کد خبر 874569
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹
فرانسه و کرواسی

امروز بیست و یکمین فینال جام جهانی خواهد بود؛ جایی برای تاریخ سازی شاگردان دالیچ یا تکرار قهرمانی به دست خروس ها.

به گزارش مشرق، کمتر از ۸ ساعت به آغاز فینال جام جهانی ۲۰۱۸ باقی مانده و تب فوتبال در جای جای دنیا به بیشترین حد خود رسیده است. در چنین شرایطی بد نیست بیست و یکمین فینال تاریخ را به شکلی متفاوت دنبال کنیم.

1. کرواسی برای اولین بار در فینال جام جهانی حضور خواهد داشت. بهترین نتیجه آن ها تا پیش از 2018 حضور در جمع 4 تیم برتر جام جهانی 1998 بود.

2. در تاریخ فینال های جام جهانی، تنها سرنوشت 2 بازی پنالتی تعیین شده است؛ یعنی جام 1994 بین ایتالیا و برزیل، دیگری بین ایتالیا و فرانسه در 2006. نکته جالب این که کرواسی تاکنون 2 پیروزی در پنالتی ها داشته و یک برد هم در وقت های اضافه.

3. کرواسی مقتدرترین تیم مرحله گروهی بود و فرانسه نیز بهترین تیم مرحله حذفی است. آن ها این عناوین را با 3 پیروزی در 90 دقیقه به دست آورده اند.

4. تنها تیم اروپایی که موفق شده در یک بازی فینال 4 گل بزند، ایتالیا در جام 1938 است که موفق شد با نتیجه 4-2 مجارستان را شکست بدهد. آیا این طلسم امروز می شکند؟

5. فرانسه با پیروزی مقابل بلژیک و صعود به فینال در جایگاه پنجم جدول تیم هایی قرار گرفت که بیشترین حضور در فینال را داشته اند.

6. تیم های فرانسه و کرواسی روی هم 6 بازیکن از لیگ جزیره در لیستشان دارند. اگر انگلستان یکی از تیم های صعود کننده می بود، این رقم از عدد 25 هم تجاوز می کرد.

7. تاکنون سرنوشت 7 جام جهانی در وقت غیرمعمول مشخص شده است. همواره تیمی قهرمان شده که اسما میزبان بوده و این بار فرانسه میزبان به شمار می رود.

8. جام جهانی تاکنون 8 قهرمان مختلف داشته است. آن ها هر کدام حداقل یک بار میزبان جام جهانی بوده اند و اگر کرواسی قهرمان شود، یک سنت شکنی جالب خواهد شد.

9. این نهمین فینال تمام اروپایی جام جهانی خواهد بود. اولین بار ایتالیا توانست چک اسلواکی را شکست دهد و آخرین فینال بین تیم های اروپایی نیز بین اسپانیا و هلند برگزار شد.

10. گلزن ترین بازیکنان فرانسه و کرواسی شماره 10 ها هستند؛ ام باپه سه گل و مودریچ دو گل.

11. جام جهانی تاکنون 11 قهرمان اروپایی داشته و امروز دوازدهمین قهرمان بر روی سکو خواهد رفت.

12. آخرین حضور فرانسه در فینال جام جهانی به 12 سال قبل بازمیگردد. جایی که یاران زیدان در فینال به ایتالیا باختند و به مدال نقره رسیدند.

13. تاکنون سیزده فینال در حضور بیش از 70 هزار تماشاگر برگزار شده و این بار هم باتوجه به ظرفیت 78 هزارنفری استادیوم لوژنیکی، احتمالا بیش از 70 هزار نفر در ورزشگاه حضورخواهند داشت.

14. در سال 2006 فرانسه و کرواسی روی هم 14 بازیکن بالای 30 سال در لیستشان داشتند اما حالا این عدد 12 است.

15. در لیست تیم ملی فرانسه 15 بازیکن با 25 سال یا پایین تر از آن وجود دارد و همین موضوع سبب شده تا میانگین سنی آن ها پایین باشد.

16. فرانسوی ها 16 لژیونر در فهرست نفرات خود دارند.

17.تیری آنری و فابیان بارتز با 17 بازی در جام جهانی، برای فرانسه رکورددار هستند. آن ها 2 فینال جام جهانی را نیز تجربه کرده اند.

18.کرواسی و فرانسه روی هم 18 بار در جام جهانی حضور داشته اند و سابقه 8 حضور در نیمه نهایی را نیز دارند.

19. این نوزدهمین بار است که یک تیم اروپایی در فینال جام جهانی نماینده دارد. به عبارتی تنها 2 فینال بدون حضور اروپایی ها برگزار شده است.

20. بیست سال است که فینال جام جهانی بیش از 2 گل نداشته، آخرین بار جدال فرانسه و برزیل در پاریس با نتیجه 3-0 به سود میزبان خاتمه یافت.

21. کروات ها 21 لژیونر در فهرست خود جای داده اند و به عبارتی 91 درصد بازیکنانشان از لیگ های خارجی هستند.

منبع: ورزش سه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس