اسقاط خودرو

در مرحله اول طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده اسقاط حدود ۹۰.۰۰۰ تاکسی در کل کشور به‌صورت انحصاری به این مرکز واگذارشده است.

سرویس اقتصاد مشرق - در هفته‌های گذشته «محمد شریعتمداری» با حضور در یک برنامه تلویزیونی حالا خورشید مردم و رسانه‌ها را دعوت به پایش فساد در وزارت (صمت) نمود و همه را ملزم به ابلاغ آن کرد. شریعتمداری در این برنامه زنده تلویزیونی گفت:

« در وزارت صنعت،‌معدن و تجارت تا روزی که هستم و در هر شغلی تا روزی که زنده‌ام به لطف الهی نه فساد را تحمل می‌کنم و در مورد آن تامل می‌کنم و اگر کسی دید باید به من ابلاغ کند.  »[۱]

همچنین وی در ادامه افزود:

«این اتفاق که به هر دلیلی از سوی کاربران، کارمندان و واردکنندگان صورت گرفته، اتفاق خوبی نبوده است، چه در این دولت یا آن دولت انجام شده باشد، به همین دلیل از محضر شریف مردم ایران عذرخواهی می‌کنم و امیدوارم با تمهیداتی که اندیشیده شده است، این فساد به صفر میل کند و روش‌های ما مؤثر باشد.»[۲]

اما این آخرین قسمت از پوزش‌های آقای وزیر در روزهای اخیر نبود. وزیر صنعت، معدن و تجارت این بار در واکنش به اظهارات معاون خود مبنی بر اینکه رسانه‌ها درباره مسائل اقتصادی چرت‌وپرت می‌گویند مجبور به عذرخواهی شد. شریعتمداری تأکید کرد:

«حتماً آقای سینکی خسته بوده و خطاب اظهاراتش نسبت به اصحاب رسانه و جراید نبوده است... بنده به نمایندگی از دیگرانی که قدر رسانه‌ها و مطبوعات را نمی‌دانند عذرخواهی می‌کنم، یکی از مهم‌ترین ارکان دموکراسی در کشورمان وجود رسانه‌های آزاد است که ایجاد شفافیت را به وجود می‌آورد و ما به آن‌ها افتخار می‌کنیم.»[۳]

از این رو به نظر به می‌رسد با توجه به استقبال وزیر صنعت از مطالبه‌گری در حوزه رانت و فساد، بهتر است وی پرونده صدور مجوز و اعطای انحصار به یک شرکت اسقاط خودروهای فرسوده را نیز شفاف کند.

ابعاد پیچیده این ماجرا پاسخگویی فوری وزیر را در خصوص انحصار، تخلف و رانت این شرکت را می‌طلبد. به‌ویژه آنکه به نظر می‌رسد بازهم پای برادر یکی از مقامات ارشد کشور نیز در میان باشد.

شرکت مذکور در زمینه اسقاط خودرو فعالیت می‌کند و انحصار و درشتی آن در این بازار فریاد استمداد جویانه دیگر فعالان صنف اسقاط خودرو را به دنبال داشته است.

پشت پرده پرونده یک مرکز «ویژه» اسقاط

بیست و سوم مهرماه ۹۳ نامه‌ای برای گرفتن پاراف دستی به جلسه هیئت دولت می‌رود. محتوای این نامه حکایت از جلب موافقت برای راه‌اندازی یک مرکز اسقاط خودرو دارد.

در جلسه هیئت دولت علاوه بر موافقت و امضا از سوی محمد شریعتمداری معاون اجرایی وقت رئیس‌جمهور، معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست و نیز محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت دولت یازدهم با اعطای مجوز به این مرکز اسقاط خودرو موافقت می‌کنند.

متن پاراف‌ها بدین شرح است.

نعمت زاده:

بسمه‌تعالی

با توجه به نظر موافق ستاد مدیریت حمل‌ونقل و صنعت و اینکه موضوع مذکور جنبه صنعتی ندارد! لذا تأسیس واحدهای اسقاط خودروهای فرسوده که نیاز واقعی شهرهای بزرگ کشور می‌باشد، از نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت بلامانع است.

محمد شریعتمداری:

بسمه‌تعالی

جناب آقای فیض بخش

با سلام با صدور مجوز برای انجام این کار، یک پتانسیل اندکی برای کار انبوهی که در پیش دارید به وجود می‌آید، با توجه به موافقت جناب آقای نعمت زاده وزیر صنایع که موافقت روشن و صریح است اقدام فوری به عمل آید تا کارشان را آغاز کنند.

پس از پاراف موافقت وزیر، سرپرست معاونت نوسازی ناوگان در نامه‌ای به یدالله صادقی رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران درخواست تسریع در طی مراحل صدور پروانه بهره‌برداری مرکز یاد شده را می‌دهد و بلافاصله در نامه‌ای دیگر خطاب به سعید. الف. ضمن اعلام موافقت وزیر، کد فعالیت موقت برای مرکز بازیافت به وی اعلام می‌کند.

نامه‌ای دیگر نیز توسط علیرضا فیض بخش رئیس ستاد حمل‌ونقل و سوخت به سردار مؤمنی رئیس پلیس راهور ناجا مبنی بر به رسمیت شناختن این مرکز اسقاط خودرو و انجام اقدامات لازم به‌منظور بازدید و تخصیص کد ارسال می‌شود.

سعید. الف کیست؟

سعید. الف مدیرعامل شرکت (ش) به شماره ثبت ۴۶۳۹۱۲ و شناسه ملی ۱۴۰۰۴۵۶۵۲۵۶ است. این شرکت در جاده قدیم قم ۶۰ متری شورآباد ۳۰ متری سوم جنوبی واقع شده و در حوزه اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده و وسایل نقلیه فعال است.

در سال ۹۳ سعید. الف طی درخواستی از فیض بخش رئیس ستاد حمل‌ونقل و سوخت درخواست راه‌اندازی یک مرکز اسقاط خودرو در زمینی خانوادگی در جاده قدیم قم ۶۰ متری شورآباد به وسعت ۱۰۲ هزار مترمربع به همراه امکاناتی نظیر سوله و تجهیزات و چاه عمیق می‌دهد.

فیض بخش طی نامه‌ای به صالحی‌نیا معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از وی می‌خواهد با درخواست سعید. الف موافقت کند. نامه برای طی شدن مراحل بعدی به یدالله صادقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران ارسال می‌شود.

این تلاش‌ها در حالی صورت می‌گرفت که مطابق روال قانونی امکان اعطای  چنین مجوزی وجود نداشت، چراکه بر اساس مصوبه هیئت‌وزیران به تاریخ ۰۵/۰۹/۱۳۸۴ مقرر شد:

۱- احداث سه واحد صنعتی جدید در محدوده ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران به‌منظور جداسازی، برش و پرس خودروهای فرسوده مجاز است.

۲- مکان مناسب برای احداث واحدهای یاد شده توسط وزارتخانه‌های صنایع و معادن و معاونت رئیس‌جمهور در امور اجرایی تعیین می‌شود.

۳- وزارت صنایع و معادن تسهیلات لازم را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به‌منظور ایجاد واحدهای صنعتی بازیافت خودرو فرسوده در مراکز سایر استان‌ها فراهم نماید. این نامه به همه نهادهای نظارتی رونوشت شده است.

یدالله صادقی بررسی نامه را در دستور کار قرار می‌دهد و در نهایت طی نامه‌ای به ایوبی مهریزی معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت نظر کارشناسی خود را به‌طور خلاصه به این شرح می‌دهد:

«بر اساس مصوبه هیئت‌وزیران در تاریخ ۰۹/۰۵/۱۳۸۴ و ابلاغیه نماینده ویژه رئیس‌جمهور در سال ۸۶، در حال حاضر امکان صدور جواز تأسیس در زمینه فوق در محدوده فوق‌الذکر امکان‌پذیر نمی‌باشد، هم‌اکنون هشت واحد فعال دارای پروانه بهره‌برداری با ظرفیت سالیانه ۲۱۳۶۷۱ تن و دو فقره طرح در دست اجرا دارای جواز تأسیس با ظرفیت سالیانه ۲۴ هزار تن در استان تهران موجود می‌باشد.»

صادقی در پایان این نامه از ایوبی درخواست بررسی و اعلام نظر می‌کند. ایوبی مهریزی سپس در نامه‌ای به فیض بخش رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت، صدور جواز تأسیس جدید برای فعالیت یاد شده در محدوده مذکور را امکان‌پذیر ندانسته و از فیض بخش خواست اقدام لازم در خصوص اخذ مصوبه هیئت دولت و نتایج سیر اقدامات بعدی به معاونت ایوبی منعکس گردد.

اعتراضات صنفی

نامه‌ای با امضای مصطفی جودی رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت و محمدحسین گودرزی رئیس کارگروه خودرویی اتحادیه صنایع بازیافت به معاونان وزرا و سازمان‌های، راه و شهرسازی، وزیر کشور، نفت، توسعه امور تولیدی سازمان مدیریت، محیط زیست و نیکدار رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت به‌قصد اعتراض و اطلاع‌رسانی نگارش می‌شود. بخشی از محتوای آن نامه به این شرح است:

ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت بدون اخذ پروانه بهره‌برداری و در یک فرآیند غیرقانونی، کد فعال ۱۷۳۱ را به این متقاضی اعطاء و تا به امروز خدمات مربوطه را ارائه می‌نماید، در همین راستا شرکت ایران‌خودرو با انعقاد یک قرارداد اختصاصی، اسقاط تاکسی‌های فرسوده در طرح ملی نوسازی ناوگان عمومی را به این مرکز سپرده تا بدین ترتیب حلقه عملیات غیرقانونی و اعطای رانت کامل گردد.

با عنایت به اینکه تعداد ۱۳۰ مرکز اسقاط قانونی در کشور با صرف میلیاردها تومان سرمایه بخش خصوصی بر اساس قوانین جاری، در حال فعالیت هستند، بدیهی است که می‌بایست در اجرای طرح‌های ملی، سهم خود را ادا نموده و توزیع عادلانه فرصت‌های شغلی نیز به درستی صورت پذیرد.

همچنین گودرزی و جودی نامه دیگری در تیرماه ۹۵ به نهادهای مختلف نظارتی ارسال می‌کنند. به‌طور خلاصه متن این نامه بدین شرح است:

«در سال ۱۳۹۳ در منطقه شورآباد کهریزک که اصولاً دارای کاربردی انبار کالاهای بازرگانی می‌باشد، به‌صورت کاملاً محرمانه، مجوز تأسیس یک مرکز توسط ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت صادر شد.

پس از پیگیری‌های فراوان توسط صنف مشخص گردید که این فرد با حمایت قاطع افرادی در نهاد ... و از جمله مدیرکل با تحت‌فشار گذاشتن وزیر صنعت و رئیس ستاد این کار را انجام داده است و در نهایت اعتراضات این صنف چه به‌صورت جمعی و چه به‌صورت فردی تاکنون مثمر ثمر واقع نشد. بلکه این اعتراضات موجب گردید نهاد ... کمر بر حذف تشکل‌های صنفی این صنف بسته و زمینه را برای ویژه خواری این مرکز فراهم نماید که نمونه بارز این اقدامات ارسال نامه به اتاق بازرگانی ایران و جلوگیری از ثبت انجمن صنفی در اتاق است که به‌صورت محرمانه علی‌رغم عدم ارتباط تشکیلاتی نهاد، به این امر مبادرت کرده‌اند و هم‌زمان با این اقدامات تاکسی‌های استان تهران، کرج، قزوین و سمنان را به‌صورت اختصاصی (منوپل) به این مرکز واگذار کرده‌اند و این تلاش‌ها برای انتقال کلیه طرح‌های اسقاط به این مرکز ادامه دارد به‌طوری‌که کارمندان رسمی نهاد و از جمله کارمندی به نام آقای ج. پیگیری کار این مرکز را انجام می‌دهد.

حمایت‌های مستقیم مدیرکل و دفتر بازرسی از این مرکز، زبانزد عام و خاص گردیده به‌گونه‌ای که به‌صورت علنی و بی‌پرده افراد مختلف درگیر با موضوع نوسازی ناوگان در کشور را به نهاد احضار و مرکز مذکور را به‌عنوان وابسته نهاد معرفی نمود و ایشان را وادار می‌کنند تا پروژه‌های اسقاط خودرو را با این مرکز انجام دهند.

از طرف دیگر، مدیر فروش شرکت خودروسازی (...)، برادر رئیس نهاد می‌باشد و هماهنگی‌های لازم در این جهت توسط ایشان انجام می‌پذیر؛ شرکت صنعتی ماموت نیز که طرح نوسازی ناوگان جاده‌ای را در دست اقدام داشت برای عقد قرارداد با این مرکز اسقاط خودرو تحت‌فشار قرارگرفته است.

رانت شبکه‌ای

همان‌طور که در دو نامه اخیر ذکر شد، گستره شبکه رانت و انحصار از نهادهای اجرایی تا بعضی شرکت‌های خودروساز کشیده شده است.

در مرحله اول طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده اسقاط حدود ۹۰.۰۰۰ تاکسی در کل کشور به‌صورت انحصاری به این مرکز واگذارشده است. این واگذاری گردش مالی بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان را برای این مجموعه فراهم می‌کند.

توضیح بیشتر این است که در جلسه‌ای به ریاست مدیرعامل یکی از شرکت‌های خودروساز، در اردیبهشت ۹۵ مقرر می‌گردد برخلاف قانون، سعید. الف به‌جای پانصد هزار تومان به‌عنوان ارزش لاشه هر ماشین اسقاط شده تنها سیصد هزار تومان پرداخت نماید. تا سال ۹۵ به‌صورت روزانه مرکز اسقاط خودرو سعید. الف به عدد ۷۰۰ خودرو اسقاط شده در روز رسیده است.

این بذل و بخشش‌ها اتفاقی نیست. بلکه ارتباط یکی از مدیران نهاد که برادرش نیز در شرکت خودروسازی یادشده فعالیت می‌کند زمینه این رانت را فراهم کرده است.

علاوه بر آن ج. یکی دیگر از مدیران نهاد نیز در این ماجرا نقش داشته است. چراکه اساساً تصدی این پست از سوی ج. مرهون نفوذ مسعود. الف برادر سعید. الف بوده است.

مسعود. الف کیست؟

 دولتی‌ها قطعاً سعید. الف را بیشتر به خاطر برادرش مسعود. الف می‌شناسند.

مسعود. الف رفیق گرمابه و گلستان برادر یکی از مسئولان ارشد و به عبارتی کارت عابر بانک اوست. تحقیقات بیشتر نشانگر آن است که وی را می‌بایست مخزن اسرار برادر مسئول ارشد نامید. این متهم امنیتی اکنون فراری است و در خارج کشور به سر می‌برد. از وی به‌عنوان کارچاق کن و جعبه سیاه بعضی مفاسد یاد می‌شود.البته متواری شدن منتسبین به برادر این مقام ارشد اتفاق تازه‌ای نیست.

در واقع به مجرد رصد مؤثر و حساس شدن نهادهای نظارتی، وی برای آنکه ردی از خود برجای نگذارد مرتبطین خود را تشویق به خروج از کشور می‌کند. علی‌الظاهر این یک تکنیک رایج میان محکومان اقتصادی است. غیب شدن ناگهانی عباس یزدان پناه  نیز اسرار یکی دیگر از محکومان اقتصادی را پنهان نگه داشت.

به جز روابط گسترده و اعمال نفوذ برای انتفاع اقتصادی، مسعود. الف در پوشش یک موسسه خیریه، همسر و دختر برادر مقام اجرایی و شبدوست مالامیری که از او به‌عنوان ابر بدهکار بانکی یاد می‌شود همکاری داشته است. مالامیر نیز پس از آغاز برخورد با بدهکاران و مفسدان اقتصادی، از کشور گریخت  .

 در مجموع به نظر می‌رسد سعید. ال. یک مهره فرعی است و با اصرار و ترغیب برادرش، در پی کسب مجوز انحصاری در زمینه اسقاط خودرو بوده است.

چنانکه برادر مقام ارشد با واسطه مدیران وزارت صنعت را را تحت‌فشار قرار داده است تا از ادامه فرآیند رسیدگی به تخلفات منصرف کند.

ضربه شرکت انحصاری اسقاط به اقتصاد کشور

محمد حسین گودرزی رئیس کارگروه خودرویی اتحادیه صنایع اسقاط و بازیافت کشور ضمن گلایه از انحصار این مرکز گفته بود:

« هم‌اکنون اغلب مراکز اسقاط تنها با ۱۰ درصد ظرفیت فعالیت دارند اما این مرکز که اسقاط تاکسی‌ها را بر عهده دارد روزانه بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ دستگاه تاکسی را در تهران اسقاط می‌کند.»[۴]

وی در صحبت‌های خود تأکید نموده بود که:

« قطعاً ادامه این روند موجب ورشکستگی گسترده در مراکز اسقاط در کشور خواهد شد. این در حالی است که بر طبق مصوبه و بودجه سال ۹۷ میزان ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به طرح نوسازی و اسقاط خودروهای فرسوده اختصاص داده‌شده است. همچنین مصطفی جودی عضو هیئت‌مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی فرسوده گفته بود سالانه حدود یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور شماره‌گذاری می‌شود که با اختصاص دو درصد از هزینه‌های شماره‌گذاری آن‌ها به اسقاط خودروهای فرسوده، منابع مالی عظیمی برای این طرح ملی تأمین خواهد شد.»[۵]

در عین حال طیبی رئیس اتحادیه تاکسیرانی شهری در سال ۹۵ تلویحاً اظهار داشت مقصر اصلی بیکاری رانندگان مرکز یادشده و مسببین انحصار آن در بازار اسقاط خودرو است. در واقع آن دسته تاکسیرانانی که خودروی فرسوده خود را تحویل مراکز نوسازی قرار داده‌اند و حال بیکار شده‌اند و منتظر تحویل خودروی جدید خود هستند، تأخیر در این روند را باید از چشم این مرکز ببینند. چراکه تحویل خودروی جدید مشروط بر اسقاط خودروهای فرسوده است. طیبی با اشاره به اینکه بیش از ۱۳۰۰ خودروی فاکتورشده معطل دریافت‌نامه برای تحویل است، خاطر نشان کرده بود:

« در جلسه اول که تنها مرکز ۱۷۳۱ مجاز به اسقاط شمرده شد و صورتجلسه که توسط مدیرعامل ایران‌خودرو و معاون فروش و بازاریابی گروه صنعتی ایران‌خودرو امضا کردند، به آن‌ها اعلام کردیم که شما سایر مراکز را مجاز نمی‌دانید و همین موضوع موجب سخت‌شدن اسقاط برای تاکسیران می‌شود؛ بنابراین مسئولیت تحویل‌گیری تاکسی‌های فرسوده در شهرها را به شما می‌سپاریم. در هر شهر مرکزی برای تحویل دادن خودرو مشخص کنید و ازآنجا خودتان به مرکز اسقاط مورد نظر حمل کنید. پس‌ازآن مقرر شد تا تاکسی‌های فرسوده در مراکز فروش ایران‌خودرو در سراسر کشور تحویل داده شود و ایران‌خودرو به هزینه خود، خودروها را حمل کند. متأسفانه ایران‌خودرو به مدت سه‌ماه از مسئولیت خود سرباز زد و حتی در جلسه تیرماه این موضوع مصوب شد، اما با وجود مصوبه تصویب‌شده تاکنون هیچ‌کدام از نمایندگی‌های فروش ایران‌خودرو، تاکسی فرسوده تحویل نگرفته‌اند.»[۶]

مهدی ابراهیمی معاون فنی و بهره‌برداری سازمان مدیریت و نظارت تاکسیرانی شهر تهران نیز بهمن ۹۶ گفته بود:

«ایران‌خودرو تا زمانی که دولت سهم اسقاط خودرو را پرداخت نکند پیش فاکتور صادر نمی‌کند و تاکسیرانان نمی‌توانند خودرو تحویل بگیرند.»[۷]

نکته جالب دیگری نیز وجود دارد. شریعتمداری در اولین روز وزارت خود با ارسال نامه‌ای به جهانگیری خواستار لغو مصوبه دولت و لغو اسقاط خودرو توسط خودروسازان داخلی شد.[۸]

این در حالی ست تجربه کشورهای توسعه‌یافته نظیر بریتانیا، ژاپن، کره نشان می‌دهد که وظیفه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده اتفاقاً بر عهده شرکت‌های خودروسازی است. در واقع این خودروسازان هستند که با ارائه برنامه‌ها و تخفیف‌های ویژه در محصولات جدید، مالکان خودروهای فرسوده را مجاب به تعویض محصولات قدیمی خود با محصولات جدید این خودروسازان می‌کنند.[۹]

 بنابراین در پایان به نظر می‌رسد

 محمد شریعتمداری از سه منظر ملزم به پاسخگویی است. اولاً می‌بایست شفاف‌سازی کند و در خصوص ادعاهای واسطه‌های اعلام موضع کند و در باره رانت انحصار اعطا شده به این شرکت شفاف‌سازی کند.

ثانیاً در برابر بیکاری رانندگان تاکسی پاسخگو باشد چراکه همان‌طور که مطرح شد بخشی از انتظار مأیوسانه رانندگان برای دریافت خودروی جدید ناشی از انحصار  این مرکز ۱۷۳۱ در اسقاط خودرو و نیز کارشکنی خودروساز در تحویل خودروهای جدید است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 66
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 18
 • حسین قاسمی IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  159 2
  فقط خوش به حال شهدا که رفتند و این همه کثافتکاری رو ندیدند ادم شرمش میاد وقتی اینارو می خونه و می بینه
  • احمد IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   88 1
   لذت می برم که اینقدر دقیق و مستند به این جریان پرداختید حجّت بر قوه ی قضائیه تمام شده باید برخورد قاطع کنند
  • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   9 99
   کاری نداره می تونید برید سوریه شهید بشید.
  • به IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸ IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   75 2
   تا وقتی اسراییل و داعشی واقعی در تهران است رفتن به سوریه بی فایده است
  • رضا IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   9 2
   شماره ثبت و شناسه ملی اعلام شده در متن گزارش در سایت ثبت اسناد کشور معتبر نمی باشد ؟؟؟؟؟ دو احتمال وجود دارد : الف -یا گزارش مخدوش است ! ب -یا دوستان در ثبت اسنادنیز نفوذ دارند!
  • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   37 3
   15:40 کثافت ، خودتو مسخره کن آشغال رقاص
  • IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   21 1
   عزیزان مسءول به ریش ما ملت بخندین نوبت مام میشه گاماس گاماس استه استه...توی این دنیا اسیاب به نوبت...
  • مجید IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   35 1
   درپاسخ 15:40 باید گفت به کوری چشم شماها ماهم تو سوریه با داعشیها می جنگیم و هم اینجا با داعشیهای وطنی مثل شما.شماهم نگران شهدات مانباش هرچی خدا بخواد همون میشه.
  • IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   6 1
   اینی که نیش میزنه که کاری نداره می تونید برید سوریه شهید بشید مشکلی چیزی داره که باید به متخصص مراجعه کنه
  • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   14 0
   چرا سپاه جلوی این فساد را نمی گیره ؟ مگر وظیفه سپاه حفاظت از انقلاب نیست ؟ مگر همین فسادها ضربه به انقلاب نمی زنه ؟ضربه ای که فساد مسئولین به انقلاب می زنه صدبرابر از کانال های ماهواره ای بدتره . انقلاب منحرف شده باید سپاه کاری کنه تا دیر نشده
  • پویا IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
   4 0
   خدا خلخالی را بیامرزد که خوب این آدمها را سگ کش میکرد
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  96 7
  فساد به مرحله ای رسیده که جز برخورد قهر آمیز جدی و اعدام مفسدین قابل اصلاح نیست.
  • مجید IR ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   23 0
   نمی دونم این وسط قوه قضائیه چیکاره هستش؟اگه خبرنداره این هم خبر دیگه چه بهونه ای می تونه داشته باشه؟ملت از بس درخواست رسیدگی به تخلفات دارن که خودشون خسته شدن ولی هیچ خبری از برخورد با مفسدین نیست.اقایون قوه قضائیه این قوه قضائیه هستش نه قوه غذائیه.
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  71 1
  چقدر هزینه هدر رفت و چقدر وسیله قابل استفاده از بین رفت برای منافع یه عده و چقدر حرف قشنگ و باکلاس براش زده شد. نوسازی و ... کلن چقدر حرفهای قشنگ شما داره مشخص میشه که مفت گرونه. "افزایش قیمت بنزین برای کنترل مصرف" -"افزایش قیمت برق برای کاهش مصرف" - "افزایش جریمه رانندگی برای اصلاح فرهنگ" - "هزینه های نوسازی شهر سازی" و هزار مزخرف دیگه.
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  55 7
  خدا لعنتشون کنه
  • راننده تاكسي TR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   8 1
   اقا من نفهميدم كلا دولت ميگة ٦٠٠٠٠ تا إسقاط كل إيرانه.٩٠٠٠٠ تا أين جا چجوري شده.فقط تو تهران بعدم ١٠٠٠ ميليارد يعني هر تاكسي فرسوده ١١ ميليون سود!!!! امكان مداره بابا رقما بأهم نميخونه ..يه بررسى بكنيد..رقما خيلي إغراقه
  • حمید IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   17 1
   اول اعدام بعدخدالعنتشون کنه!
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  50 0
  دیگه از وسطاش شروع به گریه کردم خدایا به دادمون برس
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  0 19
  خخخخخخخخخخخ
  • DE ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   29 1
   روی آب بخندی در مقابل گریه بستگانت.
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  47 1
  چه راحت فرار می کنند.؟ باید کسانی را لعنت کرد که اجازه انجام فساد و خروج راحت این مفسدان را می دهند.
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  46 0
  هیچ دزدی بزرگ ویا رانت مهمی بدون همدستی وزرا یا مدیران ارشد امکان ناپذیر است. بچه هم اگر پول گم کند متوجه می شود
  • بهرام IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   20 0
   فساد تمام مملکت را گرفته چاره ای وجود ندارد هر چه بگندد نمکش میزنند وای بروزی که بکنند نمک
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  44 0
  من نخوندمش ولی دم چین کمونیست ! گرم که بالاترین مقام هاش رو هم بعد از فساد اقتصادی اعدام میکنه ! ما ادعای مسلمونیمون میشه اونوقت
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  27 0
  چطور این گمرگ ثبت سامانه ورود خروج نداره ؟گمان میکنم این هزار خورو شاید تو البسه زنانه جایی دادن و وارد کردن چون برا ی عده خاص نور چشمی ها و اقا زاده ها و بستگانشون ازاده. نه برا هرکسی که نیست کی جرات داره
 • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  35 0
  خدایا ... ما به چی این دولت دلخوش کنیم آخه... اصلا انگار نه انگار که مردم تحت فشارند...رئیس جمهور با پررویی و وقاحت تمام هیچ اشاره ای نمی کنه و حرف های تکراری را می زند... بابا شما که لباس پیغمبر رو داری خجالت بکش اینقدر و... امام می دونست می گفت که ساواکی نزد من از آخوند فاسد محترم تر است... آخوند فاسد را باید آبرویش را برد.
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  34 0
  همه مملکت رو اورده به دزدی رانت فساد فحشا اختلاس دروغ خدا رحم کن چرا کسی به فکر ما نیست؟ نان خوردن نداریم گرانی بیکاری بدبختی
 • NL ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  31 0
  ایران دگر جای زندگانی نمی باشد خخخ وضع مردم ایران از سوریه و عراق هم بدتره با این داعشی های وطنی
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  23 0
  مادر تمام فسادها و دزدی ها در ایران ، الف ب پ ت ث ج چ ... گفتن ها و دادن القابی مثل سلطان سکه و ... است وقتی چنین راهبرد فوق اشتباه و عجیب غریبی در مملکت ما (بصورت انحصاری در کره زمین!) اجرا می شه درواقع به تروریست های اقتصادی کمک می کنه که پنهان بشن چون دیگر مردمی وجود ندارند که پیگیر باشن ولی مردم اسم و مشخصات را بدانند پیگیر می شن دزد به راحتی نمی تونه به فسادهای چند هزار میلیاردی برسه براحتی نمی تونه فرار کنه ضمن اینکه از سازمان نهادی وزارتی کنده شد به جای دیگه نمی تونه بره زندگی کردنش به مشکل می خوره این اصل بازدارندگیست اما خودمان هم بازدارندگی را له کردیم هم کم کم اعتماد مردم را ؛ در همین مورد اسم و عکس مقام ارشد و بازوانش و اسم نهاد گفته می شد مردم خودشان دخل این ها رو می آوردند و آن نهاد تمیزتر می شد واقعا لازمه مسئولین دستگاه قضا عمیق تر به این روش اشتباه فکر کنند و به مطالبه کهنه مردم پاسخ بدن ، با بستر فعلی اصلا به مبارزه با فساد نمی شه رفت .
 • IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  20 10
  سهمت را ندادند مشرق داری افشاگری میکنی .همه تون سر و ته یک کرباسید . اصلاح طلب و اصولگرا و مستقل و.......
 • احمد IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  13 1
  خوب الان ما باید حدس بزنیم سعید الف و مسعود الف کی هستن؟
 • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  13 3
  چه خبر از العبادی مثل اینکه هنوز گیج هستید
 • IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  14 2
  چرااین اشغالهارااعدام نمیکنندتادرس عبرت برای لقیه کسان بشوند
  • IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   10 0
   چاقو دسته خودش را نمیبرد.
 • شاپور IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  13 1
  با چنین گزارش شفاف حجت بر دادستان کل کشور حاج آقا منتظری تمام است، اقدام انقلابی و قاطع
 • طاهره IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  4 0
  اصلا با همزن کدهایی که دادید من یکی قشنگ فهمیدم اون مقام اجرایی و برادرش چه کسانی هستند اون وقت چزور نهادهای نظارتی نفهمیدند و این وضع درست شده؟؟؟؟
 • طاهره IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  18 1
  اصلا باهمین کدهایی که دادید من یکی قشنگ فهمیدم اون مقام اجرایی و برادرش چه کسانی هستند اون وقت چطور برای نهادهای نظارتی پوشیده موندند؟؟؟؟
 • DE ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  11 2
  پیشنهاد میشود برادر تمام مدیران و مسئولین را زندان کنید تا کشور درست شود زیرا خود مسئولین از گل پاک ترند ! ولی وای وای به برادراشون.
 • محمدی IR ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  5 1
  سال 89 اومدن بخش خصوصی که با هزینه خودشون ماشین ها را ازمردم می خریدن و با مراکز اسقاط در تماس بودن و بعد از طی مراحل قانونی اسقاط انجام می شد و عده زیادی از مردم به اینکار پرداخته بودند و در نهایت برگه اسقاط را به خریداران می فروختند و یک درامد نسبتا مناسبی برای مردم عام ایجاد شده بود را با بهانه های واهی و بدون بررسی و برای رانت خواری خودشون ممنوع کردن و الان هم بری صحبت کنی انقدر استدلال با زبان شیرین میگن که باورت میشه مسولین ستاد سوخت راست میگن که نباید کار دست مردم کف خیابون باشه . بعدش میرن یکساعته شرکت را ثبت میکنن و مجوز میدن میگن هرجور دوست داری حالشو ببر و بقیه مردم سماخ بمکن لعنت بر پدر و مادر رانت خور دزد پرورتون برخاینین این مردم ومملکت لعنت مشرق اگر انتشار ندی توهم جزوشونی
 • محمد RO ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  10 1
  لعنت برپدرومادرهرچی منافق واصلاحطلب
 • محمد RO ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  10 1
  لعنت برپدرومادرهرچی منافق واصلاحطلب
  • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   3 8
   و اصولگرا
 • محمد IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  9 0
  اگر بامفسدین برخورد انقلابی نشود باید منتظر رویدادهای تلخ باشیم
 • تمشکال IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  12 0
  این که بنویسیم : فرار دونفر از مهره های کلیدی ... اشتباه است : فرار دادن دو نفر از مهره های کلیدی ...حداقل رسانه ها در جایگاه چشم و گوش ملت عمل کنند !
 • پویا IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  9 1
  وقتی مناصب دولتی بین افراد خاص و محدود در چند دولتی دست به دست میشود ، نباید نتیجه ای جز فساد انتظار داشت .
  • حمید IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   2 0
   اشتباه منفی دادم
 • IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  6 0
  چه خبرتونه ؟ چه خبرررتونه ؟ اصلا بی حس شدیم به قرآن هر روز هر روز دزدی و فرار .
 • پوریا IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  6 0
  تنها کسانی که با گوشت و خون ضرورت حفظ کشور رو درک می کنن نیروهای نظامی انتظامی و امنیتی هستن. توی این وضعیت شلم شوربا چکاره کار ورود چهره های اقتصادی نظامیان هست. سیاسیون از شخصی گرفته تا آخوند دیگه به بن بست رسیدن چون ضرورت حفظ کشور رو درک نمی کنن و دنبال منافع و باندبازی هستن و اگر همینجوری پیش بره تا چندسال دیگه از ایران چیزی نمیمونه.خوشبحال شهدا که رفتن و این همه گندکاری رو ندیدن
 • IR ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  8 0
  اگر واقعا مطمئن هستید اینقدر با حروف الف ش د بازی نکنید .مردم خسته شدند از محافظه کاری.اگر اطمینان ندارید .مقاله ننویسید
 • FR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  12 0
  معلوم شد که اینجا هم احمدی نژاد استثنا بود برادرش بجای لفت ولیس با او دشمن شده بود ! البته فعلا خدا بیامرزدش ولی خواستم یاد آوری کنم که چرا وی در جمهوری اسلامی استثنا در حد معجزه بود ....
  • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
   0 0
   مردك باز اسم احمدي نژاد رو تا فساد و دزدي خودت و رفقا رو ماله بكشي
 • US ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  12 0
  فرودگاه های ما فرودگاه هستند یا فرارگاه؟
  • NL ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
   2 0
   فناگاه
 • IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  8 0
  چ بخور بخوریه قوه قضایه چکار میکنه
 • CA ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  4 0
  تا وقتی جرأت و جسارت ندارید اسامی متخلفان و چپاولگران را به روشنی برای مردم مشخص کنید همینه که هست و چه بسا از حمید یا سعید الف و حسین ش میخواهید در این آب گل آلود ماهی بگیرید،
 • IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  2 0
  از سال نود و به بعد کلا خانواده گی در حال فسادن
 • محمدباقر IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  3 0
  من پاسخ آن آقا که گفته میتونی بری سوریه را میدم آقای===سوریه رفتن واز انجاجلوی دشمن راگرفتن افتخار بزرگیه که بتو نمیرسه ولی به برادران دلسوز سفارش میکنم که شناسایی این حرامخوران چه در داخل دولت چه بیرون تحت عنوان رانت خوار فعال هستند خودش جهاد است اگر توانستید ضربه بزنید به این حرامخوران اجر شهید را دارید
 • IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
  1 0
  حیف وقتی که برای این گذاشتید ... مملکتو آب ببره ... اینا از خواب پا نمیشن.
 • IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
  4 0
  مملکت گل و بلبل
 • مهدی IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
  4 0
  مملکت یکی نیست گردن ایناروبزنه پدرمردم رودرآوردن دزدان کثیف
 • IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
  4 0
  خود نعمتزادع چند ساله چطور ثروت چند صد میلیاردی بدست آورده مشکل مجری و ناظر و...همه فاسد هستند الان این پرونده رو شده کی رسیدگی میکنه . دولت...نمایندگان...قوه قضائیه .
 • IR ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
  3 0
  اقا وقتی رسیدگی نمیشه و راحت زندگیشون ومیکنن نگید وانقدر دل ما مردمو خون نکنید
 • DE ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
  6 1
  فساد سیستماتیک به زودی ریشه انقلاب را خواهد زد چون آنقدر سازمان یافته شده که ده تا امام هم به این دنیا بیان نمی تونن ریشه مفاسد اقتصادی که به همه جا رخنه کرده رو ریشه کن کنند
 • صادق US ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
  3 0
  ماشین من خیلی قدیمیه،قانون جدیدی گذاشتن که خودرو فرسوده تو سطح شهر جریمه میشه حتی با معاینه فنی،یعنی دوربین میندازه،منم چندین بار جریمه شدم،خواستم تعویض کنم به همه جا درخواست دادم،فکر کنید به روحانی که رییس جمهوره درخواست دادم بمن زنگ زدن گفتن دولت پول نداره پس نمیتونیم وام خودرو فرسوده بدیم،و خیلی رک گفت تقصیر مجلسه که جریمه میشی،همه اینارو گفتم میدونم که میدونید این کشور تو لجن فرو رفته
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
  0 0
  برای تعویض خودرو نباید از جیب مردم هزینه بشه .خودرو سازان باید برای فروش خودروی خود هزینه این پروژه را تقبل کنند.همان گونه که در کشور های دیگر انجام میشود.
 • مهدی OM ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
  2 0
  وقتی طرف متهمه چرادیگه سعید الف و مسعود الف تاکی پنهان کاری لطفا شفاف بگید تا مردم بدانند با کیا طرفند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس