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  2 0
  مشرق جان با اصل مطلبت موافقم ولی خوبه تفاوت بین سازمان فرهنگی هنری شهرداری و سازمان زیباسازی شهرداری روبدونی اینا کار سازمان زیباسازی هست و سازمان فرهنگی هنری به دلیل هیئت مدیره ای که تقریبا مستقل از شهرداریه
 • 2020 IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  19 0
  این همون سلفی بگیر مجلس نیست؟ حیف لباس پیغمبر.
 • تهرانی IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  4 1
  نمیدونم چرا وقتی چشم به عکس مازنی آخوند ی میافتد ناخو آگاه ی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس