کد خبر 879377
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۳
هواپیما نمایه

«سرویس فدرال مارشال هوایی» به عنوان بازوی انتظامی اداره امنیت حمل و نقل آمریکا از سال‌ها پیش در حال نظارت مخفیانه بر رفتارهای مسافران در پروازهای داخلی این کشور است.

به گزارش مشرق، «سرویس فدرال مارشال هوایی» به عنوان بازوی انتظامی اداره امنیت حمل و نقل آمریکا از سال‌ها پیش در حال نظارت مخفیانه بر رفتارهای مسافران در پروازهای داخلی این کشور است.

روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داده نظارت‌ها علیه مسافرانی که هیچ ارتباطی با «تروریسم» نداشته باشند هم انجام می‌شود. 

این روزنامه در جزئیات بیشتر نوشته «اداره امنیت ترابری» در برنامه‌ای مخفیانه به نام «آسمان‌های ساکت» از سال ۲۰۱۰ به مأموران سرویس مارشال هوایی دستور داده مسافرانی را که الگوی سفر یا سایر عوامل مربوط به آنها مشکوک است را شناسایی کنند و مسافرانی که رفتارهای غیرعادی مانند تعرق زیاد یا رفتن مکرر به دستشویی دارند را زیر نظر بگیرند.    

«اداره امنیت ترابری» وجود این برنامه را تأیید و از آن دفاع کرده است. سخنگوی این داره گفته در این برنامه از سوابق پروازهای فرد و سایر اطلاعات وی برای شناسایی «مسافران مشکوک» استفاده خواهد شد.

این برنامه یک بار دیگر بحث قدیمی توازن میان حریم خصوصی و حفظ امنیت را پیش کشیده است. 

بعد از افشاگری‌های «ادوارد اسنودن»، پیمانکار اسبق سیا درباره جاسوسی‌های دولت آمریکا از شهروندان اکثر کشورهای دنیا بحث درباره اینکه دولت‌ها تا چه اندازه مجاز هستند به بهانه امنیت میزان حریم خصوصی شهروندان را کنترل کنند بالا گرفته است. 

از طرف دیگر، سوابق گذشته نشان می‌دهند برنامه‌هایی از این دست معمولاً به ابزاری برای تشدید محدودیت‌های علیه مسلمان‌ها و سیاه‌پوستان منجر می‌شوند.

سخنگوی اداره ترابری آمریکا مدعی شده این برنامه بین مسافران از لحاظ نژاد یا مذهب تفاوت قائل می‌شود. 

واشنگتن‌پست نوشته مقام‌های «سرویس فدرال مارشال هوایی» برای ثبت رفتارهای مسافران فهرستی دارند که از آنها خواسته می‌شود جلوی مواردی مانند اینکه آیا مسافر در هواپیما خوابیده یا خیر، از گوشی موبایل استفاده کرده یا خیر و مواردی از این قبیل را مشخص کند.

یک سخنگوی «اتحادیه آزادی‌های مدنی»، از نهادهای فعال حقوق بشری گفت چنین پایش‌هایی نه تنها معنایی ندارند بلکه اتلاف پول مالیات‌دهندگان هستند. 

وی گفت: «این نگرانی‌ها و ضرورت شفافیت، اهمیت بیشتری دارند زیرا اداره امنیت ترابری سابقه استفاده از فنون غیرعلمی و غیرموثق برای علیه مسافرانی که کار غلطی انجام نداده‌اند را دارد.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس