کد خبر 880850
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵
بابک زنجانی

وکیل مدافع بابک زنجانی با بیان اینکه شرکت نفت ایران و شرکای خارجی بابک زنجانی قراردادی منعقد کردند اما بانک‌های خارجی از افتتاح حساب و انتقال پول خودداری می‌کنند.

به گزارش مشرق، رسول کوهپایه‌زاده در واکنش به اظهارات اصغر هندی مسئول کمیته وصول مطالبات وزارت نفت مبنی بر اینکه شرکت نفت از پرداخت بدهی بابک زنجانی ناامید شده، به اقدامات صورت گرفته در چند ماه گذشته برای تسویه بدهی اشاره و اظهار کرد: مذاکراتی که تقریبا در یکسال گذشته صورت پذیرفت، منتج به انعقاد قراردادی بین شرکت نفت ایران و شرکای خارجی بابک زنجانی شد و قرار بر این شد که عملیاتی شدن این قرارداد در یکی از بانک‌های خارجی صورت گیرد.

بیشتر بخوانید:

معروفترین مفسدان اقتصادی که توسط جمهوری اسلامی محاکمه شدند

کوهپایه‌زاده گفت: نحوه انتقال وجه به این صورت بود که باید حساب مشترکی به ذی نفعی شرکای خارجی بابک زنجانی و شرکت نفت ایران در بانک خارجی افتتاح می‌شد تا بعد از تحقق مفاد قرارداد فیمابین، امکان انتقال وجه فراهم شود.

وکیل مدافع بابک زنجانی اضافه کرد: در این راستا به اتفاق شرکای خارجی، نمایندگان شرکت نفت و بانک مرکزی و نهادهای ذی‌صلاح در بانک خارجی حضور یافتیم زیرا طرف سوم این موضوع، بانکی بود که باید افتتاح حساب مشترک را قبول می‌کرد. متاسفانه آن بانک خارجی از قبول افتتاح حساب مشترک و انتقال وجه، خودداری کرد یعنی ابتدا اعلام کردند باید با واحد حقوقی خود مشورت کنند و بعد از آن هم تحریم‌های مالی و بانکی شدیدتر شد و نهایتا از افتتاح حساب مشترک اعلام خودداری کردند.

وی ادامه داد: بعد از این اتفاق، شرکای خارجی زنجانی به شرکت نفت اعلام کردند که شما بانک معتبر بین‌المللی که مورد قبول‌تان هست را معرفی و موافقتش را جلب و اعلام کنید تا بیاییم حساب را باز کنیم که این امکان تا امروز فراهم نشده است. شرکای بابک زنجانی همچنین اعلام کردند اگر چنانچه شرکت نفت قادر نیست بانکی را معرفی کند، ما آماده هستیم در بانک دیگری عملیات مزبور را انجام دهیم و افتتاح حساب کنیم تا وجه انتقال یابد.

وکیل مدافع بابک زنجانی افزود: این مسئله مستلزم آن است که شرکت نفت قبول کند و بیاید و حساب مشترک را در بانک و کشور معرفی شده از سوی شرکای زنجانی باز کند. الان چند ماه است ما مراتب اعلام آمادگی شرکای خارجی بابک زنجانی را هم به شرکت نفت و هم به نهادهای ذی‌صلاح قضایی و نظارتی اعلام کردیم و منتظریم شرکت نفت یکی از این دو کار را انجام دهد.

کوهپایه‌زاده افزود: مسئله مهم این است که این پول، پول شرکت نفت نیست بلکه پول بیت‌المال است و شرکت نفت به نمایندگی از بین‌المال شاکی پرونده شده است بنابراین تا زمانی که احتمال انتقال و بازگشت این پول وجود دارد، هیچ کوتاهی از هیچ طرفی پذیرفته نیست به خصوص اینکه پیشنهاد مطرح شده از سوی شرکای خارجی زنجانی ضرر و زیان و آفتی را متوجه شرکت نفت نمی‌کند.

وکیل بابک زنجانی گفت: ما الان در شرایط تحریمی خاصی قرار گرفتیم و به لحاظ تبادلات بانکی و پولی بین‌المللی در شرایط ویژه هستیم. نمونه آشکار آن این است که همین الان دولت قادر نیست 400 میلیون یورو پول خود را از آلمان انتقال دهد در حالی که پول مربوط به بابک زنجانی دو میلیارد یورو است.

کوهپایه‌زاده گفت: تا زمانی هم که این پول به حساب مشترک واریز نشود در وضعیت زنجانی به لحاظ حقوقی و قضایی هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود. از دادستانی و اجرای احکام درخواست داریم اگر هر کدام از طرفین در بحث استرداد وجه کوتاهی می‌کنند، حتما از ابزار قانونی استفاده کند تا این پول به نحوی منتقل شود.شرکای خارجی مستقیما با مقامات مسئول قضایی نیز در این خصوص مکاتبه و اعلام آمادگی کردند و مرجع قضایی نیز در جریان قرار دارد و منتظریم شرکت نفت نسبت به این قضیه جواب دهد.

وی گفت: فکر می‌کنم دستور قضایی لازم است تا شرکت نفت را ملزم کند تا اقدامات عملی را در این قضیه انجام دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس