کد خبر 883681
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸
ابوالفضل حسن بیگی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر اینکه برخی نمایندگان مجلس در کارهای اجرایی دخالت می‌کنند، گفت: مطرح شدن موضوع تغییر کابینه دولت فرافکنی است.

به گزارش مشرق،  ابوالفضل حسن‌بیگی نماینده مردم دامغان و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط نابسامان اقتصادی کشور و ضرورت توجه بیشتر مسئولان به وضعیت معیشت مردم، اظهار داشت: امروز جنگ شدید اقتصادی بین ایران و ترامپ به وجود آمده که خوشبختانه در این زمینه خداوند به ما لطفی کرده و آن این است که ترامپ با بی‌عقلی‌هایش با همه دنیا مثل چین، اروپا، کانادا، ترکیه و دیگر کشورها درگیر شده است.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: هدف ترامپ همان شعار دوران انتخابات وی یعنی مسئله حفظ اسرائیل و به نوعی برخورد با محور مقاومت در منطقه است و به همین دلیل جمهوری اسلامی ایران را هدف گرفته است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین گفت: طبیعتاً هر نوع تغییر و جابه‌جایی در راستا و چارچوب وحدت و امنیت ملی و وفاق ملی باید باشد، اینکه ما از طریق رسانه‌ها بتوانیم اقداماتی انجام دهیم که مناسب اقتصاد و شرایط بحرانی کشور نباشد، وضعیت را وخیم‌تر می‌کند.

حسن‌بیگی تصریح کرد: بیش از یکسال از عمر دولت دوازدهم گذشته اما آنچه که امروز برای کشور معضل به وجود آورده عناصری هستند که شانه‌هایشان زیر بار اجرایی نیست، بلکه با کمال تأسف به عنوان مشاور یا همراه یا همدست در مسائل اقتصادی کشور ایفای نقش می‌کنند، ما مسئولیت را از وزیر اقتصاد می‌خواهیم و گاهاً هم در فضای مجازی یا موضوعات رسانه‌ای فشار روی وزیر اقتصاد است، اما شاهدیم مثلثی در دولت و با عنوان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور یا مشاور عالی رئیس‌جمهور یا عناصری که عضو شورای اقتصادی ریاست جمهوری هستند، به وجود آمده است.

وی ادامه داد: این عناصر که در حال حاضر نقش‌شان خیلی پررنگ شده اگر کمتر در امور اجرایی دخالت کنند شاید دولت بتواند با مجلس تعاملی داشته باشد و مجلس به دولت کمک کند که هر چه محکم‌تر و مقاوم‌تر بتوانند این مسیر را پیش ببرد و مشکلات اقتصادی کشور را برطرف کند.

نماینده دامغان در مجلس یادآور شد: متأسفانه سه وزارتخانه بسیار گسترده با یکدیگر ادغام شدند و وزارتخانه‌ای به نام وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شده است و وزیر با حجم عظیمی از مسائل در این وزارتخانه عریض و طویل مواجه است، قرار است بخشی از درآمد ارزی و صادراتی‌مان از این وزارتخانه حاصل شود، در حالی که در گذشته این وزارتخانه، چهار وزارتخانه شامل وزارت صنایع، صنایع سنگین، معادن و بازرگانی بود؛ اما امروز شاهدیم مشکلات عظیمی در این وزارتخانه وجود دارد و وزیر نمی‌تواند همه مشکلات آن را حل کند و بر این وزارتخانه مدیریت صحیح و کاملی داشته باشد.

حسن‌بیگی متذکر شد: وزارت بازرگانی یکسری وظایف فراوزارتخانه‌ای بر عهده دارد و باید بر صادرات، واردات و ثبت سفارش‌ها نظارت ویژه‌ای داشته باشد، از آنجایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت وزارتخانه بزرگ و سنگینی است باز هم شاهدیم عناصر مختلفی در این وزارتخانه نیز حضور دارند که متأسفانه خیلی متعهد به قوانین و مقررات نیستند.

وی با تأکید بر اینکه دولت و مجلس به هر شکلی شده باید این وزارتخانه را از یکدیگر تفکیک کنند تا وزارت بازرگانی پاسخگو باشد، گفت: شاهدیم در وزارتخانه‌ای از احزاب گوناگون عناصری را به وزیر تحمیل می‌کنند که این موضوع هم جزو یکی از معضلات کشور ماست، این عناصر در داخل یک وزارتخانه نمی‌توانند با یکدیگر هماهنگ باشند، یکی از مشکلاتی که امروز کشور ما گرفتار آن شده این است که امروز احزاب در کشور به دنبال منافع و تأمین منالع مالی خودشان هستند و می‌گویند هر حزبی ثروت بیشتری داشته باشد و پول بیشتری خرج کند می‌تواند در انتخابات پیروز شود، این موضوع یکی از چالش‌های بزرگ کشور ماست.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: همه احزاب و گروه‌ها مخصوصاً احزاب خلق‌الساعه که نزدیک به انتخابات فعال می‌شوند، دور هم جمع می‌شوند و تبدیل به یک جبهه می‌شوند و نیاز به پول دارند و یکی از تخلفات بزرگ در سیستم مالی و اقتصادی کشور این است که این عناصر برای تأمین منابع مالی حزب‌شان و پیروزی در انتخابات اقداماتی انجام می‌دهند که قوه قضاییه هم گاهاً نمی‌تواند با آنها برخورد کند.

وی عنوان کرد: امیدواریم با تشکیلات جدیدی که قوه قضاییه تشکیل داده بتواند پاسخگوی مطالبات مقام معظم رهبری و مردم باشد، طبیعتاً فردی که مفسد فی‌الارض است و اقتصاد کشور را به چالش کشیده و مردم را فقیر کرده و در سطح بین‌المللی آبروی جمهوری اسلامی ایران را برده است و وجهه بین‌المللی ما را خدشه‌دار کرده، باید مجازات شود.

حسن‌بیگی متذکر شد: دل مردم از اینگونه موارد خون است، اما متأسفانه در نهایتا مشخص می‌شود این فرد وابسته به یک جبهه یا یک حزب است و با فشارهای روانی و فشارهای گوناگون از جمله فضاسازی در سایت‌ها و رسانه‌ها، بسیار راحت چند وقتی به زندان می‌رود و سپس مجدداً از زندان آزاد می‌شود و در جای دیگری منصوب می‌شود و چندین برابر دفعه قبل به بیت‌المال و اقتصاد جمهوری اسلامی ایران خسارت می‌زند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور به نظر می‌رسد تغییر کابینه دولت هم فرافکنی است، یا تغییر وزیر اقتصاد که امروز بحث استیضاح وی نیز مطرح است، این موضوع هم فرافکنی است، هر فردی که وزیر می‌شود، افرادی در کار وی دخالت می‌کنند و در جای دیگری به جای او تصمیم می‌گیرند و افراد دیگری در تلویزیون حضور می‌یابند و به جای وزیر اقتصاد صحبت می‌کنند، یکی به عنوان مشاور، یکی به عنوان معاون یا یکی به عنوان عضو شورای عالی اقتصاد، این موارد موجب می‌شود چارچوب وظایف وزرا در دولت به هم بریزد و دخالت‌های بیجا و بی‌مورد موجب نابسامان شدن شرایط اقتصادی کشور شود.

حسن‌بیگی در پایان خاطرنشان کرد: برخی نمایندگان مجلس هم در کارهای اجرایی دخالت می‌کنند و بار اجرایی کشور را به دوش مجلس می‌اندازند و نمایندگان مجلس را از تحقیق و تفحص، استیضاح، سؤال و پیگیری‌های قانونی خودشان دور می‌کنند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس