افشانی

محمد علی افشانی پس از ۷۷ روز از آغاز رسمی فعالیتش نخستین نشست خبری خود را با حضور نزدیک به صد خبرنگار ایرانی و خارجی برگزار کرد.

به گزارش مشرق، شهردار تهران با سپری شدن بیش از دو ماه از آغاز فعالیت رسمی اش نخستین نشست خبری خود را برگزار کرد.

شهردار تهران در نخستین نشست خبری خود با بیان اینکه رسانه ها نمایندگان واقعی افکار عمومی هستند و ما با ارتباط با رسانه ها می توانیم از نیازها و خواسته های جامعه مطلع شویم و براساس آن برنامه ریزی کنیم، دو شعار اصلی برنامه های خود را تکرار و تصریح کرد: برای من ارتقای کیفیت زندگی مردم و رضایت مندی شهروندان مهم است.

بیشتر بخوانید:

ابهام در سرنوشت شهردار ۷۶ روزه تهران

وی لازمه توسعه هر شهری را مشارکت مردم دانست و یادآور شد: از اولویت های من حاکمیت قانون خواهد بود و در برابر قانون هیچ تبعیضی وجود ندارد و همه باید عدالت را در مدیریت شهری را احساس کنند.

افشانی با بیان اینکه نقد رسانه ها نعمت است، اظهار داشت: باید از هر نقدی استقبال کرد.

وی با اشاره به اینکه لیستی دوگانه در تهران وجود دارد خاطرنشان کرد: محلات محروم و برخوردار داریم که برنامه های ما کاهش فاصله محلات محروم و برخوردار است.

حذف تکدی گری در تهران تا یک سال آینده

شهردار تهران با اشاره به برنامه ریزی هایی که برای کاهش آسیب های اجتماعی در شهر تهران کرده است گفت: یکی از مهمترین موضوعاتی که مقام معظم رهبری نسبت به آن حساسیت دارند، کاهش آسیب های اجتماعی است که در این زمینه رسانه ها نیز در می توانند کمک کنند. یکی از این راه کارها کاهش و حذف تکدی گری در شهر تهران است.

افشانی تأکید کرد: ۷۰ درصد از متکدیان تهران ازاتباع خارجی هستند و ۳۰ درصد داخلی که تنها ۱۰ درصد آنها تهرانی هستند که با برنامه ریزی درست می توان تکدی گری را از پایتخت کشور حذف کرد.

اولویت های ترافیکی افشانی

افشانی آلودگی هوا و حمل و نقل عمومی را دو مشکلی عنوان کرد که تمامی مردم شهر تهران دچار آن هستند و گفت: قدم های اساسی برای توسعه مترو برداشته ایم و تکمیل خطوط ۶ و ۷ از مهمترین اولویت های ما در حوزه حمل و نقل عمومی هستند و برنامه ریزی کردیم تا سال آینده در هفته دولت ۵۰ کیلومتر از خطوط مترو به بهره برداری برسد. همچنین ۷۰ واگن در این فاصله زمانی به ناوگان مترو اضافه شود.

وی با اشاره به نهایی شدن قرارداد ساخت ۶۳۰ واگن اظهار داشت: مناقصه برگزار شده و با وجود اینکه سه شرکت اروپایی نیز در این مناقصه شرکت کرده اند برنده آن، واگن سازی تهران با همکاری شرکت چینی بود که در حال حاضر این قرارداد در مرحله نهایی است و امیدواریم ساخت واگن ها به زودی آغاز شود.

شهردار تهران تأکید کرد: تفاوت این قرارداد با قرارداد گذشته که سه- چهار سال از مهلت آن می گذرد آن است که ۲۸۰ میلیون دلارصرفه جویی شده و ۵۵ درصد آن توسط کارخانه داخلی ساخته می شود.

در دوره مدیریت من حتی یک باغ هم تغییر کاربری نخواهد داد

وی در ادامه با اشاره به حساسیت هایی که به موضوع حفظ باغات دارد، گفت: در زمان من حتی یک بار هم یک باغ تغییر کاربری نخواهد داد و مصوبه شورا را در این موضوع را اجرایی می کنیم.

وی افزایش نشاط عمومی را موضوع مهم دیگری دانست و بیان کرد:  مردم ما به شادی نیازمندند و مردم باید احساس کنند که می توانند با هزینه اندک شاد زندگی کنند و این از وظایف ماست .

افشانی به ساماندهی سکونت گاهی های غیررسمی پرداخت و آن را از اولویت های مدیریت شهری اخیر دانست.

شهردار تهران به ایمنی شهر اشاره کرد و گفت: همان طور که می دانید بخش قابل ملاحظه ای از ساختمان های شهر با زلزله بالای 6 ریشتر فرو می ریزد. به همین دلیل ما برنامه داریم که مدیریت بحران را ساماندهی کنیم تا اگر حادثه ای روی داد آمادگی لازم باشد و بعد تلاش کنیم برای مقاوم سازی و نوسازی بافت های فرسوده که در طول برنامه به آن خواهیم  پرداخت. باید بتواینم شناسنامه ساختمان ها را داشته باشیم تا بتوانیم در مواقع بحرانی از آن استفاده کنیم.

این دوره، دوره مبارزه با فساد است

شهردار تهران در پاسخ به پرسشی در خصوص مخالفت وی با تحقیق و تفحص از شهرداری گفت: من از هر گونه تحقیق و تفحص در دوره خودم استقبال می کنم و امیدوارم هر سه ماه یک بار این اتفاق در شهرداری بیفتد.

شهردار تهران اعلام کرد: از فردا مصوبه مجلس در خصوص منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری آغاز می شود.

افشانی در ادامه این نشست با اشاره به مصوبه اخیر مجلس در خصوص منع به کارگیری بازنشستگان گفت: پس از این مصوبه سه بار با نمایندگان تماس گرفتم و اعلام کردم حتما از این قانون خوب استقبال می کنم زیرا باعث گردش نخبگان است. روز پنجشنبه لیستی از بازنشستگان تهیه کردیم تا از فردا این مصوبه اجرایی شود.

قانون منع به کار گیری بازنشستگان شامل حال من نمی شود

شهردار تهران در خصوص  قانون منع بکارگیری بازنشستگان گفت: این قانون شامل حال من نمی شود بنابراین می توانید سوالات خود را از من پرسید.

وی ادامه داد: انتصابات در شهرداری بر مبنای شاخص دانش فرد و تحصیلات دانشگاهی و تجربه عملی داشتن آن دانش، دوم تجربه مرتبط با آن است و سوم توان اجرایی آن فرد و از همه مهمتر سلامت آن فرد در مسائل مالی است. بر اساس این شاخص مدیران انتخاب می شوند. من به معاونت نیروی انسانی توصیه کرده ام که رزومه افراد جدید و قبلی را بگذارد تا مردم بتوانند مقایسه کنند.

قرار بود این نشست ۳ روز پس از آغاز به کار افشانی برگزار شود که امروز ۶ مرداد ماه در حال برگزاری است. 

در این نشست، رباطی، پورسیدآقایی، شجاع پوریان، حناچی و شیخ، رجایی مشاور شهردار و امینی رئیس جدید سازمان بازرسی نیز حضور دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس